Jump to content

Cum vi se pare suspensia la Fabia


pacostiro
 Share

Postare recomandată

Am de un an masina, nu am mai condus alte masini din clasa ei, dar mie mi se par cam tari suspensiile, de unde si o predispozitie mai mare la greieri. Simt orice zbarci de pe asfalt. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 120 L

    9

  • pacostiro

    4

  • Rock

    4

  • sveck78

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie imi place, e "numa buna" cum se zice. Cel putin pe gustul meu si la nivelul meu de utilizare a ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu conduc o Fabia (noua) de vreo 3,4 luni si pot sa spun ca partea de suspensii mi se pare ca e super. Nu se simte mai nimic in masina.

Adevarul e ca am avut inainte Matiz si poate nu e cea mai fericita comparatie, dar asa mi se pare mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place, e "numa buna" cum se zice. Cel putin pe gustul meu si la nivelul meu de utilizare a ei.

Pai da, dar de ce nu specifici ca tu exishti si fahren aus deutchland? :( Omu intreba cum se simte pe drumurile nuastre. Oricum si eu agreez ca sunt bune pt gustul meu, dat posibil rigide pt al altora sau comparativ cu loganul pe care il conduc la servici care e hidrobicicleta. Dar dau o nota pozitiva manevrabilitatii si stabilitatii masinii, comportamentul rutier e excelent, masina practic sta lipita de drum si in curbe. Dupa mine, nota 9 (nu e masina de vina ca avem drumuri de rahat cu cacao)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensiile sunt foarte bune pe langa alte masini din clasa ei. Intr-adevar sta lipita pe asfalt in viraje la 80-90 km/h pe cand cu alte masini trebuie sa pisc putin frana...Fiat Albea, Kalos etc. Iar in traficul din oras (linii de tramvai, piatra cubica) e destul de buna. Un plus si pentru antifonare in habitaclu. La alte masini parca se aude mult mai puternic zgomotul exterior. Dar asta e cu totul alta discutie.

Modificat de Godfather
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cu totul deacord cu saboteur mai ales ca vin de pe golf II.Pacat de masina ca plange :( pe drumurile noastre

suspensia e buna pe mine garda la sol ma nelinisteste :( dar asta e!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare cam tare, si la fiecare denivelare cat de mica din asfaltul bucurestean mi se pare ca se frange masina in doua...:( Pe de alta parte, la viteze mari si in curbe, 10+. Eu vin de pe un clio simbol care de la 90 kmph in sus mergea pe strada pe unde vroia el (la viteze mari, cand era cate un hop pe sosea, sareai aici si picai 2 metri mai la dreapta :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultima vizita la service, cand am schimbat frane pe spate, mesterii au descoperit ca telescopul dreapta pierde lichid si au sugerat schimbarea lui si, implicit, si a celui din stanga (nici ala nu mai avea viata lunga), plus ce au mai stiut ei sa faca pe acolo :(.

De-abia acum dupa ce au fost schimbate, mi-am putut da seama ca fata de Clio, suspensia este cu pasi buni in fata. Sta mult mai bine in curbe si parca (folosesc un cliseu) 'se lipeste' mai bine de asfalt.

Si nu fahren aus deutschland, dar de cand cu soseaua de centura noua in BV (pt cunoscatori locuiesc in Sacele, serviciu in BV, deci naveta every day), plus asfaltarile de la mine, nu prea mai dau in gropi. E o senzatie de lin+stabilitate+un pic de rigiditate. Nota maxima, comparativ cu ce am mai condus pana acum.

clio simbol care de la 90 kmph in sus mergea pe strada pe unde vroia el

:blink: In momentul cand am cumparat Clio, un personaj de la firma de asigurari mi-a atras atentia in mod special sa am grija cu masina ca e f. instabila si au avut cazuri relativ multe cu clio-uri rasturnate :(

Si io tot cu symbolu' fac comparatia si mi se pare diferenta ENORMA!!!!

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fosta mea Fabia, care la momentul vanzarii avea 89.000km pot sa spun ca am fost super multumit de suspensie.Nici o problema, desi era combi, statea f bine pe viraje, imi placea mai mult decat suspensia de la octavia2, poate din cauza ca fabia a fost prima masina condusa de mine. Clio-ul sta f prost la capitolul suspensii, Am vazut un clio al carui telescop se desprinsese de pe osia spate, masina fiind sustinuta doar de celalalt telescop si de arcuri.....horror :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ceea ce priveste stabilitatea si manevrabilitatea la viteza, intr-adevar jos palaria. Pacat de ea ca trebuie sa mearga pe drumurile astea. Cand merg pe piatra cubica imi vine sa ma dau jos si s-o iau in spinare :blink: iar la trecerile peste sinele de tramvai mi se mai intampla sa fiu claxonat pentru ca reduc viteza si trec usor peste ele. Of!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacostiro: in caz in care ai roti de 14 nu ar trebui sa fie asa de dura suspensia. Verifica presiunea in roti sa nu fie prea mare si starea bieletelor antiruliu de pe fatza. Sunt 2 parametri ieftin de modificat si care pot aduce imbunatatiri substantiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogMW: pe stickul de pe caroserie scrie ca la 185/65/R14 trebuie presiune de 2.2 pe fata. Care crezi tu ca ar trebui sa fie presiunea pentru a nu fi prea mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, eu le tin cam la 2.1 ca de obicei merg cu masina mai putin incarcata, cat despre starea bieletelor, masina e destul de noua 12.000 km si a fost foarte menajata, iar suspensiile mi s-au parut putin mai tari de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogMW: pe stickul de pe caroserie scrie ca la 185/65/R14 trebuie presiune de 2.2 pe fata. Care crezi tu ca ar trebui sa fie presiunea pentru a nu fi prea mare?

Pai e o chestie de experimentare.

Problema cea mai mare insa este pusa de corectitudinea manometrului folosit. Daca verifici presiunea cu manometre diferite vei observa ca nu iti indica acelasi lucru...

Oricum, nu se recomanda scaderea presiunii sub cea indicata de producator. Dar de multe ori presiunea reala este mult peste din exces de zel sau din erori de masurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi am schimbat suspensiile originale cu cele de RS( tot pe ulei). Garda a coborat cu 15 mm iar dinamica s-a schimbat radical ( alea vechi erau duse pe spate). Masina sta lipita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In ceea ce priveste suspensia il sustin si sunt in totalitate de acord cu pacostiro , pe piatra cubica si la trecerea liniilor de tramvai este fff nasol (claxoane , injuraturi , etc) . Masina mea are aproape 17000 km. si nu am avut probleme cu suspensia dar ESTE FFF. RIGIDA .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca la a mea este FFFFFFF. rigida :D ; mie suspensia de la Fabia mi se pare ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare prea rigida suspensia .... pentru drumurile noastre. In afara ... pe drum bun, e super. Stabila, prompta in viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia este bunicica , intradevar la denivelari e mai rigida dar fata de alte masini(marci) din calsa ei mie mi se pare ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 45.000km cu masina si o folosesc zilnic mai ales in Bucuresti. Din pacate se mai intampla sa dau in cate o groapa si atunci bubuie de zici ca s-a rupt roata sau mai rau masina. Nu ma intelegeti gresit, conduc foarte atent si menajez masina dar se ma intampla sa mai iau o groapa. Daca drumurile ar fi ca in vest atunci suspensia ar fi super buna. Deci parerea mea e ca pentru oras e cam dura.

La drum intins e super bine si in viraje la fel. Am cauciucuri de 185x60xR14, fiind mai late ajuta si ele la stabilitatea in curbe.

Conduc si un Clio Symbol si vreau sa zic ca in oras la denivelari absoarbe mult mai bine insa la viraje e barca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la 45kkm inca n-ai schimbat nimic si-ti bubuie asa rau la gropi e timpul de o verificare. Cam pe acolo se lasa cu schimbat bucse, bielete, bucse bara stabilizatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai am facut a treia revizie si totul este ok. Oricum bubuiala asta cand trec peste gropi sau guri de canal este de la inceputurile masinii si cred in continuare ca motivul este suspensia reglata mult prea tare pentru drumurile romanesti.

Lucrul acesta ma face sa merg muult mai atent decat cu Clio sa zicem pt. ca feedback-ul este mai direct :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... in ce masina mai ca nu mi-am rupt fundul... solenza sau supernova era. Aia era suspensie tare. Sau un Mitsubishi L200 gol (pe spate are arcuri - ok ala e de carat), iti tii limba in gura altfel ti-o musti.

Fabia mi se pare ok (nu vreau senzatii de dacie in curbe) cel putin la inceput cind suspensia e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! in legatura cu suspensiile de pe fabia pot spune ca sunt foarte ok mai ales in afara in oras e un pic cam pretentioasa dar asta e trebuie sa avem grija de ele,masina mea are "doar"o mie de km is pot spune ca sunt ff multumit la servici mai conduc un ford focus combi si ocazional mai merg cu un peugeot 307 vreau sa va spun ca daca vreti sa mergeti cu o masina rigida atunci conduceti un 307 eu cred ca e ffff rigida in comparatie cu fabia mea si cu fordul care are o suspensie zic eu buna.Ce imi displace la fabia e garda la sol care mi se pare ca e cam mica pt drumurile noastre mai ales in colentina unde stau eu.

Modificat de R A I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!