Jump to content

Cum vi se pare suspensia la Fabia


pacostiro
 Share

Postare recomandată

pe asfalt suspensia e super,pe piatra cubica mai nasol.Bogwm are dreptate ,presiunea in pneuri conteaza mult,mai ales pe piatra cubica,iar un manometru adevarat e foarte greu de gasit.Astea de la compresoare sunt niste panarame.Ca sa faci o verificare de presiune adevarata e bun un manometru vechi(individual) de pe la dacii,unul care are gradatii din zecime in zecime,cu vreo 3 atm la cap de scala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 120 L

    9

  • pacostiro

    4

  • Rock

    4

  • sveck78

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am luat unul de la Augsburg si e destul de bun/precis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hamann7.0 Pai tocmai am facut a treia revizie si totul este ok. Oricum bubuiala asta cand trec peste gropi sau guri de canal este de la inceputurile masinii si cred in continuare ca motivul este suspensia reglata mult prea tare pentru drumurile romanesti.

ai dreptate...prima groapa mai ciudata am luat-o pe la 1000km si din cauza "bubuielii" am tras pe dreapta facand calcule cam cat o sa ma coste. am crezut ca s-a rupt ceva si deja vedeam janta praf... cand m-am uitat: nimic. de curiozitate m-am uitat si la groapa, care nu parea "la rece" asa de mare pe cat paruse din masina. concluzie: la gropi, linii de tramvai, etc. suna nasol, dar se tine bine (eu zic ca e mai bine decat daca era invers). la drum intins e super...

Modificat de portoland
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pe denivelarile lungi negociate cu viteza imi da impresia ca nu mai am mult pana decolez. Suspensiile sunt bune, setate pe confort, amortizeaza foarte bine, dar prea moi pentru 4 pers + bagaje + gropile din capitala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia cu Clio nu mi se pare elocventa. Clio e total alta masina.

Fabia desi are suspensii mai rigide se tine bine in curbe, la viteza mare, chiar foarte bine pentru clasa ei. Aproape ca are stabilitatea unei masini din clasa compacta.

Pe de alta parte Clio e Jeep, mai inalta, mai incapatoare si cu o senzatie de barca ce-mi aminteste de dacie.

La un drum lung, fara prea multe bagaje as opta oricand pentru Fabia Hatchback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mie se pare foarte rigida...mai ales pe drumuri cu denivelari..sau cand mai ating cate o gropita parca am impresia ca se duce masina cu totul. Sunt foarte rigide..parerea mea. Asta nu inseamna ca pe drumuri bune nu sunt ok..chiar sunt de recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Suspensia mi se pare buna, deocamdata (am doar 14000m). Insa am de semnalat o problema: se cam lasa de spate cand e ceva aglomeratie in ea, am avut surpriza sa o lovesc (din fericire in inelul de tractare) de vreo 2 ori cand am coborat de pe un trotuar ceva mai inalt. Interesant ca, de pe acelasi trotuar, Matizul coboara fara sa "dea" de piatra. Sa-mi fac griji, sau asa e facuta masina, mai joasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda, am patit-o si eu. Cauza e probabil suspensia setata pe comfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers in spate. Mi-au clantanit dintii in gura pe denivelari. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva ciudat cu suspensia asta pe spate. Multi au patit-o. Rigida nu e sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:) Intradevar suspensia e mai rigida ca la alte masini , garda la sol este intr-adevar o problema,tre sa mergi usor la denivelari ca altfel o atingi , in curbe se comporta binisor, in rest masinutz e buna,isi face treaba la cat costa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Si eu am o Fabia din noiembrie 2005 si veneam de pe o Dacie 1300 foarte moale. Recunosc ca imi placeau scaunele si suspensia de pe Dacie, fiind adeptul arcurilor moi si acasa.

Evident ca atunci cand m-am urcat in Skoda mi s-a parut rigida si am strambat din nas. Dar, curios pentru mine, in timp m-am obisnuit si acum mi se pare chiar comoda. Mai mult, am senzatia ca nu imi mai amortesc picioarele stand la volan mult timp.

Avand in vedere tinuta de drum afara din oras, care mi se pare excelenta si lipsa de dureri de spate sau picioare, consider ca merita o suspensie si niste scaune putin mai rigide si cehii cred ca au gasit o formula optima.

P.S. Am citit si pe un site, englez cred, ca la inceput ai senzatia ca e tare, dar dupa un timp scurt te obisnuiesti ca mai apoi chiar sa fie confortabila. Totu-i relativ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum si in "comunitatea" 1.4 16V 101 CP :offtopic: Cum stai cu distributia? :sick: Glumesc...

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

N-a mai postat nimeni pe-aici demult dar incerc....

Suspensia spate a Fabiei mele se comporta in felul urmator: Cand masina este goala totul este normal...

Daca am 2-3 pasageri si avand in vedere drumurile "romanesti" apare un balans (tangaj) amplu care deranjeaza destul de mult... Este un semn ca ar trebui inlocuite amortizoarele? :tomato: Nu stiu vreo alta metoda de a verifica eficienta amortizoarelor decat clasicul "apasat cu mana pe caroserie" si in urma acestui "test" rezultatele sunt neconcludente.

Astept eventuale lamuriri.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am condus mai multe masini...opel peugeot,ford, toate pe termen lung

am condus si masini mai noi ca an decat fabia mea.

pot sa zic ca suspensia la fabia mea e super...imi place foarte tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

N-a mai postat nimeni pe-aici demult dar incerc....

Suspensia spate a Fabiei mele se comporta in felul urmator: Cand masina este goala totul este normal...

Daca am 2-3 pasageri si avand in vedere drumurile "romanesti" apare un balans (tangaj) amplu care deranjeaza destul de mult... Este un semn ca ar trebui inlocuite amortizoarele? :blah_: Nu stiu vreo alta metoda de a verifica eficienta amortizoarelor decat clasicul "apasat cu mana pe caroserie" si in urma acestui "test" rezultatele sunt neconcludente.

Astept eventuale lamuriri.

Multumesc

Daca ai tangaj inseamna ca amortizoarele sunt f uzate...iti recomand un test pe stand si inlocuirea urgenta !!!

Multi nu baga de seama ce inseamna amortizoare uzate...daca tangajul este pe drum denivelat si oarecum controlabil balansul este f periculos...am avut pe V oltului probleme mari cu 120-ul la 80 km/h si f greu am redresat-o sa nu ma izbesc de stinca !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine sint destul de tari suspensiile si in general cind mergeam cu femei pe bancheta din spate se plingeau de masaj la ....sini :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e un balans continuu, placut cand est singur in masina iar cand mai ai 3-4 pasageri iti cam da emotii la drumurile noastre. Sta foarte bine pe curbe nu-ti da emotii deloc, doar ca se vede diferenta fata de suspensiile de RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... iti cam da emotii .... nu-ti da emotii deloc...

:frigbaitata: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti da emotii ca va freca burta de pamant pe anumite tronsoane de drum...

totusi sta bine pe curbe fara sa-mi creeze emotii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt multumit de tinuta de drum a fabiei mele, in general consider ca suspensia este ceva mai rigida (chiar si decat la fabia2) dar lucrul asta personal imi place si ma simt sigur pe ea atunci cand abordez un stil mai sportiv. Am remarcat si eu "masajul la sani" de care vorbea maxxgabi mai sus si este cam singurul lucru de care mi-e frica la ea in curbe (in special in curbele denivelate): am senzatia ca va "pleca" de spate desi nu mi s-a intamplat niciodata.

Totusi, de cand am iesit din iarna mi se pare ca suspensia s-a mai inmuiat putin: nu stiu daca sa dau vina pe bucsele posterioare brate fata sau daca amortizoarele ajung usor usor spre sfarsitul vietii; ma gandesc insa la un kit de suspensie, ceva profesional, intr-un viitor de circa 0.5-1 an.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt multumit de comportamentul suspensiilor de pe fabia 1...doar ca 1.9 tdi este, cel putin comparativ cu 1.4 mpi, subvirator, si daca ai suspensia uzata, asa cum o am eu, in momentul in care tragi tare de volan, incepe sa balanseze cam aiurea. La fel, e periculos cu suspensia uzata comportamentul in franare...la mine simt ca se ridica de spate la franari bruste, mai ales la viteze mari spre foarte mari.

Una peste alta, si eu trebuie sa schimb suspensia...si daca tot o schimb probabil pun sau de RS, daca se potrivesc, sau pun ceva profesional. Sa vad cum am bani. Asta pentru ca datorita motorului, adesea o mai calc, mai ales pe portiuni virajate, si prefer sa am mai multa siguranta decat adrenalina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste amortizoare noi Monroe sunt suficiente pentru toti ! ( mai putin cgadalean care din ce spune are arcurile obosite si tasate )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fabia din 2005 cu 73.000km...in afara orasului se comporta excelent,mai ciudat este in oras,am impresia ca se cam dezmembreaza cand iei o groapa .Desi sunt atent la drum se mai intampla sa mai dau cu ea in gropi ca sunt unele tronsoane unde nu sti ce sa iei si ce sa lasi....

Asa ca e per total e super OK!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!