Jump to content

airbag sarit


Caius TM
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu o intrebare. Am gasit un A4 2.5 quattro si ma cam tenteaza. A fost usor atins in fata. Problema e cu airbagurile. Am gasit pe site, unul pt volan in 3 spite deci asta rezolva jumatate din problema. Dar ce se face cu cel de la pasager ca la Audi cand sare airbag-ul rupe planseul. Trebuie schimbat planseul, bordul...ce se face si cam cat ajunge, sau...merita???

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    9

  • Caius TM

    4

  • Vlad V.

    4

  • saboteur

    3

Daca nu e capac pe airbag, nu vad alta solutie decat sa cumperi alt bord. Doar "coaja". Am mai vazut si eu lipite, dar nu rezista in timp. Pentru un pretentios, mai ales daca vrei sa tii masina pentru tine, gaseste un alt bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gandeste-te ca daca nu il faci ca lumea (schimbat plansa de bord) nici nu o sa-l mai cumpere nimeni... sau poate la un pret extrem de scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cateva variante ... acum depinde care este fiabila pentru tine:

1. cumperi plansa bord si airbag de noi (multi bani)

2. cumperi plansa bord si airbag second (dezmembrari-varianta buna)

3. lipesti plansa bord (am vazut facute undeva in Bucuresti si arata foarte bine, insa tot se va cunoaste ca a sarit)

Eu daca as fi in locul tau as merge pe varianta 2. Avantajul este ca le iei mult mai ieftin decat ar fi noi, plus ca faci masina bine plus ca nu pui in pericol viata celorlalti (pasageri sau viitori cumparatori).

Bafta :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o remarca de adaugat la tot ce s-a spus mai sus:

- sansele ca sa-ti fi turtit un lonjeron daca au sarit airbagurile frontale sunt destul de mari. Turtit lonjeron in general se lasa de multe ori cu reparatii care afecteaza structura (ori taiat+sudat altul ori retensionat => rezistenta mai mica).

Eu sincer nu-ti recomand sa circuli cu asa ceva. Mai bine sincer o gioarsa de masina nebusita decat o masina de lux cu potential risc in cazul unui accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta 2 suna tentant.

N-am vazut sa fie afectate lonjeroanele. Are doar capota usor , far, bara si radiator..de fapt radiatoare..Deci a fost o tamponare usoara fata..cel putin asa se vedea. ..

Multumesc de raspunsuri. Are cineva idee cam cat e un bord la dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbag-urile pot sari destul de usor. Mie mi-au sarit in timp ce stateam in loc. Si n-a avut treaba chiar deloc cu lonjeroanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la airbaguri eu stiu ( de la cineva care lucreaza in domeniu) ca in momentul in care ai un accident calc de airbag are un accelerometru care "simte" socul si il stocheaza.Dar daca socul nu ii simtit de un senzor nu deschide nici un airbag dar martorul la airbag ramane aprins.Eu am o astfel de pb deoarece masina mea a avut un accident inainte sa o cumpar dar nu a sarit nici un airbag.Cand fac scanare imi da airbag sarit la pasager dar am dat jos capacul si airbagul ii la locul lui intact.In cazul unui accident la mine am inteles ca sare airbagul( dar nu sunt curios).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sare. Chiar daca ai erori pe calculator. Testat de un prieten. Fara voia lui, evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o remarca de adaugat la tot ce s-a spus mai sus:

- sansele ca sa-ti fi turtit un lonjeron daca au sarit airbagurile frontale sunt destul de mari. Turtit lonjeron in general se lasa de multe ori cu reparatii care afecteaza structura (ori taiat+sudat altul ori retensionat => rezistenta mai mica).

Eu sincer nu-ti recomand sa circuli cu asa ceva. Mai bine sincer o gioarsa de masina nebusita decat o masina de lux cu potential risc in cazul unui accident.

A4 are senzori de impact in masca portfar, este posibil sa nu fie afectate lonjeroanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu 2 intrebari:

la passat b5 unde se afla senzorii de la airbag(cei care declanseaza airbagul)?

In urma unui impact frontal stanga(la vreo 80km/h) trebuie schimbati cumva si senzorii sau doar airbagurile si resoftat calc.?(nau fost daune mari la masina 1 far spart. 15 cm capota indoiata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii se afla pe lonjeroane. 2 dintre ei se afla sub scaune, chiar pe tabla.

Dar n-ai treaba cu ei. Rescrii softul computerului de airbaguri, pui alte airbag-uri si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

va salut

am avut un accindent cu passatul un b5.5 la care mi-au sarit airbagurile , am gasit airbagul de volan , dar cel de pasager am gasit numai de passat b5 , din poze singura diferenta intre ele pare modul in care scrie airbag pe capac , se potivesc ?? si inca ceva , ce alceva mai trebuie schimbat ca airbagurile sa fucntionezze din nou si nu apara nici eroare in bord

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat codurile celor 2 capace in ETKA. Este acelasi.

Cat priveste ceea ce ai de facut ca sa functioneze din nou airbag-urile, e mai usor de intrebat decat de rasfoit topicul, nu? :)

Oare cand o sa pricepeti sa cititi tot ce se poate inainte sa cereti totul mura in gura???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat si eu pe un site vagcat.com si imi da alte coduri si pt airbag si pt capac

ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt niste baieti la targoviste care "repara" airbaguri..cine are nevoie sa imi dea un PM sa le dau date de contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat si eu pe un site vagcat.com si imi da alte coduri si pt airbag si pt capac

ciudat

Uite ce spune ETKA: :D

Capac airbag Passat B5: passatb5.th.png

Capac airbag Passat B5.5: passatb55.th.png

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la voi sta coltul stanga sus al capacul de la airbag pasager iesit inafara fata de linia bordului (nu a fost sarit, cel putin nu la mine)?

Am inteles ca e o problema des intalnita la B5 si B5.5

Ma enerveaza cumplit, am incercat sa dau capacul jos sa vad ce e acolo, insa opune multa rezistenta si nu am riscat sa trag mai tare de el, plus ca m-am gandit ca va fii foarte greu sa il pun la loc

Cosmine, cred ca tu stii problema

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu, asta m-a determinat sa-i fac o scanare la PBN atunci cand am cumparat masina. Airbag-urile si calc. de airbag sunt ok, dar ma deranjaza totusi la nivel estetic.

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat problema capacului acum ceva vreme si destul de simplu - mai ales ca la mine se ridicase asa de mult incat a aparut si o fisura longitudinala - fiind vara si foarte cald afara am profitat de temperatura mare a suprafetei bordului si am pus pe acel colt o bucata de materia lextil moale (bumbac cred ca era) si peste el un fier de calcat din acela portabil :8: si l am lasat pana seara cand sa racorit de atunci sta foarte bine si frumos la locul lui sper sa si tina :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FLORO, trebuie sa tragi calumea de el. L-am scos eu in vara dupa ce mi-am sfredelit 2 degete :flower: N-am avut ce-i face pentru ca ii un material foarte tare, metalic, eventual numa daca il iei jos, desfaci centura aia in care ii prins si il indrepti cumva. Eu nu l-am mai demontat ca avea un fel de sigiliu pe suruburi si data fabricatiei, de cand ii masina. Am lasat totul intact. De pus inapoi se pune mult mai usor. Uite aici

Modificat de tama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B-52-JGP, daca zici ca tine, o sa incerc sa ii aplic acelasi tratament si eu la vara, cand se incinge bordul

Am tras si eu de capacul ala, insa am simtit ca are opune o rezistenta destul de mare si am renuntat.

Dupa ce am facut treaba asta, am zis totusi sa incerc sa il apas in partea unde statea ridicat, l-am apasat cat am putut si vreo 2 saptamani a stat chiar bine. Insa dupa aceea si-a `revenit`

Tama, mersi pt link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai din cauza ca am tras de el si nu a iesit am incercat varianta cu fierul - ideea este ca la mine incepuse cum am scris is mai sus sa se crape si materialul si am bagat in acea crapatura cu un ac un pic de superglue cat sa nu se vada - desi a stat in caldura de atunci nu a mai prins toata vara - sa vedem daca vara asta va tine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coltul ala e un "bug" din turnarea capacului de airbag pasager la mai toate Passaturile.

Din cate imi amintesc, am mai oferit solutia intr-un topic. Trebuie demontat capacul, se aseaza pe o scandura si se loveste cu ciocanunl buza de metal astfel incat montat la loc, coltul respectiv sa mearga mai in jos. Metalul va trage dupa el si buretele ce-l acopera. Trebuie atentie pentru ca la fortare extrema se dezlipeste. Eu l-am rezolvat al meu. Ati vazut in topicul cu masina mea ce frumos sta acum. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

buna , am si eu o problema,dupa ce am scanat cu vagcom mi s-a aprins martorul la airbag. imi zice ca am resetat memoria la modul. ce pot face?(testerul mi-a declansat martoru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!