Jump to content

airbag sarit


Caius TM
 Share

Postare recomandată

caut si eu un raspuns... este cineva care repara bordu sau volanu din care a puscat airbagu?! adica se poate lipit capacu inapoi chiar daca nu mai functioneaza sau trebuie neaparat schimbat totul?! deoarece la un "mic" accident mam trezit cu "pungiile" afara.. iar cel din dreapta a si spart parbrizu..

Exista ce caut eu?! astept propuneri si parerii! mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    9

  • Caius TM

    4

  • Vlad V.

    4

  • saboteur

    3

Ai putea sa incerci sa imbraci in piele centrul volanului care contine airbagul si eventual si la bord, nu stiu exact cum sare la passat airbagul din bord si cata paguba face. Daca nu, alta solutie ar si sa comanzi alta plansa de bord si alt airbag volan, si sa le montezi asa doar de aspect, pt ca in caz ca nu stii, cand sar airbagurile se arde si computerul de airbaguri, si ala trebuie schimbat si costa ~500 €

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand sar airbagurile se arde si computerul de airbaguri, si ala trebuie schimbat si costa ~500 €

Nici chiar asa, se poate "repara" computerul, practic se rescrie softul , treaba de cateva minute (nici eu nu stiu prea bine ce se face exact dar sigur nu trebuie schimbat modulul de airbag)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat capacu doar la cel din bord.. dar tot nu se imbina cum trebuie la partea de sus... si ma gandeam daca e cineva care poate sa-l traga mai sus sau sa-l lipeasca... sa nu se vada asa urat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io sunt foarte sigur pt ca si la mine au sarit airbagurile si cei de la service asha au zis. Sau m'au mintit. Orcum nu l'am schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit mai demult de ceva firma care impacheteaza airbaguri .. da nu mai stiu unde :(

chestia e ca nu stiu daca ti-se renteaza deoarece trebuie sa cumperi sau sa umpli buteliile de gaz plus ca trebuie sa iei capacele noi ..

incerca in schrot ...gasesti volan de b5 in 4 spite pe la 150 de euro cu airbag oki .. la partea cu bordu .. nu ai reusit sa-l pui la loc frumos deoarece pe marginile capacului de la airbag .. sunt niste insertii metalice in bort care definesc chenarul in care e airbagul si acelea s-au indoit la explizie .. daca le indrpti cumva o sa stea perfect ..

la partea cu computerul .. nu cred ca se arde efectiv .. nu vad motivul... teoretic trebuie resetat softu !

bafta

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu ma lamuriti si pe mine ce inseamna "puscat". Airbag "puscat " ? Editati titlul in romaneste va rog... Ar fi util si pentru altii ..

"puscat" inseamna impuscat , cuvantul este in lb romana chiar daca e un regionalism

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga godoroja, cand ai accident si airbagul face POC si iti trage una in moaca, inseamna ca pushca. Stii, verbul "a pushca", adica a exploda, asha cum e cand pushti cu pushca, cu dinamita, cu petarde, cu airbaguri. Scuza-ne ca la noi in BANAT se mai folosesc expresii de astea, noi suntem mai de la tzara si nu vorbim literar ca la bucale. :blink:

Pardon, "din provincie", cum spunetzi voi. Da airbag stii ce inseamna? E o punga cu aer :(

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"puscat" = "sarit"

Red.. cu volanu o scot eu cumva.. al meu e in 3 spite si imi place mult, as opta sa-l imbrac in piele si nu se vede nimic..

zici ca daca scot capacu din bord si indrept niste cleme pe acolo as putea sa-l aduc la forma initiala?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai stie cineva ceva?! inca am nevoie de ajutor!!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm.. nu cleme ! .. chenarul in care intra airbagul defapt bordul in sine are pe marginea chenarului inserat in plastic niste tije de metal care fac ca bordul ,liniile lui sa stea drepte .. nu stiu exact acuma cum le-ai putea indrepta .. eventual sa scoti capacul si aribagul si cu o bucata de lemn rotunda dar dreapta .. ( teava) de lungimea laturii chenarului sa o introduci acolo pe dunca si sa dai cu cicanul initial din interior inspre exterior iar apoi invers din exterior spre intreior .. ca sa fie dreapta .. eventual dca lemnul nu e neted pune si o carpa sub el si ciocanul sa fie de cauciuc !

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi modifica totusi titlul topicului pt ca cei care folosesc "search" sa-l poata gasi mai usor, poate nu le vine prin minte sa caute dupa "airbag puscat" :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
am auzit mai demult de ceva firma care impacheteaza airbaguri .. da nu mai stiu unde :)

chestia e ca nu stiu daca ti-se renteaza deoarece trebuie sa cumperi sau sa umpli buteliile de gaz plus ca trebuie sa iei capacele noi ..

incerca in schrot ...gasesti volan de b5 in 4 spite pe la 150 de euro cu airbag oki .. la partea cu bordu .. nu ai reusit sa-l pui la loc frumos deoarece pe marginile capacului de la airbag .. sunt niste insertii metalice in bort care definesc chenarul in care e airbagul si acelea s-au indoit la explizie .. daca le indrpti cumva o sa stea perfect ..

la partea cu computerul .. nu cred ca se arde efectiv .. nu vad motivul... teoretic trebuie resetat softu !

bafta

CE-i ala schrot? o adresa de e-mail? merci!

Eu am o problema care ma macina si-n somn:la 2 luni dupa cumpararea unui B5, mi s-a aprins becul airbag. Un mecanic priceput mi-a zis ca airbag-ul pasager a fost sarit si eu am luat-o cu el estetizat, iar lipitura facuta de vechiul proprietar a cazut. Va rog recomandati-mi un loc in Bucuresti unde sa rezolv problema(airbag pasager si computer airbag), bineinteles la preturi rezonabile, second-hand. VA MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa rezolv eu problema cu airbag-ul

Repar software/hardware orice calculator de airbag

Daca mai ai nevoie cauta-ma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De noi ,toate sunt foarte scumpe cred ca ambele airbaguri trec usor de 1000 de euro.La sh se pot scoate mult mai ieftin dar trebuie luate de la oameni seriosi.Din ce stiu eu la Arad este o firma (Las Vegas) unde merita incercat macar un telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar pute sa gasiti la schrotul LAS VEGAS de la Arad,este chiar la intrare in Arad dinspre Deva,

au foarte multe piese second hand,gasesti aproape orice

nr.de telefon este 0744555484-Las Vegas Arad

succes :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Pot sa rezolv eu problema cu airbag-ul

Repar software/hardware orice calculator de airbag

Daca mai ai nevoie cauta-ma

sal!chiar poti sa faci treaba asta?la orice calculator de airbag,orice masina?am si yo pt un passat din 2001 variant...cat costa estimativ si unde te gasesc...vreau mai multe detalii....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut. Dupa ce masina unui coleg a fost accidentata in dreapta fata, mentionez ca i s-a deschis airbagul frontal, i-a ramas aprins becul la airbag. Permanent. Am dat sa sterg erorile, erau vreo 6. Dar 2 dintre ele nu se ster nicigand. Am tras concluzia ca sunt defectiuni. Undema pot uita la masina, la vreun contact ceva .. ? Postez aici. A doua e doar codul, nu am textul, ca am scanat cu 409.1 neactivat.

VAG-COM Version: Release 409.1-S

Control Module Part Number: 1C0 909 605 B

Component and/or Version: 0A AIRBAG VW51 04 01

Software Coding: 12353

Work Shop Code: WSC 00028

2 Faults Found:

00589 - Airbag Igniter 1: Passenger Side (N131)

29-10 - Short to Ground - Intermittent

00589 - Shareware Version. To Decode all DTCs

33-10 - Please Register/Activate - Intermittent

(probabil e 33-10 - Resistance too Low - Intermittent).

Astept pareri. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erorile le poti sterge doar cand schimbi airbagurile sarite si calculatorul de airbaguri (sau rescris)

Centurile sunt blocate?

Modificat de Zabin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, airbagurile au fost schimbate, puse noi. Masina e ca noua. A fost reparata. Dar au ramas erorile astea. Unde sa verific ? Ce sa le fac sa dispara ? Mersi !

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat computerul de airbag-uri nu a fost schimbat sau rescris softul acestuia, nu functioneaza nici airbag-urile, nu se stinge nici martorul de airbag, si nici erorile nu le poti sterge, ca vor aparea din nou cand pui contactul prima data.

Scrie si mai sus daca vrei sa citesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, nici nu se sterg. Erau vreo 6, au ramas 2. Astea sunt permanente. Si care ar fi solutia ? Cum sa fac sa funcioneze la loc airbagurile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul cred ca este in aproape fiecare post din acest topic. Schimbi computerul de airbaguri, sau ii rescrie cineva softul la cel existent pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca am depistat problema. Cand au schimbat airbagul de la sofer, au smuls idiotii de la service firele de la el, era pusa numai unul si ala intrerupt. O sa incerc sa refac instalatia dupa modelul altui passat. Ce iresponsabili, au lasat omul fara airbaguri. :huh:O sa fac rost de numele service-ului grozav care a lasat omul fara ESP si fara AIRBAGURI !! E din Iasi.

Modificat de Vlad V.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Deci computerul era ok. Problema era de circuit...

E totusi de rasul curcilor ce meseriasi sant aia. Aia au mai vazut masini straine?

Imi pare rau pentru amicul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!