Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

Vladutz1995Vlad

super, mersi spido :) . Inca o intrebare : in tot topicul, nu apare o lista cu bits-ii necesari. Pana acuma am aflat ca trebuie T25 si T8, dar spine bit ul acela ? ce dimensiune e ? M18 ?

Modificat de Vladutz1995Vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare baieti. Am si eu un Golf V 1.6 Bgu din 2005. Vreau sa stiu si eu daca ii pot pune cruise control.


Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 A    HW: 1K0 953 549 A
   Component: Lenksäulenmodul 012 0030  
   Coding: 0000012
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 306FF64BA3D6889E243-8065

No fault code found.

La acest an si model de steering wheel merge? Pe wikiross spune ca are merge dar depinde de HW. Acum va intreb pe voi care ati incercat si practic sa puneti merge? Trebuie tras vreun fir cv?

Daca merge ce maneta trebuie sa cumpar 1K0-953-549-A sau 1K0-953-549-G ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merge montat pe 549A.Trebuie tras si cablaj ptr a functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce maneta trebuie sa cumpar 1K0-953-513-A sau 1K0 953 513 G?

Multumesc Frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare dintre cele 2 vor functiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima intrebare si ma apuc de treaba. Exista vreo diferenta intre ele? Am vazut ca pe exterior arata la fel. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,exista,dar fac acelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Aladin26 said:

Ultima intrebare si ma apuc de treaba. Exista vreo diferenta intre ele? Am vazut ca pe exterior arata la fel. Multumesc !

recomand maneta noua cu G.

ca diferente notabile, este ca A-ul, ca sa functioneze pe calculatoare mai noi de coloana, trebuie modificata la firele ce pleaca din mufa ei. Nu este cazul la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat pilot automat pe a mea jetta 2007 model sportline.  Codat tot si functional. Ulterior am vrut volan cu comenzi. Am schimbat calculatorul si am pus unul cu terminatia BP iar apoi codarile pentru volan. Ceva însă da cu eroare deoarece A dispărut iconita de la cruise control si este nefunctional si merg doar comenzile de pe volan ( 6 butoane din 8 ). Eu am pe mașina minidot. Cel cu afișaj mic , dar care arată range-ul... Ce am greșit  ? Cumva calculatorul  ? Trebuia  să pun alt calculator ( cu altă terminatie) sau să schimb afisajul cu maxidot  sa fie totul funcțional  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică teoretic trebuia sa meargă cu Bp chiar dacă am minidot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica dacă nu cumva ai maneta veche de tempomat, cea cu fire la pinii 5 și 10, din mufa acesteia. Dacă da, taie firul de la pin 5 și leagă la firul de la pin 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si asta. Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

47 minutes ago, Danny Golf 4 said:

Adică teoretic trebuia sa meargă cu Bp chiar dacă am minidot ?

Altfel trebuie sa meargă cu volanul Lin 1.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat maneta e cea bună. Singura explicație ar fi vina calculatorului. Oare cel cu CH ar fuziona sigur?

Maneta e cea fără foc la pinii 5 si 10.

Modificat de Danny Golf 4
Greșelile de exprimare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde atatea calculatoare defecte.... ca de cateva zile, numai asta aud....oare e luna plina, a dat ala cu coarne, in ele.... ??

CH este lin 1.3 si 2.0 - deci merge.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

vreau sa imi pun si eu Cruise Control pe Golf ul meu din 2005, nu are modulul cu CC si il caut de cumparat, aveti idee de unde pot sa il iau? am sunat la dezmembrari pentru 1K0953549AM pentru ca il aveau ca si trecut pe site, dar nu il au in stoc. Poate fi si alt modul bun pentru CC? daca s-ar putea as vrea sa pun si calculator de bord (sa vad consum, etc..)

Daca trebuie trase fire, este pe undeva un tutorial pentru modificarea asta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce calculator coloana are masina? Ce cod?

Ptr Ccs trebuie tras si cablaj. Ptr CB-maneta si codari..daca ceasurile sunt compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca omul a citit cele 37 pagini din topic, dar se apuca sa intrebe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/5/2019 at 1:07 PM, spido said:

Ce calculator coloana are masina? Ce cod?

Ptr Ccs trebuie tras si cablaj. Ptr CB-maneta si codari..daca ceasurile sunt compatibile.

eu am 1k0 953 549 bk , dar am inteles ca as avea nevoie de AM (pentru tempomat). Am cumparat maneta dar cand am incercat sa codez nu a putut sa codeze si a dat erroare la codare.

Ca si ceasuri de bord, am cel cu ecran patrat mic ca si in atasament dar am vazut ca sunt si ceasuri de bord de felul acesta cu CB

2009-volkswagen-jetta-sedan-4-door-auto-se-instrument-cluster_100250057_l.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva neclar...BK este HL si trebuie sa suporte Ccs. Cred ca interfata folosita e praf..cauta sa activezi cu alta originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, waveboy2u said:

dar am vazut ca sunt si ceasuri de bord de felul acesta cu CB

da, dar nu este cazul la al tau. Alt tau este fara CB. ... seamana dar nu rasare.... trebuie alte ceasuri.

Fiind fara BC/CB si calculatorul de coloana original, e clar ca nu va suporta tempomat - trebuie inlocuit si aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/8/2019 at 6:28 AM, spido said:

E ceva neclar...BK este HL si trebuie sa suporte Ccs. Cred ca interfata folosita e praf..cauta sa activezi cu alta originala.

am incercat sa codez cu odin si a dat eroare

 

(imi poti zice ce este BK, HL, AM ....sau unde pot gasi detalii despre variatiile aste, merci)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu odis - poti incerca si cu VCDS=ul....dar mai mult ca sigur, degeaba.

ma repet, daca masina nu are nici BC si automat...nici tempomat, de fabrica... nu are cum sa suporte CC. Trebuie alt calculator. Avand in vedere ca unul SH , midline, este in jurul la 150 lei, cred ca pierzi timpul, cu ce ai tu pe masina. Alegerea ta....faci cum doresti.

pe masina ta nu poate sa fie BK de fabrica... doar daca cine l-a schimbat. 

In rest, pe paginile anterioare, gasesti de N ori postat link-ul cu optiunile/variantele calculatoarelor de coloana. Il postez iar, sa nu mai cauti tu..... http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!