Jump to content

Despre cutiile de viteze


MishuL
 Share

Postare recomandată

Dragii mei, acum o saptamana am fost la moshie si pt. prima data am reushit sa pun una langa alta cutiile de viteze de broscutza 1200 modelul "dintr-o bucata", si cutia de Notch 1600. Concluzii:

- pt. a pune volant de 130 de dintzi pe cutie de 1200, trebuie polizate nishte excrescentze pe care carcasa ambreiajului le are in dreptul celor 4 gauri de prindere a motorului, si care la 1600 nu mai exista, deci nu cred sa fie o problema daca le polizezi

- distantza dintre flanshele de prindere a trompelor pe bratzele de suspensie e aceeashi

- tambure mai latzi (n-am acum hartia la mine)

- distantza dintre flansha de prindere a trompei si fatza de ashezare a jantei pe tambur e mai mare cu cativa cm., (date mai precise- maine), deci daca pui cutia asta pe broasca potzi pune nishte rotzi super-late, fara jena ca o sa frece de contraaripa; desigur, va trebui "discutat" cu aripa.

- urechea cutiei, de prindere la "baza cracanului" shasiului pare sa fie la fel la ambele modele, dar tampoanele difera. Lungimea cutiei e aceeashi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jan

    6

  • xellex

    4

  • bogdan

    3

  • TM06CZR

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aveti careva sau stiti unde sa caut seri cutiei in functie de anul de fabricatie. Ma intereseaza ce rapoarte am, inclusiv cel al diferentialului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ar fi interesant de gasit asha ceva.... eu n-am... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista 3 variante si au identificare pe cutie dar nu am cum sa ma bag acum sb masina sa vad ce serie e pe cutie.

Este interesant de stiut pentru cei care nu au turometru sa vada turatia in fct de viteza. Bagati un ochi aici: http://www.customspeedparts.de/content/en/...berechnung3.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pusesem eu pe unul din siteuri un asemenea articol despre anul si ce cutie e pe masina...tre sa vad pe unde e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- urechea cutiei' date=' de prindere la "baza cracanului" shasiului pare sa fie la fel la ambele modele, dar tampoanele difera.

Tampoanele, daca sunt diferite sau... nu mai sunt, se pot confectiona din banda groasa de cauciuc de la sina de tramvai

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Eu am doua cutii date jos de pe masini pe care scrie urmatoarele coduri

113 301 211 H

113 301 211 D

prin tabelele de mai sus n-am gasit decat AD si AH

iar pe www.alexserb2000.go.ro

AD 1200 4.375 Limited Slip Differential

AH 15/1600 4.125 IRS suspension from 8/68; 8/69 - 8/72

Astia sunt cutiile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai scris tu acolo e part number-ul modelul cred ca e scris in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut oameni buni

iaka eu cu o mica intrebare

am luat o cutie

nu stiu ce cutie este unica ce am putut sa detectez pan acu e ca este de superbeetle

acu ce inseamna asta nu stiu ...

pe ea scrie 9449494 si parca s-ar vedea un A la sfarsit dar foaaarte sters

am tot cautat pe net nu am gasit nimic decat un caz asemanator in franta

mai sus scrie inca un cod (part code) din care am dedus ca este de super beetle

33

113 301 103

D

siteul unde am gasit asta cu super beetle este :

http://www.aircooled.net/gnrlsite/resource...partnumbers.htm

Daca ma puteti ajuta cu mai multe detalii

va rog mult

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de o informatie pertinenta, azi am vrut sa dau cutia jos (IRS) si am constatat ca la planetare nu e imbus ci torx. Stie cineva exact ce torx e? Ca vreau sa cumpar unul profi de merge pe crichet .....

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de o informatie pertinenta, azi am vrut sa dau cutia jos (IRS) si am constatat ca la planetare nu e imbus ci torx. Stie cineva exact ce torx e? Ca vreau sa cumpar unul profi de merge pe crichet .....

Multumesc.

te dezamagesc nu este torx ,este coada de soricel[ paraca de 8 ],gasesti in vitan ,dar tre"" sa cumperi si un adaptor de 12,5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, in legatura cu cutia de viteze, am pe broasca cutia originala de 1300, dar am gasit un motor de bus de 2000 cmc, cu 2 carburatoare, original, si as vrea sa il montez pe broasca. in primul rand: trebuie sa schimb si cutia? sa o pun cea de pe bus, impreuna cumotorul? si inca ceva: incape motorul de 2000? mie mi s-a parut putin mai lat...oricum, cand ma apuc de treaba, o sa va iau la intrebari ;) pt ca o iau de la 0. 10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutia de viteza de bus are rapoarte adaptate pentru tipul de masina greoaie cum e busul; practic vei ramane fara viteze cand vei dori sa mai schimbi una ca sa ajungi la o viteza decenta ;) - cea de tip 1 e ok

vezi

Totul despre conversia T4

Conversia de manutza ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no bun, da macar potriveste pe cutia de broasca?

ma refer la motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 1 month later...

unde gasesc si eu codul de pe cutie?

in fata cutiei, pe lateral?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no bun, da macar potriveste pe cutia de broasca?

ma refer la motor

Potriveste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de o informatie pertinenta, azi am vrut sa dau cutia jos (IRS) si am constatat ca la planetare nu e imbus ci torx. Stie cineva exact ce torx e? Ca vreau sa cumpar unul profi de merge pe crichet .....

Multumesc.

Cheia e de 8, sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia este foarte utila mai ales acum ca am schimbat cutia de un an :beerchug: . Si nu e torx e "coada de soricel" e un fel de torx cu mai multe aripioare ca sa zic asa. Oricum multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasesc si eu codul de pe cutie?

in fata cutiei, pe lateral?

Pe lateral stanga parca.

Vezi ca sunt 2 coduri, unul e cel al piesei si unul cel al tipului de cutie.

http://www.customspeedparts.de/content/en/...berechnung3.php

Aici gasesti caracteristicile in functie de tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma framinta o curiozitate. Broscutele (model 1300 de exemplu) care au vitezometru pina la 160 km/h ar trebui cumva sa aiba ca dotare standard (din fabrica) o cutie cu rapoarte lungi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, in legatura cu cutia de viteze, am pe broasca cutia originala de 1300, dar am gasit un motor de bus de 2000 cmc, cu 2 carburatoare, original, si as vrea sa il montez pe broasca. in primul rand: trebuie sa schimb si cutia? sa o pun cea de pe bus, impreuna cumotorul? si inca ceva: incape motorul de 2000? mie mi s-a parut putin mai lat...oricum, cand ma apuc de treaba, o sa va iau la intrebari :lol: pt ca o iau de la 0. 10x

Jan :vaidecapulmeu: tocma' si-a pus asa ceva pe brotac. :lol: .ia legatura cu el...sa vezi ce demaraj are!!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

pun o intrebare aici sa numai deschid alt topic

am o cutie de viteza pe masina la care pozitia schimbatorului pt a1 a si a 2 este undeva la mijloc sus respectiv jos

daca pun in stanga sus cum ar fi normal, nu vrea sa intre in viteza..trebuie sa pun levieru undeva la mijloc

inainte am avut alta cutie si mergea normal

am verificat toate articulatiile si sunt in regula

stie cineva din ce cauza se intampla asta si cum se poate remedia?

este destul de neplacuta pb pt ca in trafic cateodata la schimbar mai rapide la 1 la 2 sau de la 3 la 2 exista tendinta de a intra in marsarier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!