Jump to content

Apa in masina!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Au venit ploile, cu varf si indesat. S-a rezolvat problema? La mine s-a rezolvat, nu a mai intrat strop cu toate ca am mers sambata prin torentiala aia, si mai era stransa si pe jos pana la jumatatea rotilor pe centura Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am mai gasit apa in coltul de la parbriz si plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On ‎17‎.‎07‎.‎2018 at 10:21, Clubbizz a scris:

Nici eu nu am mai gasit apa in coltul de la parbriz si plafon.

La mine se infiltreaza in continuare apa prin acelasi loc mentionat.

Si sigur nu este de la parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, nu am trapa, nu am bare pe plafon. DUpa ce am dat jos plasticul (ornamentul) de la parbriz si am pus furtunul, am observat ca apa se prelingea pe undeva pe marginea plafonului si curgea la coltul unde am demontat plasticul. Vineri mai incerc sa ii dau de cap, daca rezolv o sa scriu aici rezolvarea.

Modificat de Clubbizz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
David alexandru
On 17.07.2018 at 10:21, Clubbizz a scris:

Nici eu nu am mai gasit apa in coltul de la parbriz si plafon.

Salut cum ai rezolvat problema cu apa de la stalpii din fata ca am si eu aceasi problema si nu ii dau de cap, am fost la nenumarate service-uri si nimic!!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rezolvat. Vezi ultima postare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/8/2017 at 11:50 AM, taquito said:

Salut !

Cine a mai avut problema urmatoare si ma poate ajuta si pe mine ca m-am saturat sa desfac tot prin masina si sa nu vad pe unde curge apa.

In imaginea atasata se vede zona in care se uda in masina, dar nu am gasit pe unde ar putea intra apa.

Va rog ajutati-ma ca in curand trebuie sa ma abonez la odorizante ca acum imi miroase ingrozitor a caine ud in masina :D 

Multumesc!

Salut, am si eu aceiasi problema, ai rezolvat-o, daca da, cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,am o problema foarte mare cu apa in masina deoarece imi intra apa prin spatele bordului si imi face in partea dreapta fata mocheta imbibata cu apa,nu stiu de la ce este,dar poate cineva stie.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub stergatoare verifica, sa nu ai multe frunze care infunda scurgerile si apa sa intre pe admisia de la aerul conditionat sau pe langa niste cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am curatat ieri ,am demontat toata masina si ma gandesc sa nu cumva sa mi se infundat scurgerea de la trapa si sa-mi intre pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si postul meu din pagina precedenta, cu problema asemanatoare cu a ta, si cu rezolvarea aferenta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa iti raspund la pm, dar nu pot sa atasez pozele acolo. Demonteaza capacul de la filtrul de polen si vezi acea gaura prin care ar trece cablul de deschidere a capotei daca masina ar fi vanduta in anglia. In mod normal la tine ar trebui sa fie acoperita cu un dop din cauciuc care probabil s-a rupt. Eventual demonteaza si torpedoul, are cateva suruburi torx t25 si te uiti de dedesubt, pui pe cineva sa dea apa pe masina si te bagi inauntru sa urmaresti pe unde intra. Daca nu reusesti sa identifici gaura aia, poate desfac eu maine si mai fac doua poze de sus.

20180702_130117.jpg

20180702_130202.jpg

20180702_175549.jpg

Untitled.png.b20958f4c18ec2870076084fb0f039bb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,am desfacut filtrul de polen si eu am acel capacel care facea legatura cu sufa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plafon, stalp a stg nu e ud/are urme ca ar fi fost ud?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai da Quote inutil.

reformuleaza raspunsul sa intelegem si noi.

daca ai apa si spre stalp/plafon inseamna ca ai probleme la trapa, in special la scurgerile ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
florentin2204

salut,am rezolvat problema cu trapa si apa in masina ,furtunele din fata ape trapei erau taiate si lasate sa curga apa in stalpi deoarece masina nu a avut initial trapa ,intrebarea mea este pe unde duc furtunele de evacuare ale trapei in spate ,daca poate sa-mi arate cineva o schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a avut trapa si au montat baietii? :))

scurgerile spate de obicei prin stalpii din spate pana in oala rotii, unde trebuie sa ai un punct de trecere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegi vreo rezolvare?Nu am trapa.Mersi.

CAM01852.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Revin cu problema infiltratiilor de apa  sus la stalpul din fata-dreapta. In linii mari situatia arata ca la @c.iulian insa la el e pe stanga. Problema am mai semnalat-o in acest topic in aprilie anul trecut. 
De atunci am inlocuit parbrizul(aul trecut august) insa problema a ramas. Chiar atunci la inlocuire, mesterul a zis ca el nu crede ca problema e de la parbriz. Peste o luna am mers inapoi, s-a testat cu o stropitoare si s-a constatat din nou problema. S-a lipit ceva substanta(neagra. probabil acel mastic) si sa zicem ca e ceva mai bine insa tot nu e rezolvat.

Cei de la parbrize spun ca nu tine de parbriz ci de la caroserie (vizual, nici o problema la nivel de plafon).
Mecanicul la care merg de obicei, a scos chederul de asupra usii, a verificat zona respectiva si a zis ca ar fi trebuit sa fie ud si prin zonele respective daca e problema de caroserie

Ce verificari se pot face astfel incat sa putem determina clar de unde vine problema: parbriz prost lipit sau caroserie?

Context: S-a dezlipit si plafonul textil(nu cred sa fie legat de problema cu apa). pana nu rezolv cu infiltratiile, nu pot sa rezolv si cu plafonul
 

Mersi

InfiltrareApa.jpg

Modificat de Florin.
typo-s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai trapa, verifica parbriz.

ai bare transversale pe plafon?

in locul tau as demonta stalp si plafon si as pune furtun pe masina sa vad pe unde intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale, nu am trapa si nici bare transversale. 

Asta cu stalpul demontat si plafonul le cam inteleg. Nu inteleg insa partea cu furtunu.

Sa mai insist la cei cu parbrizele?

 

Mersi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

furtun de gradina, cu apa.

unul stropeste masina cu furtunul si altul sta in masina cu lanterna si urmareste pe unde se infiltreaza apa.

nu cred ca intra pe la chederul usii si o ia in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,
Problema infiltratiei de apa semnalata si acum cateva posturi (iulie 2019) prin coltul dreapta sus(zona plafon-usa fata dreapta) inca persista. Ba mai mult acum au aparut ceva semne si pe partea usii soferului. Anul trecut am fost la cei ce mi-au montat parbrizul si l-au dat jos in fata mea si am vazut ca lipitura parbrizului (in sectiune) era intreaga peste tot(fara semne de ciupituri).

 

Pentru ca deja problema asta treneaza de mult, as intreba daca considerati ca la un service mai serios am sanse sa gasesc solutie. Adica sa ma duc la o constatare si ei sa poata confirma care e problema.
Am crezut ca sunt chederele de vina. Cel din partea soferului pare un pic piscat insa la cel din zona cu probleme mari, cel putin eu, nu am vazut ceva suspect

 

Mersi!

Modificat de Florin.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia e aceeasi, dat jos plafon si stalpi si cu un furtun (presiune de retea sau de spalatorie) insistat in zona parbrizului pana se observa din interior pe unde se infiltreaza apa.

 

Cand s'a folosit stropitoarea aia si s'a constatat problema de s'a adaugat mastic, pe unde intra apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!