Jump to content

Apa in masina!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

Mulțumesc mult. 

Unde sunt poziționate scurgerile astea?

Sunt cumva capacelele de cauciuc de la baza hayonului?

Le-am scos!

Modificat de Iulian Ghy
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 24.08.2016 at 9:32, sleepwalker a scris:

Salutare tuturor,

 

Inainte de toate, am cautat pe tot forumu' despre problema mea, dar nu am gasit nimic care sa se apropie de ce "m-a lovit" pe mine. Asa ca m-am gandit sa-mi spun oful, poate cineva s-a lovit de inconvenientu' asta si a gasit si rezolvare.

Treaba sta in felul urmator: imi intra apa in portbagaj (masina e o Octavia Tour din 2005). Mult. Atat de mult ca imi umezeste si bancheta din spate. Problema e ca nu stiu de unde. Am facut toti pasii pentru "debugging" in cazurile astea: scos interiorul portbagajului si pus pe cineva sa dea cu furtunu' pe masina in timp ce eu ma chiombesc cu lumanarea (ma rog, lanterna) dupa stropi de apa. Am reusit sa vad o dara de apa care se strecoara pe interiorul aripii dreapta spate. De acolo apa se duce fie in coltul din dreapta al masinii  -  unde, la Octavia Tour, se afla un locas in care-ti depozitezi carpe, sticlute, becuri si alte nebunii - fie se prelinge ceva mai in interiorul portbagajului, direct pe mocheta. Rezultatul e faptul ca interiorul portbagajului se umezeste impreuna cu bancheta din spate a masinii. Doar partea dreapta, atat la portbagaj cat si la bancheta. Chederele fura schimbate, ca initial asta am crezut si eu, ca de acolo e.

Pe briskoda erau diversi care identificasera microfisuri (:D) in vopsea, pe unde se prelingea apa sau mai descoperisera ca intra apa pe la suportii de portbagaj. Am izolat zonele respective cu mastic, da' apa, a dracu', tot isi gaseste loc sa intre. Asa ca am ramas fara idei...

Daca aveti idei, va raman vesnic indatorat, caci de vreun an de zile duda asta imi macina creierii.

Daca vreun admin / moderator considera ca topicu' nu-si are rostul, e liber sa-l inchida. No hard feelings :).

 

salut,o fi tarziu ca-ti raspund eu acum dar iti spun ca si eu am avut aceeasi problema,gaseam apa in dreapta portbagajului,in interior in spatele lampii stop,picura de la cheder de sus.am verificat,apa se prelingea de pe tabla pe interior...la un moment dat verificand atent am identificat o gaura mai mica decat un bob de piper mai sus cu 3-5CM de boltul ce tine in patrea de jos telescopul haionului,o gaurica unde trebuia sa fie fix sudura intre marginea de tabla cu chederul de portbagaj si tabla ce se afla pe interior.am acoperit-o cu silicon si GATA,nu mai curge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut !

Cine a mai avut problema urmatoare si ma poate ajuta si pe mine ca m-am saturat sa desfac tot prin masina si sa nu vad pe unde curge apa.

In imaginea atasata se vede zona in care se uda in masina, dar nu am gasit pe unde ar putea intra apa.

Va rog ajutati-ma ca in curand trebuie sa ma abonez la odorizante ca acum imi miroase ingrozitor a caine ud in masina :D 

Multumec!

20170505_171921.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai trapa? 

daca nu , pe undeva pe la parbriz intra apa cred. ai inlocuit parbrizul de curand? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am inlocuit parbrizul si nici nu am trapa. Si am observat ca apa intra si chiar daca ploua usor afara, initial credeam ca se intampla doar cand ploua torential

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe loc, sau doar in mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheder deteriorat sau por in tinichea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mie mi ud plafonul de la manerul de tinut mana pana la plasticul de la stalpul de la parbriz .... pe partea dreapta fata si nu stiu ce sa fac cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Saptamana trecuta am facut un drum la munte si a cam plouat destul de bine pe drum. Ridicand hayonul a doua zi, am observat putina apa curgand pe langa tamponul de cauciuc din partea stg a hayonului. Tragand de el, a inceput ca curga apa destula... Am luat la verificat orificiile de surgere a apei ( din extremitatile exterioare ale hayonului, cele acoperite cu dopurile rotunde de cauciuc) si am observat ca apa nu curgea pe-acolo, deoarece era acumulata multa ceara. In fine, am curatat micile fante de scurgere de la baza dopurilor de cauciuc, insa eram contrariat de ce atata apa in hayon... Studiind mai bine cazul, am concluzionat ca apa a intrat in mers, prin fanta ovala din dr sus a hayonului, care in mod normal cred ca ar trebui sa fie acoperita cu un dop, care la mine nu exista. In partea opusa, prin aceeasi gaura trece cablajul electric, invelit in protectia de cauciuc. La voi, respectiva gaura este acoperita de veun capac sau e tot libera?

20170620-0001.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam eu... Ma poate ajuta cineva cu codul respectivului dop? As vrea sa-l comand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0899185, 40 mm, asta ar trebui sa fie

eventual masori gaura la diametru sa fii sigur

sau te duci la dezmembrari... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur acesta e codul? Pare de Octavia 2, dupa inceputul 1K0... Gaura am masurat-o acum, e ovala si are cam 38 mm cu 22 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca nu e asta. Codurile s.au inlocuit in etka, pe masura ce evolueaza. E de G5 1K, dar le intalnesri oriunde se potrivesc pe alte modele, nu trebuie sa iti spun tie , ca stii mai.bine.

1U ar fi cod special de Octavia Tour si 1Z de Octavia 2

Majoritate codurilor de Octavia Tour sunt 1J , de G4

ma uit maine de dop pt dimensiunile alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, astept cand ai timp sa te mai uiti o data, poate reusesti sa identifici codul. La O2 este la fel acel dop pe hayon, tot oval? Ar fi o varianta mai simpla sa merg la dezmembrari, dar nu-si bat aia capul sa te serveasca cand e vorba de ceva asa mic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia vezi asta - 6U0827713, desti ETKA zice 22x12

 

zaslepka-gumowa-drzwi-ba_7597.jpg

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar trebui sa arate, dar cotele nu corespund. Daca are vreun posesor de Octavia 1 amabilitatea sa scoata acel capacel (in caz ca exista pe masina) si sa-mi spuna codul de pe el, as aprecia foarte mult!

Oricum, multumesc Andrei!

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata... m-am uitat mai atent la poza si mi-am dat seama ca pe acolo trece un cablaj la unele modele... si m-am uitat si pe partea de instalatie electrica in ETKA.... si am gasit asta...

1U6971904

iar la o cautare pe Google, apare asa ceva... 

 

Zaglushka1.jpg

astept berile ! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc inca o data, Andrei! Cu siguranta acesta este dopul! Naveta e pusa la rece, astept sa dai un semn cand ajungi la mare! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazul a fost rezolvat azi, am ridicat dopul respectiv de la Avia Motors Constanta, pretul fiind unul modic - 3,2 lei... L-am montat si se potriveste la fix. Merci Andrei!

20170712-0001.jpeg

20170712-0002.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut

Dupa ploile de săptămâna trecută am observat ca se infiltreaza apa in dreptul stâlpului din dreapta față. Parbrizul nu a fost înlocuit. 

Cum se poate desprinde ornamentul de plastic de pe stâlp? Pur si simplu trag de el si se declipseaza?20171210_124040.thumb.jpg.b48562691733f8be8b43f020661c5049.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos mai intai chederul in zona stalpului  si dupa tragi de ornament si iasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc. 

Iar referitor la problema mea crezi ca e de la geam sau din alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa urmaresti pe unde se infiltreaza ,in multe cazuri intra pe la geam ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!