Jump to content

Apa in masina!


bogdan2
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Va salut, si la mine intra apa uneori prin ambele parti de sus ale stalpilor, apa intra mai exact pe langa parbriz , spre colturi , este o problema generala la aceasta masina, multi patesc asta, eu o sa incerc sa bag silicon pe afara, intre stalp si parbriz, daca nu functioneaza ,trebuie dat jos parbrizul si lipit din nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe interior nu merge?

Ma gandesc sa dau jos capitonajul stâlpului si poate reusesc sa bag silicon pe interior.

E posibil?

A incercat cineva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

  Salutare, am si eu o problema cu lichid in masina.....lichid de parbriz. Am o Skoda Octavia break si in momentul cand folosesc stropitorile pentru spalat luneta, undeva in partea stanga a portbagajului, in spatele compartimentului acela de depozitare din pasla se acumuleaza lichid de parbriz. Ma puteti ajuta cu un sfat, unde sa gasesc conductele de lichid de parbriz pentru a le putea verifica imbinarile. Am un Polo si am avut cam aceeasi problema, undeva pe stalpul din spate se imbina furtunul de spalare a lunetei si de acolo se decuplase furtunul respectiv. Presupun ca ar fi cam aceesi problema, dar nu stiu unde sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci pasla aia si pe imbinarea dintre aripa si oala aceea de la roata(cam in zona aia- iti vei da seama) vezi ca ai furtunul care duce la spalator, acolo are o mufa si aia sare. Mufa e cam la 10 cm sub suportul ala de la haion. Intai verifici sa nu ai stropitorul infundat, sufli pe el.

Modificat de adiglo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, revin cu vesti imediat ce pun in practica. Acum parca nu prea ma lasa vremea asta sa lucrez afara la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Taquito,

Ne spui, te rog, cum ai rezolvat? A trecut aproape un an...

Am aceeasi problema,  strict la fel.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

+1 la problema cu apa in masina (Octavia 1).

In partea dreapta fatza - sus, am infiltratie de apa. la inceput un efect colateral( a inceput sa "pice" plafonul...panza de pe el mai precis). Acum, se vede clar si se simte la contact cu palma ca acea zona este uda, am tras de chederul de la usa dreapta-fata si era uscat. Apoi am tras de marginea plafonului si se simtea pe dedesubt ud.

Am fost la ceva firma care pune parbrize si la testul cu sticla de apa s-au prelins picaturi pe interior(ei au scos ornamentul exterior de la parbriz si carcasa/ornament interior de la stalpul dreapta fata.) S-a lipit de catre ei zona din colt a parbrizului insa inginerul m-a avertizat ca nu va tinea. Asa a si fost...la prima ploaie s-a umezit din nou zona cu pricina. Mi s-a recomndat sa dau jos parbrizul si sa il relipesc(risc de fisurare din cate am inteles).

Aveti cumva alte recomandari/pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am aceeasi problema cu apa infiltrarea la colțul stalpului de la parbriz. A rezolvat-o careva?daca da, cum? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Despre ce masina vorbim exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre octavia, desi in semnatura are golf.

(la cat a plouat, chiar ma asteptam sa posteze lumea aici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, Octavia sa fie - fix cu un post mai sus de postare e rezolvarea - se face test cu apa pe parbriz, daca curge pe sub lipitura se incearca remedierea cu mastic, daca nu tine - relipire completa sau inlocuire parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa toate ploile de zilele astea mi-a intrat si mie din nou apa in masina. Prima data, in noiembrie a intrat foarte multa, din cauza frunzelor si a altor mizerii stranse in locul de sub parbriz. Atunci am curatat pe acolo tot si am crezut ca am scapat de problema. Mentionez ca atunci erau infundate acele canale de scurgere, se strangea apa si intra prin partea soferului, deasupra la pedalier. Exact pe unde trec firele electrice din habitaclu catre motor. 

La ploile serioase de saptamana asta a intrat iar, de data asta se uda podeaua din dreapta spate, ceea ce imi pare ciudat rau

Acum problema ciudata: am verificat sub parbriz acolo vizual si pare curat, daca bag apa cu furtunul se scurge majoritatea prin spatele rotilor, si cumva o parte iese in masina . Practic izvoraste din mocheta de pe locul din spate dreapta.

Am banuit initial chederele, folia anticondens din usi, am pus furtunul pe usi, pe geamuri, pe luneta. Nu intra strop. Cand dau apa pe parbriz, apare in spate dreapta. Si parca sa zic ca apare si o idee de miros de electric ars. 

Nu vine apa pe tubulatura de aer de la picioare, aia se vede si e uscata, cel putin partea finala de cativa cm . altceva nu imi vine in minte. Mai exista vreun calculator ceva sub scaunul din dreapta? Parca am citit pe undeva despre asa ceva. Poate se prelinge cumva apa pe traseul lui.? 

Nu stiu ce sa mai fac cu o apa, abia am uscat-o atunci in iarna si acum o iau de la capat.

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija cu mirosul ala de ars!

daca uzi parbriz si iese doar sub mocheta spate (foarte ciudat) ma gandesc la un traseu pe podea, se prelinge pe fire...dar de ce nu se uda si in fata.

fa un efort si scoate mocheta, scaune.sigur nu iese din podea si traseul e unul din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar in spate! Nu imi dau seama ce traseu sa fie, electric din cate stiu eu e doar incalzirea in scaune si pe consola centrala e bricheta si switchul de la frana de mana. Si tubulatura de aer de la picioare, dar acela e uscat. 

Specific si ca acum 2 saptamani am schimbat parbrizul, si de atunci astea sunt primele ploi serioase. Dar nu cred ca intra pe langa el, pare lipit corect.

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V.dragos, rezolvare ar fi fost daca colegul ar fi demontat si montat parbrizul si ne-ar fi scris ca s-a rezolvat problema. Colegul doar a menționat ce i-au recomandat niste meseriași...sunt câteva persoane care au postat despre această problemă însă niciunul nu a revenit cu soluția. Sau poate nu au rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comenzi geamuri electrice, firele ce aprind stopurile, alimentarea pompei de carburant...in prag ai fire ce merg in spate.

sigur nu intra prin usa spate (spui ca ai verificat pe acolo) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata tragedia, apa este strict pe podea. Nu e ud mai sus de sinele scaunului din fata, nici pe pragul drept, nici pe tunelul central.  E posibil sa se prelinga pe tabla fara sa ude mocheta, dar asa deloc? E carpa, ar trebui sa traga umezeala daca trece pe langa ea.

Si da, am verificat. Cam atata apa era intrata de la ploaie, am scos-o cu lavete dupa care am bagat un coleg in spate si am pus furtunul pe masina, cred ca 5 minute pe fiecare latura, pe usi. S-au prelins 2-3 picaturi pe cheder la usa din stanga spate unde am umblat eu la macara si am improvizat o folie anticondens cu silicon si folie din piata. Dar acelea erau pe prag, pe cheder si au iesit afara cand am deschis usa.

In schimb cand am pus furtunul pe parbriz, se vedea cum creste balta la loc, repet In dreapta spate. Ma uit ca prostul pe sub scaun si nu inteleg nimic.  Cel mai plauzibil ar fi tubulatura de aer de sub scaun, dar exact la gura finala de sub scaun e uscat, ma gandesc ca are vreun cot care intra in consola centrala si sa scape pe acolo?   ideea de a demonta scaunele si mocheta ma cam sperie, mai ales pe trotuar in spatele blocului.  

Pe locurile din fata si in spate stanga e perfect uscat!

20180628_160803.thumb.jpg.7d0acf0ae86aa297ce948991c9e1fcba.jpg

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt infundate scurgerile de sub stergatoare si intra pe la filtrul de polen apa in cutia de climatizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat astazi si am desfacut plasticele de sub parbriz, erau ceva frunze dar nu erau gaurile infundate. Cu ocazia asta am desfacut si carenele din spatele rotilor si am scos o cantitate considerabila de nisip si mizerii mai marunte.

Problema reala cred ca vine de la o gaura pe care am gasit-o in dreapta filtrului de polen, care intra in masina de la care lipsea capacul. Sunt 2 gauri simetrice, asta din dreapta e goala si pe cea din stanga intra niste fire in masina. Ma gandesc ca sunt facute asa in cazul in care se vinde masina catre UK sa se poata inversa ce e pe acolo. Totodata lipsea si un capac din alea de pe plasticele de la stergatoare, tot din dreapta, si alea cred ca sunt facute tot in cazul in care se vinde masina echipata pentru UK.

Am astupat ambele gauri, am curatat bine pe acolo si am pus si plasa de tantari sub acele plastice sa nu mai intre alte mizerii. Nu am putut testa daca mai intra apa inca, am folosit silicon si vreau sa il las sa se usuce.

Multumesc pentru sfaturi! 

20180630_204450.jpg

Revin maine cu concluzii, la cat a plouat de tare acum , daca nu era asta cauza, maine o sa gasesc bin nou apa.

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e acolo cauza. alea sunt gaurile pentru stergatoarele de anglia, tot sub parbriz intra apa, nu altundeva... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu am facut o poza acolo, in compartimentul filtrului de polen, poate era de folos si altora.

17 hours ago, pasu said:

Problema reala cred ca vine de la o gaura pe care am gasit-o in dreapta filtrului de polen, care intra in masina de la care lipsea capacul. Sunt 2 gauri simetrice, asta din dreapta e goala si pe cea din stanga intra niste fire in masina.

Gaura asta e acolo, sub parbriz exact la 2-3 cm de acele canale de scurgere de pe fiecare parte a masinii, in tabla pe care sta carcasa filtrului . Are cam 10-12mm diametru. Am pus un printscreen de pe autodoc si am marcat pozitia aproximativa. Prin gaura asta se vedea pasla din aia care e pe sub tot bordul si prin podea, ptr insonorizare. In partea opusa ( pe partea soferului) e aceiasi gaura pe care intra niste fire in masina, probabil alimentarea stergatoarelor. Am lucrat in graba, imi era frica sa nu ma prinda ploaia. Dupa asta am astupat si pe cea din plastic, aia ptr stergatoare.

Concluzia este ca aseara a plouat din nou destul de puternic si nu a mai intrat nimic. Mocheta este in continuare uda de data trecuta ca deh a fost o saptamana de vis, numai ploi. Astept un soare strong sa o coaca putin.  Acum trebuie sa dau jos torpedoul sa vad din interior in spatele lui la gaura buclucasa, ce era cu mirosul ala de ars, si sa mai usuc ce mai gasesc pe acolo. Poate asa imi dau seama si cum ajungea apa tocmai in spate.

 

Untitled.png

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e gaura pe unde ar trebui sa treaca cablul de deschidere capota la masinile RHD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Categoric pe acolo intra, am dat torpedoul jos si m-am uitat pe acolo. Se vede reparatia facuta de deasupra. Cred ca apa se scurgea cumva prin prag pana prinderea centurii de siguranta de jos din stalp, si acolo iesea in masina. 20180702_175549.thumb.jpg.6c007899cddcf4a819018c53c3cb3e71.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la apa infiltrata la colțul parbrizului si al plafonului. La mine nu este de la parbriz in urma verificărilor. Cred ca este de la noul cheder pe care ca sa il fixez mai bine,l am batut cu un ciocan de cauciuc acum. Astept ploile acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!