Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Sunt prea sus pusi, un capat de teava de gaze iesit din pamant nu ti-l detecteaza si dai peste el,iti spun sigur.

Sunt multi care aleg solutia asta sa ii puna in bandou din motive estetice,puteai sa ii vopsesti frumos ,vopsea gasesti si la reprezentanta si la diverse centre care fac vopsea pe baza de cod,si puteai sa ii vopsesti si cu o pensula,fiind foarte mici.

Eu am senzori OEM pozitionati in bara ,si am observat ca inaltimea de detectare e exact cat sa nu lovesti cu bara,daca e o bordura mai inalta si o poti urca cu rotile nu o detecteaza.

Am dat cu spatele la Kika si era sa ma urc peste cutia mea (era un scaun de birou inauntru) ,a intrat sub masina fara sa atinga nimic,senzorii nu au detectat nimic.

Eu cred ca senzorii tai nu functioneaza cum trebuie. Daca dau cu spatele detecteaza orice bordura/teava/floare cu o inaltime mai mare de 10-15 cm. Ba chiar ma si enerveaza cand intentionez sa parchez cu spatele peste bordura. ma atentioneaza cand ma apropii de bordura, dupa care semnalul dispare cand ajung cu bara peste bordura si reapare daca ma apropii de un alt obstacol situat pe bordura/trotuar. Cum sa nu bipaie daca te poti urca pe bordura? Senzorii sunt OEM dispusi in pozitie OEM.

Ca fapt divers: uneori, cand am senzorii activati din buton si sunt intr-o parcare subterana si dau cu spatele sau fata sa urc rampa, incep sa bipaie. Asta ca sa vezi cat de jos scaneaza terenul

Am pe fata un senzor dezlipit cred ca a intrat in interior si se misca ,Cu ce pot sa-l lipesc

Cauta la reprezentanta adezivul special destinat lor. Este o bucata de pnza cu adeziv pe ambele fete. Poti incerca si cu ceva din comert, cum am facut eu, dar sunt cam demultumit de cum a iesit. Nu am nimerit exact grosimea acelei panze si senzorul nu este aliniat perfect cu bara.

cu zeama de senzor nou... really? a intrat apa in el...

Cum sa intre apa in ei? Doar daca ii desfaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine de foarte multe ori ma enerveaza, incep sa "urle" la mai toate obstacolele....eu cred ca bara/barile tale au suferit cateva mici "deformari" si senzorii nu bat cum trebuie. Din experienta spun ca senzorii ori functioneaza ori nu, "nu prea functioneaza" NU exista.

apa nu poate intra in senzor pentru ca sunt "inchisi ermetic" si nici nu se pot desface. Este o solutie care se toarna in ei si nu are cum sa intre apa. Unde lucrez eu, folosim acea solutie dar la niste relee care sunt expuse la apa/umezeala. :)

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutati un nestiutor ,am verificat mufele la senzori si sunt ok,spuneti-mi si mie unde pot verifica legatura la masa a lor/

Mai jos am pus eroarea si asa cum se stie piuie si clipeste lampa din buton.

Part No SW: 3C0 919 283 B HW: 3C0 919 283 B

Component: Parkhilfe 8-Kan 004 0011

Revision: 00004000 Serial number: 82930432101295

Coding: 0000014

Shop #: WSC 00000 000 00000

1 Fault Found:

01543 - Parking Aid Warning Chime (H15)

009 - Open or Short to Ground

Freeze Frame:

Fault Status: 01101001

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 2

Reset counter: 10

Mileage: 114955 km

Time Indication: 0

Date: 2011.08.14

Time: 09:37:40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutati un nestiutor ,am verificat mufele la senzori si sunt ok,spuneti-mi si mie unde pot verifica legatura la masa a lor/

Mai jos am pus eroarea si asa cum se stie piuie si clipeste lampa din buton.

Part No SW: 3C0 919 283 B HW: 3C0 919 283 B

Component: Parkhilfe 8-Kan 004 0011

Revision: 00004000 Serial number: 82930432101295

Coding: 0000014

Shop #: WSC 00000 000 00000

1 Fault Found:

01543 - Parking Aid Warning Chime (H15)

009 - Open or Short to Ground

Freeze Frame:

Fault Status: 01101001

Fault Priority: 3

Fault Frequency: 2

Reset counter: 10

Mileage: 114955 km

Time Indication: 0

Date: 2011.08.14

Time: 09:37:40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a dus buzzer-ul - acesta este situat sub polita de la portbagaj. Uite niste poze daca vrei sa te apuci sa-l schimbi. Daca nu te descurci, da-mi un telefon de vineri incolo, si ti-l rezolv eu.

post-21426-0-03912500-1314728278_thumb.j

post-21426-0-10042300-1314728279_thumb.j

post-21426-0-29442300-1314728280_thumb.j

post-21426-0-02833500-1314728282_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de senzorii de parcare! De curand am achizitionat un Passat Variant din 2007. Cand introduc in marsarier, se aude un beep de vreo 3 sec., incepe sa palpaie lampa senzorului de parcare, aflata in dreapta schimbatorului de viteze, si.... cam atat! Nici un alt zgomot. Pentru fata la fel: introduc in viteza I, apas butonul senzorului (asa am inteles ca se face), acesta palpaie, dar nici un alt zgomot sau avertizare. Fac eu ceva gresit, sau e ceva defect? Va rog mult o opinie avizata! Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o defectiune in sistemul de parking aid. Trebuie facuta o diagnoza si vazut ce e defect. Poate fi unul din minidifuzoare sau vre-un senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cine stie unde e situata centrala de parcare la un Variant din 2009 ? E o eroare care nu o gasesc in nici un manual de VSCD si vreau sa ajung la centrala sa masor senzorii. Masina are senzori de fabrica si pe fata si pe spate. Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce eroare este vorba? Senzorii ii masori din vag com - le masori timpul de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai OPS senzorii nu mai pot fi masurati in VAG-COM. Nu mai stiu exact, s-ar putea sa ma insel, dar sigur este o diferenta fata de PDC. S-ar putea sa fie doar faptul ca nu se mai poate regla sensibilitatea lor. Oricum, daca esti interesat am sa cobor maine si am sa-ti spun sigur.

Sa-ti raspund la intrebare, daca ai OPS, unitatea de comanda este in bord, in partea stanga. oarecum in spatele panoului de sigurante lateral, din stanga. Estre usor de ajuns la ea

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa o gasesti in bord deoarece e in partea dreapta a portbagajului.

Si care e eroarea ?

post-1788-0-16974200-1319911694_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa intru la PARC ASSIST parca modulul 76 dar nu ma lasa sa ma conectez iar senzorii nu am putut sa-i masor . Am o interfata 704-1. Mai jos e scan-ul cu eroarea.

eroare.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa trebuiasca sa mergi la reprezentanta pentru un update de soft (For Seat / Skoda dealer has a software update - the software part number / level changes from 6Q0-907-379-0001 to R @ 6Q0-907-379-AA @ 0001. The related TPI # s are 2007271 and 2014687).

Degeaba ai intrat pe grupul 76. Intra pe 10 si acolo ai valorile la senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat si pe 10 la SteerParkAsist. Toti sunt pe zero. Dar din cauza ca unitatea nu da comanda la nici unul nu am putut vedea real daca merg . Mersi de sfat oricum. O sa fac o intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa o gasesti in bord deoarece e in partea dreapta a portbagajului.

Dupa cum spuneam, daca are OPS unitatea de comanda este in partea stanga a bordului, sub sigurante. Loctia de care spui tu este pentru unitatea de comanda a PDC. Pe scurt, odata cu OPS aceasta s-a schimbat din spate in fata pentru... a economisi sarmele de can bus :))

Am incercat sa intru la PARC ASSIST parca modulul 76 dar nu ma lasa sa ma conectez iar senzorii nu am putut sa-i masor . Am o interfata 704-1. Mai jos e scan-ul cu eroarea.

Daca ai OPS NU incerca pe 76 ci pe 10

Am intrat si pe 10 la SteerParkAsist. Toti sunt pe zero. Dar din cauza ca unitatea nu da comanda la nici unul nu am putut vedea real daca merg . Mersi de sfat oricum. O sa fac o intrebare.

Maine promit sa ma uit si la mine, dar, daca imi amintesc bine, asa este si la mine. parca iti spuneam ca la OPS nu se mai pot masura...

Eu am o unitate de control a parcarii (OPS) cu codul 3C8 919 475. Functioneaza perfect... Daca te intereseaza PM si evident, daca unitatea ta este defecta. Habar n-am daca este cazul de schimbare sau nu ...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am OPS e in portbagaj si pot intra pe fiecare senzor si raspunde la adresa 76.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi la Skoda, dar la Passat e cum zic eu, mai ales ca tocmai am extirpat unitatea... numai daca nu cumva am extras altceva de pe ea :))

Uite ce zice o editie revizuita si adaugita a manualului...

post-239-0-69359200-1320270678_thumb.jpg

post-239-0-69514500-1320271006_thumb.jpg

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am verificat cu VCDS-ul timpul de raspuns a sezorilor de parcare. Se pare ca nu m-a lasat de tot memoria. Peste tot scrie 0 ms, desi totul functioneaza ok. Asadar, la Passat B6, odata cu OPS senzorii nu mai pot fi masurati si nu li se mai poate modifica sensibilitatea.

Sau poate am procedat gresit: modulul 10 (76 nu exista), MB, canalele 9 si 11... parca

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am vazut si eu acum in ELSA. o sa intru si la mine in blocurile de masura sa vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, o s-o iau cu inceputul. Dupa ce am studiat si alte forum-uri de afara am gasit 3 cauze posibile. 1) Soft unitate blocat si se poate resofta la reprezentanta 2) Sa scot bateria 20 de min. si poate am noroc 3) Unitate prajita. Dupa ce le elimin pe toate va anunt. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. De ceva timp am schimbat vechea unitate cu un RCD 510. Am avut si o chinezarie la care am avut atasati si senzori de parcare spate. Jucaria s-a stricat dupa jumatate de an si sta prin garaj degeaba dar senzorii au ramas montati dar neconectati. Intrebarea este daca pot conecta senzorii la RCD / trebuie facute modificari? Daca nu, ramane sa cumpar un kit normal de senzori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Senzorii i-am cumparat odata cu vechea unitate de la firma respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu o sa afiseze pe RCD, ai nevoie de senzori OEM cu OPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e Passat-ul? Iti trebuie 8 senzori OEM, unitate de comanda a senzorilor si, posibil, un nou gateway, depinde de anul fabricatiei masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!