Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Mda ... am fost azi pe la mai multi montatori, parerile sunt impartite! Ba ca se poate, ba ca nu se poate!

Unii mai "destepti" chiar ziceau: nu stiu dat putem incerca! Ce se poate intampla rau, sunt doar 4 gauri in bara, 2-3 mil, daca merge este bine, daca nu ...ghinion! :huh:

Una peste alta, nici senzorii pe care i-am postat mai sus nu sunt ca in descriere! Acolo se mentioneaza ca masoara pana la 22 cm, in realitate beepul devine continuu cand pe afisaj arata 0.3! Masoara intradevar pana la 0.22 DAR doar pe display, pe sonor nimic, sub 0.3 - biiiippp!

Eu vroiam ceva care sa indice doar sonor! Dar pana la ~0.2 cm!

Senzorii pe care ii aveti voi, pana la ce dist. minima bat?

PS: cel de la magazin mi-a aratat cum functioneaza, desi pe display aparea 0.3 in realitate cred ca erau vreo 0.45!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un set la 100 lei , ce am gasit mai ieftin. Isi fac treaba relativ ok. Daca o sa se strice repede o sa iau ceva mai bun. Oricum chiar si cu cei mai ieftini senzori de pe piata e muuult mai bine decat fara ei. Si lamine tot 30 cm e distanta minima. La X3 distanta minima e undeva la 25 cm, senzori montati din fabrica, deci eu zic ca e dificil sa gasesti ceva care sa aiba raza de actiune sub 30 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar acei 30 cm sunt reali sau asa arata pe display? Masurati cu ruleta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii OEM au distanta minima intre 23-25 cm. E cam dificil sa masori exact, dar am incercat sa fiu cat mai exact.

In loc sa dai 100 de euro pe senzori AM mai bine iti cumperi de pe ebay un set de senzori OEM. In curand o sa fac un upgarde de parking unit, daca nu gasesti mai repede pe ebay. E modelul cu afisaj pe RCD, daca ai de la 310 in sus.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cica senzorii astia ar fi foarte buni COBRA AM 0158- distanta finala fata de obstacol este reglabila si nu contin display, avertizeaza doar sonor(display-ul dupa multi e un kitch menit sa-ti ia ochii) dar au un pret :eek:. Nu sunt prezentati pe multe site-uri si i-am vazut chiar si la 800+ Ron dar si la 170 Ron.

Pe site-ul ala mai sunt niste senzori de luat in considerare-VALEO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod au senzorii OEM pentru B6 Variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicolae.adryan

nu am avut niciodata probleme cu senzorii pe spate pana de curand la 0.3 bipp cand practic si tehnic mai mergea in spate buf a luat zidul de ce si cum habar nu am doar ca de atunci bipaie aiurea da distanta gresita ,ma-m invatat cu ei si este super fain sa poti avea incredere in ei si sa nu-ti rupi gatul intorcandul in toate partile dara cum dupa ce ma-u dezamagit odata si gaura in buget ma mai gandesc daca merita sa investesc in altii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am de un an montati pe masina mea senzori de parcare spate de la Cobra . Sunt foarte multumit

Nu pot face reclama pe seit, dar daca cineva din Bucuresti vrea sa-i recomand firma care mi-a montat si de unde i-am cumparat sa-mi lase un mesaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

si-a montat cineva senzorii pe bandoul negru de pe spate ( sub bara) ? am vazut discutiile mai sus dar nu am vazut daca a reusit cineva sa ii monetze si daca functioneaza ok.

Vreau si eu sa imi montez si nu as vrea sa gauresc bara in alt loc.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta! Urmeaza sa imi pun eu insa mai astept un raspuns de la sellerul de pe ebay!

Eu vreau neaparat ca dist minima sa fie 0.2m, nu 0.3 cum se gasesc cam peste tot!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare!am si eu o problema cu sensorii de parcare spate,am golf 4 variant 2005,senzorii sunt din fabrica pe masina,cand dau marsarier se aude un beep lung si nimik in rest,dar totusi f rar imi functioneaza senzorii adik sunetul intermitent se aude,am fost la reprezentata la tester si mi au spus ca senzorul dreapta spate e defect si trebuie schimbat,370 ron,dar daca ar fi defect dc totusi cateodata functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defectiunile se manifesta si intermintent. Ca sa fii sigur, schimba senzorul cu cel de alaturi si vezi unde se manifesta eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mare dilema , dar mare .. am cumparat recent un set de senzori af cu chip philips cik , din astia la 2 mil ,fara display doar buzzer , si nu pot sa ii fac sa mearga . Sa va explic : am dat bara jos i-am pus am pus bara la loc si nu se intampla nimic , nu bipaie , curentul e verificat pe fir de vreo nspe mii de ori , am vb cu vanzatorul si mi-a dat panasi un alt modul la schimb , l-am primit azi l-am pus la fel . mort , nu se intampla nimic , am schimbat si buzzerul si tot nu vrea ... ce naiba pot sa aiba . Innebunesc numai pot , repet curent verificat , buzzer verificat , modul schimbat altul nou acelasi tip , ... sa fie de la fire ca le-am tras printr-o singura parte !? sa fie de la siliconul cu care i-am lipit !? sa fi topit firul senzorului( ceea ce ar fi imposibil ) ce ar putea sa fie de nu vor sa mearga ...!??!?!!? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai legat unitatea la 12V, masa si la firul de mers inapoi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat problema , astfel , dupa 2 saptamani am descoperit problema ... firele de la aparatul meu de masura era puse invers plus la - si minus la plus , astfel incat eu il puneam mereu pe dos .. mare prostie si neatentie plus o gramada de fustrari si vise urate :)) Asa ca mare grija sa nu patiti ca mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai legat unitatea la 12V, masa si la firul de mers inapoi ?

salut! unde gasesc aceste fire la passatu meu? mersi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa va dezvalui un mic secret : Vw a facut locas special pt senzori in dreptul bandourilor de pe bara, dar pe dedesupt , am cautat mult pe net pana ce am descoperit asta, asa ca i-am pus exact acolo unde trebuia , asta pt ca nu am vrut sa dau 300 ron pe o fusta speciala pt senzori de parcare. Imi place asa ca nu strica fluenta barei spate , parca e mai limpede asa fara puncte negre pe vopsea ...

Pt passat cred ca firele sunt exact ca la golf .. iti trebuie totusi un aparat de masura sa dar ai grija la pozitionarea anselor sa nu patetsti ca mine :)) , si bagi in marsarrier si apoi vezi unde ai 12 volti , sau mai simplu ,dai jos panoul cu becuri din far si te uiti la bec de marsarrier unde merge cablajul pe circuitu ala si voilla :D gata curentu :) mare grija sa nu atingeti firele intre ele ca hop sare siguranta ... :D proprie experienta :))

post-57951-0-64566600-1309369679_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, probleme au fost rezolvate si as dori sa revenim ontopic, vorbind doar de particularitatile care pot aparea la montarea senz pe Passat B6!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

Am si eu o problema cu senzorii de parcare, cred ca cei de pe fata. Senzorii cromati sunt cam cojiti, e posibil sa nu mai functioneze?

Are momente cand functioneaza OK, iar cateodata clipoceste becul la butonul de parcaare si bipaie continu. Cum se poate vedea care nu functioneaza? Unde gasesc senzori cromati ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o diagnoza se vede cel care nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin un passat 2007, si am probleme cu senzorii pe fata. Am gasit sa cumpar senzorii de pe fata cromati, iar intrebarea mea este daca stie cineva ce cod au, si daca se potrivesc senzorii cu cod MTO 919 275 Valeo Germany, cred ca de la un vw touran din 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa va dezvalui un mic secret : Vw a facut locas special pt senzori in dreptul bandourilor de pe bara, dar pe dedesupt , am cautat mult pe net pana ce am descoperit asta, asa ca i-am pus exact acolo unde trebuia , asta pt ca nu am vrut sa dau 300 ron pe o fusta speciala pt senzori de parcare. Imi place asa ca nu strica fluenta barei spate , parca e mai limpede asa fara puncte negre pe vopsea ...

Pt passat cred ca firele sunt exact ca la golf .. iti trebuie totusi un aparat de masura sa dar ai grija la pozitionarea anselor sa nu patetsti ca mine :)) , si bagi in marsarrier si apoi vezi unde ai 12 volti , sau mai simplu ,dai jos panoul cu becuri din far si te uiti la bec de marsarrier unde merge cablajul pe circuitu ala si voilla :D gata curentu :) mare grija sa nu atingeti firele intre ele ca hop sare siguranta ... :D proprie experienta :))

Sunt prea sus pusi, un capat de teava de gaze iesit din pamant nu ti-l detecteaza si dai peste el,iti spun sigur.

Sunt multi care aleg solutia asta sa ii puna in bandou din motive estetice,puteai sa ii vopsesti frumos ,vopsea gasesti si la reprezentanta si la diverse centre care fac vopsea pe baza de cod,si puteai sa ii vopsesti si cu o pensula,fiind foarte mici.

Eu am senzori OEM pozitionati in bara ,si am observat ca inaltimea de detectare e exact cat sa nu lovesti cu bara,daca e o bordura mai inalta si o poti urca cu rotile nu o detecteaza.

Am dat cu spatele la Kika si era sa ma urc peste cutia mea (era un scaun de birou inauntru) ,a intrat sub masina fara sa atinga nimic,senzorii nu au detectat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e in felul urmator...nu stiu daca codul dat de tine se potriveste cu cel de pe masina, dar te asigur ca fiecare face acelasi lucru, indiferent de ce cod are.

eu am schimbat acelasi senzor cromat cu un alt cod si functioneaza....importanta este forma senzorului, sa se potriveasca in locasul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am pe fata un senzor dezlipit cred ca a intrat in interior si se misca ,Cu ce pot sa-l lipesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu zeama de senzor nou... really? a intrat apa in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!