Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Buna seara !  La trecerea de la PDC la OPS avertizarea acustica mai functioneaza ?  Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu functioneaza, am facut trecerea dupa indicatiile de pe acest forum.  Can cu litera E, modul OPS - 3C8 919 475A, RNS-510. Afisarea optica functioneaza fara probleme.

 

Modificat de siminescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sunt setati buzerri pe minim la volum sonor..se pot seta din adaptari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau buzzere un pic defecte. Daca inainte de transformare functionau perfect, atunci e posibil ce a zis spido. Verifica pe 10- adaptari, volum la buzze fata, respectiv spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi, dar inainte de modificare, buzzerele functionau si se auzeau destul de tare.   Acum se aude doar un beep scurt, cand activez senzorii din buton sau introduc schimbatorul in R. O sa verific  totusi volumul buzzerelor .

Modificat de siminescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat. Semnalizarea acustica nu functioneaza cu frana de mana pusa. Eu facusem testele fara a misca masina, cu frana de mana pusa. multumesc pentru intentii. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. A trebuit sa abandonez proiectul cu retrofit ul senzorilor datorită unor probleme, acum m-am reapucat acum si revin cu o întrebare. 

Am can cu terminație L modul 3C8 919 475 A și îmi tot dă senzorul de pe grilă partea stîngă defect. Am schimbat senzorul cu altul, am inversat senzorii între ei.Am măsurat pe fire vine 12v, am scos pinul din mijlocul mufei de la senzor și am tras fir separat pînă la modul la T 12 nimic tot așa.Am cumpărat alt modul pentru ca m-am gândit ca e defect modulul. Am desfăcut din nou toată instala de pe mașină și am inspectat-o sa nu am undeva fire prinse,îndoite,întrerupte nu am găsit nimic în neregulă. 

Aveți cumva vreo idee ce ar putea fi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce eroare ai pe modul? Posteaz-o exact cum apare pe tester..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Passat 2 said:

Salutare. A trebuit sa abandonez proiectul cu retrofit ul senzorilor datorită unor probleme, acum m-am reapucat acum si revin cu o întrebare. 

Am can cu terminație L modul 3C8 919 475 A și îmi tot dă senzorul de pe grilă partea stîngă defect. Am schimbat senzorul cu altul, am inversat senzorii între ei.Am măsurat pe fire vine 12v, am scos pinul din mijlocul mufei de la senzor și am tras fir separat pînă la modul la T 12 nimic tot așa.Am cumpărat alt modul pentru ca m-am gândit ca e defect modulul. Am desfăcut din nou toată instala de pe mașină și am inspectat-o sa nu am undeva fire prinse,îndoite,întrerupte nu am găsit nimic în neregulă. 

Aveți cumva vreo idee ce ar putea fi? 

La cate ai facut aici,  trebuia sa.identifici deja defectul.  Ceva iti scapa.....as zice problema cablaj/conector

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este eroarea pe vcds. Am curățat contactele de la mufa care cuplează instalația senzorilor cu cea care merge în interiorul masinii. Am verificat mufele care întra în modul și mufa de la senzorul cu probleme. S-ar putea oare sa am ghinionul sa nimeresc 2 module cu același defect? Le-am desfăcut amîndouă și nu pare sa fi întrat apa în ele sunt curate

Screenshot_20200424_074756.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul/conectica. Daca toate sunt ok, verifica cu alt modul de parcare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până la urmă am reusit. Aveam două fire inversate în mufele de la modulul de parcare. Am găsit un passat din 2009 si am sunat firul de la senzorul care îl dădea vcds-ul defect si am descoperit ca venea în altă mufă decât la mine așa ca pus firul de la senzor unde ar fi trebuit sa fie si pe celălalt pe care l-am scos în locul unde venea în instalația mea pinul de la senzorul defect si ura!! au început sa meargă. Acum acustic merg dar nu afișează pe navigația care o am eu junsun 2 din cu canbus. Vânzatorul zicea ca preia toate funcțiile mașinii. Cu vcds (interfața origină) la codări ma lasă sa intru dar nu ia nici o codare (coding rejected). Credeți ca dacă pun un RCD510 provizoriu codez si apoi pun chinezaria înapoi am vreo șansă sa meargă? Sau codările sunt salvate în navigatie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca navigatia ta nu stie sa afiseze...nu ai ce-i face. Nu poti coda o navi AM China. Daca pui Rcd510 EU...va merge si afisarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sau alta unitate, chiar si aftermarket, care stie de OPS. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspunsuri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 1/30/2009 at 8:03 PM, Riddler said:

eu unu cautam asa ceva, dar doar pt spate :( ...acolo e ce-a mai mare problema datorita "fundului" mai inaltat :(

deci doar pt spate ar iesi asa

PDC (Park Distance Control) ONLY FOR REAR !!!

- 4 x sensor passat 3C ref. 3C0919275S GRU (60€) ebay

- 4 x supports sensors 3C ref

- 1 x humming passat 3C ref. 8E0 919 279 (15€)

- 1 x button ref. 1K0927122A REH (12€)

- 1 x UC park assist ref. 3C8919475 (100€)

salut,vreau sa montez senzori de parcare ops doar pe spate...cablajul si mufele le am ,vreau sa cumpar....

modul 8k cu 3aa sau 3ae

buton,suporti senzori si senzori china...e ok sa folosesc un modul 8k daca am doar 4 senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie doar 4k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
18 hours ago, ionut10a said:

e ok sa folosesc un modul 8k daca am doar 4 senzori?

Nu va finctiona. O sa intre in eroare, deoarece nu vede senzorii fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel banuiam si eu,dar am zis sa intreb

florin nu ai schema electrica de passat b6 a senzorilor fata- spate?

am ceva cabluri oem si vreau sa il fac eu,cumpar doar senzorii si suportii din china

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ba da. Te ajut cu ea, cand ai piesele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

care e butonul care comanda senzorii? ala din colt stanga sau mijloc dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!