Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Kit-ul de piese OEM, pt retrofit senzori spate, 100 euro ? ... din pacate nici la dezmembrari nu prea cred sa-l gasesti in banii astia.

 

iti trebuie cei 4 senzori plus suportii lor, modulul de parcare, cablaje, mufe, conectori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa arata poza cu kit-ul din anunt

post-124095-0-09852000-1424695058_thumb.

si costa 110 usd....


am cazut de acord cu colegii ca este complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este complet - nu este de Passat B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am inteles si eu ca nu este special pentru B6 ptr ca oem B6 a avut fata+spate,dar se poate face functional.

Cred ca tu stii daca merge sau nu...sau daca se poate face sa mearga fara erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mi s-a stricat unul din senzorii de parcare, l-am demontat si avea pe el codul 3CO 919 275 S cu semnul de Audi pe el. Am primit de la cineva un senzor nou, dar are codul 3CO 919 275 si cu emblema de VW. Vreau sa stiu daca are rost sa-l vopsesc si sa-l incerc pe masina, in situatia asta in care difera si codul si emblema. M-am uitat la pinii din mufa sunt la fel, 3 pini si sunt numerotati le fel pe ambii senzori..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va merge fara probleme...... cu conditia sa fie bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-mi instalez senzori de parcare pt un B6. Ce kit imi recomandati si unde sa ma duc?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 optiuni:

OEM, pret pe kit de China 1300 lei aici pe forum ( atentie se poate ca senzorii de grila sa nu fie chromati!).

Daca ai can de la E , unitatea va fi OPS ( daca ai Rcd 310, 510, Rns 315, 510).

After market doar cei de la VALEO, 8 senzori cu display separat si foarte ok, de altii poti sa uiti!

Au si functie de alarma la parcare!! Avertizare cu avarie si claxon scurt cand un " participant la trafic" se lipeste de tine sub 30cm!

Sunt vopsibili, nu au senzori chrom! Un LA7W cu ceva mai multa perla ii face aproape chromati!

Manopera 150-200 euro , nu e recomandat in sparele blocului!!

Spor!

http://www.valeoservice.com/html/croatia/en/actualitesdetail.php?wid=1555156379484570D2AC354

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de anul de fabricatie al masinii - pompa ABS, poate sa monteze si cu PLA - parcare automata = asta daca tot muncesti sa-i pui pe cei OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de anul de fabricatie al masinii - pompa ABS, poate sa monteze si cu PLA - parcare automata = asta daca tot muncesti sa-i pui pe cei OEM.

Ce anume iti trebuie in plus pentru PLA?

Passat b6 2010 

Am deja senzori de parcare  pe  masina 

RNS 315 

Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 senzori de PLA dispusi pe bara inspre lateralele masiniii, 2 holderi, de tras fire pentru acestia, o alta unitate de senzori. si cel mai important de vazut daca modulul ABS suporta PLA . Si astea doar pentru 1 sau 1.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 senzori de PLA dispusi pe bara inspre lateralele masiniii, 2 holderi, de tras fire pentru acestia, o alta unitate de senzori. si cel mai important de vazut daca modulul ABS suporta PLA . Si astea doar pentru 1 sau 1.5.

Ok

Mersi frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2010 suporta PLA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am montat si eu un kit senzori de parcare OEM OPS, kitul fiind de vw golf 6 si montat pe Skoda Octavia 2 Elegance 2008.

Am o intrebare pt cei care se pricep, se poate ajusta din VCDS distanta la care sa "te arate lipit de cel din spate" ? La mine la cca 30-40 cm, ma arata lipit pe afisajul stream si difuzorul bipaie de scoala mortii. Din pacate, cei 40 cm reprezinta destul de mult la o parcare laterala.

Ps. Nu este bifata optiunea de carlig de remorcare.

 

Sper sa primesc un raspuns din partea membrilor cu experienta. 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu exista posibilitatea de reglaj.

 

ce nu am incercat - poti incerca - e sa vezi daca e vreo deosebire cand le codezi pentru alt model - sa vezi daca influenteaza masuratoarea. Altfel, nu ai ce sa-i faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns Florin. Merge doar Seat Exeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2010 suporta PLA.

Si la ce pret ar ajunge un PLA  2.0?

Sti tu ce trebuie in plus 

Mersi frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Părerea mea este ca nu prea merita efortul. Nu cred că am folosit de doua ori aceasta funcție intr-un an, ba chiar o dată m-am enervat și am parcat eu încă o data pentru ca parcase prea în exterior. În schimb e bună de impresionat prietenii :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

2010 suporta PLA.

Si la ce pret ar ajunge un PLA  2.0?

Sti tu ce trebuie in plus 

Mersi frumos 

 

 

PLA 2.0 nu merge la passat B6....doar PLA 1.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Oscilez si eu intre un upgrade la OPS sau PLA 1.5. Am un B6 2007 variant cu maxidot roșu , can gateway cu E , de ieri , pompa ABS 109 A , RNS310 si PDC.

Ca utilizator de pdc de 7 ani OPS mi se pare foarte util. La pla 1.5 , cum zicea si un coforumist mai sus am dubii ca l-as folosi foarte intens. Am carnet din '89 si am dat examen cu poligon :) si stiu sa fac o garare laterala cu spatele chiar daca nu-mi iese perfect de fiecare data . Nu am de gând sa vând masina curind , acolo poate ar fi dat bine un pla 1.5 si ma cam sperie necesarul mare de lucrări si cablare la pla. La OPS ar fi fost numai de cablat can la xenoane si nici asta nu mi se pare simplu , din portbagaj in compartimentul motor.

Ar mai fi si diferența de pret de 300 % .

Un sfat sa ma ajutați sa iau o decizie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe ops cu toate ca parerea mea este ca e un moft cand ai pdc. Acum fiecare decide singur in dreptul lui. Eu unul nu vad utilitatea unui pla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai citit si eu prin topic si performanțele lui PLA 1.5 par surprinzătoare. Au personal nu încerc sa garez daca nu am cel puțin 1.2 metri mai mult decât masina. Aici se vorbește de 0.5..0.6.

Mai am ceva întrebări :

S-a mai întrebat dar răspunsul nu a fost foarte clar. Exista vrea codare prin care unitatea de control PLA sa poată fi folosită temporar ca OPS pina la instalarea senzorilor laterali noi ? Sau in lipsa senzorilor laterali anulează complet serviciul de indicare a distanțelor de parcare.

Locul de montare a senzorilor laterali e marcat pe interiorul barei ca la senzorii PDC /OPS ?

Bara mea spate a fost înlocuită in urma unei "întâlniri" cu o teava pe care senzorii de parcare nu au sesizat-o si vopsita "bine " la o reprezentanta , acum vreo șase ani. Așa bine a fost vopsita ca acum se exfoliaza lacul de pe ea. Pentru revopsire se demontează senzorii existenți ? Ar fi o ocazie sa o aranjez.

De ce se sugerează ca noua conexiune can e mai simplu de facut pe bi-xenon daca exista decât pe can gateway care e totuși mai aproape. Pentru ca e tare greu de lucrat sub bord in conectorul can gateway ? Care e traseul pentru noul cablu can.

La un senzor cromat cu exfoliere care o ia razna din când in când singura solutie e înlocuirea ? O curatire a cromajului umflat nu ajuta măcar temporar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!