Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor.

Cum pot coda senzorii de parcare OEM la un passat cc sa se activeze automat la manevrele de parcare chiar daca nu dau cu spatele. Am vazut pe alte masini (passat 2008 si polo 2020 personal) ca atunci cand mergi incet cu fata si te apropii de masina din fata mai mult, se activeaza senzorii. Cand dau cu spatele se activeaza fara probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti. La Polo 2020 da,merge. Dar la Passat 2008...CC...nu ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am zis ca am Passat 2008, am zis ca are o cunostinta un passat si mergea. Eu vreau pentru Passat cc 2012.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
2 hours ago, ionutbz said:

N-am zis ca am Passat 2008, am zis ca are o cunostinta un passat si mergea. Eu vreau pentru Passat cc 2012.

Multumesc

Nu merge. Merge, in general, la platformele MQB, MLB

 

La b7, daca faci retrofit la mib2, modul de parcare de mqb, etc....se poate coda, pt activare automata, sub 20km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare la o Skoda Superb 1, când îmi funcționau senzorii când nu, după un test cu vcds mi-a dat rear right, short to grund! M-am pus am dat bara jos și am inversat senzorii între ei cei din jumătatea dreapta sa vad dacă e un senzor bușit sau nu, și acum îmi apar erorile de mai jos! Sa fie cablajul și dacă da, unde găsesc modulul de senzori, sau sa fie senzorul bușit și aici cum îmi dau seama! 

P. S. Exista vreun can (nod de fire) al senzorilor, ca am mai avut probleme cu can-uri oxidate de la apă la mașină asta! 

Mulțumesc! 

IMG_20211009_120922.jpg

Screenshot_20211011_205102_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Par senzori def. Dar verifica alimentarile direct in mufa senzorilor, ai plus si minus, cand masina e in R, contact pus. Modul senzori in portbagaj,  stanga, sub capitonaj. Verifici cablaj pana in mufa modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În mufă la senzor sunt 3 fire din care(dacă nu greșesc) unul alb cu roșu este la fiecare mufă/senzor ăla sa fie minus? 

Firele întra în mașină prin partea dreaptă, ajung în stânga mașinii în interior? 

Modificat de Ursu82_kiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie rosu minus??

De regula minus/masa este maro sau maro cu alta culoare.. alb cu rosu-Nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Ursu82_kiki said:

În mufă la senzor sunt 3 fire din care(dacă nu greșesc) unul alb cu roșu este la fiecare mufă/senzor ăla sa fie minus? 

Firele întra în mașină prin partea dreaptă, ajung în stânga mașinii în interior? 

De regula,  pe exterior este alimentarea, mijloc, semnal. 

Da, intra prin dreapta. O sa ma uit pe diagrama la tine, unde este localizat modulul si sa iti dau culorile. Nu le mai tin minte din cap, la modelele asa vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MOdulul este in portbagaj, in stanga, prins deasupra contraaripii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În seara asta când am dat înapoi a funcționat bine, pe urmă când am vrut iar, nu a mai vrut ăsta-i clar semn de contact imperfect nu, nu de senzor defect? Mâine verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una sau alta. Nu se poate exclude, daca lucreaza asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut din nou! Am fost ocupat până acum și nu am reușit sa verific decât azi! Ala cu mufa albastră e modulul de parcare? Pare cam micuț! IMG_20211022_175809.thumb.jpg.c03c3752bc95e67749d15c87e2482e4b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acela e modulul AFS, banuiesc ca ai xenon oem pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are din fabrică! Sa fie în alta parte modulul pentru senzori? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce masina vorbim ?

CA in semnatura ta vad un B7, suntem pe topicul de B6 si poza este de la altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Ursu82_kiki said:

Da, are din fabrică! Sa fie în alta parte modulul pentru senzori? 

Garantat. Si vorbeste despre o skoda superb 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci hai sa vorbim in topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, eu am un B7, soția o Skoda Superb 1! Dacă îmi spuneți unde-i topicul dedicat, pentru problema mea! Mulțumesc! Sau măcar sa aflu unde-i modulul! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit și rezolvat, era un senzor dus! Mulțumesc de sfaturi! 

IMG_20211026_122150.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
rares22iunie

Salut,

Am deja park assist pe masina, dar vreau sa se afiseze senzorii 360, am schimbat vechiul modul park assist care se termina cu D , cu 3AA 919 475 S, dar tot nu afiseaza. Am codat cu vcds la fel doar am pus diferit active from my 2012. Din ce am citit mai sus si din cate am inteles trebuie sa schimb canul, puteti sa ma ajutati cu ce coduri de can sa scimb an, aj ,as, ar? Sau cu b?
Canul meu 7N0 907 530 G  H41
Mentionez ca am rns 510 1T0 035 680 C cu ultimul firmware 5238
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba Can ul. 7N0......AN, AA, AS..mai sunt..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares22iunie

Au vreun avantaj cele cu b?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!