Jump to content

Garda la sol


aadmedias
 Share

Postare recomandată

Intrebarea mea este de unde se pot achizitiona acele inaltatoare de care sa pomenit, si daca influenteaza cu ceva masina la probleme ma refer.

Ca daca tot esti membru al acestui forum ai putea incerca sa vorbesti cu volksman sa vezi la ce pret iti da el inaltatoarele de care ai nevoie. Intreaba-l pe topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Problema cu garda la sol o avem toti nu cred ca este o solutie sa dai bani pt inaltat cu 2 cm.

Scutul metalic ar fi o solutie de siguranta.

Cea ma buna solitie este parcarile executate cu multa rabdare si foarte foarte usor urcarea si goborarea denivelatilor.

Succes,

Manu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt solutia optima ar fi si scut metalic pe burta si inaltatoare , eu asa am si sunt multumit. Se poate ridica si 3 cm sau chiar 4 cm fata cu doua inaltatoare suprapuse ,in acest caz ar trebui ridicat si spatele . Exista in catalogul Rieger niste inaltatoare din cauciuc marca weitec pentru suspensie care inalta 2,5 cm suspensia spate si 1,5 cm fata dar parerea mea ca pentru fata sunt mai bune cele din aluminiu .Au si un certificat care atesta ca sunt in conformitate cu nu-s ce norme germane , nu pun in pericol siguranta etc. etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pentru cine este interesat gasiti aici un super DIY pentru montat scut metalic original de la reprezentanta

VW cu toate accesoriile si aparatorile antipraf de la motor si carenajele pentru roti ptr. ca erau deteriorate

cost total 23.03.2007 1420 RON fara inaltatoare http://pics.tdiclub.com/pdf/Skid%20Plate%2...on%20How-To.pdf

Spor la montaj, chiar merita ptr drumurile din Romania

Modificat de esilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

In aceasta problema am montat si inaltatoare fata (cumparate de la reprezentanta), si scut (de la Odorhei).

Punand in plus si grija pe care o am, consider ca am dat o solutie buna problemei, solutie pe care v-o recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ASD?la ce se refera?...??OFFTOPIC:a,inca un post in fuga ta dupa patratele cat mai multe....

montarea inaltatoarelor nu influenteza negativ durata de viata a telescopului?am auzit ceva zvonuri si mi-au dat de gandit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

si eu am o bora din 2000, 116 ajm, si mi se pare ca tare mult este coborata la sol decat golful lui taica-meu. am crezut ca am suspensie sport, dar din cate am vazut pe forum se pare ca majoritatea vw bora sunt mai joase. m-am uitat atent la arcurile de pe fata la golf, iar distanta dintre spire e de vreo 5 cm, pe cand la bora e doar de 2 cm. m-ar interesa si pe mine sa imi pun inaltatoare. oare pe spate nu gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Vad ca toata lumea are aceeasi problema.Eu am dat jos scutul original,am cumparat o foaie de tabla grofata de aluminiu,am decupat din ea dupa forma scutului si am prins-o de scut cu nituri apoi am montat scutul la loc.va spun ca am dat cu burta de pamint de am crezut ca o rup dar in afara de zgirieturi pe tabla de al. nu a avut nimic.Si...ca ex....cunoaste cineva drumul dintre Soveja si Lepsa?soseua este in albia riului iar tu esti nevoit sa mergi pe coasta ca de intors inapoi nu incape vorba.Afost cea mai a dracului proba de anduranta.A iesit perfect din drumul ala.Dar pentru borduri,cred ca voi monta si eu inaltatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva un DIY, cum se monteaza aceste inaltatoare, sau un link, de pe TDICLUB.COM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un pic mai complicat , se monteaza in capatul de sus al amortizoarelor, se demonteaza amortizorul din fuzeta, trebuie niste carlige cu surub intre ele care sa tina arcul comprimat, deci mai bine la un service, nu neaparat specializat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa montarea inaltatoarelor, trebuie refacuta geometria la directie? Se modifica unghiul de cadere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am inlocuit scutul de plastic cu unul de metal. Partea nasoala e ca atunci cand dai cu scutu de pamant de aude rau de tot. Dar nu o sa-mi inalt masina pentru ca la viteze mai mari si in curbe sta mai bine pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
codringolf4

Bine fratilor...pe mine unu m-ati convins sa pun inaltatoare pe fata. Da problema e ce fac cu spatele..ca arata ca o barca daca ii mai pun si inaltatoare.Vreo sugestie pentru spate?Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sal....am si eu tot problema cu garda la sol dar nu gasesc pe nicaieri acele inaltatoare de 2 cm....mi-a recomandat cineva k se mai poate ridica putin daca schimb flansele de la amortizoare?Este posibil asa ceva?nu stiudak acele piulite din capatul amortizoarelor au si rolul de a regla ceva.....?imi puteti spune ceva?MS mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai daca flansela sunt duse,mai coboara garda la sol...eu le am la bora duse rau si mi-a coborat cu 1 cm

flansele sunt altceva decat acele puilite de care zici,intradevar sunt in acea zona dar nu sunt piulitele acelea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut :)

eu unul as vrea sa mai cobor un pic cobor garda la masina mea...

voi de ce nu v-ati luat jeep-uri daca vreti sa va ridicati masinile ;)

pana la urma fiecare face ce vrea si merge pe unde vrea cu masina lui:P

spor la treaba(la inatat):D

bafta...sper ca nu s-a suparat nimen pe mine:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

pai observ ca esti benzinar

motoarele diesel au baia de ulei foarte jos

la mine, la diesel, aveam flansele duse, amortizoare pe la juma si cauciucurile la semn. intre scut, la nivelul baii de ulei si asfalt incapea fix un pachet de tigari (84 mm). s'avem rezon, da' daca eram rezident in deutshland, n-aveam probleme. Dar locuiesc in buc, si AM.

Acum, am facut alta traznaie: mi-am luat cauciucuri 205/60/15. asta inseamna ca am pierdut 8,4 mm. daca se mai duc si flansele 3-4-5 mm, si se mai tocesc si anvelopele 4-5 mm...pai bat lamborghini cu garda mea la sol.. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

gorillaz daca ai umblat la cauciucuri,normal trebuia sa umbli si la jante,adica sa iei unele cu ET-ul corespunzator pentru 205/60/15...astfel nu pierdeai nici cei 8.4mm si nici nu aveai probleme la indicarea vitezei pe bord:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

inca nu am jante aliaj (probabil ca sunt printre ultimii :)

cand am facut-o , m-am documentat si a fost in cunostinta de cauza. nu ma deranjeaza eroarea de vitezometru. cu 2 gps si tel meu cu gps (deci 3 diferite) eroarea este de 6 km/h la viteza de 140. deja am invatat sa calculez mental :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

hellowwww.se potrivesc cumva arcurile de spate de la variant pe hachback? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul nu e acelasi, poate forma da, trebuie sa te uiti cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu s-ar potrivi? e acelasi sasiu din cate stiu eu. Cred ca e o sansa sa se potriveasca arcurile de variant pe hachback

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cum sa fie acelasi sasiu? Sunt diferente intre arcurile de la puntea spate intre sedan si variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc ... doar ca arcurile de variant sunt ceva mai tari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!