Jump to content

Garda la sol


aadmedias
 Share

Postare recomandată

Pai si eu stiam ca se potrivesc..doar ca sunt mai tari. Tocmai asta e si ideea sa fie mai rigida masina si poate chiar sa se ridice garda la sol. Stie careva cu cat e mai greu un variant secat hachbacku'?A meu e hachback are 1200...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am inteles cu inaltatoarele fata dar pentru spate nu stie nimeni nimic? am luat un golf 4 variant pentru taica-meu si este lasat si de spate si nu stiu ce sa-i fac. AM vazut ca exista tot un fel de inaltatoare pentru spate dar nu le-am gasit sa le cumpar. Aveti idee de inaltarea spatelui?

Modificat de amiralul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbi arcurile spate cu unele noi. E clar ca autoturismul a avut sarcina mare pe spate si sunt tasate arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pot monta inaltatoare si pe spate, intre talerul inferior de pe punte si arc. Eu mi-am montat in primavara si pe fata si pe spate de 3cm . Pot spune ca sunt bune, nu mai ating asa usor denivelari mai pronuntate, insa se pierde un pic din stabilitatea in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de inaltatoare ai pus pe spate? cum arata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

am o intrebare, si sper ca postez in topicul in care trebuie..

de la ce masini se potrivesc arcurile pentru masina mea? ca am nevoie urgenta de un arc pe spate. ( bora 1.9 tdi, asz, 4motion )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta si de la golf 4 diesel 4motion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-ar potrivi si de la FWD? doar de la 4motion?

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am garda sport (arcuri + telescoape), astfel foarte joasa masina, nu am nici un scut si intentionez sa pun unu de metal...trebuie si inaltatoare? Si-a pus cineva odata cu scutul de metal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut suspensie sport. apoi am gasit la dezmembrari un golf 4 sdi care era foarte inalt, puteai sa bagi 5 degete intre aripa fata si roata. am cumparat de la ala arcuri si telescoape, toate 8. le-am montat pe a mea, dar fata nu s-a ridicat asa cum era la golful ala. apoi am pus inaltatoare pe fata si s-a mai ridicat un pic. puteam sa bag cam 3 degete intre aripa si roata. probabil ca masina mea era mai grea decat golful ala, si de aceea nu statea ridicata ca si ala. acum o saptamana mi s-a rupt un arc pe fata. am luat unul de la cineva care a dezmembrat o masina. cand l-am pus sus, nu mi-a venit sa cred, puteam sa bag 5 degete la masina mea intre roata si aripa. acum o sa iau si perechea lui, ca inca il are omul pe celalalt si o sa-l montez in partea cealalta, ca altfel sta masina cam ridicata de o parte. nu mi-a venit sa cred cand am vazut pe inalta e masina mea. cred ca asta e visul meu de cand am masina. doar ca acuma sta mai inalta de fata. cred ac o sa-i pun niste inaltatoare si pe spate.

ceea ce vreau sa scot in evidenta este ca garda la sol a masinii difera in mare masura de arc: cat de obosit este, daca este nou sau nu, si in plus, de ce cod are pe el (bulinele acelea de pe el) caci din fabrica ele au ele au diferite elasticitati, mai moi, mai tari, chiar daca sunt facut tot pentru diesel. un tabel cu codurile de pe arcuri si cat de tari sunt nu am gasit nicaieri, doar ce am vazut pe masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu avea motorul pe ea cant ai vazuto tu.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltatoarele le-am confectionat eu , m-am inspirat tot de pe aici la forma , si arata ca in desenul atasat .

Marius, daca ai si schita pentru inaltatoarele de pe fata, pune-o pe forum, vreau sa fac o pereche pentru mine si nu am dimensiunile! Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva pe unde se gasesc de cumparat si la ce pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a rupt un arc pe fata. am luat unul de la cineva care a dezmembrat o masina. cand l-am pus sus, nu mi-a venit sa cred, puteam sa bag 5 degete la masina mea intre roata si aripa. acum o sa iau si perechea lui, ca inca il are omul pe celalalt si o sa-l montez in partea cealalta, ca altfel sta masina cam ridicata de o parte. nu mi-a venit sa cred cand am vazut pe inalta e masina mea. cred ca asta e visul meu de cand am masina. doar ca acuma sta mai inalta de fata.

La masina asta,cum ti se pare,pe fata?normala,inalta,sau joasa?asta daca poti aprecia dupa poza...Eu as pune scut ,metalic si am inteles ca mai coboara putin garda.Daca asta ar fi suficient de inalta,comparativ cu altele,atunci poate nu mai e nevoie sa o inalt.

post-55895-1262601541_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu maine imi montez suspensie sport (telescoape + arcuri).Din cate am inteles garda la masina va fi mai joasa.Am jante de vara 225/45/17 si mi frica ca o sa frece de aripa.Sa pun ceva inaltatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

goofy4masina ta pare sa stea normal, nici inaltata nici joasa. cate degete incap pe fata intre aripa si roata? 3 e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat,pe dreapta unde se vede in foto,incap 4 degete si ceva(eu nu am degete prea groase)pe dreapta insa,e putin mai mica distanta, :wacko: ciudat...Am masurat si distanta de la cel ma jos punct de sub masina(lateralele de plastic care se imbina cu un mic scut de plastic) pna la asfalt si e 13,5 cm.O fi buna o fi mica?

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e distantierul (nr.28).

L-am gasit la un magazin cu 15 ron/buc.

post-918-1262681499_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da 30 ambele si montarea in service,am citit in postul de prin 2008,al unui coleg l-a costat 200 Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat,pe dreapta unde se vede in foto,incap 4 degete si ceva(eu nu am degete prea groase)pe dreapta insa,e putin mai mica distanta, :blink: ciudat...Am masurat si distanta de la cel ma jos punct de sub masina(lateralele de plastic care se imbina cu un mic scut de plastic) pna la asfalt si e 13,5 cm.O fi buna o fi mica?

eu zic ca e excelent, inseamna ca baie are distanta mai mare de la pamant. poti sa stai linistit. la diesel e mult mai joasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la baie,am masurat 16 cm.Se poate sa fie asa cum spui,la benzina sa fie ceva mai inalte masinile...;probabil ca daca pun scut metalic,garda la sol,cel mult ar ajunge la fel cu a unui diesel si n-ar mai necesita inaltatoare.Oricum costa ceva si manopera de montare a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!