Jump to content

Ce probleme ai avut sau ai cu Skoda ta?


godoroja
 Share

Ce probleme ai avut sau ai cu Skoda Ta  

325 voturi

  1. 1. Ce probleme ai (avut) cu Skoda ta

    • Turbosuflanta
      22
    • Ambreiajul
      39
    • Scartaieli si greierasi
      159
    • Frane
      14
    • Casetofon cu bubuieli in boxe
      18
    • Consum ulei
      24
    • Calculator de bord+electrica
      35
    • Antigel
      14


Postare recomandată

Sa le luam pe rad (intr-un an de zile si de-a lungul a 15k km):

- consum de ulei 2,5l (mers civilizat)

- bubuieli in boxe - aparent rezolvata problema in urma unui update de soft, dar in ultima perioada a reaparut problema

- chederele scartaie din prima zi (mai ales dupa ploaie)

- turbina fluiera intr-un mod aparte tot din prima zi (nu a cedat ... inca)

Deranjant pentru mine este ca peste tot, cu exceptia problemei nr. 2, reprezentantii service-urilor au considerat ca sunt chestiuni normale sau din categoria "asa ti-a fost norocul".

Sper sa mai scada un pic consumul de ulei. Am sa incerc sa rezolv problema chederelor (am asteptat aparitia unei soluti definitive). Despre turbina ... as putea spune ca a mea are sharmul ei personal :Driver:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    7

  • DorinTm

    6

  • catap

    5

  • DArtagnan

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rulmentii erau "dusi" . Au fost schimbati in GARANTIE!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica i-ai schimbat ca asa ai vrut tu ca sa fii sigur ca e bine sau cum?... ori erau defecti de noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decizia de a-i schimba in garantie a luat-o service-ul... nu eu. Apropo de diagnoza mecanica la un vehicul, am ceva experieta, zgomotul a aparut si s-a intesificat suspect de repede: in 2-2,5 k, mai mult stanga. Mentionez ca pana acum n-am strambat nici o janta (la masina asta - 55k/an), si circul destul de mult in minunata tara... Cred nu merita sa mai polemizam pentru nu sunt singurul care a schimbat rulmenti la kilometrii astia!

Salutare si numai drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

5600 KM din care aproape 1000 in afara Bucurestiului (asadar orasheanca adevarata) .. si am greierashi pe la bord, si cumva in usa shofer dar apar (vorba unui coleg) cand le este foame, ca in rest nu am stres cu ei :hainoroc:! ma enerveaza pe piatra cubica sau gropi a` la Videanu Adriean :angry: .. in rest merge si toarce ca o pisicutza, si nu mananca deloc ulei :hainoroc:!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep sa ma simt si eu mai bine de cand am gasit topicul asta :D Ma consideram ghinionist pentru ca inca de la primele sute, mii de km am avut probleme cu:

- greierii. Pana in prezent sunt dusmanul lor cel mai feroce si vreau sa spun ca azi a fost prima zi in afara de putinele zile din copilaria masinutei cu km putini, in care nu am avut nici un greiere!!! Si am aproape 20k km :eek: Exact asta vroiam si vreau de la masina

- o mica troncaneala la volan luat maxim, nu mai stiu daca stanga sau dreapta, si plecat de pe loc. Rezolvata prin demontarea amortizorului fata si gresat inaltator pachet de dr grele. A mai facut de cateva ori dupa dar si-a dat sufletul si a tacut definitiv :D

- scartaieli la discurile de frana fata pe la 2000-3000km. Am incercat o schema luata de pe forum numai ca nu am aplicat-o ca la carte din lipsa de spatiu de manevre. Fara rezultat. Au tacut totusi dar nu stiu de ce. Nu mai ma intereseaza, nu pot decat sa ma bucur :D

- geamurile electrice fata caci numai acolo am. Problema cea mai stresanta. Scartait la inchiderea completa a geamului. Rezolvat partial nu stiu cum, pentru ca am facut nenumarate vizite la dealerii bucuresteni fara rezultat imediat.

Cred ca astea-s cam toate :D

De motor nu pot sa zic nica de rau, ba chiar dimpotriva. Pe afara de cate ori am ocazia ii dau talpa si nu papa ulei decat cateva picaturi si pot sa nu completez nimic intre schimburi ca e in limitele normale. Merg 90% numai in Buc deci inca , cateva puncte in plus la nota motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine scirtiie geamul de la sofer la inchiderea completa (la sfirsitul cursei, cind intra in geamul in rama usii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joc la scaunul soferului;30 000 km;in curs de rezolvare (sper).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scartaie distributia de la 15-16k, acum am 58k, am schimbat rolele auxiliare acum 2k si face la fel... Intrebat servisarii daca e cazul sa schimb distributia, raspuns negativ... Dimineata parca am o armata de soareci sub capota... Cred totusi ca o sa ma programez la schimbat distributia.

Salutare si numai drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt ceva greierashi si contactul rotitor al airbagului sofer. La drumurile din Bucuresti si de la tara pe unde circul eu ... nici nu ma mira greierii.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greieri si scartaieli, din pacate.

La Octavia 1 se stie cum se aud usile spate si portbagajul in special de la drumurile proaste. Apoi, urmeaza bucsele de la bara stabilizatoare. Din fericire, costul remedierii acestor probleme este mic, nervi buni sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie va rog, pt ca sunt un profan (dar invat) in ale mecanicii:

Cum iti dai seama ca trebuie schimbate:

1) bucse bara stabilizatoare

2) rulmenti

Sa nu imi spune-ti va rog ca incep sa troncane pt ca la mine nu s-a auzit niciodata nimic, dar la revizie mi-a schimbat 2 bucse.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele: incepe sa scartiie la deplasarea masinii, la invartirea volanului, etc La un moment dat, zici ca se rupe masina in doua! :lol:

Rulmentii: un uruit la deplasare, eventual un scartiit. Nu se mai aude daca franezi, din ce stiu. Oricum, daca nu e o pietricica prinsa intre etrier si disc, e rulmentul de la roata. Se verifica pe rampa, miscand roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

-de la inceput:usa spate stg umeda jos + zgomote uneori ca o destindere de arc in fata sau spate

-capacelul de la buton reglaj oglinda (mecanica) are gheara slaba

-bold infipt in roata pe lateral de "binevoitori" (skoda nu are nici o vina)

-la 15k-baterie noua,cea "originala" (made in cehia) cu probleme de la inceput

-la 50k-contact stop frana

-la 50k-contact actuator usa fata dreapta

:blink:

-in prezent 54k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ok. Ai avut mici probleme.Deci masina e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joc la scaunul soferului;30 000 km;in curs de rezolvare (sper).

Cum ai rezolvat jocul, micile troncanituri care apar, deoarec au aparut si la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un cloncanit ,cred eu in cotiera fata(cel putin asa l-am sesizat si cand stau la volan dar si in spate cand conduce nevasta-mea). Aveti idee ce poate fi?

Si o alta intrebare: Mai are cineva probleme cu vibratii la stopul spate ,cel fixat pe luneta? Cum s-ar putea rezolva asta?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are cineva probleme cu vibratii la stopul spate ,cel fixat pe luneta? Cum s-ar putea rezolva asta?

Multumesc anticipat!

Intuiesc despre ce e vorba...vibreaza aproape continuu si rezulta un scartait fin dar enervant.

Trebuie sa scoti suportul negru astfel incat sa ai acces la becuri...vei observa la limitele exterioare doua cleme din metal. Cel mai probabil una din ele a iesit de la locul ei si "joaca" in timpul mersului...monteaz-o la loc. In caz ca aceste cleme sunt OK, vezi sa nu se miste tot suportul pe geam. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mare problema cu senzorii de parcare.De fapt nu mare ci complicata.Pe partea stanga-fata semnaleaza obstacole inexistente.Si ca sa fie mai cool,o fac sporadic,cand vor ei.Nu stiu daca problema a aparut ca urmare a accidentului suferit acum trei luni sau nu.Masina a fost lovita lateral stanga si proiectata intr-un perete in dreapta.Barele nu a fost lovite si dupa accident am circulat o zi fara sa sesizez ceva deosebit-eram si cam bulversat...Dupa sase saptamani de service :hainoroc: am luat masina cu mici bubite,cea mai grava e asta cu senzorii.In service se dau astia de pereti si tot nimic.Au inversat senzorii intre ei-problema ramane stanga-fata.Au verificat cablajele-nimic.A mai patit-o cineva?

Modificat de Marcel@AR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai rezolvat jocul, micile troncanituri care apar, deoarec au aparut si la mine?

Am fost la Avia Pantelimon cu nervi,scandal si o gramada vizite si au schimbat scheletul de la spatar (garantie),zic ei.

Eu cred ca doar au strans ceva suruburi pe la el.

Cert este ca i-au micsorat jocul destul de mult,dar nu l-au facut sa dispara definitiv.

Mi-au zis ca e prima data cand se confrunta cu o asemenea problema si ca un joc au toate (vrajeala de service tipic romanesc,naravuri de mecanici de Dacie).

Cand am luat masina nu facea asa,dar m-am convins ca cer prea mult cand am verificat la masinile din showroom si am vazut ca,noi fiind,aveau un joc muuult mai mare decat il aveam eu inainte de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o cu scaunul singur deoarece oricum a iesit din garantie. Nu are suruburi care sa fie stranse, i-si face joc in niste bucse metalice. Rezolvarea a fost ca am mai largit (deformat) bucsa interioara cu un dorn. Jocul a aparut in partea din fata a scaunului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, eu m-am decis si am vandut masina. Sincer prea multe probleme s-au acumulat pentru cat arata factura cu tot cu TVA, la data achizitiei.

In doi ani cat am detinut SKODA OCTAVIA ELEGANCE, 1.9 TDI, 90 CP, marturisesc ca mi-au auzit urechile scartiieli si trosnituri in cuadrofonie :hainoroc: Plafonul scartiie, trenul fata scartiie, in spate in usi , aceeiasi cantareti. Si nu tine faza cu greierele care canta numai vara...astia ai mei dadeau concerte full-time :) . Poate sunt eu prea exigent, dar, totusi pentru 20.000 EURO ma asteptam la altfel de "cantari".

Am facut cu masina 38.000 Km, multumit am fost doar primele 12-14 luni, dupa care au inceput "concertele".

Concluzii:

- Octavia Elegance, 1.9 TDI, 90 CP m-a multumit din punct de vedere al consumului: in oras ( si folosesc climatronicul in permanenta), consuma 6.5%, rareori sarea de 7.5%.

- Daca inainte consideram farurile cu Xenon "de fite", am constat pe deplin utilitatea si superioritatea acestui tip.

- Octavia 1 este o masina pe care nu merita sa exagerezi cu accesoriile.

- Amortizoarele s-au uzat totusi prea repede.

Modificat de sebus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoare uzate repede? Nasol , foarte nasol, uite la ~130000 km le schimb prima oara. Stai in congo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafonul scartiie, trenul fata scartiie, in spate in usi , aceeiasi cantareti. Si nu tine faza cu greierele care canta numai vara...astia ai mei dadeau concerte full-time :) . Poate sunt eu prea exigent, dar, totusi pentru 20.000 EURO ma asteptam la altfel de "cantari".

Am facut cu masina 38.000 Km, multumit am fost doar primele 12-14 luni, dupa care au inceput "concertele".

Concluzii:

- Amortizoarele s-au uzat totusi prea repede.

Sa stii ca ai nimerit tu o masina cu suflet de cantaret :) A mea canta mai rar, nu tot timpul. Iar plafonul nu a deschis gura niciodata :blink:

Curios, amortizoarele au cedat la 38.000km? :)

Sunt garantate 50.000km, in plus eu am mai multi km si sunt inca bune (am facut test acum 1 an).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 60K si cred ca incepe sa dea semne de oboseala un amortizor pe dreapta spate si cand trec peste o denivelare sau o groapa scartaie si plafonul...cred...sau bancheta?

O sa ma mai uit sa vad despre ce e vorba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!