Jump to content

Montare BC Maxidot


stofarius
 Share

Postare recomandată

Cu sau fara bc, maxidot sau minidot? De ce ai nevoie de dump?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat azi maxidot nou in locul celui vechi....persoana care mi-a montat-o are maxima seriozitate si cunostitnte....care doriti sa mergeti si voi la acea persoana dati un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut Pavy si Florin, vreau sa-mi schimb IC-ul minidot cu un maxidot la o Bora 1.9tdi, 74kw, 2003. Ma puteti ajuta unul din voi cu maxidot si montaj. Cat m-ar ajunge, multumesc.

Modificat de Freemidan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te pot ajuta cu maneta daca este variant, cablu de legatura, cablu pana la radio daca ai oem si montaj, adaptari, etc. Florin avea un cluster de vanzare mai bine da-i un pm sau un telefon. Preturi la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te pot ajuta cu maneta daca este variant, cablu de legatura, Pavy dar de ce imi trebuie toate astea? Nu se foloseste maneta care o am deja?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ai deja BC pe masina - implicit maneta de stergatoare cu butoane de BC ... atunci nu mai ai nevoie de nimic.

Acum, nu am pe stoc decat cluster maxidot care merge la Passat - nu merge pe Bora sau Golf.

In rest, cu montaj, adaptare, codare, scriere chei - te ajut, cu mare placere.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc, daca nu fac rost de maxidot va astept pe voi cu o oferta, cand o sa aveti bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut eu am BC in ceas adica afisajul e acolo pot face adaptarea la un minidot sau maxidot ce modificari implica? masina are deja maneta cu butoane si tempomat daca schimb BC-ul pierd tempomat-ul? si daca tot trebuie sa schimb cluster-ul pentru asta se paote pune unu de genul b5.5 cu acele inele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbate ceasurile, nu cred ca merg de B5,5 poate cele IMMO 1 verzi, dar trebuie un alt cip IMMO 1 nou, nescris.

Nu pierzi CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu trebuie de alea verzi - alea au fost puse doar pe Passat-urile din 1997 si fara CAN.

Tu, avand in vedere ca ai motor pompe dusse - vad in semnatura ca ai 115-116 cp - poti pune orice e cu CAN pt Passat, inclusiv pe cele de B5.5 si nu iti trebuie alte cip-uri - se scriu cele ale masinii. Masina ta e immo2 - ca sa stii pe viitor

Tempomatul - ti-a raspuns deja Cristi.

P.S. - ceasurile pot sa fie si de Bora, Golf - caz in care trebuie schimbat soft-ul lor

L.E. - la fostul meu Passat, uite ce cluster i-am pus (ultimul... :icon_cheesygrin: )

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca nu am nici o sansa sa pun ceasurile cu inele? eu am tot cu albastru si rosu, cluster-ul care il am acum nu are martor pentru usi deschise desi sunt senzori in toate usile + porbagaj ma gandeam ca prin schimbarea cluster-ului rezolv mai multe probleme si cele de aspect si cele de martori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, nu ai citit ce ti-am scris.... poti pune orice e cu CAN pt Passat, inclusiv pe cele de B5.5 (adica cele cu inele) si nu iti trebuie alte cip-uri - se scriu cele ale masinii. Masina ta e immo2 - ca sa stii pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze am vazut dupa ce am postat o sa imi cumpar cluster ms mult pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegii! Am si eu nevoie de o informatie! La masina din semnatura am minidot sau lcd-ul(ecranul) la temperaturi de peste 30 grade incepe sa nu se mai distinga.Se poate modifica ceasurile mele din minidot in maxidot, adica sa decupez partea de sus a clusterului si sa elimin becurile din el(nu-mi gasesc acum cuvintele perfecte).Vazusem intr-un timp pe forum ca se ocupa cineva cu vanzarea de afisaje.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transformarea din minidot in maxidot nu se poate face. De inlocuirea display-ului ma ocup eu, ai detalii in semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ PAVY multumesc de raspuns, credeam ca pot sa ies mai ieftin, avand in vedere ca nu dispun de bani pt montarea unui cluster cu maxidot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Altfel, ceasuri de la SH.

Oricum, la maxidot - cea mai buna solutie e sa inlocuim afisajul - o sa fie ca nou... la SH gasesti greu cu afisaj bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristicostache83

Salut,

Vreau sa fac un upgrade la un Seat Toledo din 2003 1,9 TDi ASV cu:

- computer de bord

- tempomat

- bord maxidot daca este posibil.

In acest moment masina nu are nici unuele dintre acestea. Va rog sa imi spuneti daca se poate realiza acest lucru si cam cat ar costa modofocarile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se pot monta.....

O sa iti dau cateva preturi, orientative.... depinde de produse - vrei noi, SH, OEM,.... etc.

Tempomat - kit nou OEM - 350 lei

Maxidot - in jurul la 600 lei, unul cu afisajul bun.

maneta stergatoare cu butoane de BC - 100 lei

manopera - asta variaza, depinde de cine-ti face lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristicostache83

Ma gandeam sa cumpar cele necesare de pe la dezmembrari (asta daca merita).

Trebuie sa caut duoa o serie anume sau se pot folosi piese de la orice masina din grupul VAG.

Referitor la inlocuirea bordului cu unul maxidot se schimba doar interiorul adica idicatoarele sau si partea exterioara (ma refer la partea curba care acopera indicatoarele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca merita.... e un termen relativ si depinde de la om la om.....

in afara de pretul la tempomat, restul sunt preturi de SH.... maxidot - poti cumpara unul bun sau deja obosit - deci, cu cat e mai ieftin, nu-ti garanteaza o afacere buna, ci poate sa fie una paguboasa ... asa ca, atentie mare - cumparat doar cu proba si ceva garantie - macar daca nu e bun, sa-l accepte retur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristicostache83

noul bord maxidot se potriveste perfect in locasul lasat de vechile indicatoare sau trebuie schimbata si acea parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!