Jump to content

Montare BC Maxidot


stofarius
 Share

Postare recomandată

acolo nu ai niciun senzor - ci acolo se monteaza microfonul, la masinile cu carkit OEM.

Oricum, daca vrei sa il montezi - iti recomand sub bord, in spatele unitatii de clima - acolo fiind cat de cat, greu influentabil de temperatura exterioara.

ca idee - senzorul cu tot cu mufa - e undeva in jurul la 50 lei, sh OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

deci in concluzie se poate inlocui minidot cu maxidot la passatul din semnatura,nu trebuie inlocuit bordul cu totul se poate si separat numai BC,am si butoanele la maneta de la stergatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie, NU. Se inlocuieste tot IC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms, am crezut k pot si eu sa fac o schimbare numai inlocuind BC dar din pacate NU si cred k ar fi o investitie cam costisitoare sa shimb tot IC atunci am sa raman tot la minidot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce vinzi minidot-ul tau, nu o sa fie o diferenta mare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata raman cu minidot-ul,ne se mai aprindea si de asta ziceam daca trb sa-l schimb puneam maxidot,dar asa am rezolvat-o foarte simplu scotand borna de la baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut , daca va intereseaza ...am eu un maxidot nou nout ...am comandat pe ebay minidot si a ajuns maxidot   :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut la toata lumea. Am un passat b5 1.9 tdi atj din 2000. Am incercat sa schimb clusterul actual Imm0 2 minidot cu un Immo3 maxidot dar nu reusesc sa ma loghez la el sa ii fac adaptarea. Am un VCDS 11.11 China si am incercat de vreo 10 ori sa ma loghez. As putea sa il adaptez cu un vag comander? Adica sa ii scriu eu seria la sasiu in memorie si sa adaptez cheile si apoi sa il scriu? codul IC este 3B0 920 849. Are cineva eeprom cu acest cod ca sa il modific eu?

Modificat de C o s m i n
moved
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai codul pin ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am codul pin. doar ca nu vrea sa ma lase sa ma conectez

Pe IC de pe masina merge ok , ma pot loga pot adapta cheile etc.

Vreau sa stiu daca pot sa il adaptez cu vag commander 3.6 sa ii rescriu eeprom-ul cu unul adaptat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai nevoie de codul pin al noilor ceasuri. Ala il ai ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce mi-am facut rost de tot ce era nevoie sa schimb ceasurile am vazut ca am tipul vechi 3BO 919 immo 2 iar ceasurile noi sunt 3BO 920 immo3. Asa ca mi-am mai atasat doar inca 2 chei de rezerva ca aveam doar una si cam atat. Din cele  citite de mine pe forum nu se poate inlocui 919 cu 920, a fost parca un coleg dar cam primea multe erori. Nu a mai incercat cineva sa faca chestia asta sau e chiar imposibil?

 

bordc.png

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fie functional 100% este imposibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am codul pin la amandoua (cel vechi si cel nou) doar ca nu ma lasa sa ma conectez sa il adaptez. am incercat si cu canalul 00 care il reseteaza si tot asa. Cand vreau sa ma loghez imi da login failed si imi apare si in bord in locul la kilometri fail. Se poate cu vag commander sa ii bag alt eeprom si sa il adaptez?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal!

Am si eu o intrebare, am luat de la dezmembrari un afisaj cu maxidot care provine de pe un passat din 2004 dar ei nu mi au dat nici un pin si din cate am citit am nevoie de el, fara aia pot sa fac ceva sau am aruncat bani degeaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinul il afli f usor cu VAG EEPROM,Vag Commander,Vago-Tach.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt raspuns :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare este cineva din judetul covasna care se ocupa cu montaj BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te in aria prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare este cineva din judetul covasna care se ocupa cu montaj BC?

 

parca nu.... ce alte orase mai sunt aproape de tine, sa vedem daca iti gasim pe cineva prin apropiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Targu secuiesc, Sfantu gehorghe, Brasov... cam asta :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am bc deloc, cum ramane cu cablajul de la maneta pana la bc. e cablat masina sau eu trebuie sa trag firele pana acolo? Am a singura problema nu am pin-ul la bc-ul nou, ca in rest as putea sa fac tot, asa cred, am cablu vag com cu aia as putea sa vad pinul la noul bc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti citii cu VCDS-ul (clona mai ales) pin-ul.... oricum, iti trebuie pin-ul la ceasurile vechi - al masinii - precum si la cele noi. Treaba cu adaptarea pare usoara, dar nu este de fiecare data asa..... drept pt care iti recomand sa apelezi la cineva care are ceva experienta in domeniu.

 

masina nu are nimic tras.... trebuie sa tragi 3 fire de la maneta la cluster - in mufa verde. Daca ai climatronic, atat ai de tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am climatronic.

mufa verde bc pin 23 - navigare sus mufa 2

mufa verde bc pin 24 - navigare jos mufa 1

mufa verde bc pin 25 - navigare reset mufa 4

masa la maneta mufa 3 - asta de unde sa o iau e undeva aproape un minus?

 

Maneta sa iau una nou aftermarket sau una SH OEM, daca iau de la dezmembrari sa iau langa si ceva soclu cu caburi aferente sau nu trebuie?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!