Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

dotat inseamna evident si montat corespunzator . in portbagaj sunt doar transportate

Să înţeleg că tu, dacă ai în dotare stingător şi triunghiuri, le ai şi montate undeva??

E de bun simţ şi logic că dotările unui autovehicul trebuie transportate de acesta, nu crezi?? Altfel nu ar mai fi dotări!

Evidenţa trebuie să rezulte din textul legii, care este interpretat (şi în acest caz şi interpretabil!). Aştept şi alte opinii.

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea nu se monteaza, deoarece au rol diferit, insa este obligatorie detinerea acestora si se folosesc doar in anumite cazuri. incendiu sau pana, fara anvelope nu prea poti merge cu masina, decat asa pe janta, sport extrem.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea nu se monteaza, deoarece au rol diferit, insa este obligatorie detinerea acestora si se folosesc doar in anumite cazuri. incendiu sau pana,

Păi şi cele la care mă refer eu se folosesc doar în anumite cazuri - "pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei" - am citat din lege!

Any question?

http://dexonline.ro/definitie/dotat

DOTÁ, dotéz, vb. I. Tranz. 1. A utila o instituție, o întreprindere etc. cu cele necesare desfășurării activității; a înzestra. 2. A pune la dispoziția unei instituții sau unei întreprinderi fondurile bănești necesare desfășurării activității. 3. A da dotă unei fete. 4. Fig. A înzestra cu calități intelectuale, sufletești. – Din fr. doter, lat. dotare.

A DOTÁ ~éz tranz. 1) (întreprinderi, instituții, laboratoare) A asigura (cu ceva) pentru a funcționa normal; a înzestra. 2) (fete) A pune în posesia unei dote. 3) fig. A prevedea în mod firesc (cu anumite avantaje spirituale). /<fr. doter, lat. dotare

DOTÁ vb. I. tr. 1. A prevedea (o instituție etc.) cu cele necesare. 2. (Fig.) A înzestra cu calități intelectuale sau sufletești. 3. A da dotă unei fete la căsătoria ei. [Cf. fr. doter, lat. dotare].

DOTÁ vb. tr. 1. a utila (o instituție, o întreprindere etc.) cu cele necesare desfășurării activității. 2. (fig.) a înzestra cu calități intelectuale sau sufletești. 3. a da dotă unei fete la căsătoria ei. (< fr. doter, lat. dotare)

DOTÁ vb. 1. a echipa, a înzestra, a prevedea, a utila, (înv.) a provedea. (A ~ o uzină cu cele necesare.) 2. a înzestra, (înv. și pop.) a dărui. (A ~ o fată de măritat.) 3. v. înzestra.

Nu găsesc nicăieri sensul de "a monta"

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte de acord, insa triunghiul si stingatorul se pot lua manual si utiliza foarte simplu pe marginea drumului, pe cand in cazul anvelopelor trebuie sa le montezi de acasa. daca poti schimba toate 4 rotile de vara cu cele 2 de iarna din portbagaj atunci este super, nu vei avea nici o problema.

:)

nu vorbim de lanturi aici, ca si alea sunt in dotare si se monteaza relativ usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau să te contrazic aiurea. E destul de logic ce spui tu.

Vreau doar să demonstrez aici nivelul de inteligenţă al celor care fac legile în ţara noastră. În felul ăsta, nu te mai miri de ce vezi la Ştirile ProTV de la ora 17.00!

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOTÁ vb. 1. a echipa, a înzestra, a prevedea, a utila, (înv.) a provedea. (A ~ o uzină cu cele necesare.) 2. a înzestra, (înv. și pop.) a dărui. (A ~ o fată de măritat.) 3. v. înzestra.

Nu găsesc nicăieri sensul de "a monta"

Ti-ai dat singur raspunsul. a dota = a echipa. Sunt sinonime. Iar a echipa masina cu anvelope de iarna inseamna a le monta.

ECHIPÁ, echipez, vb. I. Tranz. 1. A înzestra o navă, un avion, o armată, un soldat etc. cu cele necesare în vederea unei acțiuni, unei călătorii etc. ♦ Refl. A-și pune echipamentul; p. gener. a se îmbrăca. 2. A dota cu echipament o întreprindere, o instalație etc. – Din fr. équiper.

Daca vrem mortis sa despicam firul in paispe.... multe "succesuri".

Modificat de abunea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am căutat sensurile cuvântului dotat din lege, care face referire la toate autovehiculele, nu ale cuvantului echipat, care se refera doar la cele peste 3,5 tone! E o mică-mare diferenţă (de câteva tone!). Îmi pare rău dacă nu ai înţeles asta!

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Prevad inca vreo 10 pagini de discutii PRO/CONTRA asupra acestui aspect ridicat de migrosoft. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:exclaim: Sper că mai avem şi alţi jurişti pe aici, nu?!? Oricum, consider că interpretarea legilor e o problemă de interes public, Răzvan!

P.S. A se citi atât semnătura mea, cât şi a lui Răzvan... :lol:

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOTÁ vb. 1. a echipa, a înzestra, a prevedea, a utila, (înv.) a provedea. (A ~ o uzină cu cele necesare.) 2. a înzestra, (înv. și pop.) a dărui. (A ~ o fată de măritat.) 3. v. înzestra.

Nu găsesc nicăieri sensul de "a monta"

Daca le ai in portbagaj, le ai in dotare, da!, dar nu sunt echipate/in utilizare (cuvinte care sunt sinonime si orice persoana cu bun simt si simt de raspundere nu recurge la marlanii de genul.) :ceuameni:

Asta e ca si aia cu peticele cu inscriptii "M+S" :screwy: . Orice, absolut orice numai sa nu respectam legea, care, la urma urmei, e spre binele tuturora.

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la altceva mă refeream, dar se pare că nu sunt înţeles de toată lumea. E vorba de cunoaşterea limbii române şi a logicii, nu de ceea ce cred eu. Nu e de mirare, dacă ţinem cont de rezultatele de la BACul 2011 şi de "perlele" persoanelor publice gen Eba, Vanghelie etc.

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte de orice dotare vine o actiune cumparare/procurare/donare, apoi ulterior si o eventuala montare, care automat conduce la o echipare.

cred ca persoanele inteligente nu se impiedica iarna in semantica si nu are nimeni pretentia ca o lege simpla, de completare a bunului simt, sa se intinda pe sute de pagini, sa descrie exact si cu lux de amanunte orice situatie ce poata sa apara in viata de zi cu zi.ca la americani.

:)

la noi legea este simpla, 2-3 cuvinte, ca de restul ne prindem noi pe parcurs.daca nu le discutam pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi atunci, nu era mai simplu să se prevadă, de ex.: "conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu

zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să aibă montate anvelope de iarnă cel puţin pe roţile axei/axelor de tracţiune"?

PS: Tocmai asta e problema, legea nu completează bunul simţ (de fapt, nu ştiu ce ai vrut să spui cu asta!?!), ci este un atentat la bunul simţ!

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, dar din cate am inteles eu din discutiile de pe forum, legile trebuie sa fie interpretabile din mai multe motive.

Primul si cel mai important: subiect de discutie pe forum :))

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, cu alte cuvinte, să ne exprimăm opiniile mai mult sau mai puţin avizate... Poate se găseşte cineva cu putere de decizie (şi mai ales - cu putere de judecată!) să le bage în seamă!

Mai aştept şi alte opinii / înjurături! :icon_bounce:

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a ajuns/ajunge prin tribunale este probabil mai atent la semantica, iar bunul simt cade pe locul 2.

Cand e vorba de tribunale, parerile cu iz de subanteles nu prea isi au locul.

Era la fel de simplu sa specifice ca masinile trebuie echipate cu aceste cauciucuri, pentru a nu se irosi atata "cerneala". Dar care lege e clara in tara asta?!

Cred ca asta este scopul legilor emanate in RO, de a fi interpretabile, astfel incat cine este avizat=este gratiat.

E interesant cum legiuitorul a gasit exprimarea corecta in cazul auto peste 3,5 t.

O lege buna nu contine neaparat o mie de pagini, trebuie doar folosite cuvintele adecvate scopului.

E iarasi interesant cum unii au legi valabile de 100 de ani, iar noi le face-liftam la 2-3 ani, sau 4, ca atat dureaza un mandat.

Asta e principalul castig post-decembrist, am trecut de la cincinal la penal.

Sper ca in primavara sa apara legea obligativitatii dotarii cu cauciucuri de vara in perioadele de canicula :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu tine, Tilu! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"... echiparii cu anvelope de vara". Atentie ca se interpreteaza :))

Apoi iarasi discutii "ce anvelope sunt considerate ca fiind >anvelope de vara<?", "anvelopele all-season inscriptionate R&S (rain and sunshine :soare: ) pot fi folosite vara?", "de unde iau certificatul de certificare?", "second-hand vs. noi", "la ce temperatura se considera a fi >canicula<?", dupa care 5 pagini cu video despre diferente intre gumele de iarva-vara-all-season; daca se va specifica o perioada de obigativitate a anvelopelor de vara si in aceasta perioada ninge, ce punem pe masina, anvelope de vara sau de iarna?RO%20flag.gif

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la formularile deficitare din lege: In Parlament exista comisii de specialitate pe domenii, dar ultimul cuvant il au parlamentarii insisi (cu meserii si pregatiri diverse) care propun si voteaza amendamentele. Faza cu "dotat" si "echipat" mi se pare ca ar proveni de la un amendament de ultima ora in care cineva a inserat unul din termeni fara sa considere ce alti termeni s-au folosit acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn câte ştiu eu (Google...), anvelopele de iarnă sunt recomandate la temperaturi sub 7 grade C (deci nu numai pe zăpadă, gheaţă, polei - când sunt obligatorii, conform legii), datorită compoziţiei / comportării diferite a cauciucului anvelopelor. În mod corespunzător bănuiesc că sunt fabricate şi anvelopele de vară. Despre cele mixte - cred că e ceva de genul "merge şi-aşa", deci nu le recomand.

Referitor la formularile deficitare din lege...

Mulţumesc! Asta voiam să demonstrez / avertizez, nu căutam nod în papură unuia sau altuia sau, chipurile, eludarea legilor. Deşi, la noi ultima chestie e sport naţional şi tradiţional...

Modificat de migrosoft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititi si asta:

www.gandul.info/financiar/de-ce-nu-sunt-obligatorii-de-la-1-noiembrie-anvelopele-de-iarna-obligatorii-unde-iei-amenda-daca-mergi-cu-cauciucuri-de-vara-8853340

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta explicam şi eu mai sus, plus faptul că legea este prost întocmită şi dă naştere la interpretări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.gandul.info/news/ce-cauciucuri-de-iarna-sa-iti-cumperi-si-care-este-probabilitatea-ca-politia-sa-te-prinda-fara-anvelope-speciale-8860496

In acest articol se dau mai multe detalii despre anvelopele de iarna si am vazut ceva destul de interesant.

Zice ca anvelopele trebuie inscriptionate cu M si S pentru a fi considerate de iarna.

Ce se intampla cu pneurile de iarna care nu au aceasta inscriptie, ci doar fulgul de nea si creasta de munte?

:RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scria un coleg ieri dar nu mai gasesc acum topicul.

Zicea ca anvelopele lui de iarna nu au M si S dar au creasta de munte + nea'fulgul.

Modificat de P o p i c a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!