Jump to content

Help - zgomot ciudat la franare


emili@n
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Aseara am avut o experienta neplacuta cu al meu Polo Happy: la un moment dat am remarcat ca, atunci cand franam (cand ajungeam la o viteza foarte mica), se auzea un zgomot ciudat - ca si cum un disc de metal s-ar freca de ceva. Zgomotul nu era continuu, ci periodic ... si parca simteam si la pedala de frana o presiune atunci cand se auzea zgomotul acela periodic...

Mentionez ca masina nu a fost foarte muncita, are doar vreo 2500 km ...

Are cineva idee ce ar putea fi ? Oricum azi vreau sa sun la service, dar nu stiu daca este ceva grav, daca mai pot circula! Mentionez ca frana tine, dar nu stiu de ce la viteza mica se produce zgomotul acela!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu.Cel mai probabil sunt placutele de frana care scot zgomotul asta , ele nu s-au rodat si scartaie.

Mie imi scartaia in timpul mersului, dar scartaia atat de tare ca ma lua frica.Am fost foarte ingrijorat sa nu se incalzeasca franele, dar nu am avut nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt placutele de frana, nu inteleg de ce pana acum nu auzeam zgomotul acela ... pana la 2500 km ar fi trebui sa se aseze, nu sa inceapa de acum incolo! Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fi prins o pietricica intre disc si placuta. Daca zgomotul persista si nu se remediaza de la sine, du-te cu masina la service, mai ales ca esti in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x pentru KLF! Ai avut dreptate!

Mai greu a fost sa-i conving pe mecanicii de la PBN de problema! Initial au ridicat masina, au scos pietricelele prinse in cauciucuri si mi-au zis ca nu au ce face! Probabil credeau ca zgomotul acela era doar in capul meu!

Daca nu insistam nu as fi avut castig de cauza! Oricum am indurat multe replici zeflemitoare!

PS: Cand am intebat daca pot sa rezolve si problema cu scartaitul la volan, mi-au spus ca asa ceva este normal sa apara! Chiar daca le-am atras atentia ca doar la dacia de prin '70 a lui socru'meu am mai auzit asa ceva, tot nu au facut nimic! C'est la vie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ZGOMOT MARE LA FRANARE SI LA MINE--NU INTOTDEAUNA-- DOAR LA VITEZA MICA IN VIRAJE

AM DEMONTAT ROATA --- NU GASESC PIETRICICA SAU NU STIU UNDE SA O CAUT.

POATE SA-MI ZICA CINEVA UNDE ANUME SA O CAUT,DEOARECE AM SUNAT IN SERVICE SI AU ZIS SA MA DUC LA O VULCANIZARE SA-MI SCOATA PIETRICICA ( MADE IN ROMANIA ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pietricica trebuie sa fie intre discul de frana si placuta de frana... se da jos destul de usor... si eu am patit de cateva ori pana acum si nu e mare lucru sa o indepartezi.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pietricica a fost intre discul de frana si tabla care o protejeaza.Dai roata jos si cu ajutorul unei surubelnite o scoti. Asta e tot ! :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

si la mine la o masina aud zgomot de huruit la sfarsitul unei franari.

de franat franeaza ok.

oare o fi vreo pietricica? ca placutele par a avea carne destula pe ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

deobicei se aude din cauza unei pietre sau praf......mie mi s-a intamplat dupa ce am spalat masina sa trec printr-o zona cu praf si nu dupa mult timp a inceput sa scartie....atat la viteza mare cat si la viteza relativ mica.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

s-a mai discutat pe aici, zgomotul acela mai poate proveni si de la rugina de pe discuri... asta la primele 2, 3 franari, dupa care dispare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai discutat pe aici, zgomotul acela mai poate proveni si de la rugina de pe discuri... asta la primele 2, 3 franari, dupa care dispare

Apropo de rugina de pe discuri. Am nici de 2 luni un G6 nou. Inca de cand l-am luat se auzea un suruit la franare la viteza redusa. Am semnalat asta dealerului si mi a zis ca o sa dispara, ca este de la rugina depsa pe discuri. Deja am peste 600Km si schimbare prea mare nu este. Am fost de curand la dealer si m-a lasat sa vad o masina similara care o au. Efectul e acelasi. Credeti ca este vorba de rodaj insuficient sau este o alta problema? E posibil sa fie asta caracteristic la G6 chiar si dupa rodaj? Masina merge impecabil, franele de asemenea fara nici o alta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teodorciurea

Oricum daca erau placutele trebuiau sa se aprinda si martorul de atentionare din bord, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boogyF1clasic

Suruitul la franare poate proveni de la compozitia placutelor de frana ( ecologice ) fara azbest au in componenta alt material ignifug care produce acel zgomot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La mine se aude ca un tiuit asa ascutit dar numai cind dau cu spatele,si frinez.Se aude la roata din dreapta fata.Nu stiu cear putea fi.Se aude in 60%din cazuri.Problema e de acum un an.Ma gindesc ca daca era vreo pitricica ceva nu se spargea de atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude ceva similar. Dar nu am observat sa se auda acel tiuit decat la franari putin mai serioase.

Tot din fata de undeva pare ca vine si la mine si tot cam de un an l-am observat.

Am auzit cum ca ar fi ABS-ul care controleaza presiunea de franare. Sau poate e vorba de asistentul de franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Buna! La mine se aude un zgomot la roata spate stanga cand pun frana sa opresc usor.precizez ca pe spate am tambure.de la ce sa fie?multumesc

 

Modificat de Dimitriee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!