Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

Ar fi culmea sa vinzi masina pt asta.

Dar sincer iti spuun, am tempomat si cred ca l-am folosit de 2 ori de jumatate de an de cand am masina; si alea doua ori au fost mai mult de fite :Driver:

Cat despre CB+....il am, dar nu pot sa zic ca il gasesc indispensabil. Trebuie sa te gandesti bine daca merita investiti banii si operatiunea, pentru niste lucruri care nu le vei folosi prea des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deeJayOg: Pilotul automat il voi folosii destul de des pe autostrada.

4abc: Chiar ca am de studiat. Iti multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice se poate...

dar avand in vedere ca nu este masina ta, ci decat masina de firma, de ce ai face tu un upgrade destul de costisitor?

lasa ca merge masina si asa si poate mai comandati una, la care ai grija sa se bage si BC+ dupa care o pasezi si tu pe asta catre altcineva... ;)

nnw,

Ma gandeam ca nu costa mult (la Astra H e 100 RON ;-) ). DAr exact cum ziceai si tu, voi astepta pana se iveste ocazia sa mai comande vreun G5, si o fiu pe faza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nnw,Ma gandeam ca nu costa mult (la Astra H e 100 RON ;-) ). DAr exact cum ziceai si tu, voi astepta pana se iveste ocazia sa mai comande vreun G5, si o fiu pe faza....
mergi pe varianta 2 si asteapta :eek: Iti dai seama ca costul nu este de 100 RON ci ceva de genul 5-600 EUR.... deci oare merita?
deeJayOg: Pilotul automat il voi folosii destul de des pe autostrada. 4abc: Chiar ca am de studiat. Iti multumesc frumos.
Ok... daca tu stii ca vei pleca o data la 2 saptamani afara din tara atunci baga mare... dar sa nu imi spui ca daca iesi pe A1 :)) sau A2 o sa ai mare nevoie de asa ceva... la modul haotic de condus in tarisoara noastra unde nu exista nici cea mai mica cultura de condus pe autostrada... sa nu te trezesti cu un moft si cam atat...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nnw: Nu stiu daca e neaparat un moft. Recunosc, ma refeream la A1. Ai dreptate cand spui ca se conduce haotic pe autostrada. Pilot automat l-as folosii pe A1 setat la o viteza cuprinsa 100-120 km/h pe banda I.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm... totusi... nu te vad mergand cu 100 km/h pe autostrada, chiar si pe banda 1.

dar daca zici ca merita efortul, baga mare si noi te asiguram de tot suportul posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ramaneti Ontopic.

Aici se discuta despre BC nu despre Tempomat!

Multumesc! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper ca am nimerit topic-ul care trebuie...

In legatura cu functia Mirror Down pentru parcarea laterala cu spatele, eu o am prezenta si functionala in BC+. Masina a fost fabricata la sfarsitul lui martie 2008. Sper sa o activeze tuturor de acum incolo. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte tare functia asta de Mirror Down. Astazi am configurat jucaria si a mers brici.

Am parcat aproape de bordura fara nici o problema si vazand tot timpul cat de aproape sunt. :D

Stiu, se poate parca si fara Mirror Down, dar eu unul sunt incantat ca imi merge. Chiar imi era necesara, ca sa fiu sincer. :) Nu vreau sa ii zgarii jantele asa de la inceput.. Nici mai tarziu.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adyp2003

ai putea sa-mi dai un PM cu VIN-ul tau ca sa pot verifica la dealer ce tip de oglinda dreapta ai

poate reusim sa elucidam misterul lui Mirror Down pentru toata lumea

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa fac o poza cu codurile optiunilor, asa cum sunt ele scrise pe eticheta de langa roata de rezerva.

Imi pare rau, dar VIN-ul nu vi-l pot spune, din motive pe care le banuiti deja.

Acum fara rautate, sper sa ma intelegeti. :icon_thumright:

Pana una alta, uite ce mi-a decodat site-ul vagauto.com pentru VIN-ul meu:

*** outer rear view mirrors setting - 6XT - outer rear view mirrors: powered, separately heated, electrically foldable, automatically dimming, memory function

*** breakaway inside rearview mirror - 4L6 - breakaway inside rear view mirror automatically dimming

*** outer right rear view mirror - 5RQ - outer right rear view mirror: convex

*** outer left rear view mirror - 5SL - outer left rear view mirror: aspherical

Revin zilele astea si cu poza mai sus mentionata.

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adyp2003

La key ce trebuie scris? mersi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E contracost obtinerea acelor informatii.

Eu am platit cu cardul 5 $ in contul lor ca sa cumpar un key, care mi-a servit pentru o singura decodare de VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, o chestie foarte ciudata am vazut azi: pe eticheta de langa roata de rezerva nu pomeneste nimic de oglinzi, ba chiar sunt mult mai putine coduri trecute decat cele care mi le-a dat vagauto.com. Tot ce era util, am postat deja mai sus.

A, ca sa nu uit, iata si codul pentru BC+ pe care il am eu pe masina:

"multi-function indicator/trip - 9Q5 - Multi-function indicator with control computer".

Cam asta ar fi tot ce putea avea legatura cu Mirror Down...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Am facut un drum tg mures-iasi cu un consum mediu de 6.2l/100. Acuma urmeaza intreabarea: cum se foloseste bc1 si bc2. Se pare ca am resetat bc2 si acum am si pe bc1 si pe bc2 acelasi consum. Un mic ajutor cu un topic unde aflu mai multe despre display-ul bc?

Am gasit si eu niste probleme minore zic eu:

-in treapta 1 si marsarier intra greu dar i-am dat de cap, nu apasam pana in fund ambreiaju:)

-bazaie boxele de pe usi in special cele din spate si un plastic de pe bord, i-am dat de cap si la asta : muzica la volum mediu astfel incat sa nu sune plasticul :offtopic:

Pe seara ma intorc acasa si o sa aflu consumul pe retur. Sper ca nu mai apare vreo problema, minore oricum cele de pana acum....la 600km :)

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, BC2 se reseteaza automat la 10.000 km sau 100 de ore de functionare...

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

BC2 se reseteaza automat dupa 3000km... ca ore nu mai stiu sigur dar ca si km o spun din proprie experienta

LE: s-ar putea sa fi fost o coincidenta... :wub: ... singura oara cand am testat-o a fost in conced si mi-aduc aminte ca erau 29xx km la un mom dat iar cand m-am uitat iar o luase de la capat... si totusi sunt mai mult ca sigur ca nu facusem 100 ore... in fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la 1.4 TSI - 122 CP, dar la mine la ambele golfuri (2.0TDI MY2005 si 1.6 MPI MY 2008) BC2 se reseteza dupa 99 ore si 59 min., deci si dupa 4.700 km (pana la 9.999 dupa cum scrie in manual) daca ai o medie mai mare de 47 km/ora (caz concret la mine) ... :wub:

post-3245-1211887429_thumb.jpg

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca functie de versiunea de software cei de la vw mai modifica valoarea counter-ului care "tine minte" numarul de km :wub: ... De exemplu, la Dudu se reseteaza dupa 3000Km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ovidius, nu pot sa relatez decat ce mi s-a intamplat... ca-i soft, bug de soft, intamplare sau mai-stiu-eu-ce, asta n-am cum sa raspund... insa ma indoiesc ca dupa 3000km, 2400 facuti afara exclusiv autostrazi, aveam viteza medie 30km/h ca sa ajung la cele 99,99h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am aproape 4000km (39xx) si nu mi s-a resetat BC2. Voi posta aici daca se reseteaza zilele astea, cand voi depasi 4000km (ma voi uita si la orele de functionare, daca are legatura cu asta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine s-a resetat la 10000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s-a resetat la 10 000, mai exact 9999 km. La fel s-a resetat si Trip-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

atunci ceva este fff ciudat... nush ce sa zic...

ma rog... detalii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie BC2-ul mi s-a resetat undeva aproape de 6000 km... nu stiu daca erau exact 6000 ca m-a luat prin surprindere.:(

Despre ore sa nu ma intrebati ... ca nu stiu! :D

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!