Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

Salut!

Cum se intra pana la urma in meniul computerului de bord plus?

in cartea masini scrie ceva de genul "tii apasat butonul ok..", am incercat dar nu merge.

Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircikus,

in mod normal apesi timp de 2 secunde pe unul dintre cele 2 butoane din capatul manetei din dreapta volanului...

daca reusesti, eu te felicit! :icon_thumright: la mine din pacate nu mai stau lucrurile asa... poate ma ajuta si pe mine cineva!!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o problema cu ledul pentru lichidul de parbriz. Am CB plus si de curand am ramas fara lichid de parbriz, iar ledul de atentionare nu mi s-a aprins. mi-e greu sa cred ca e ars, masina are doar 2000 km. Cartea nu imi prezinta indicatorul decat pentru CB simplu, pentru CB + nu zice nimic. Or mai fi si alte indicatoare care nu or merge? Imi poate da cineva vreun sfat? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu, insa stiu ca nu are un bec care sa te avertizeze pt acest lucru.

Avertizorul este disponibil numai cu pachetul acela cu spalare faruri si nu mai stiu ce....

Referitor la computerul de bord plus, azi am reusit si eu sa intru in meniu. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai manual de utilizare la masina? in cap. 3.1 la pag. 16 iti descrie f. clar cum si poti accesa din meniul CB+. Partea proasta e ca se pare ca ledul de care vorbeam mai devreme nu mai exista la CB +, ci doar la CB simplu :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircikus,

ai reusit sa accesezi altfel decat ti-am spus eu?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la CB+ nu exista led de avertizare pt completarea lichidului de spalare parbriz ci direct martor in CB. Apare in partea superioara a CB un desen care semnifica vasul cu lichidul de spalare si textul Top Wash Fluid sau ceva de genul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu apare nici macar atat. saptamana trecuta am ramas fara lichid si nu mi-a aparut nimic (CB+).

nu lucian, am intrat asa cum mi-ai spus tu. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am convins! la CB + nu mai exista acest martor de lichid de parbriz :blink:. in partea superioara a ecranului se afla ceasul. m-am uitat atent in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu indicatorul la bord pentru semnalizarea nivelului minim al lichidului de spalare vine doar cu Instalatie spalare faruri si optionalele care includ aceasta Faruri bi-xenon si Pachet iarna sau cum ii spune la noi Scaune fata incalzite.

Sau vreti sa ziceti ca daca ai Bord Computer Plus si una din optiunile cu instalatie de spalare faruri nu mai este indicatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scaune incalzite (pachetul de iarna) si BC+ si am indicatorul deci nu se exclud...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ma bucur cand toata lumea isi rezolva toate dilemele aici! B)

cred ca ma duc si scot bornele toata noaptea, doar de mi-ar aparea si mie din nou meniul :offtopic:(

se gandeste cineva si la mine?!

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, am citit despre problema ta, insa chiar nu stiu ce solutie sa-ti dau :offtopic:. imi pare rau! m-am gandit prima oara ca ai fi putut activa optiunea "display off" pe care am activat-o si io din curiozitate mai demult, insa imediat ce am apasat pe una din cele 2 taste din capul manetei de stergatoare, display-ul s-a reactivat. ai incercat pe la baietii de la Augsburg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LPC, nu am incercat la Augsburg, sunt din Pitesti...

Faza e ca nimeni nu a mai patit chestia asta si nu stie ce sa-mi spuna. Astept un raspuns de la VW Pitesti, au spus ca se intereseaza, baiatul de acolo a fost foarte ok doar ca nu a mai intalnit asa ceva.

Nu se pune problema de disfunctionalitati la butoane pt ca functioneaza toate normal, cineva spunea ca nu mai fac contact, dar pot sa defilez prin consumuri si alte chestii, doar ca nu mai pot accesa meniul principal si nu imi mai apare temperatura. :rolleyes:

Poate mai aflati ceva... va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian, nu esti totusi asa departe de Bucuresti, iar Augsburgul este chiar la terminarea autostrazii. in 30-40 min. esti in Buc. (asta daca nu pierzi prea mult timp la km 36 unde e macel din cauza podului care e in reparatii). io zic macar sa le dai un telefon:021/305.06.30 www.augsburg.ro. am colegi care au avut tot felul de probleme cu masinile lor si de cele mai multe ori, Augsburgul le-a dat de cap. merita macar sa-i suni si sa le spui ce problema ai si sa-ti spuna daca te-ar putea ajuta. nu stiu ce alt sfat sa-ti dau. poate doar pe la Midocar sa mai incerci in disperare de cauza :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut lucianwwl,

In legatura cu temperatura am avut si eu aceeasi problema pe care am rezolvat-o la PBN destul de repede, dupa ce au pus testarul au vazut ca era un scurt la unu din fire.Dac ajungi in Bucuresti iti recomand sa te duci la PBN eventual la service rapid deoarece au niste electricieni destul de buni(parerea mea) si poate te pot ajuta si cu meniul principal.Eu in prima faza am cumparat si un senzor nou de temperatura pentru ca m-am gandit ca era ars :vaidecapulmeu.

Bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie ce poti sa iti mai pui pe masina, avand deja BC+, dupa ce ai luat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eugenus,

tie nu iti mai aparea deloc temperatura sau iti indica eronat? mie mi-au disparut (complet) amandoua in acelasi timp si temperatura si posibilitatea de a mai accesa meniul principal.

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare,,...de fapt mai multe dar o sa le postez la locul potrivit....:D

la varianta trend exista vreo "picatura" de comp bord...?;)

si...daca la aceeasi varianta trend se afiseaza temperatura exterioara...sau daca ar trebui...ca la mine nu se afiseaza...?

si...am vazut cu ceva pag in urma o discutie despre indicatorul cu portierele...la mine e unul cu portiera deschisa..insa nu care din ele...si unul ptr capota...la deschidere portbagaj se aprinde tot cel cu portiera deschisa...lamuritima si pe mine daca am vreun comp de bord...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut lucianwwl,

Cand am avut aceasta problema nu mai afisa deloc temperatura in schimb nu am avut probleme cu acesarea meniului .Cred ca ar fi bine daca te-ai uita si la senzorul de tempereatura care se afla din cate stiu eu prins de bara din fata jos unde se afla suportul pentru proectoare de ceata(cel putin la mine acolo l-am gasit).Daca ajungi prin Bucuresti poti sa ma contactezi sa-ti donez senzorul pe care l-am cumparat degeaba, oricum din cate imi amintesc nu este foarte scump dar ti-am spus ca la mine nu a fost din cauza lui ci din cauza uniu scurt pe unu din circuite.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eugenus, iti multumesc mult pt sprijin, o sa ma duc din nou la VW sa pun testerul pe ea, pana acum nu mi-am mai facut timp sa ajung la ei. sper sa doar scurtul de care ai pomenit tu:D!

cat a costat interventia?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu nu-mi mai amintesc deoarece am facut o revizie generala(senzorul costa pana in 50 Ron), oricum din cate stiu eu ora de manopera la PBN in jur de 130 RON.Daca nu rezolvi la Pitesti (apropo si eu sun de bastina din Pitesti) te sfatuesc sa ajungi la Bucuresti.

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana asta nu am mai apucat sa merg la verificare! busy at work!

sa vedem luni, marti ce se va intampla! merci eugenus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la varianta trend exista vreo "picatura" de comp bord...?:icon_thumright:

si...daca la aceeasi varianta trend se afiseaza temperatura exterioara...sau daca ar trebui...ca la mine nu se afiseaza...?

si...am vazut cu ceva pag in urma o discutie despre indicatorul cu portierele...la mine e unul cu portiera deschisa..insa nu care din ele...si unul ptr capota...la deschidere portbagaj se aprinde tot cel cu portiera deschisa...lamuritima si pe mine daca am vreun comp de bord...:icon_cool:

Sa le luam pe rand.

La TrendLine, in pachetul de baza nu exista computer de bord. Este doar optional, computer de bord sau computer de bord plus.

Daca nu ai computer de bord, nu ai nici temperatura exterioara, dar in schimb poti vedea temperatura de pe climatronic (daca ai climatronic).

Referitor la martorul de portiere inchise pe fiecare portiera, acesta exista doar la BC+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am gasit solutia!

ati mai auzit pe cineva cu problema mea? lipsa indicator temperatura, lipsa acces meniu principal...

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!