Jump to content

Computer bord


cris dea
 Share

Postare recomandată

Selectarea treptelor este pe partea superioara a manetei. Uitate in capatul ei (din dreapta) trebuie sa fie un buton cu 2 pozitii, in sus si in jos. Din pacate nu am o poza . Din cite stiu eu orice calculator de bord afiseaza temperatura exterioara, sau poate ma insel. Sub maneta trebuie sa fie un buton de "reset".Cel mai bine ar fi sa faci o poza daca poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Devastator

La mine e varianta asta de maneta... atasez o poza..

post-15021-1205519975_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

La Jetta (noua) de la munca maneta in discutie (cea a stergatoarelor) are in capat doua butonase langa care scrie TRIP ,mai are in partea de jos la fel doua unde scrie OK/RESET plus cele de la comenzile stergatoarelor.

Display-ul computerului este impartit in doua.

Partea de jos este cu text, temperatura, km parcursi, km cu benzina in rezervor...etc.

Partea de sus este doar pentru indicatori de tipul usi deschise, portbagaj decis, placute de frana...etc.

Ce tip de CB este asta si cum se poate intra in meniu (daca are?)

Am incercat sa tin apasat pe OK/RESET cu contactul pus si nu face nimic.

Parca nici pe butoanele de TRIP nu fac nimic.

Am atasat o poza gasit pe net....asa arata display-ul BC-ului.

Mersi!

post-5898-1206617948_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

O nelamurire am si eu legata de BC+. Am 2 submeniuri care nu stiu ce fac. 1. "Convience mode" care are un sub meniu "conv mode" cu optiunile on, all, off. Si la Lights&Vision "Confort mode"(nu sunt sigur, dar fred ca asta e leagt de semnalizarea de 3 ori la interval de 3 sec). Ma poate lamuri si pe mine cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CipB, in poza este BC normal (mic). Nu are submeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, cum a zis si lucianwwl, este BC simplu, cele 2 butonase sunt folosite pentru a schimba informatia afisata. Ar trebui sa-ti afiseze consum instant,media viteza,autonomie etc. Butonul "OK" trebuie sa fie folosit pentru resetarea consumului spre exemplu. Incearca sa tii apasat pe el.

garceaa: Stiu sigur ca scrie in cartea masinii cum se folosesc astea 2 meniuri. Nu-mi aduc aminte ce face "Conv mode" dar in privinta "Confort" , ai dreptate, daca este activata, semnalizeaza masina de 3 ori la 3 sec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok va multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercand inca sa ma familiarizez cu BC+ am obeservat ca BC1 se reseteaza de fiecare data...

exista vreo posibilitatea ca BC1 sa nu se reseteze la fiecare drum? asa e el de la mama lui si nu se poate face nimic sau il am eu setat prost? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e normal. La aproximativ 3 ore de "stat" a masinii, BC1 se reseteaza automat. Mie mi se pare chiar util asa. Stiu clar cat am facut intr-o zi de fatait. Pentru resetari manuale si masurari mai lungi ai BC2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit in carte nicio referire la "conv mode", de asta am si intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vario Plus Control Module pentru BC Plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta jucaria. O rezolva oare si problema cu mirror down??? Stie cineva cat costa si de unde se poate comanda. Si de asemenea daca sunt probleme cu garantia. Nu de alta, dar e cam scump clusterul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superb softul... sau ce o fi el... :(

are cineva asa ceva in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toata lumea,

tocmai am primit si eu un G5 de la firma, dar cel care l-a comandat a "uitat" sa aleaga si comp de bord. Assa ca am numai acel display (ceas/temp/km), fara sa am consum/range/etc. Dupa toate astea, am mai aflat ca BC-ul ar fi costat numai 150€....In fine. Exista vreo posibilitate sa se instaleze BC-ul dupa ? Stiu ca la Astra H-ul din inainte, mergea fara probleme aceasta operatiune.

mersi de help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice se poate...

dar avand in vedere ca nu este masina ta, ci decat masina de firma, de ce ai face tu un upgrade destul de costisitor?

lasa ca merge masina si asa si poate mai comandati una, la care ai grija sa se bage si BC+ dupa care o pasezi si tu pe asta catre altcineva... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi mica problema o am si eu, la fel ca Alfa33.

Am discutat cu un prieten si mi-a spus ca e destul de complicat.

In primul rand trebuie schimbat toata partea aceea de bord cu ceasuri si maneta din dreapta. Asa mi s-a spus.

Pe lange fire, conexiuni si ce mai trebuie, se poate activa fara probleme computerul de bord?

Stie cineva unde as putea sa fac aceasta operatiune si cam cat ar costa?( ma refer atat la componentele ce trebuie schimbate cat si la manopera)

Daca nu este bine ca am postat aici, va rog frumos sa ma ajutati cu alte link-uri, pentru ca am cautat un topic pentru aceasta operatiune si nu am gasit! M-ar interesa topic-uri cu titlul de genul " Nu am computer de bord dar as vrea sa imi pun".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este de ajuns acest topic.Am gasit undeva pe VwVortex din cate imi amintesc un Diy.Costurile aproximative din cate stiu eu duc undeva la 700-800 eur si iti trebuie un electronist bun pentru a face aceasta operatiune :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este de ajuns acest topic.Am gasit undeva pe VwVortex din cate imi amintesc un Diy.Costurile aproximative din cate stiu eu duc undeva la 700-800 eur si iti trebuie un electronist bun pentru a face aceasta operatiune :icon_thumright:

Cineva mi-a spus ca ma costa 500 euro urmatoarele: cluster ( nu stiu dace am scris bine termenul) cu computer de bord Plus, maneta din dreapta si maneta din stanga pentru pilot automat. ( si ce mai trebuie pentru conectare). Iar manopera mi-a spus ca ma costa max 100 Ron!

Ce parere ai? Tie se pare prea putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ok insa nu imi vine sa cred.Este multa munca la asa ceva..

Daca e asa ieftin sigur merita! :Driver:

PS:Nu mai da ''qoute'' la postul anterior.Foloseste Add reply sau Fast reply.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la mine nu se intra in meniul confort cu butonul de jos apasat (cum scrie in manual) ci cu cel din capatul manetei de sus apasat. Oare de ce? Mentionez ca am CB+ si nu am comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@poe Asa e si la mine...si am vazut ca e la toate modelele 08 la fel. Nu stiu de ce au schimbat...

Modificat de deeJayOg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie se pare ok pretul. Problema e ca nu am certitudinea ca vor functiona perfect. Nu ma grabesc sa fac aceasta operatiune. Dar vreau sa imi pun atat computer cat si pilot automat.

Inca de la inceput, vreau sa rog frumos pe toti cei care vor dorii sa ma ajute cu sfaturi, sa nu ma indrumati sa vand masina si sa imi iau alta care sa aiba BC si pilot. Acest lucru nu il voi face din mai multe motive. Daca este nevoie le voi explica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!