Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

De curand mi-am schimbat fetele de usi(toate 4) cu unele care au si difuzoare(inainte nu aveam)aveam doar 4(2 in bord si 2 langa luneta) difuzoarele impreuna cu fetele de usi sunt de pe un golf 3 gti sunt de 4ohmi si cam atat scrie pe ele... le pot lega la player si pe cele 4 din usi pe langa cele 4 care le aveam fara sa ard finalii playerului ? sau imi trebuie neaparat o statie ? playerul este 4x50w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

omu_negru84

cele din uşile din faţă se leagă în paralel cu tweterele din bord iar cele de lângă luneta recomand să le legi în serie cu cele din uşile din spate sau ideal ar fi ca cele mai puternice ( sub luneta) sa le amplifici separat. important e să nu scadă valoarea fiecărui grup de difuzoare de pe un canal sub 4 ohmi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti aveti careva montat pe masina vreu sistem de difuzoare component de la Renegade RX 6.2c ... as vrea sa stiu si eu cum se comporta, daca rezista in timp daca merita ... vreau sa imi schimb difuzoarele fata spate, la un golf 4 in 2 usi, cu doua seturi renegade pune pe un amp de 4x80w rms si in spate am 500w RMS bass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
niku_nd4spd

Daca am difuzoare de 10cm in bord in loc de tweetere, difuzoarele din usi cum le leg? Tot in serie cu cele din bord sau separat?

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In paralel cu alea din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niku_nd4spd dacă ai pus difuzoare în bord în loc de tweetere şi le legi în paralel cu cele din uşi (cum veneau tweterele de fabrica) în scurt timp vei strica cd-playerul.

daniel88ro "boxele" alea din bord de care vorbeşti tu sunt defapt difuzoare de înaltă frecvenţa sau tweetere. nu sunt slabe, dimpotrivă sunt destul de binicele, nu sunt făcute să le auzi sunt făcute să completeze sunetul cu frecvenţe pe care celelalte dif din maşină nu le pot reproduce. dacă vrei să le inlocuiesti pune tot tweetere nu face prostii că nu o să fi multumit şi o să te loveşti şi de problema lui nicu de mai sus. cd-playerul tău nu e ceva ieşit din comun are aceeaşi putere că marea majoritate de pe piaţa, degeaba scrie pe el 4x55w că n-are mai mult de 25w/canal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu inca nu am luat altele pentru cele din bord, dar as dori o recomandare pentru ele :) maxim 150 RON la dispozitie :) as dori ceva claritate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de fabrica, parerea mea ca se aud cel mai bine :) cum zicea si colegul omu_negru84 nu merita sa pui difuzoare in bord.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai seth nu intelegi ca cele din fabrica de la volumu 14 baraie ?? nu se mai intelege nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan n-am montat nici o boxa in usi.

Masina mea nu a avut nici macar casetofon din fabrica iar in fetele de usi nu avea locasurile pentru boxe, prin '96-'97 cand a ajuns in familie s-au montat difuzoare de 10cm in bord si 2 de 16,5 in polita de la luneta.

De curand am pus fete de usi cu locuri pentru difuzoare, de aceea si intrebam cum sa le montez.

Pana la urma cum ar fi cel mai bine? tweetere in bord si difuzoare in usi legate in serie? sau merg si difuzoare in bord legate in paralel cu cele de pe usi.

Ca player am un pioneer deh-1200mp 4x50w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoţi alea de 10 din bord şi pui tweetere pe care le legi în paralel cu cele pe care le vei monta în uşile din fata. dacă laşi difuzoare full range sau pe 2-3 căi în bord pune-le în serie cu cele din uşile din fata. ideal ar fi ca dif ce se inseriaza să fie de puteri cât mai apropiate. tweterele se leagă în paralel deoarece lucrând la frecvente mari au impedanta mult mai mare decât dif normale

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva sa imi spuna cum si de ce anume leg casetofonul pe contact?la mine un meserias facuse o improvizatie pe acolo de mi-a stricat o baterie noua in cateva luni..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la alimentare ar trebui sa ai 3 fire: negru galben si rosu. negru se leaga la masa (-) galben la borna pozitiva a bateriei (+ permanent) iar firul rosu se leaga la pozitia de accesorii a contactului. personal recomand sa legi galbenul si rosu impreuna la borna pozitiva (+) ca sa nu mai depinzi de cheia in contact daca cd-playerul nu permite functionarea fara firul rosu alimentat (si is foarte putine care fac treaba asta dar se opresc singure dupa 15 min de functionare, de exemplu Blaupunkt-urile de pe loganuri)

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg cumva boxele din portierele fata de pe Golf 4 sau Passat pe Golf 3 ?


Nu sunt cunoscator in domeniu , scuzati-ma daca zic vreo prostie,...insa eram curios pentru ca am observat ca se aud destul de bine.

Modificat de danutzZeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aud datorita constructiei portierei.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca le pun pe Golf 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferente prea mari nu o să fie dacă nu faci alte modificari în portiere, în special dacă vrei bas

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,am un Golf Mk3 anul `93 in 2 usi si un casetofon Pioneer DEH 2820MP http://www.pioneer.eu/eur/products/25/121/61/DEH-2820MP/page.html , am 2 boxe in portiere si 2 tweetere pe bord. As vrea sa inlocuiesc boxele din portiera pentru ca s-a dus membrana de la ele si baraie urat ... insa nu prea ma pricep in domeniu si as vrea sa imi recomandati niste boxe bunicele care sa le poata duce si casetofonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe beloud.ro găseşti tot ce vrei pt portiere îţi trebuie dif-uri de 17cm. nu lua ceva foarte scump deoarece din cauza construcţiei portierei nu o să aibă randament maxim. ar fi bine dacă ai ceva bănuţi să îţi montezi în spate ceva difuzoare mai bune de 20 cm pe 2 sau 3 căi. alea fac toată treaba în maşină datorită pprtbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si completare http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Pioneer/TS-G/TS-G1721i/ pt portiere sunt dual cone dar sunt ok pt că ai deja înalte în bord şi dacă ai ceva bani de investit pune în spate astea

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Ground_Zero/Titanium/GZTF_20T/ astea par să aibă un răspuns în frecvenţa destul de bun pt banii aia. cd playerul permite ajustarea faderului şi dai 4-5 unităţi pe rear

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate nu am locas pentru boxe,sau nu cred ca am vazut eu . Doar daca decupez plafoniera de la portbagaj si le pun acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 20 cm diametru e musai pe plafon sa le montezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!