Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

Eu am o statie MAC,sub Blaupunktul si un condensator de 2 farati toate aduse din Germania si suna foarte bine,daca vrei sa legi si boxele care le pui in masina tot la statie trebuie sa-ti ei o statie cu 4 iesiri + iesire sub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

in momentul de fata nu vreau sa pun si sub. doar boxele care le am pe masina. ca de sub nu am bani si ar creste si pretul amplificatorului. oricum multumesc de sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o nelamurire. din player pleaca 2 mufe RCA dar amplificatorul e pe 4 canale are patru intrari pentru RCA stanga/dreapta/fata/spate, trebuie sa iau un cablu cu 2 si 4 mufe RCA la un capat? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai cautat si am vazut ca adaptoare hi/low se pun doar pe fata sau pe spate. asta inseamna ca imi trebuie 2 adaptoare, cate unul pentru fiecare si voi avea 4 cabluri RCA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie adaptor hi low daca ai iesiri RCA pe casetofon. Pleci cu o pereche de RCA'uri din casetofon si cand ajungi in statie legi un adaptor cum ti-am aratat ca sa mai faci 2. Partea nasoala e ca nu o sa poti regla cat sa se auda pe fata sau cat sa se auda pe spate.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as alege dupa specificatii as alege prima varianta insa nu stiu nimic de Twister cum suna si cat de fiabila este,poate ne spune cineva care are sau a avut asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu sunt interesat de asa ceva, deoarece vibreaza foarte rau fata de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu vibreaza...se aud chiar bine pot sa zic..dar le am taiate la 100 hz...normal ar trebui 60-80 .. pe acolo

daca le cobor... vibreaza si la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, am un vento iar pe usile din fata nu am avut difuzoare, mi-am luat fete de usi pt fatza cu locas pt difuzoare si acum vreau sa iau 2dif am inteles ca sunt de 16.5 imi poate spune cineva care are pe usile din fata, ce firma sa iau sa se auda mai bine de cati ohmi sa fie si daca trebuie de bass sau medii, am pe polita in spate difuzoare si in bord atat.

Modificat de sarpee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De medii ar trebui sa fie. Normal in spate se pun de bass, pe fata medii,iar in bord inaltele...dar daca esti maniac de bubuituri iti poti pune oricum vrei.

Daca nu ai amplificator, pune difuzoare de 4 Ohmi, deoarece playerele duc pana la 8. Legat de firma, asta trebuie sa decizi tu ce vrei sa alegi. Eu de exemplu pe spate am MTX si pe fata momentan nu am dar cand voi pune, tot pe brandul asta am sa merg. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am un vento iar pe usile din fata nu am avut difuzoare, mi-am luat fete de usi pt fatza cu locas pt difuzoare si acum vreau sa iau 2dif am inteles ca sunt de 16.5 imi poate spune cineva care are pe usile din fata, ce firma sa iau sa se auda mai bine de cati ohmi sa fie si daca trebuie de bass sau medii, am pe polita in spate difuzoare si in bord atat.

Nu baga difuzoare de bas puternice in usi fara sa faci si alte modificari pt ca o sa trepideze usa si fata din toate incheieturile si in plus de asta sunt legate in paralel cu inaltele din bord deci puterea se imparte. Mai bine pune in spate niste difuzoare de bas sau pe 2 cai de 16.5 cm. Fereste-te de marcile arhicunoscute gen sony panasonic sal etc. Pe be-loud.ro gasesti cam tot ce vrei, pret ridicat inseamna calitate. Tot ce trece de 50w rms cam are nevoie de amplif daca vrei sa vezi ce pot pt ca un cd player auto nu are mai mult de 4x22 - 4x 25 w rms indiferent de ce scrie pe el.

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am un golf 3 din 94 care are doar difuzoare in bord si in usile din fata si as vrea sa montez difuzoare si in usile din spate, am gauri din fabrica. Intrebarea este pot sa ma leg de la boxele din portierele fata sa le montez pe cele din spate? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti lega de boxele din fata, dar puterea se va inparti si la golf 3 nu prea o sa le auzi mai ales daca iti sta cineva pe bancheta vor fi mai degraba pentru masaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un golf 3 din 94 care are doar difuzoare in bord si in usile din fata si as vrea sa montez difuzoare si in usile din spate, am gauri din fabrica. Intrebarea este pot sa ma leg de la boxele din portierele fata sa le montez pe cele din spate? Multumesc.

difuzoarele din usi sunt legate deja in paralel cu dif de inalte din bord. Daca o sa mai legi inca o pereche de difuzoare inparalel cu astea impedanta totala pe fiecare parte va fi sub 2 ohmi deci mai mult ca sigur o sa arzi finalii cd-playerului. Daca tot vrei sa mai pui un set de difuri de ce nu le pui sub luneta. Poti sa iti iei ceva pe 2 cai de 20 cm. Toate cd-playere mai recente au 4 ieriri, leaga dif pe care le montezi de iesirile libere din cd. Asa nu strici nimic si o sa ai un sunet foarte bun in masina. Va trebui sa setezi balansul mai mult pe Rear si gata. Spor la treaba. PS atentie la polarizare si de preferinta ra respecti ordinea R-L (balansul stanga dreapta)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare. pt cei care aţi schimbat difuzoarele din spate la vento cu ce aţi decupat tabla? merge cu flexul sau cu pendularul? am 2 ovale pe 3 căi 20x16 cm.

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la vento meu pana acuma 2 boxe puse in plafon ca erau 2 gaurii direct facute si am pus boxe pe diametrul acela si anume http://domo.ro/CarAudio_&_Accesorii_auto/Car_Audio/Difuzoare/Blaupunkt/Boxe_auto_Blaupunkt_GTX-693_SC .

si daca va rog frumso ajutatima si pe mine cu o linie audio pentru un playerul JVC KD-R223EY si boxela ce le am pe plafon cam ce miati recomanda pentru usi. cam ce amplificator si sa nu fie un pret piperat. un pret normal sa fie toate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a şi încă ceva. cum dau machetă jos? tre date jos lateralele de plastic că să scot machetă. alea is prinse tot cu cleme la fel că fetele de uşi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu.... ca eu am cumparato direct cu gaurile in plafon. si aveam direct gaurile de boxe pt usi din frabrica plus acel capac. negru pe rotund

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat. într-o ora a fost gata. acum sună mult mai bine :) foarte mult m-a ajutat fierastraul pendular, cu flexul nu faci nimic eventual dai foc la masina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo :D good job :icon_thumleft: .

si totusi numi raspunde nimeni la ce am spus eu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi suma ce esti dispus sa o cheltui, nu doar asa orientativ ca 'pret piperat' poate insemna altceva pentru fiecare. Eu am pus boxe Helix, legate de player. Si pentru bas am un amplificator de 300W MAC Audio si un subwoofer de 250 tot MAC. Toate astea+cabluri+condensator 700 de lei. Sunetul e bun, nu genial. Vezi pe beloud.ro ca oferta e mare mare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200€ pentru tot. adica : 4 boxe usi , subwoofer, amplificator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!