Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

in bord la golf 3 sunt tweetere nokia.puse de fabricant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok , e clar ca doar pe original mai pot sa le cumpar , dar vreau ceva sh , poate are cineva pe acasa si nu are ce sa faca cu ea , o cumpar eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.

Am citit tot topicul,de la primul la ultimul post.Sa prezint si intrebarile mele:

Masinuta mea e in 4+1 portiere si nu am nimic pe ea d.p.d.v.audio.Am desfacut mastile de pe bord si in ambele locuri am doar 2 mufe,fiecare mufa cu 2 fire.Deci:2 mufe st.+2 mufe dr.

In portierele fata am o singura mufa cu 2 fire : 1 mufa stg.+1 mufa dr.

In portierele spate...nu am gasit fire trase.

Polita de la haion are deja gauri rotunde cu diametrul de 18cm.Nu stiu ce pot monta aici,cred ca niste difuri pe 4ohm de casa si niste tweetere intre ele...In partea dreapta cum te uiti din spate,pe sub mocheta,iese o mufa lata cu 4 fire groase.

Urmarind in primul rand calitatea (un bass clar si niste treble de calitate) in detrimentul puterii (nu vreau sa imi montez statie,cel putin deocamdata),ce difuzoare imi trebuie si cum sa le montez/imperechez intre ele?

Sper ca m-am facut inteles.Playerul ramane sa il cumpar,in functie de sfaturile voastre.Prefer cu USB.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca mai intai sa te ocupi de player si dupa alegi difuzoarele, pt ca in functie de casetofon poti alege niste difuzoare :), iar legat de casetofon depinde de cati bani ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Pioneerul asta e unul dintre cele mai bune mp3 playere de pe piata daca ne luam dupa raportul pret/performanta.Incearca pe forumul celor de la www.be-loud.ro daca nu esti convins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate @ByZ, e o investitie buna dupa parerea mea, iar la difuzoare cauta niste difuzoare za fie cu raportul semnal zgomot (SPL) mai mare 93-94 dB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Playerul il iau si maine...am vrut doar sa stiu cum e corect sa leg difuzoarele intre ele,ce sa pun pe polita din spate...amanunte mai mult de difuzoare.Asta in functie de cum am eu firele trase,dupa cum v-am spus.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful meu e in 2 usi, nu vreau sa stric polita in spate cu boxe. M-am gandit sa pun in locul tweterelor din fata difuzoare de 10 inch si in locul celor din usile din fata de 16" care ar veni in spate. Prin urmare am luat 2 boxe Roasdtar de 10 RON pe care vreau sa le bag in bord. Sunt curios cum or sa se auda, poate a mai facut cineva o mutare similara si imi poate spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Sony CDX GT620U. Sunt super multumit de el. Am pus toate boxele originale de golf 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun cum am gasit eu firele trase in Golf.Cu spatele nu am treaba,fiecare difuzor pleaca direct in mufa de la player.Pe fata,firele sunt dispuse ca in desenul atasat.Cum e corect sa leg boxele in conditiile date,a.i. sa se auda pe toate 6 difuri?(bord,portiere fata si platforma hayon).Asta sa respect si impedanta difurilor si sa nu risc sa ard playerul.

PS=PORTIERA STANGA

PD=PORTIERA DREAPTA

BS=BORD STANGA

BD=BORD DREAPTA

Multumesc.

P.S.:la player cred ca raman la Kenwood KDC-W5141UGY.Ce parere aveti?

post-44288-1240941244_thumb.jpg

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sunt trase firele la toate golfurile 3 . pe fata vine semnal in tweetere apoi din ele prin alta mufa in difurile portiere fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi va rog daca boxele Panasonic CJ-S1703N sunt bune de ceva.Le-as pune in portiere fata.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mai bine de 2 ore incerc sa dau jos tapiteria de langa bancheta (masina mea fiind in 2 usi) si sa pun 2 difuzoare acolo. Am inteles ca trebuie sa desfac cele 3 suruburi de pe stalp si apoi sa trag in sus. Apoi am descoperit ca mai este prinsa in 2-3 suruburi in spatele banchetei asa ca m-am dat batut. Imi poate spune cineva cum se da jos tapiteria, pt ca nu vreau sa stric ceva pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare nu stiu daca sa mai pus imi poate spune cineva si mie care este dimensiunea boxelor care sunt amplasate pe bord va rog cat mai urgent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bord sant de 130 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va spun cum am gasit eu firele trase in Golf.Cu spatele nu am treaba,fiecare difuzor pleaca direct in mufa de la player.Pe fata,firele sunt dispuse ca in desenul atasat.Cum e corect sa leg boxele in conditiile date,a.i. sa se auda pe toate 6 difuri?(bord,portiere fata si platforma hayon).Asta sa respect si impedanta difurilor si sa nu risc sa ard playerul.

PS=PORTIERA STANGA

PD=PORTIERA DREAPTA

BS=BORD STANGA

BD=BORD DREAPTA

Multumesc.

P.S.:la player cred ca raman la Kenwood KDC-W5141UGY.Ce parere aveti?

Am boxe simple de 16.5cm pt.portierele fata (fara tweetere).Pt.bord am luat boxe de 10cm,cu tweeter pe mijloc,printr-un condensator.Ambele perechi sunt pe 4ohm.Conform desenului,pot pune boxele in paralel (in bord),rezultand in final o sarcina de 2ohm?Precizez ca,cu spatele nu am treaba,nu am luat inca boxele,dar fiind trase direct in player,vor functiona pe 4 ohm.Rezista finalul in 2ohm?Daca nu...cum sa leg boxele din bord si pe alea din portiere fata,asfel incat sa am tot 4ohm?

Multumesc de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eXperience88

Am gasit si eu piesa despre care mi-au vb colegii cand am pomenit despre legare unui subwoofer la un player fara iesire rca,cum era in cazul meu :blah_: ;mi-am luat un subwoofer Magnat ,si am reusit sa termin ce mi-am propus. Se aude destul de bine, totusi ma intreb daca as fi avut un player cu iesire de sub ar fi mers mai bine ? :vaidecapulmeu:

http://img151.imageshack.us/img151/8209/image038m.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauAmericanu

Eu pe golful meu am 4 boxe cu 4 tweetere separate Dragster de 16cm si 60W un cd player pioneer deh-....(nu mai stiu) un subwoofer de 450W si un amplificator Mac-Audio Energy 6000. Se aude chiar f frumos. Si calitate si putere!

Cat te-a costat magnatul acela?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat doua boxe de 10cm Boschmann PR-4577BW pentru bord.Am probat doar in partea stanga,intra bine.Acasa am observat ca in stanga nu intra difuzorul,atinge magnetul in plastic si nu mai pot pune grila.Sunt prea inalte pentru acel spatiu.Am ramas cu ele (le vand,apropo),dar ce difuzoare imi recomandati sa pun in bord?Sa intre bine si grila si sa se auda acceptabil.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 4+2 boxe, adica am si pe spate din fabrica:P asa ca sunt fericit, in schimb sunt calitativ proaste, una deja baraie la bas mare...va trebui sa le schimb din pacate. cele de pe masina mea sunt nokia:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheRogue - daca sunt originale nu sunt calitativ proaste ci au si ele ca orice alt lucru un timp de functionare , din 93 pana azi sunt cam 16 ani , nu consideri ca au cam ajuns la capatul vietii ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au fost numai in usile din fata...alaea originale...nokia...cum zice si colegu' TheRouge cam baraia la bas mare...asa ca le-am schimbat...cu niste Pioneer...dar cam tot asa suna...poate un pic mai bin, parerea mea este ca usile au acustica proasta, sau este ceva izolare care la mine a fost scoasa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai material fonoizolator lipsa.Se simte diferenta daca il pui.Altfel iti ''baraie''tabla.Atasati va rog poze la boxele originale de pe Golf 3,eu nu stiu cum arata.Sa vad si alea din bord,sa caut altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine numai o folie de plastic este lipit...si daca dau jos aia mi se vad deja mecanismele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!