Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

Pentru partea din spate, de o parte si de cealalta a portbagajului, exista boxe originale (au o forma mai lunguiata) care se potrivesc perfect, dar se gasesc foarte greu...

Cauta aici pe forum ca un coleg si-a montat, da nu mai tin minte exact topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate am mai rumegat prin acest topic si am observat ca daca as deconecta tweeterele exista o mare posibilitate sa nu mai ajunga la cele din usi.

Are cineva idee ce adancime au tweeterele, in special cel din dreapta, din cate se pare, e mai mic ca si inaltime/adancime.

Ma gandesc sa montez in locul lor 2 difuzoare Kenwood KFC-E1062 insa au specificat o adancime de 42 mm si nu stiu sigur daca ar avea loc.... Totodata, daca as face lucrul acesta cred ca o sa le deconectez fata de cele din usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am mai rumegat prin acest topic si am observat ca daca as deconecta tweeterele exista o mare posibilitate sa nu mai ajunga la cele din usi.

Are cineva idee ce adancime au tweeterele, in special cel din dreapta, din cate se pare, e mai mic ca si inaltime/adancime.

Ma gandesc sa montez in locul lor 2 difuzoare Kenwood KFC-E1062 insa au specificat o adancime de 42 mm si nu stiu sigur daca ar avea loc.... Totodata, daca as face lucrul acesta cred ca o sa le deconectez fata de cele din usi.

boxele din bord si cele din usi au cabluri separate care totusi se leaga la iesirea din casetofon pe aceleasi fire[ma refer la usile din fata]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee care este adancimea tweeterelor?

Totodata, cum anume se pot demonta/schimba? Am incercat sa-mi arunc privirea la tweeterul din dreapta si cred ca singura metoda de demontare vine pe sub bord, asta inseamna ca trebuie sa cam demontez torpedoul. La stanga nu m-am uitat insa mi se pare ca e cam incomod. Daca are cineva instructiuni detaliate ar fi de mare ajutor.

Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tweterele au un sistem de prindere cu cleme,pt a le desface ai nevoie de o surubelnita dreapta mai micuta ,pe care o bagi intre difuzor si bord si faci parghie si trebuie sa iasa :) eu asa am facut

eu am schimbat tweterele cu astea Pioneer si sunt multumit de cum se aud ,

Kenwood KFC-E1062 si astea merg ,zic ca intra fara griji in bord,sa nu iti faci probleme in legatura cu adancimea lor de instalare, ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate modifica si alte capace :) de ex:img0232i.jpg,

img0234f.jpg

salutare. imi cer scuze de intrebarea care nu are nici o legatura cu topicul....DE UNDE AI ELEMENTELE CROMATE(MANETA CARE DESCHIDE USA)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ghitza86. Asta inseamna ca doar trebuie sa astept salariul apoi ma duc la shopping :salut:

Pentru difuzoare m-am hotarat sa raman pentru bord la Kenwood KFC-E1062 iar pentru usi voi scoate PIONEER-urile abia cumparate si ma voi orienta spre KENWOOD KFC-E1762 daca se vor potrivi (teoretic sunt de 17cm dar poate se potrivesc cum s-au potrivit si cele PIONEER). Daca reusesc sa le cumpar va trebuit sa schimb si head-unit-ul, de preferat tot cu un KENWOOD insa voi cauta ceva second hand (momentan am un SONY eXplode CDX-GT20 de care nu sunt prea multumit si inca un PANASONIC CQ-C1400N care, saracul, e trecut prin multe si tot se aude mai clar decat SONY-ul). Sa speram ca fiind toate difuzoarele pe 3 cai se va auzi indeajuns de fin incat sa ma multumeasca.

Intr-un viitor apropiat ma voi orienta si spre ceva mai "greu" si anume 2 difuzoare pe spate, probabil o statie si un subwoofer (inca sunt in "tratative" daca merita sa ocup micul portbagaj cu asa ceva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi puteti spune si mie marimea boxei care vine la usa din spate?

va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are aceeasi marime ca si difuzorul din fata respectiv 16.5 cm

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai mi-am luat o pereche de boxe coaxiale(helix) pentru usi(e in 3 usi masina) si vreau sa stiu:pur si simplu le inlocuiesc pe cele vechi? adica cu tweeterele din bord ce fac?functioneaza si ele in paralel cu noile boxe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa cumperi o pereche de component speakers si schimbai si tweeterele din bord cu ceva mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa cumperi o pereche de component speakers si schimbai si tweeterele din bord cu ceva mai bun

asa e,dar imi poti raspunde la intrebare?mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am inlocuit boxele din portiera cu un set de Pioneer apoi cu un set de HELIX DB 6.1 Dark Blue si am pastrat tweeterele masini si e totul ok.Totul depinde si de ce player ai pentru ca restul e ok insa daca nu ai si pe spate nu te astepta la minuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacro: le scoti pe cele vechi si le pui pe cele noi - nu vad de ce nu ar merge :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in postul acesta v-am aratat cum am montat twitere pe usile din spate,acu am gasit suporti originali de twitere de Golf 3 model de USA,a mai vazut careva asa ceva pe Golf 3?

post-23977-1253291856_thumb.jpg

post-23977-1253291862_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca toate (pre)echiparile cu difuzoare in usile spate au si tweeterele aferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am inlocuit boxele din portiera cu un set de Pioneer apoi cu un set de HELIX DB 6.1 Dark Blue si am pastrat tweeterele masini si e totul ok.Totul depinde si de ce player ai pentru ca restul e ok insa daca nu ai si pe spate nu te astepta la minuni.

pana la urma am facut altfel. Am lasat pe fata difuzoarele originale si am pus boxele noi pe spate. Avand masina in 3 usi am dat jos planseele laterale,am dat gauri pt boxe in locurile marcate si am bagat difuzoarele. Concluzia:se aude mortal. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoarele montate pe plansa de la haion sunt sfinte pt mine.Cu volumul portbagajului avem si o cutie decenta de rezonanta.In portiere indiferent de configuratii si difuzoare slim nu vom scoate tot ce se poate de la player.Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca usilor le lipseste un element crucial si anume cutia de rezonanta,la modelele mai noi toate gaurile de acces la macara,broasca etc sunt astupate cu tabla si usa devine astfel o incita,la golf 3 tapiteria de usa este cea care astupa aceasta cutie de rezonata,deci orice am incerca nu v-om putea scoate mare lucru din ele.Passatul,golful 4 toate au un bas in usi de te omoara,la golf 3 nu avem cum sa il face sa se auda asa oricat am vrea noi, prin simpla metoda de a schimba difuzoarele,este nevoie de mult mai multa tehnica in chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca la golf 3 difuzoarele sunt prinse pe fetele la portiera pe cand la golf IV ,passat,caddy,golf V sunt prinse pe usa si nu mai zbarnaie toate plasticele la bass.Eu m-am lamurit,daca vreau bass trebuie sa aleg intre un subwoofer sau sa pun difuzoare in polita de la hayon.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu te-as sfatui sa pui mai bine un subwoofer.Am 3-4prieteni(cu golf3) care au in polita de la hayon boxe.Si se aude bine, dar pentru bass subwoofer-ul este cel care isi face treaba cel mai bine.Eu nu sunt de acord si nu am sa-mi stric niciodata polita de la hayon.Mi-ar placea sa pun niste boxe si tweeter-e in usile spate cum au facut si alti colegi pe forum,dar inca mai astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am subwofer si sunt multumit de bas dar ma tot gadeam cum sa fac sa se auda bine basu doar din usi, ideea e ca e zadarnica treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!