Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

Acum ceva timp am cerut si eu ajutorul aici in legatura cu ce difuzoare sa pun si mi s-a spus sa pun tweetere in bord. Am schimbat tweeterele originale din bord pe care le-am gasit sparte cu difuzoare coaxiale Mac Audio de 10 cm, 50 w si locasurile din portierele fata le-am "umplut" cu difuzoare Mac Audio de 16,5 cm, 55 w care arata destul de bine cu mastile pe care le-au avut incluse. La cele din bord am pastrat firele originale, pe cand la cele din usi am tras fire de la mufa cdplayerului care este un Pioneer DEH 2100-UB 50Wx4. Operatiunea a durat cateva ore, dar cu rabdare am reusit si trebuie sa spun ca se aud chiar bine cu un sunet clar, destul de tare si pana si bassul e foarte bun, chiar daca nu am alocat un buget extraordinar de mare ca sa fac asta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

specifica modelul la boxe Crixus ca asa e frumos ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi! Am o intrebare la voi,mie imi lipsesc cablurile din usile fata.Momentan am doar 2 boxe de 10cm in bord.Cum trebuie sa trag firele astfel incat sa functioneze si boxele din bord si cele din usi pe care le voi pune? (am niste boxe de octavia de prin 2006 blaupunkt de 16.5).Sau imi recomandati pur si simplu sa lungesc cablurile din bord si sa elimin boxele de 10 ? Am si instalatie pentru subwoofer pe masina cu tot ce trebuie,si ma mai gandeam sa imi pun 2 boxe pe 13cm care le am din masina veche (pioneer) pe planseta din spate...temporar...ce spuneti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut Am un Golf 3 benzina 1.6 CL. In spate nu am boxe instalate (doar cele fata usi si cele 2 din bord) nu am vazut nici fire pe acolo si are si pentru tweetere in usile din spate. problema cu fierele e ca inchiderea centralizata e pe aer cumva. in stalp este o mufa cu un tub micut de aer in care daca suflu se inchid usile.. si mai sunt 3 fise care banuiesc ca sunt pentru boxe. dar nu am reusit sa dau jos fata usii.. aveti vreo schema ceva sau o idee cum pot pune boxe pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

As vrea un upgrade pe partea audio , dar totusi sa pastrez aspectul oem (macar playerul) . Nu sunt eu pasionat de muzica asa ca pentru mine sistemul audio din logan mi-se pare super (ma refer la playerul ala "oem" si cele 4 boxe ) , asta ca-sa stiti despe ce vorbim .

 

1-Am facut rost de un gamma v , urmeaza sa ii schimb luminile cu unele verzi si ma gandeam sa cumpar 4boxe/twitere oem de pe mk4 . Presupun ca se aud ceva mai ok ca cele de pe logan care sunt coaxiale ...

 

2-Sunt diferente de calitate intre gamma iv si v ? avand aceleasi 4 boxe/twitere de pe mk4 ? din cate am inteles si v'ul tot 4x20w este

 

3-magaziile de cd de pe mk4 se potrivesc pe gamma iv ?

 

4-pe mk4 sunt boxe diferite ? in functie de versiunea masinii ? sau toate sunt de acesi putere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 nu iti potrivesc

4 OEM sunt toate la fel

daca tot iei dif-uri ia ceva sa potriveasca in usi 16.5cm iti trebuie daca pui capacul original peste ele nu se vede nimic

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: cati ohmi are fostul meu grundig beta 4 ? L-am inlocuit cu un Sony si nu stiu exact cum sunt legate boxele originale. Am doua boxe pe bord si doua in usile din fata. Ideea e ca nu vreau sa fortez finalii la noul "lautar". Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu toate HU auto au iesirile pe 4 ohmi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

detin un golf 3 1.4 aex CL, de cand am achizitionat masina avea montat un cd-plaier panasonic 4x50w conectat doar la dif din bord, ulterior am cumparat si doua difuzoare blaupunct de 16,5 cm ptr usi, 

Vreau sa anulez dif din bord si in locul lor sa le conectez   pe cele din usi , insa nu stiu daca pe modelul meu am cablaj in usile din fata.

Am desfacut grila difuzorului din fata ( sita nu are gauri este infundata ), am bagat mana in usa insa nu am gasit nimic, este un cablaj format din doua tronsoane care insa are alta destinatie , intradevar sunt cam multe fire acolo ptr o usa care nu are mimic electric pe ea decat inchiderea centralizata si aceea vacumetrica !

Postez cateva poze poate ma poate ajuta cineva cu o idee !

post-16436-0-31543100-1388244184_thumb.j

post-16436-0-91338400-1388244193_thumb.j

post-16436-0-41250900-1388244202_thumb.j

post-16436-0-02261100-1388244212_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca iti va fi mai usor daca scoti cd-playerul afara si verifici firele care pleaca de la el. cu un aparat de masura poti afla usor care fire pleaca de la cd-player la priza din stalp. obligatoriu stabilesti + si - iesirii pe care le vei lega corespunzator la bornele difuzoarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat din cd plaier nu iese decat firele care duc la difuzoarele din bord ( difuzoare nu twitere ), pe mine ma intereseaza mai mult daca din toate firele care trec prin mufa pot sa anulez ceva nefolositor sa pot trece cu cele doua fire ale difuzorului ( adica sa folosesc firele din mufe doar pentru cerere ), din posturile citite anterior am inteles ca prin mufa ar trece si fire ptr geamuri electrice , oglinzi electrice  etc , eu nu am asa ceva si doresc sa folosesc cablajul lor doar ptr trecere .

Astazi am incercat sa scot una dintre mufe ( partea din interior de sub bord ) si nu a afectat cu nimic functionalitatea masinii .

Partea nasoala este ca inspre usa acea mufa nu are corespondent cu pini , deci nu pot sa ma leg de ea !

Este vb despre mufa insemnata de mine , la interior ( spre masina )are corespondent iar spre portiera nu mai are pini !

O sugestie de la cineva care facut trecerea cablurilor prin acea mufa !

post-16436-0-39682700-1388314202_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o cercetare amanuntita a mufei cu pricina am gasit mufa cu doi pini din centrul celei rotunde cu firele de albastru alb, si verde alb , am desfacut fata de usa si surpriza in spatele izolatiei usii erau si firele respective legate undeva in partea de sus a  usii, are erau prinse cu ceva de genul izolier avand mufa dinspre difuzor acoperita in totalitate in burete !

Un lucru f bun pana acum insa acele fire nu le-am gasit in partea de sus a cablajului din spatele cd-ului, in mufa respectiva nu vin decat firele care duc spre difuzoarele din bord , avand culorile corespunzatoare acestora !

Inca o data mentionez in boed sunt difuzoare nu twitere , iar in dif din bord nu exista decat o mufa de intrare si atat !

Unde sa mai caut capatul cablajului care vine din usi , la mufa din spatele cd-uli nu vine decat un singur cablaj in care vine croit cel al partii electrice si partea de iesire audio, se vede ca nu este umblat in cablaj este originalul masinii !

post-16436-0-18064000-1388330445_thumb.j

post-16436-0-90217200-1388330454_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile care au difuzoare in usi au twitere in bord. Acestea au cate doua mufe, de aici se leaga (in paralel) difuzoarele din usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sunt dif in bord, problema este ca nu gasesc unde duce cablajul de la dif din usi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul duce doar in mufa de la portiera, mai departe trebuie sa faci rost de mufa cu tut cu cablaj pentru continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresittt         cablajul duce si mai departe de portiera, iese din mufa rotunda pe interior , si pleca intr-un cablaj mai gros , vezi in pozele atasate , firele cu albastru alb !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul duce doar in mufa de la portiera, mai departe trebuie sa faci rost de mufa cu tut cu cablaj pentru continuare.

 

revin cu scuzele de riguare , indradevar adevar graiesti, firele nu sunt decat pana in mufa, la mine era si mufa bagata acolo dar era pusa gresit , fostul proprietar s-a jucat pe acolo si a pus in locul respectiv o alta mufa care nu avea ce cauta acolo !

Concluzie de la cei doi pini alocati in mufa  ptr difuzor,( in interiorul masinii ) a trebuit sa fac eu cablajul pana la radio-cd.

dupa cum am spus eu am avut dif in bord , si le-am anulat !

Ptr cine doreste fac schimb cu dif care erau in bord , pe o pereche de twitere tot orininale , dscutiile despre acest amanunt le purtam pe privat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,am un player auto pioneer mvh150ui 4x50w,si as vrea sa imi pun ceva boxe la el,am un golf 3 in 2 usi,momentan am 2 boxe pe usi si as vrea sa imi pun inca 2 in polita din spate la haion,si ma intrebam daca are ceva daca pun 2 boxe ovale Blaupunkt GTx 693 DE ,boxele au 55w iar playeru 50w,si nush daca face fata playerul sau boxele,si cum se va auzi la volum maxim.Daca nu sunt bune as vrea si ceva sfaturi boxe daca nu sunt bune astea ( buget 200 ron).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna, as dori sa stiu ce parere aveti despre  difuzoarele renegade RX62. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare tuturor.

Am un Golf 3 din 95 1,6 cp Benzina.

Vreau sa montez niste difuzoare in portierele din fata. Am gasit firele (albastru/gri maro/gri) trase deja in zona pentru difuzoare. Problema cu care ma confrunt e ca nu stiu unde duc firele alea . Nu au semnal si nu gasesc in zona radio ului nimic asemanator. Aveti idee unde ajung firele ca sa le pot lega?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in primul rand trebuie sa iasa in spatele playerului, si ajung si in bord in difuzoarele de inalte. daca au fost scoase sau taiate pe undeva le poti trage singur, nu e asa de complicat de tras prin bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

buna seara, de 3 zile tot caut pe forum da nu gasesc si nici nu pot sa creez topic nou asa ca scriu aici. Cum schimb firele de la boxele din fata si cum trag fire noi in usile din spate la un golf 3 . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!