Jump to content

Vitezometru si Indicatoare din Instrument Cluster cu probleme


tomyro
 Share

Postare recomandată

Dar eu passat am..numa doi pini are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
gavriliuc.ionutz

Recent am achizitionat un Passat B5, 2001, 1.9 TDI ,96 KW, 130 CP, manuala , 5 trepte. Dupa ce am cumparat-o m-am gandit eu sa-i spal motorul . Dupa ce am plecat de la spalatorie totul a functionat normal. A 2-a zi am observat ca nu mai functiona kilometrajul(atat cel digital cat si cel analogic). in rest totul perfect... am facut o diagnoza..evident eroare senzor de viteza de pe cutia de viteze... l-am schimbat.. si la fel nimic totul e mort. mai are un senzor in cutie ??? citeam ceva si de o sonda... are cineva o solutie? e posibil sa fie si de la senzorul abs ? are vreo legatura cu viteza... ??? Va multumesc( sincer nu prea ma pricep la partile astea) . 

Modificat de gavriliuc.ionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la citit te pricepi? Scrie clar in topic ca problema e DOAR acolo. Pinii in mufa i-ai verificat? Is convins ca nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau firele de pe traseu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gavriliuc.ionutz

Ma pricep cosmine. Doar ca nu aveam idee ce si cum se intampla exact . Azi am fost la electrician ... a verificat toate firele ...sigurantele ...mi-a spus sa schimb clousterul ... maine sa iau din dezmembrari sa vedem ... daca nu mai e si asta ?? Ce ar mai putea fi ?

Modificat de gavriliuc.ionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clusterul exclude-l.

Si nu-i chiar asa simplu cu schimbul. Cine ti-l codeaza?

Eu zic ca-s tot contactele din senzor. Daca firele zici ca-s intregi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gavriliuc.ionutz

Am pus senzor nou ... azi a controlat fiecare fir in parte ...de la ecu din fata pana in bord si a zis ca e ok. Senzor are nou ..mufa am curatat-o ...am dat si cu sprey de contacte ... ce sa-i mai fac ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model de sensor este nu merge mintit  rotit cumva sa vezi daca indica?

 in sensor parca sunt 3 fire un plus un minus si un semnal catre ic ai plus si minus cu contactul pus? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar doua fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok .atunci are o masa (pin3 maro)si un semnal direct in bord (pin2 maro-rosu) ...deci pe firul maro trebuie sa ai masa cu caroseria si pe maro rosu trebuie sa il verifici pana in bord pe pinul 28 in mufa albastra dar are intermediar sub stergatoare intr-o mufa neagra de 10 pini pe pinul 10...

Am gasit si sensor nou care nu citea... dar am gasit si problema in cutie. Ca sa vezi daca sunt ceasurile cred ca ar trebui sa faci in test de instrumente sa vezi daca se ridica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gavriliuc.ionutz

Am facut un test la ceasurile din bord..totul e ok . Se misca...senzorul are doar 2 pini atat . Luat dupa seria de caroserie . Am sa atasez o poza mai tz . As mai avea de verificat coroana de la planetara stanga sa vad...daca nu ...mai ramane cutia...nu isi explica nimeni fenomenul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa faci o verificare 100% ai nevoie de osciloscop ca sa vezi forma si amplitudinea semnalului care vine de la senzor si un generator de semnal cu care sa probezi clusterul. Coroana de la planetara raporteaza viteza doar la calculatorul de abs, daca nu ai eroare degeaba o verifici iar testul pe cluster iti arata ca nu ai nici o problema de la procesor la driverul motorasului si la motoras doar ca daca semnalul de la senzor nu ajunge la procesor acul nu se va misca niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gavriliuc.ionutz

Pavy...ai putea sa ma ajuti cu problema asta ??? Vad ca suntem in orase apropiate ...ca la mine nu e nimeni capabil sa faca asa ceva ... si m-am saturat sa umblu pe drumuri...si toti sa-si dea doar cu parerea ...si o iau pe bajbaite... in afara ca fac o simpla diagnoza...si controleaza cateva fire....sau recomanda-mi pe cineva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am osciloscop si nici generator de semnal. Eventual ma mai interesez dar dupa sarbatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Laurentiu Utiu

As vrea sa modific dump-ul ceasurilor pentru ca pe Vcds in engine la consum la relanti apare 0,6 si pe cluster apare 0,8. Ma poate ajuta cineva cu adresa unde trebuie modificat si cu cat anume? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi dump-ul pe mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Am rezolvat cu Vlad intre timp, mersi oricum ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
negraruovidiu

Salut am si eu o problema de 2 zile, kilometrajul sta la 0 si acul benzina se tot joaca in cadran, am pus vcds si viteza inregistreaza in peogram desi da g68 senzor  faulty, am facut si test cluster si acele merg k, ce ar avea?

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scris in topic. Pune-te si citeste, nu astepta totul de-a gata.

Un topic are si raspunsuri, nu doar intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

daaa, ce topic sa deschid? am verificat firele,is k,am verificat clusterul si nu da erori, doar ca nu afiseaza viteza, in vcds o arata, eu ma gandesc ca ar putea fi din ceva lipituri reci in cluster

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, tu unde citesti, in stele? Sa-ti desenez ce-am explicat mai sus?

Si nu mai scrie cu K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

nu trebuie sa imi desenezi, ca am destula scoala ca sa fiu luat la misto,si nici arogant nu trebuie sa fii daca nu ai chef de chat, am citit tot prin topicul asta si nu am gasit nimik care sa ma ajute la problema mea, de aceea intrebam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, negraruovidiu said:

am destula scoala ca sa fiu luat la misto... am citit tot prin topicul asta si nu am gasit nimik...

Hai nu zau. Mai ales ca ai si eroarea pe G68.

Raspunsul vine si cu o sanctiune.

Vezi aici Problema si aici rezolvarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

revin cu problema cu senzorul,in sensul ca am schimbat senzorul de viteza si tot asa nimik pe ceasuri, mentionez ca nu am senzor g68 cum da eroarea dupa unele cercetari si am g22 dinacela cu melc rosu, eroarea o am de cand am montat climatronic pe masina , eroarea zice semnal implauzibil la g68..... desi nu inteleg de ce are treaba cu el...

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Climatronicul comunica cu senzorul de viteza ca sa stie cat sa închidă/deschidă clapeta de recircula (pentru a regla fluxul de aer ce intra in compartiment). Deci are un rol important. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!