Jump to content

Discuri de frana BREMBO MAX


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

octavia 4ever

Emil liviu cat au costat discurile+placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile+placutele m-au dus 2000 de Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu discurile de frana la masina. Am pus discuri Brembo Max si placute Ferodo Premier. Sunt multumit de cum franeaza numai ca daca le schimbam pe toate 4 odata nu cred ca mai puteam merge cu masina. Adica vreau sa spun ca prima data am schimbat numai pe fata si dupa vreo 800 km si pe spate. Se intampla in felul urmator: prima frana aveam impresia ca nu se mai opreste masina( cred ca pana se incindeau un pic).Dupa vreo 3 - 400 km au inceput sa franeze bine. Acum franeaza excelent. Eu le-am cumparat de pe autokarma si discurile si placutele. Ce nu inteleg cu garantia la ele de ce nu iti ofera garantie in cazul in care le schimbi tu acasa ca nu ai ce pune aiurea sau ce strica.

Regards,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Deci sa inteleg ca merg bine Brembo Max cu DS 2500?

Ceva feedbackuri, nu s-au ros mai rapid discurile/placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Combinatia Brembo Max cu Ate Ceramice a incercat`o careva ? sau aveti cunostinte ?

Inclin foarte mult asupra ei si mi`ar prinde bine niste pareri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu placutele cu insertie ceramica sunt produse mai speciale care se imperecheaza cu discuri speciale.Eu mi-am achizitionat brembo maxx,si initial am vrut sa le imperechez cu placute Textar(pe care le-am vandut )si acum o sa imi iau placute de frana Brembo.Din cate stiu placutele cu insertie ceramica sunt putin mai dure-Brembo maxx au o concentratie mare de carbon care face sa se incalzeasca foarte repede la franari excesive.In consecinta montant ceramice pe maxx,e posibil ca discurile sa se uzeze mai repede.Iti postez un set de discuri Brembo,gama de varf care sunt speciale.Parerea mea e sa imperechezi maxx-urile cu placute frana Brembo.

post-64586-0-25914500-1323155242_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa zici ca placutele ATE Ceramic sunt prea dure pentru discurile Brembo Maxx ? in consecinta discurile se vor uza mai repede ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate face un set de discuri speciale(aliaj cu continut ridicat de carbon),pt acele discuri sunt placutele ATE cermice.Costul placutelor fata ATE ceramic,pt modelul tau sunt;440lei un model,350 modelul de baza asemanator cu g4.In consecinta daca te axezi pe o firma anume...achizitioneaza setul discuri +placute de la accelasi producator ATE-BREMBO.

Ti-am spus,eu am ,,achizitionat,, un set de brembo max si o sa le imperechez tot cu placute brembo.Ipi pot aduce orice fel de placute,lucrez in domeniu si imi pot face preturi ,,deosebite,,...dar nu vreau sa risc aiurea.In consecinta BREMBO MAXX cu placute de frana BREMBO...combinatia ideala pt mine.

post-64586-0-83016800-1323171106_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum ideea ta.

Sincer sa fiu de placute frana Brembo nu stiu mare lucru... daca imi poti da ceva info, linkuri ar fi minunat.

Poate ii mai intereseaza si pe restu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare legata de discurile brembo max cu striatii.Am gasit pe un site aceste discuri dar sunt de 256mm si ma gandeam sa le iau sa le montez pe spate, chiar daca ei spun ca se monteaza pe puntea fata.Eu pe puntea fata am brembo max cu striatii dar de 312mm si pe spate am cele OEM de 256mm.Oare sunt diferite la grosime cele de 256mm pentru puntea fata si cele de 256mm pentru puntea spate?Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa o serie de caroserie.Alea de 256 sunt pt puntea fata si sunt ventilate...tu pe spate ai discuri pline.E diferenta mare de grosime.Se gasesc si pt spate MAXX-uri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skorpyon 83 , pe octavi 2 facelift ai discuri pe 312mm ?? Ce motor ai ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, pe octavia 1 vrs an. 2003

Pe spate tot ventilate sunt si dimenisune este de 256mm.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt masina ta Parte montare: puntea spate

pâna în AM: 02/2006

Tip disc frâna: ventilat, Ř: 256 mm, Grosime disc frana: 21,9 mm, Grosime minima [mm]: 20 mm, Diametru centrare: 65 mm, Înaltime: 36,4 mm, Num. gauri: 5, Dimensiune filet: 15,75, Diametru asezare gauri-?: 100 mm, Articol extins/Info extins 2: cu suruburi.

Pt golf 4 Parte montare: punte fata

pâna în AM: 10/2003 Tip disc frâna: ventilat, Ř: 256 mm, Grosime disc frana: 22 mm, Grosime minima [mm]: 19 mm, Diametru centrare: 65 mm, Înaltime: 37 mm, Num. gauri: 5, Dimensiune filet: 16, Diametru asezare gauri-?: 100 mm,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea ar fi discurile : http://imageshack.us...axstriatii.jpg/

Ele ca si grosime au 22mm diferenta de 0,1mm fata de ceea ce ai scris mai sus, cred ca aceasta diferenta este infima doar la inaltime sta mai rau si cred ca nu se potrivesc.Din ceea ce rezulta din schita desenului.

@GABIVVX - daca cumva stii de unde as putea lua brembo max cu striatii pentru puntea spate as fi recunoscator daca m-ai indruma.Am cautat dar nu am gasit pe 256mm sa fie si ventilate si cu striatii si pe deasupra sa fie si brembo max :)). Am eu ceva cu modelul acesta.Mersi mult

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate nu cred ca exista discuri ventilate, doar pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba nasoala e ca nu am vazut pe brembo maxx..nicaieri.E posibil sa nu se faca pt modelul tau de masina...sau sa nu se aduca.Cert ieste ca si programele de cautare nu imi furnizeaza coduri.Incearca sa intri pe site la BREMBO si vezi poate gasesti ceva acolo.Daca gasesti imi dai codul si te ajut fara nici un fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate nu cred ca exista discuri ventilate, doar pe fata.

pot sa iti fac o poza ca sa vezi.Si eu am ramas mirat dar se pare ca exista :)

@GABIVVX - pe site nu sunt pentru puntea spate pentru skoda octavia rs mk1.Se pare ca voi lua tot brembo dar fara striatii.Mersi mult

Uitandu-ma mai atent se pare ca nu se fac brembo pentru puntea spate la skoda octavia vrs mk1.

Asta este ne indreptam spre altceva.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt putine masini si posibil sa considerat ca nu e rentabil.Pt Golf 4 spre exemplu...se gasesc fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit!!!!!Din cate am cautat acuma si mai atent pe site-ul lor se pare ca toate discurile de frana de pe fata de la alte tipuri de skoda( aici ma refer tot la mk1 dar motorizari diferite) se potrivesc la mine pe spate.Atasez un link catre ceea ce vrea sa iti arat sper sa nu fie cu suparere pentru moderatori.

http://bremboafterma...nIDMaster=22907

Distantele difera cu 1mm.Eu zic ca sunt perfecte atata la gauri cat si la dimensiuni.

Nu stiu sigur daca sunt cu striatii sau nu, dar asta ar conta mai putin sau... mai mult :))

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tip disc frâna: ventilat interior, Ř: 256 mm, Grosime disc frana: 22 mm, Grosime minima [mm]: 19 mm, Înaltime: 36,5 mm, Diametru centrare: 65 mm, Num. gauri: 5, Procesare: continut ridicat de carbon, Cuplu de întindere: 12 Nm, Articol extins/Info extins 2: cu suruburi

Daca vrei sa faci o treaba buna...ia de la cineva un disc de fata de 256..uzat sau nou..si incearca sa-l montezi la tine pe spate.Atunci o sa iti dai seama daca se potriveste. ;)

post-64586-0-10943200-1328791982_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie la astea mai dopate, gen rs, insa la masinile obisnuite nu se justifica asa ceva, spatele franeaza mult prea putin ca sa ajunga sa se inroseasca si sa ii trebuiasca ventilatie.daca am merge toti cu frana de mana trasa atunci trebuie musai la toate si pe spate.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia am zis sa iau ceva de genu brembo max pentru a putea oprii cumva herghelia de 260Cp de pe masina mea. Se pare ca pana la urma se potrivesc discuri de fabia de pe puntea fata.Oricum problema mai trebuie gandita inainte sa ma arunc sa iau ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

imi puteti spune si mie ce dimensiune este buna pentru golf 5 1.9 tdi 105hp, am gasit doua  modele pt. numar PR 1ZF,1ZM; Parte montare punte fata; Diametru [mm] 280; Inaltime [mm] 49,5; Tip disc frana ventilat interior; Grosime disc frana [mm] 22; Grosime minima [mm] 19; Procesare continut ridicat de carbon; Numar gauri 5; Diametru de centrare [mm] 65; pentru numar articol 09.9167.75; Articol extins/Info extins 2 cu suruburi;     si     pt. numar PR 1ZE,1ZP; Parte montare punte fata; Diametru [mm] 288; Inaltime [mm] 49,5; Tip disc frana ventilat interior; Grosime disc frana [mm] 25; Grosime minima [mm] 22; Numar gauri 5; Diametru de centrare [mm] 65; pentru numar articol 09.9145.75; Articol extins/Info extins 2 cu suruburi. 

daca am schimbat placutele de curand, este necesar sa schimb si placutele? in momentul de fata discurile sunt ovalizate, la fanari la viteze mari tremura masina si la franari la viteze mici(cand opresc la semafor) ai impresia ca mergi pe mare, imi impinge pedela de frana inapoi in valuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!