Jump to content

Insula Thassos


theo
 Share

Postare recomandată

@MishuL: pai tocmai aici e problema, am muncit cu Google, de am dat in balbaiala, toti la unison:sorry, but we don't have 5 studios available.Am luat toate pensiunile la rand.Unii nici nu s-au mai obosit sa raspunda.Ai cumva un nr. de tel. de la Vilextur?

A, gata am deschis pagina lor, sorry, nu vazusem link-ul.multumesc ;)

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    10

  • champion

    8

  • ADU 33

    7

  • theo

    6

Top Posters In This Topic

Vezi ca la fix nu prea raspund, noi am dat in balbaiala tot incercand. oricum, biroul de la Romana chiar exista ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba sa vezi si sa nu crezi, chiar acum am vorbit cu domnisoara Madalina la telefon, i-am trimis si un mail si se pare ca are 5 camere libere in vila CRISA de pe 31 iulie, asteapta maine confirmarea mea.Cred ca am avut un mare bulan.Omule, daca reusesc sa-mi spui unde trimit lada de bere ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishuL- revin cu o intrebare: fata de la Vilextur mi-a trimis niste fotografii cu o pensiune Chrissa, arata relativ bine.Cunosti cumva ceva detalii legat de aceasta pensiune, conditii de cazare, mancare, distanta fata de plaja, locatie, etc.?Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai,voi vorbiti aici de Thassos si eu inghit in sec amintindu-mi ce frumos a fost acolo..

Da,i se mai spune si Insula de Smarald,din cauza faptului ca este acoperita in mare parte de pini.Spun in mare parte,dar de ce?

In timp au fost doua mari incendii pe insula,unul dupa 85',iar celalalt parca acum vreo sapte ani.Datele sunt oarecum relative,dar ideea este ca aceste incendii au existat,mi-au povesit despre ele mai toti localnicii.Cel putin primul a fost groaznic,au trebuit sa se refugieze cu vapoarele pe continent,iar mare parte din insula a ars..

Daca o sa mergeti cu acea croaziera superba cu vaporasul in jurul insulei(de care povesteam la un moment dat) o sa vedeti jumatatea de insula efectiv carbonizata,nici acum nu prea mai creste nimic pe acolo..

Oricum,superbe privelisti,,dupa ce naste sotia sigur mai ajungem pe acolo..picture025zy0.th.jpgpicture029qf9.th.jpg

picture083jd5.th.jpg

Sanatate..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am innebunit cu cazarile in Thassos. Ma uit ca nebunul pe site-urile agentiilor, review-uri, website-urile grecilor si NU reusesc sa ma decid unde sa ma cazez. Unii spun ca plaja cutare e super, altii ca hotelul cutare (care evident nu e in zona plajei cutare). Nu vreau super lux, doar conditii decente in Skala Potamia. Bungalowurile alea mi se par de fite, prefer sa cheltui banii la taverne :D

Imi poate recomanda cineva un hotel/vila de 3-4*, aproape de una din renumitele plaje (deh, sunt in vacanta = lenes) in Skala Potamia?. Daca e asa magnific cum se aude, ma las de Romanica si ma apuc de pescuit acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sigur merg si cu lanseta la mine :) . Neclar unde, as vrea o plaja mai stancoasa si mai pustie pentru scufundari. A fost cineva in Grecia "cu buletinul" ca n-as mai vrea sa-i scot pasaport nevestei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blueyed,mergi cu masina?

Daca da,nu are rost sa-ti faci griji de plaje,sunt peste tot si cel mai bine este sa faci plaje in fiecare zi in alta parte.Insulita nu este foarte mare si ar fi si pacat sa nu te fatai de colo colo cu masina.Locurile sunt atat de frumoase si salbatice incit vei regreta ca ai stat doar intr-un singur loc.Daca nu ai facut-o cu atentie citeste ce am scris eu mai sus despre insula si ai sa te dumiresti.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mishuL- revin cu o intrebare: fata de la Vilextur mi-a trimis niste fotografii cu o pensiune Chrissa, arata relativ bine.Cunosti cumva ceva detalii legat de aceasta pensiune, conditii de cazare, mancare, distanta fata de plaja, locatie, etc.?Multumesc inca o data.

Ma crezi ca habar n-am unde o sa stau??? Pot sa-ti spun maine, sa-mi intreb nevasta.

Skala Potamia e fix langa Golden Beach, practic e aceeasi plaja. Acum depinde ce doreste fiecare- aici e o plaja maaaaaaaaare cu nisip f fin, cam ca ala cuartzos din sigurante, din pacate oleaca impurificat de semintele de bumbac provenite de pe vaporul Trizan, esuat in nov. 2005 (asta-vara se putea merge pe el, sper sa se poata si anul asta :ceuameni: ), in alte locuri poti gasi golfulete mici, mai intime. Dupa gust.

Anul asta am intentia sa cotrobai insulita asta pana in ultimul cotlon. :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@l.u.v. in principiu nu merg cu masina dar intentionez sa inchiriez acolo. Am citit si pe alte forumuri si m-am convins ca merita (insula) cotrobaita cm cu cm dar nu m-am dumirit cum e cu cazarea. Unii spun ca hotelurile in care au stat erau praf, altii ca au avut super conditii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite eu am stat anul trecut aici:

http://www.hotel-elektra-thassos.gr/

Gasiti cazare cu mic dejun la 99E pe la agentii.

Frumos, curatel, piscina mare si frumoasa (nu vroiau cupchii sa mai iasa), car rental aproape (tocmeala rulz), portul aproape (daca vreti sa mergeti pana in Kavala cu ferry-boat-ul, merita mers, vedeti ca in centru'-centrului din fata unei banci pleaca asa cam la 30-60 min un titicar, MOCA- urca in cetatea veche, cam 15 min dureaza, e super)... Clasicul mic dejun cu cascaval si salam taiate cu microtomul :) , dar miere la discretie si disponibila f convenabil si de cumparat. Chiar puteti merge la babutza asta (patroana, sau ruda cu) de la Electra, e mai ieftin ca oriunde in restul insulei. Plaja nu-i foarte grozava acolo dar in juma' de ora ajungeti cu masina la Golden Beach (cam 30 km). Daca inchiriati o masina mica gen Fiat 500/600 sau Matiz, consuma infim (5-6%), nici nu se simte la punga. La inchiriat NU va duceti toata turma ca aia impun o incarcare a masinii sub nr de locuri din talon, de ex la F500/600 admiteau 2 adulti si 2 copii desi masina are 4 locuri. Ne-au vazut odata 3 adulti si 2 copii in masina si au carait. Asa ca mergeau ai mei 200 m pe jos pana treceam de pravalia aleia si apoi se urcau ;)

Garda n-am vazut pe insula, nici radare, dar am mers totusi cu viteza legala.

Zicea cineva de turul insulei cu vaporasul, de unde se face, din Limenas? Ca in Sk Prinos nu erau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MishuL:pana la urma nu am rezolvat-o nici cu Vilextur :D , deh, avem neamu prea mare, suntem prea multi.Am rezolvat in schimb aici: www.bluedolphin.gr

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MishuL: da, turul insulei se face din Limenas. Cam 25euroi/pers a fost prin agentie. Nu stiu cat va costa la negociere directa. Dar merita clar. Am fost si mi-a placut la nebunie (si eu sunt omul apelor din Tulcea :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eeee dragii mei... A sosit vremea s-o iau si eu din loc. E ora 2 si, la 4-5 plec si eu n-am dormit o clipa. Ca de obicei. :D . Ness-u', Burn-ul si Pepsicul sa traiasca :D

Maine (de fapt azi) sper sa ajung la Salonic, duminica sa-l vizitez, luni- plimbarica, marti dim- Kavala pe urma Keramoti, ferry-boat si pe insula.

Apropo! Feribotul din Keramoti e considerabil mai ieftin, merita ocolul de cca 40 km, scoti cheltuiala numai din taxa pt masina, nemaivorbind de pasageri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

MisuL, ce faci? ai ramas acolo?

ceva impresii noi de vacanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Voi pleca si eu in thassos in septembrie, ca si voi inca nu stiu unde o sa stau :D inca ... . Intrebarea mea este (nu am vazut k a precizat cineva) daca se poate trece cu doar cu buletinul (vora reclamei :D ) sau este necesar pasaport. Ruta va fi Ro-Bg-Gr desi ViaMichelin imi zice sa trec si prin turcia? :D

Deci BI/CI e suficient? La mine nu e o problema (le am pe amandoua) dar colega de camera :D n-are pasaport.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge cu buletinul sau CI. Ai grija in Thassos unde iti parchezi masina! Politistii greci sunt niste javre ordinare iti dau amenda si iti iau si numerele pt 20 zile, si apoi te balacaresti cu ei pana te saturi (am sa revin maine cu amanunte ca abia am venit din Thassos si sunt obosit). Insula e ffffff.frumoasa, e un soi de rai pe pamant, preturi pe masura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. atunci astept impressile tale si unde te-ai cazat. de asemenea poate poti spune preturile la ferry , din ce localitate l-ai luat si cam cat te-a costat benzina/motorina dus-intors (exceptand ce te-ai plimbat pe acolo) si la ce trebuie sa am griija . dupa cum ai scris mai sus cred k ai avut probleme cu parcarea.. :Driver: . oricum any information helps :rolleyes: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buuun, lucrurile stau cam asa: 1.Preturi mari: bere 1E la Market, 2 (minim) la taverna, fructele fff scumpe 5E Kg de cirese, 60 centi kg de pepeni, cele mai ieftine portocale la 1 Euro, 2E si o sticluta de ulei de masline sau vreo 20 E un bidon de 5L, miere 5 E borcanul de 800g. 2.Motorina 0,95 centi sau cam pe acolo, daca ai masina pe motorina te-ai scos, eu am iesit la 5,5 % consum si spre exemplu turul insulei, in jur de 100 Km e 15 E de persoana cu autocarul. Daca n-ai masina cu aer conditionat o sa-ti fie greu. Am prins vreo 3 zile de "ger" cu temperaturi de peste 40 grade.3. Am stat 3 nopti in Prinos si 7 nopti in Limenas. Iti recomand Limenas e mai maricel si e in Nordul insulei unde sunt paduri de pin pina pe malul marii si munte iar plajele sunt foarte frumoase, daca o iei cu masina din Limenas spre Prinos o sa gasesti niste golfulete cu plaje ca in filme. Apa este foarte curata si limpede are o culoare verde smarald :lol: , daca iti plac scufundarile e locul ideal. Atentie la aricii de mare inteapa bine si doare rau! Camera obligatoriu cu aer conditionat care se plateste separat, e cam 3 E pe noapte dar fara nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi fost :lol: ! La hotel in Limenas (Eli Maria Hotel) am plecat cu bilet de aici si m-a costat in 300 si ceva de E, hotelul e nou foarte curat cu aer conditionat, frigider si TV in camera. In Prinos am stat la Hotel Europa singur in hotel :lol: la 25 E camera/noapte + aerul conditionat. Camera era mai mare ca la Eli Maria, avea si ventilator, frigiderul nu mergea dar daca faceam un pic de gura cred ca-mi aducea unul functional. 4. Mancarea la Taverna e foarte buna ! Daca stai in Limenas iti recomand restaurantul de linga portul nou, are in fata pe malul marii niste caracatite puse la uscat. Gatesc dumnezeieste! Un platou mixt de fructe de mare si peste e in jur de 15 E dar merita pina la ultimul cent!5.Repet mare grija unde parcati! Nu parcati decat in parcari! Politistii greci sunt niste javre ordinare! Am ajuns in situatia de a suna la ambasada si de a vorbi cu consulul Ro care a fost trimis la plimbare de politisti! Doar prin interventii la Primarul din Limenas si crize prelungite am reusit sa-mi recuperez dupa vreo 4 zile numerele. Chiar daca strada e plina de masini grecesti parcate la fraierii din Ro, Serbia, Ungaria le iau numerele. Nu i-a interesat ca eram cu sotia gravida, nu i-a interesat nimic :lol: m-au trimis sa-mi inchiriez masina. Sunt niste mari mafioti, italienii sunt mici copii! Atentie, consulul Ro dl. Anton (un om de treaba) mi-a zis ca sunt mari probleme daca esti prins cu detectoare de radar! 6. In Bulgaria e plin de radare si trebuie evitat mersul in uichend, e foarte aglomerat. In Grecia se merge cu cat te tine masina si soselele dar se merge foarte civilizat, uitati de obiceiurile tampite romanesti cu flesuri si claxoane. Acolo nimeni nu face asa ceva, daca vi tare din spate ti se face loc. Nici in Bulgaria si nici in Grecia nu am vazut pe nimeni sa faca mizerii si porcarii in trafic. In rest concediu placut si multa bafta!Uitasem :lol: , pretul la ferry e 23 E masina peste 4,25 m si doua persoane din Kavalas in Prinos, cam o ora si ceva de mers. Din Keramotti in Limenas (Thassos ii mai zice dupa numele antic al orasului) e cu vreo 10 E mai ieftin (zice lumea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vrea sa stau vreo 10 zile pe insula aia :lol: dar am sa plec fara rezervare de aici, sunt sigur ca voi gasi acolo mai ales ca plec in septembrie. As vrea sa stau la m multe hoteluri, in sensul ca 2 zile in N insulei , 2 zile in S , etc. . Cati km sunt pana acolo? Imi pare rau ca ai avut probl cu politia :lol: dar totul e bine cand se termina cu bine. Cam cat te costa o zi pe insula aia? Fara pofte(cu astea se ocupa consoarta :lol: ). Adica te trezesti, bei o cafea,un suc, iei un mic dejun,un pranz, o portocala etc ... Nici sa faci foamea dar nici sa-ti cumperi teren acolo.. . Si ce te-a impresionat(in afara de apa de culoare verde smarald wub.gif), ce ai vazut, k sa stiu? Sau e mai bine sa descopar singur.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt vreo 700 si ceva de km. De vazut ai multe: situri arheologice, biserici si manastiri, muzeul din Limenas e de 2 lei :) e in renovare cica de cativa ani ...... peisaje, localitati cu case traditionale, diverse..... acum nu stiu ce te pasioneaza. Hotelul e intre 25 E si 43-50 E, eu zic ca la un 100 E pe zi minim te descuri binisor acum depinde de pasiuni si posibilitati :vaidecapulmeu: . Un mic dejun pt. doua persoane de la 7 E, un prinz de la 25-30 E , daca esti ca Radu Anton Roman (Dumnezeu sa-l ierte! ) ajungi probabil la 50 E. Au un ghid turistic (Thassos 2007) care se distribuie gratuit unde gasesti cam tot ce poti vedea pe insula. Dat fiind faptul ca distantele nu sunt mari poti sa stai la un singur hotel si de acolo sa faci diverse excursii. Daca esti pasionat de arheologie/istorie la cativa km de kavala (pe continent) este Philipi, am vazut doar din masina la intoarcere :) ) e magnific, un soi de Pompei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan, calculul care l-ai facut tu este de o pers sau pt doua? (100 E/zi , 25E/camera)? Cat ai facut pana acolo? Ai ajuns intr-o zi sau .. a... si pe la ce ora recomanzi plecarea de aici? . cred ca astea sunt ultimele intrebari.. dar daca mai imi aduc aminte te intreb. Oricum you've been of great help. :vaidecapulmeu:

si daca stie cineva, in septembrie mai e sezon de facut plaja? :) teoretic ar trebui sa fie din 2 motive : ei au o clima mai calda si incalzirea globala e in dezvoltare :)

tnx anyway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca o intrebare..e aglomerata insula ? sau nu se compara cu litoralul romanesc / bulgaresc / paralia katerini ?

daca binevoieste cineva sa-mi raspunda... [-o<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai treaba in septembrie cu plaja. este vreme buuna!

eu vreau sa stau numai vreo patru nopti si apoi sa o tundmai departe undeva in Platamonas sau mai jos ca sa ajungem si in Skiatos. cred ca patru/cinci zile sunt arhisuficiente pentru insula. si tot cu cazarea pe acolo si tot in septembrie pe la inceput. oricum preturile de atunci vor fi mai mici decat cele de acum.

prin bulgaria cica merge drum pe la Stara Zagora cu intrare in grecia pe la Ormenio, apoi autostrada pana la Keramoti. scurtare cu vreo 300 km si mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si asta este o varianta ... eu as fi vrut sa ma intorc pe partea cealalta - italia etc dar nu stiu cat fac cu ferry si cat ar creste costurile calatoriei...

@vekau poate ne facem colegi de drum :icon_thumright: .. cam cand prin septembrie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!