Jump to content

Faruri Bixenon Adaptive (OEM)


justi
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi a venit și rândul meu sa ma lupt cu farurile bi xenon adaptiv + cornering 

se da problema următoare am luat farurile de pe un Passat b6 din 2006 pentru ca erau perfecte posibil refăcute schimbat sticla și lupe pe mașina respectiva mergeau toate funcțiile farurilor când le-am pus pe mașina mea adaptivul și corneringul nu mai funcționează din ce am tot citit pe forum am ajuns cam la capătul soluțiilor adică 

Am schimbat instalația in far 

Am schimbat calculatorul de sub far cu cel de pe farul meu vechi 

Am verificat siguranțe 

Am verificat pini sa nu fie oxidați rupți  

nu ma

lasa sa codez  nici un modul nu mai știu ce sa i fac 

 

0E900527-C52B-4C5B-8077-97989A6426C8.jpeg

28FC996E-FD3A-421D-8E58-0CB74F6FCFA8.jpeg

47D120D6-434B-45A8-8945-3A80AD84E296.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate bateria, pune-o pe masina si nu te juca cu ele cateva minute. La mine asa a functionat... 
Cat despre lupele schimbate in farurile de 2006, daca afli unde au fost schimbate, da-mi si mie un PM ca am farurile lumanari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A stat fără baterie 2 ore mașina pentru ca am fost nevoit sa schimb Selectorul la cutie și după am pus bornele și tot nimic cat despre recondiționare nu pot sa îți dau nici o informație 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul din farul dreapta nu are alimentare, de aici trebuie sa pleci cu investigatia. Siguranta sau fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok bun dar dacă nu are alimentare ar trebui sa nu se aprindă becul de xenon nu ?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu. Sunt lucruri separate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Andreip07 said:

Ok bun dar dacă nu are alimentare ar trebui sa nu se aprindă becul de xenon nu ?! 

In far ai 2 module, unul e cel de cornering si celalalt e cel care aprinde becul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are cineva idee daca farurile cu Xenon se pot regla orizontal? In afara de vertical si de cornering nu m-am prins cum ar putea fi reglate. Am dus farurile la reconditionat, am avut lupele inlocuite iar acum isi fac in continuare testele de la inceput de reglaj, se misca stg-dr in mers, dar lumina se uneste la distanta. 
In loc sa bata drept, ele bat ca in prima ilustrare. 

350927017_1384887342367445_4025239281204159960_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu parcă sunt niște popici cu șuruburi de reglare și pentru asta... Înainte de a pune spoilerul înapoi trebuia sa verifici farurile... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe perete aratau ok, nu parea ca la distanta o sa se imbarlige 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

Am vazut o postare asemanatoare cu problema mea dar nu am reusit sa rezolv problem din acel thread. Sper sa nu deranjez si va multumesc anticipat :)

Am fost nevoit sa schimb farul fata stanga (bi xenon Passat CC 2008). Iar in urma acestui lucru am urmatoarea problema:

Nu imi merge corner light. In bord imi apare urmatoarea eroare: VEHICLE STATUS Cornering light (AFS) failure. Owner's  manual, de tinut cont ca ambele faruri isi fac check stanga-drapta sus-jos. In attach am pus logurile pe care le am din VCDS.

Tin sa mentionez ca farurile au fost reglate si ca toate becurile merg in afara de cel de cornering light.

 

Ati putea sa ma ajutati cu niste informatii sau cu ce ar trebui sa fac?

 

 

Multumesc mult si sper ca am formulat mesajul cat mai bine.

 

 

VCDSlogs.txt

Modificat de paulutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FARul stanga e complet ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pare a fi diferit de ceea ce a fost, posibil sa trebuiască numai codare și basic settings... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurul este compatibil cu ce a venit masina? Adica cu AFS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/13/2023 at 3:33 PM, Al Bundy said:

FARul stanga e complet ?

 

Salutare, da este complet.

On 7/13/2023 at 3:45 PM, Moog said:

Din ce am citit pare a fi diferit de ceea ce a fost, posibil sa trebuiască numai codare și basic settings... 

Ai putea sa ma ajuti te rog unde as putea gasi un tutorial pentru a face codarile si setarile de baza respective?

On 7/13/2023 at 3:47 PM, F l o r i n said:

Farurul este compatibil cu ce a venit masina? Adica cu AFS?

As spune ca da, deoarece inainte de a avea acest far pe masina am avut acelasi model pus pe masina dar nu functiona bine schimbarea de la faza lunga la faza scurta (eroare de productie din fabrica, dar in rest functiona toate celalalte functionalitati, inclusiv corner lightu) si mi l-au inlocuit pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mai ai calculatorul vechi sau o scanare completă înainte de schimbare vezi codarea veche și încerci cu aia... Cred ca găsești tutoriale pe net... Posibil sa găsești tutoriale și pentru Basic settings... Sau cauți la aria servicii un meseriaș pe zona ta... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La codare, se codeaza cu aceelasi coding, ca la farul bun. Daca nu merge, de regula vb de calc afs defect sau fara soft pe el.

Dupa codare, faci setare se baza, in modul 55, la basic set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu e complet sau modulul de pe far e defect. Nu poti face codare si setare de baza cu un modul defect sau lipsa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aici încă e bine, sa vezi pe grupurile de faisbuc ce distracție e...

Apropo de recomandarea mea, o spun din experienta, uneori m-a depășit și pe mine la B6, dar la B8 e distractiv... Si prost făcute, bug-uri destule.. Mai bine apelezi la un meseriaș,nu știe mai multe poate, dar ala măcar are experiență... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am ajuns in situatia in care nu mai vad aproape deloc noaptea! Becurile le am schimbat acum 4 ani... Osram.  Am vrut sa inlocuiesc lupele, dar in Craiova la cei ce se ocupa xenoane am primit raspuns ca nu se pot schimba lupele la farurile adaptive bixenon si mi s a propus schimbarea becurilor cu altele pe led. Masina e din 2006.

Se pot schimba lupele sau nu? Si daca pun becuri led ce becuri ati folosit si ati fost multumiti pe termen mai lung? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu desfacere far, etc. Acum, 4 ani...poate le-a ajuns si becurilor respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am cumparat masina, niciodata nu am avut lumina cum tb.Comparativ cu o Corsa C , masina sotiei , care lumineaza perfect! Dar acum nu mai vad nimic cu Passat ul. De asta intrebam si de lupe dar si de solutia cu led! M am cam saturat sa merg orbeste! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iei un set de becuri bune cu xenon, iar daca nu merge nici cu alea, iti cauti pe cineva in alta parte sa iti faca farurile sau iei altele. Nu o sa te ajute nici mama ledului de offroad daca ai farurile decojite in interior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Am si eu o problema cu farurile bixenon din fabrica pe un Passat B6 2009 CBAB. Pe timp de noapte se vad foarte prost, sticla este destul de matuita pe exterior si urmeaza un polish. Becurile xenon au fost schimbate in urma cu aproximativ 5 ani si am pus Osram clasic cu soclu D1S. Am incercat azi la un electrician auto sa vedem ce este de facut si mi-a propus alternativa de becuri led la 450 ron plug&play cu soclu D1S in prima faza, daca nu sunt multumit de rezultat sau daca se constata lupa/oglinda deteriorata in far cand schimba becul se pot inlocui si acestea. Ar fi o varianta de luat in calcul? Ledurile respective nu afecteaza auto-leveling sau alte erori in bord? De la service m-au asigurat ca nu si ca as fi multumit insa as vrea sa aud si parerea voastra.

 

Am vazut postarea recenta a altui coleg insa nu m-au lamurit raspunsurile pentru situatia mea oarecum similara. 

 

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri. 

Modificat de Arhanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă polish... Dar problema la ele pe lângă sticla e oglinda... 

Am avut problema asta, diferența am văzut-o după ce am schimbat farurile după un accident... Am prins niște faruri mult mai puțin uzate și diferența a fost enormă cu becurile vechi de pe farurile pocnite... 

Cauta pe cineva care reconditioneaza faruri... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!