Jump to content

Miros ciudat la Polo Happy nou


bujcat
 Share

Postare recomandată

De joi sunt fericitul posesor al unui Polo Happy :D . Momentan am facut doar 2 drumuri cu el. Primul a fost chiar in ziua in care am luat masina de la dealer. Am facut traseul Brasov - Sf.Gheorghe dus-intors (70km in total). Am mers cu o viteza de aproximativ 60km/h in treapta a 3-a. Totul a fost bine si frumos (la coborarea din masina n-am simtit nimic ciudat). A doua zi m-am gandit sa merg cu masina pana in Poiana Brasov. Este ceva de urcat pana acolo dar m-am gandit ca n-o sa fie o problema, mai ales ca nu o sa fortez motorul. Pana in Poiana am merg cu o viteza de maxim 60km/h tot in treapta a 3-a. Cand am ajuns acolo, si am coborat din masina, am simtit un miros ciudat ca de la un motor electric incins. Am deschis capota si am incercat sa determin de unde venea mirosul respectiv. Pare sa fie din zona electromotorului si a curelei de distributie. Banuiesc ca e de la electromotor. Totusi, e normal sa se simta asa la o masina noua??? :(

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu mergi cu a 4a si a 5a ??

Normal ca 70 km cu a 3a fierbe saracul motoras :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura motorului s-a mentiunt constanta tot drumul. N-am vazut nici o crestere a temperaturii. Si m-am gandit sa nu merg cu a 4-a deoarece este inca in perioada de rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perioada de rodaj este in primul rind pt motor nu pt cutia de viteze. Nu scrie nicaieri sa nu mergi in rodaj cu a 4-a sau a 5-a. Chiar ar fi fost indicat, pt ca astfel motorul ar fi mers la turatie mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit printre noi! Sa o stapanesti sanatos!

Citeste in manualul masinii si o sa vezi ca nu-ti interzice nimeni sa folosesti treptele a IV-a si a V-a in perioada de rodaj (de fapt in carte nu zice nimic nici de rodaj!). Foloseste toate treptele de viteza, numai nu depasi turatia optima intr-o treapta inferioara (ceea ce cred ca ai facut si mirosea a incins) - schimba in treapta superioara astfel incat dupa ce ai schimbat sa ramai in turatia de cuplu maxim.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste toate treptele de viteza, numai nu depasi turatia optima intr-o treapta inferioara (ceea ce cred ca ai facut si mirosea a incins) - schimba in treapta superioara astfel incat dupa ce ai schimbat sa ramai in turatia de cuplu maxim.

Banuiesc ca te referi ca dupa ce am schimbat intr-o viteza superioara sa am aceiasi turatie pe care o aveam in treapta inferioara !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura motorului s-a mentiunt constanta tot drumul. N-am vazut nici o crestere a temperaturii. Si m-am gandit sa nu merg cu a 4-a deoarece este inca in perioada de rodaj.

deci sa inteleg ca tu vrei sa faci rodajul tr de vit 1, 2 si 3, cu restul ce ai de gand? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa auzisem ca ar fi bine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-ti fie frica sa schimbi toate treptele de viteza, exploateaza masina normal, demarajele sa nu fie in forta si sa nu mergi spre turatie maxima, adica sa conduci linistit si totul are sa fie bine, nu solicita mult o treapta inferioara de viteza, nu-ti fa probleme si cauta mai bine trasee fara urcus abrupt pt inceput, e mai bine asa, sa o porti sanatos :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti completezi profilul s-ar putea sa primesti mai multe informatii (no car, no car nu inseamna vw polo :( ). Oricum la Happy ai motorul de 1.2. Daca este cel de 40kW (55 CP) ai putere maxima la 4750 rot/min si cuplul maxim de 108 Nm la 3000 rot/min (asadar trebuie sa urci la o turatie superioara, nu stiu cat - probabil 3700-3800 si cand schimbi in treapta superioara turatia sa ramana in jur de 3000 inainte sa apesi din nou pe acceleratie).

Daca ai motorul de 47kW (64 CP): putere maxima la 5400 rot/min, cuplu maxim este 112Nm la 3000 rot/min.

Sper ca acum ai inteles cum e cu schimbatul vitezelor. Iti dau un sfat: stiu ca acum ti-e tare drag de masina, dar coboara din ea vreo doua ore, du-te in casa cu cartea masinii in mana si citeste-o. Dupa aceasta suie-te din nou la volan si o sa constati ca ai totusi o masina vw si nu o dacie! :lol:

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In carte scrie de rodaj! Zice ca in se recomanda in prima mie sa nu se depaseasca 3/4 din turatia max. sidin viteza max. Eu am luat azi Happy prietenei si de la PBN ne-au recomandat sa nu depasim 3000 rot/min. Zis si facut, am bagat si un A2 pana la lehliu 3000 rpm-90km/h consum mediu 6 cu AC.

Scuze de :salut: ! sunt obisnuit cu topicul"Jurnal de G5"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cel mai simplu despre rodaj: mergi cu ea normal, folosesti toate treptele de viteza, doar ca nu-i dai blana, nu accelerezi brusc si nu apesi pedala pana in fund. sau daca stai si cu un oki pe turometru, sa nu prea depasesti 3000rpm.

oricum frumoasa masina, imi place la nebunie modelul asta, s-o stapanesti fericit si fara probleme.

Modificat de horry_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!