Jump to content

Egipt


Mariuz__
 Share

Postare recomandată

M-am hotarat pana la urma. Voi merge in Egipt, in statiunea HURGHADA. Are cineva ceva date precise despre aceasta statiune? M-ar interesa o harta a hotelurilor HURGHADA .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pleci in imediata vecinatate a unei zone de razboi, sa faci rost de numarul de telefon al ambasadei pentru eventualitatea unei evacuari de urgenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariuz, un coleg de-al meu a fost anul trecut la Hilton Long Beach in Hurghada. Dintre toate, acesta i s-a parut cel mai sigur. Conditiile au fost excelente, a luat pachet all inclusive.

Detalii despre hoteluri gasesti pe google sau pe site-ul agentiei de turism prin care a plecat el: www.vacanteinegipt.ro. De asemenea, cauta pe google, gasesti info despre hoteluri, parerile turistilor, etc..imi scapa site-ul acum.

Am vrut si eu anul asta dar nu am curaj..

More info: http://www.hurghada.com/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

riscant - Turcia, Egipt. Mai nou cica e tare o noua destinatie : LIBAN :Driver: :blush: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde foarte mult hotelul in care stai pentru ca 99,9% din timp il petreci numai acolo.De iesit afara din incinta hotelului (care la ei reprezinta o suprafata impresionanta imprejmuita de niste garduri foarte inalte si pazite de oameni inarmati) este FOOOARTE riscant si nici nu cred ca o sa vrei sa pleci.Hotelurile lor sunt total diferite de ale noastre avand gradini mai multe restaurante discoteci magazine centre de inchiriat echipamente de scufundari si altele. Marea si nisipul sunt superbe mai ales vegetatia din apa pesti de diferite dimensiuni si culori inotand pe langa tine si mai ales bancurile de corali.Asa ca iti recomand aceasta destinatie pentru odihna si daca nu vrei sa te aventurezi in afara hotelului te vei simti excelent.

Concediu Placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt incantat de Egipt. Singurul inconvenient... daca pot spune asa e ca nu plec cu masina. Nu e batut in cuie nimic, dar ma tenteaza rauuuu de tot egiptul, insa as fi vrut sa si vizitez cate ceva daca tot ajung acolo. :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se organizeaza tot felul de excursii (dE)la receptia hotelului. La piramide, Valea Regilor, pe nu stiu ce insula, safari in desert la "beduini", scufundari..... E riscant sa iesi din complex, mai ales acum. Alegerea iti apartine. Sa nu uiti ca, la Piramide de exemplu, este EXTREM de cald in aceasta perioada. Imi povestea colegu' ca, in drum spre Piramide, pe autostrada, noaptea, dom' sofer mergea cu viteza f f mare doar cu pozitiile aprinse si era f amuzat de perspectiva de a lovi ceva.

Facem vorbe, cauta pe google si gasesti raspunsuri f. concrete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre Hurgada si pirmide este un drum de 450 km aproximativ si este foarte riscant sa al faci cu un taxi sau cu nu stiu ce masina inchiriata.Eu cand am fost sa organizat un convoi pazit pana in dinti de zeci de forte de ordine fiind un departament special al lor denumit politia turistica.

Pe soselele lor este un haos total netinindu-se cont de absolut nici un semn de circulatie sau semafor.Ei nu acorda prioritate la nici un pieton (am filmat minute intregi astfel de lucruri inclusiv cu masina politiei care avea verde la semafor si abia s-a strecurat printre autoturismele care treceau din sens invers pe rosu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hehe... nu m-am gandit asa de serios pana acum la ce s-a spus aici... totusi voi pleca maiine si dc. am timp dau o fuga si in Liban... :lol: . Eu sper ca ma voi intoarce la daunele mele obisnuite....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

M-am intors din Egipt Hurgada. Nu pot sa spun ca m-am simtit amenintat vreo secunda, desi am plecat in 5 zile din 7 din hotel (4 zile la scufundari una pe valea regilor, Luxor). Revin cu amanunte, poze.

Am fost agasat de vanzatori - dar odata ce treci un prag critic, nu te mai agaseaza nici ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors din Egipt Hurgada. Nu pot sa spun ca m-am simtit amenintat vreo secunda, desi am plecat in 5 zile din 7 din hotel (4 zile la scufundari una pe valea regilor, Luxor). Revin cu amanunte, poze.

Am fost agasat de vanzatori - dar odata ce treci un prag critic, nu te mai agaseaza nici ei.

Ei, cum a fost Motanule?ti-a placut?ai reusit sa faci pozele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pozele inca nu am iesit la liman - am facut prea multe (1600) si imi e greu sa aleg 10-20;

Hotelul Grand Hotel (plecam dimineata la 9.00 - ma intorceam de la scufundari seara pe la 19.00) asa ca nu am multe de spus; oricum nota 6 la constructie, finisaje etc, 7 la masa - doar mic dejun si cina; 10 la gradina amenajari, piscina interioara.

Feedbackul la excusia la piramide a fost negativ (stiam si de pe net) asa ca nu am mers.

Am optat pt. excursie la Luxor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea cu riscurile iesitului din perimetrul hotelului mi se pare o mare prostie. Am fost in Egipt anu trecut si am fost inclusiv in Cairo, dar si in statiuni. La Cairo am stat la Novotel Cairo Airport si am fost extrem de dezamagit. Nu are nici o treaba cu Novotelurile din alte tari, mai civilizate. Oricum am mers de nebun singur peste tot, avand camera video agatata la gat, inclusiv in bazarul din Cairo si nu am avut nici o problema!!! Am intrat chiar si in bisericile lor musulmane (au si foarte mule crestine, inclusiv ortodoxe). O mare dezamagire a fost si faptul ca desi am plecat convins ca toti egiptenii stiu engleza (citisem tot pe websiteul ambasadei noastre, aveam si nr. de telefon, etc.), acesta s-a dovedi a fi doar un mit, astfel incat m-am inteles destul de greu cu ei (exceptand in hoteluri si ceva restaurante). Singurul sfat foarte important pe care vi-l pot da este sa nu cumva sa va duceti cu masina!!! Traficul este absolut haotic. Nu se respecta reguli de circulatie, mai ales prioritate (nu exista asa ceva), iar in Cairo e extrem de aglomerat si nu exista semafoare. Totul e sa claxonezi si sa te bagi, daca ai noroc bine, daca nu asta e. Oricum la ei toate masinile sunt zgariate si indoite pe toate partile. Daca mai stiti reclama aia la peugeot 206, eu in Cairo m-am convins ca nu era fictiune deloc. Oricum mareea majoritate a masinilor sunt fooarte vechi si fara valoare. Spre exemplu aproape toate taxiurile sunt Dacia 1300 veeeechi (Renault 12 de fapt) si Lada (modelul ala vechi). Zborul cu avioanele lor catre statiuni este o alta aventura, dar nu are rost sa va spulber planurile de vacanta. Oricum in statiuni e alt aer fata de Cairo. Un alt sfat ar fi sa nu va duceti cu autocarul de la Cairo spre statiuni, ci sa luati avionul, oricat ar costa. Si la final cel mai important... Nu consumati sub nici o forma apa de la robinet. Nici macar nu va spalati pe dinti cu ea! Din pacate nu e o gluma. Astea fiind spuse va doresc vacanta placuta. Daca mai vreti si alte detalii va stau la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am redus nr. de poze la o cifra rezonabila... :icon_thumright: :Driver:

hotel:

http://www.silviu.info.ro/hotel/Thumbnails.html

excursie luxor:

http://www.silviu.info.ro/luxor/Thumbnails.html

scuba diving:

http://www.silviu.info.ro/scuba/Thumbnails.html

Ref. la scuba diving aparatul rezista doar pana la 10 m (eu l-am fortat pana la 14 si nu a crapat-dar mai mult nu am incercat); Majoritatea scufundarilor le-am facut la 20-30m asa ca nu am putut sa iau aparatul. (nici la epave, nici la drifting etc)

post-1853-1209492822_thumb.jpg

post-1853-1209492830_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: ,ti-am spus ca ai ce vedea, fotografiile de la scuba sunt fantastice, felicitari, eu de-abia astept anul viitor...de data asta ma voi duce pregatit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adu 33 - astept sa revin acolo; Pt. cine vrea sa faca doar snorkeling probabil e mult mai bine La Hotel Hilton (acolo sunt camere mai mari si corali in dreptul hotelului); probabil mai sunt si altele. La Hotelul meu, arata ca la noi la mare la olimp, nisip si balarii in apa; si erau doar 5-10m in care apa era mica; dupa asta apa se adancea brusc la vreo 5-7m (dar fara pietre sau corali).

Restul pozelor la post #15

post-1853-1209497697_thumb.jpg

post-1853-1209498036_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca va trebui sa contrazic multe din posturile scrise pe acest topic, insa:

1. nu exista probleme de siguranta in Egipt.....toate hotelurile sunt pazite iar turistii sunt protejati printr-o lege care a aparut dupa atentatul din 1995 (cand un tren a fost atacat in desert).

2.am fost 2 zile in Cairo si apoi am plecat in Hurghada cu o cursa interurbana...99% egipteni si alte nationalitati arabe, 1% eu si sotia mea....din 5 in 5km exista filtre ale armatei care opresc orice masina care pare suspecta.

3. Hotelurile de 5 stele sunt foarte ok...este o mare diferenta intre hotelurile de 5 stele si celelalte...asta pentru ca la ei numerotarea stelelor se face altfel decat la noi....in Cairo am stat la Sheraton Giza iar in Hurghada am stat la Grand Seas.

4. Excursiile sunt foarte bine organizate (includ mincare si soft dirnks) si sunt foarte ieftine....noi am facut excursie la Valea Regilor, Karnak, Luxor, intr-adevar cu convoi pazit de armata, dar a fost superb.

5. In fiecare seara am iesit in centrul Hurghadei sa bem o cafea sau un suc natural alaturi de o narghilea si a fost super. Din fata hotelului luam un fel de maxi taxi de-al lor si ne ducea fix in centru.

Cred ca am spus de ajuns, asa ca haideti sa nu mai exageram cu supozitiile....nu comparam Egiptul cu zonele de conflict arabe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref. la siguranta a spus si ghidul ca se fac convoaiele pazite de armata mai mult din traditie. Cei care merg cu taxiul sau alte mijloace de transport nu au avut probleme desi nu beneficiaza de paza.

Taxiul e f. ieftin daca negociezi la sange 1$=5.5 lire (benzina=2lire, motorina 1 lira). Daca inchiriezi masina, cheltuielile cu combustibilul tind spre zero.

Apa e o problema: eu nu am mancat nimic din ce se poate face cu apa de la robinet (inghetata, salate, fresh cu cuburi de gheata, ceai etc). Din tot grupul am fost singurii "incuiati" la cap; Restul au mancat din toate cele descrise mai sus si din 18 persoane 3 au avut dureri de stomac usoare. Dupa pastilute au trecut in cateva ore. Better safe then sorry.

Mai sunt o problema vanzatorii agasanti pana te obisnuiesti cu ei. Mai ales cand vrei sa cumperi ceva ieftin e obositor sa negociezi cu ei. (cer de 4-5 ori pretul nu dublu cum ne-au invatat ghizii)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hurgada este pt. turisti ! Marginile orasului se tot intind (ca in Buc. Nord-Baneasa) si sunt multe fete cu care nu vrei sa ai de-a face dar totusi desi am fost la Ministry of Sound in miezul noptii si multe alte nebunii nu am patit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un localnic a zis ca lasa cladirile neterminate, special ca sa nu plateasca impozit. Erau case cu AC, perdele etc si deasupra stalpii de beton pt. etajul de deasupra (lasati asa de multa vreme). Asta pe langa faptul ca se construia in disperare.

La ploile noastre mai bine platim impozit :rolleyes: :Driver: In hurgada ploua 1 data la 4 luni; Pe continent (Luxor) nu a mai plouat de 4 ani. ;)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cairo aproape tot orasul are mustati lasate pt. etaje viitoare daca mai fac copii/nepoti ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce grosime au stalpii de beton fata de romania, ma mir ca stau in picioare si 2-3 etaje :D :D

Nu sunt inginer constructor dar batea la ochi. Imi pare rau ca nu am facut poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de seismicitatea zonei. Daca Egiptul nu este zona seismica, este normal ca sectiunile stalpilor sa fie mult mai mick decat la noi ! In ce priveste taxa aia, daca autorizatia de construire se elibera pe un an dupa care la obtinerea prelungirii mai plateai un procent din valoarea estimata a constructiei, nu mai lasau ei mustati aiurea zeci de ani !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am editat un pic pagina web si linkurile vechi nu mai merg;

Noile adrese:

Grand Hotel:

http://www.silviu.info.ro/Grand%20Hotel%20...Thumbnails.html

excursie luxor:

http://www.silviu.info.ro/Luxor%20Egipt/Thumbnails.html

scuba diving:

http://www.silviu.info.ro/Scuba%20Diving%2...Thumbnails.html

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!