Jump to content

Tenerife


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Pentru vara asta am ales Tenerife iar data plecarii este 6 septembrie. De obicei plec in septembrie datorita temperaturilor mai ponderate din tarile sudice. Tenerife face totusi exceptie, clima fiind foarte placuta tot timpul anului. Din cate am inteles pe varful muntelui se schiaza tot anul iar jos se face plaja tot anul deci nu-ti poti dori mai mult. Temepratura nu prea trece de 28-30 grade din cate se pare. Voi sta acolo 7zile cu demipensiune la un hotel de 4stele. In momentul asta batalia se da intre hotelurile Gala si Torviscas Playa, ambele fiind in prima linie de pe malul marii. Intrebarea este : A mai fost cineva ? Cateva detalii mi-ar prinde tare bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am fost pe acolo, dar aici gasesti ceva pareri.

In plus, daca ai receptor Garmin, iti pot pune pune la dispozitie gratuit harta pentru Tenerife.

Drum bun, concediu placut si te asteptam cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am fost odata in Lanzarote si odata la Fuerteventura(amandoua la vest de Tenrife). Incerc sa-ti dau cateva informatii generale legate de Insulele Canare. Clima este foarte ok, nu stiu daca ajung temperaturile chiar la 30

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec in Tenerife, la Hotel Gala, pe 16 august. Cum ma intorc iti prezint detaliile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eee, acu nu puteai sa mai astepti si tu 2 saptamani. Am citit deja tot ce s-a scris pe softpedia. Ma nelinisteste in schimb treaba cu tzepele la electronice pentru ca vreu sa iau o camera video mai bunicica si auzisem ca preturile sunt foarte mici si negociabile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost in Tenerife acum 2 ani. Este o insula vulcanica nicidecum cu peisaje luxuriante dar este de vazut. De schiat nu cred ca se schiaza, eu nu am vazut pic de zapada si am urcat pe vulcan la 3700 m. Oricum merita de vazut si capitala Santa Cruz. Benzina e aproape la jumatate fata de europa era parca 0,55 euro/l.

Cu plajele stau mai prost de obicei sunt pietre in apa, dar au si plaje care cred ca sunt artificiale ca de ex PLaja de Las Americas sau ceva in genul asta unde nisipul e gri (insula vulcanica). eu am fost dezamagit in prima zi ma asteptam la peisaje luxuriante dar am dat de pietre bolovani si roca. Una peste alta este un peisaj foarte intereant care merita vazut. Daca stai la un hotel bun cu piscina e super.

Preturile la electronice sunt foarte mici nu imi explic de ce (probabil nu au taxe) eu mi-am luat o camera Sony cu garantie internationala si am dat vreo 300 euro si n-am avut probleme cu ea pana acum. Mare atentie la cei care le vand sunt foarte buni comercianti si negociatori. Se negociaza foarte mult la pret si dupa ce iti vand camera incearca sa-ti vanda si accesorii si acolo te cam ard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tenerife e singura insula baleara unde nu se aplica taxe vamale din cate stiu eu.... din magazin nu cred ca o sa se intample nimic daca cumperi. Mare grija la compatrioti, nu juca alba neagra ca oricum pierzi pana la urma, si nu umbla cu pasaportul la tine - de la hotel iti da o hartiuta ca esti cazat la ei, si nu o sa ai probleme cu nici una din militiile lor. In rest distractie placuta.

P.S. Am un var acolo, vine acasa saptamana viitoare, daca vrei mai multe info pot vorbi cu el....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Domnule Fusco, iata impresiile din Tenerife.

Sa incep cu plusurile. Intr-adevar, preturile sunt foarte bune, si la electronice si la haine. Mai la orice de fapt. Daca mergi la centrele comerciale unde au si arabetii magazine, poti negocia linistit pretul. Spre exemplu, mi-am cumparat un memory stick de 1 giga pentru sony t9 cu 50 euro, de la pretul initial de 75 euro (sau 65, 69, depinde de magazin). Alt exemplu ar fi un aparat ca al meu, sony t9, pentru care am negociat (doar ca idee) pana la 300 de euro, de la 359. Deci poti merge linistit sa iti iei ceva electronice, dar sa ai in vedere pretul corect ca sa stii pana unde poti negocia. Succes in acesta privinta. :) Alte plusuri ar fi hotelurile, care sunt in principiu ok, Gala unde am stat eu a fost foarte misto, atat din punct de vedere al camerelor, cat si al serviciilor: restaurant, piscina, etc. Insa am auzit si plangeri, chiar si de la cele de 5 stele. Minusurile insa, mi-au lasat un gust amar despre Tenerife. Cel mai agasant este faptul ca insula este plina de englezi drogati, imbracati jenant de urat si fulgar. Au "colonizat" zona: au barurile lor, discotecilor, restaurantele lor. Tinerii englezi vin in vacanta de vara si lucreaza la barurile si discotecile altor englezi, te agata pe strada sa te duci cu ei, etc. Mai sunt multi nemti si italieni dar sunt pasnici. Plajele au toate nisip fumuriu, de la vulcan, astfel incat la mal apa este ca la Marea Neagra. Exista o plaja sau doua cu nisip auriu adus din Sahara dar nu cred ca merita efortul atat timp cat piscinele de la hoteluri sunt foarte bune. Deci, atmosfera prin insula nu e tocmai placuta. Din experienta, pot spune ca in Turcia si in Grecia ai servicii mult mai bune, la pret mai bun, si te distrezi mult mai bine.

Alte recomandari: viziteaza Loro Park, cel mai renumit parc din lume pentru papagali, dar si pentru show-uri cu balene, foci si delfini. Merita. o plimbare de 3 ore cu catamaranu sa vezi balene pilot nu strica, viziteaza capitala insulei, Santa Cruz, pentru atmosfera si magazine si eventual, am inteles ca este foarte misto, urca pe muntele Teide. Eu am mai mers la Aqua Park insa nu a fost deloc stralucit. Parerea mea generala este slaba. Astept sa vad cum te-ai simtit si tu. Concediu placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci de info. Nu ma intereseaza discoteci sau cluburi. Ceea ce ma interesa cel mai mult e apa marii dar e normal sa fie asa datorita reliefului vulcanic. Cam ce mi-ai recomandat tu sa vizitez mi-au recomandat si altii deci va voi urma sfaturile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

REVIEW sejur Tenerife > Hotel Torviscas Playa ****, 7 zile cu demipensiune prin J'Info Tours

Sejurul s-a desfasurat in perioada 6-13 Septembrie.

Observatii :

- Desi temperaturile arata foarte bine pe hartie, soarele "arde" mult mai rau decat la noi si trebuie evitata plaja intre 12.00 si 16.00.

- Datorita faptului ca soarele rasare de dupa vulcanul ce se inalta la 3718m, in zona turistica cea mai importanta a insulei ( Las Americas - Los Cristianos - Costa Adeje ) se poate face plaja de-abia dupa 9.30.

- Dintre excursiile optionale disponibile, Loro Parc este de departe cea mai buna alegere. Nu stiu in cate locuri pe planeta mai poti vedea asemenea exemplare si show-uri !

- Alte preferinte personale au fost Parcul Teide ( vizita la vulcan ) si capitala Santa Cruz. Am renuntat din start la turul Gomerei sau Cina medievala din cauza ca nu mi-ar mai fi ramas nici un pic de timp pentru plaja

- Hotelul are aproape 500 camere, sali de conferinte, sporturi de tot felul, piscine si gradini ce se intind pe mii de metri patrati, sali de spectacol, restaurante si terase si multe alte servicii

- Desfasurandu-mi activitatea in constructii, urbanismul insulei mi-a captata atentia in mod deosebit. Asezarea cladirilor si atentia pentru detalii sunt absolut coplesitoare. Drumurile sunt foarte bune si profund elaborate.

- Pe insula nu exista rauri si apa potabila la suprafata. Cu toate astea, au reusit sa capteze apa din adancuri si FIECARE floare sau copac din oricare colt al insulei are un furtunas care-o/l uda. Ingrijitorii gradinilor purtau manusi chirurgicale si culegeau fiecare fir de praf de pe frunzele plantelor

- Sunt foarte multe magazine pe insula iar preturile variaza destul de tare. Se pot gasi parfumuri la preturi bune in schimb electronicele nu m-au impresionat deloc. Majoritatea magazinelor de electronice apartin arabilor si sunt extrem de dubioase. Pe de alta parte, preturile din magazinele bune erau putin sub cele din magazinele noastre insa si la noi se gasesc preturi mai bune daca stii unde sa cauti. Am sfarsit prin a-mi comanda camera video la un magazin online de la noi care aduce din state( in care am incredere deoarece am mai cumparat si nu au fost probleme). In afara de asta camera cautata de mine, fiind un model foarte nou si performant nu se gasea decat intr-un singur magazin de acolo iar pretul nu se negocia. Arabii au modele vechi si care arata jalnic in unele cazuri ( este evident ca nu-s noi ). In consecinta, cei care au spus ca sunt preturi bune la electronice acolo, au comparat mere cu pere si probabil s-au lasat pacaliti de preturile de 100-200E ale unor camere din evul mediu care mai erau si folosite pe deasupra.

- Plajele nu sunt tocmai perfecte, avand nisip cenusiu vulcanic inchis iar apa este destul de tulbure. La mal sunt pietre in care te poti taia usor.

Ratings :

- Insula(peisaje) > 9.5/10

- Plaja/apa oceanului > 5/10

- Hotel(camera) > 8/10

- Restaurant(meniu) > 9.5/10

- Drumuri > 9.5/10

- Servire personal > 9.5/10

- Programe de divertisment > 10/10

- Loro Parc > 10/10

- Teide > 9.5/10

- Piramidele de la Guimar > 6/10 (sustin teoria conform careia nu erau piramide ci terasamente pentru agricultura asemeni celor realizate de populatiile antice din america centrala si nordul americii de sud)

- Santa Cruz > 8.5/10

- Preturi parfumuri > 9.5/10

- Preturi electronice > 7.5/10

- Agentia J'info Tours > 7.5/10 (cel mai mult m-a enervat personalul din bucuresti cu niste domnisoare plangacioase si mofturoase si nu ghida care a fost relativ ok)

- Costuri transport (Las Americas - Santa Cruz) > 9.5/10 (doar 15E pentru 2 dus-intors pe o distanta de 77km) > 1E/19.2km

Mentiune speciala : Cladiri ale caror arhitecti meritau premiul nobel > Opera house Calatrava si Cladirea de arte si congrese ( imi scapa numele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REVIEW sejur Tenerife > Hotel Torviscas Playa ****, 7 zile cu demipensiune prin J'Info Tours

In consecinta, cei care au spus ca sunt preturi bune la electronice acolo, au comparat mere cu pere si probabil s-au lasat pacaliti de preturile de 100-200E ale unor camere din evul mediu care mai erau si folosite pe deasupra.

Mersi. Sunt cam prost inseamna? Nu cred ca esti singurul cunoscator asa ca te rog sa te abtii de la astfel de comentarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca s-a referit la tine...si eu stiam de la unii-altii ca ar fi preturi bune la electronice acolo.

In plus tu cautai sa cumperi un memory stick si te uitai la telefoane, iar Fuscobal isi cauta un anume model de camera video de ultima generatie.

Eu zic ca opiniile care sunt scrise sunt binevenite, si nu trebuie luate personal unele impresii care nu sunt 100% identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bah nene da certaret mai esti. Trebuia cred sa precizez ca ma refeream numai la camere foto/video si mai era o comparatie intre modele vechi si noi. Preturile bune erau la modelele mai vechi. Tineau baietii cu dintii de cele de ultima generatie. Pentru cele 2-3 camere avute in vedere de mine, pretul era putin sub cel din magazinele de la noi dar peste cel la care puteam sa cumpar online sau cel gasit in Viena unde sunt taxe !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu as vrea sa i-mi plimb masina in fuerteventura, a mai facut cineva asa ceva!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O duci cu avionu' ca sa dureze mai putin drumul? :o

Ca altfel trebuie sa mergi pana in Maroc si apoi aproape o jumate de zi cu ferryboat-ul... Excursie "k lumea", da' lunga rau - cam 13,000 km dus-intors pe roti, daca mai vizitezi (doar modest) ici-colo.

Oricum, iti urez succes - sa ne tii la curent, ca poate mai ajung si altii pe acolo sau macar pe aproape (Maroc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vazut postul. Si eu am fost in Tenerife, probabil cu avionul cu care s-a intors Fuscobal, pt ca am plecat pe 14.09 pe la 5:30 dimineata.

Eu nu am fost in excursii optionale cu grupul, de fapt sincer m-am ferit de compatrioti cat am putut (o sa va spun mai incolo de ce) asa ca am inhatzat foaia cu excursii de la ghid si cele de pe la hotel, am inchiriat o masina si am facut 950 km pe insulita aia:

-De 2 ori la Teide (peisajul e extraordinar, complet diferit de ce poti vedea in restul Europei, si e foarte interesant ca e accesibil vulcanul si poti ajunge la 3700 m)

-de vreo 3 ori la Santa Cruz (mi-am blestemat zilele ca nu stiam o boaba spaniola, ca ei nu stiau o boaba engleza si ca nu aveam GPS, ca urmare m-am ratacit si ras-ratacit prin SantaCruz pana cand am renuntat si am lasat masina intr-o parcare si am luat-o pe jos). Am facut shopping, lucrurile sunt mult mai ieftine ca la noi, ma refer la haine pt ca electronicele erau cam la fel. Mi-am luat un Canon S3 IS cu 470 EUR, practic la acelasi pret ca in .ro, e adevarat ca nu mi-am luat de la pakistanezi ci de la Maya, cel mai recunoscut shop de electronice de acolo

-in Puerto de la Cruz (Loro Parque evident - pe langa papagali e renumit pt cel mai mare pinguinariu din lume, care chiar e f.frumos),

-turul insulei (pt cine zicea ca sunt numai stanci, trebuia sa vada peisajele din NV, respectiv plantatiile de banane, peisajele de la Masca, unde vezi oceanul de pe varful muntelui printre creste, si impecabilul drum prin munti)

Preturile acolo foarte acceptabile, oferta variata de divertisment, intr-adevar foarte enervanti irish people, cei cu "'Hello mate". Foarte enervanta totusi chestia ca localnicii nu stiu deloc, dar absolut deloc engleza. Cei care au fost cu grupul in excursii sunt sigur ca n-au remarcat problema asta, dar cum am fost eu doar cu prietena a fost un pic dificil. In zonele turistice era ok, dar in alte localitati e foarte nasol, deci care mai mergeti acolo cu ideea ca engleza e limba internationala, apucati-va de spaniola. La noi daca intrebi un copil pe strada ceva e in stare in engleza sa-ti zica 3 cuvinte, eft, right, etc, acolo nimic, absolut nimic, nici directii nici nimic. Din cauza educatiei lor, adica nu invata engleza la scoala, filmele sunt dublate, etc si din cauza ca in general spaniolii sunt multumiti cu faptul ca limba lor e a doua de circulatie internationala (exceptand chineza evident :D ) si nu mai invata alta limba.

PS: pacat ca agentiile de la noi nu organizeaza chartere pentru ca acum incepe sezonul puternic la ei, nu vara. Am vb cu mai multe persoane de la ei si sezonul lor de varf e Oct-Feb, cand europenii se inghesuie spre cea mai tropicala insula care e practic in EU si temeratura e foarte prietenoasa, in jur de 25 de grade, am inteles ca cele mai reci temperaturi au jost in jur de 14 grade si ca de Craciun e o placere sa faci plaja (nu mai arde soarele ala de Africa asa de tare).

M-am ferit de romani pentru ca "am avut placerea" sa calatoresc cu compatrioti care din aeroport incepusera sa se laude, cat ii tinea gura de mare cu cate miliarde au ei de luat de nu stiu unde si alte chestii de genul asta. Deh, vanitatea fara margini a unora din romani.

Modificat de CatalinN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daz: tocmai ma decisesem pt avion dar am luat in calcul doar ferry din spania spre insule

imi poti spune mai multe despre traseul prin maroc adica portul de imbarcare,orarul, pretul (web page) :P :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am ajuns la detalierea la acest nivel a excursiei, dar stiu ca pana la Cadiz sunt aprox. 4000 - 4200 km. (depinde de ruta), iar de acolo se mai face cam o zi (adica 24h!) cu vaporul pana in Fuerteventura.

Despre ruta in Maroc stiu recomandarea ca la sud de Casablanca se merge pe baza riscului pe care doreste sa si-l asume fiecare (mai ales risc tehnic al masinii). :D

Dar deja cred ca nu mai e de interes pentru ceilalti ce scriem noi aici... :P

Mai tinem legatura pe PM - poate ajungem impreuna la vara... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si eu am hotarat sa ma deplasez doar pe "continent" in vacanta 2007, asa ca daca totul va merge bine voi ajunge la Lisabona si pe drumul de intoarcere pe la Gibraltar.

Tenerife... cu avionul! Oricum, la cat de ieftine sunt acolo tarifele pentru inchiriat masini si nu mai zic de benzina, nu merita deloc sa ajungi cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Chiar nu merita sa mergi cu masina personala. Ia avionul si inchiriaza acolo ! Io ma spargeam de ras la karaoke alea ale englezilor si nemtilor unde cantau toti afonii si-i auzeai de la 1km !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!