Jump to content

Tva Deductibil Pe Firma


Nak
 Share

Postare recomandată

Ma tot bate gandul si pe mine sa cumpar viitoarea masina pe firma pt a scapa de tva. Ideea mi-a fost data de un prieten care a facut asta, diferenta este ca el chiar foloseste firma (are activitate). El mi-a sugerat sa fac felul urmator: imi fac o firma noua platitoare de tva (costa cam 300euro) iar masina o cumpar din germania la pretul net (fara tva). Inmatricularea aici decurge normal numai ca o sa fie proprietatea firmei nu a mea ca si persoana fizica. Intrebarile mele sunt:

1. Pot pune firma pe hold (fara activitate) si sa folosesc masina in continuare?

2. Dupa cata vreme pot trece masina in proprietatea mea ca si persoana fizica masina cu costuri minime (tva si eventual impozit). Banuiesc ca dupa o anumita perioada bunul se considera casat (nu stiu daca acesta este chiar termenul corect) sau pot face o factura pe o valoarea mult mai mica (valoarea minima a facturii de ce este reglementata)?

Mentionez ca masina in cauza valoreaza cam 20.000 de euro (golf gti) deci tva ul ar fi in jur de 4000.

Orice informatie este de folos. Sper sa primesc ajutorul unui contabil sau cineva care a avut de a face cu asta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ai face nu prea poti sa scapi de TVA.

Cine zice ca poate cumpara masina la pret net din Germania pe o firma eu personal cred ca vorbeste vorbe. Am auzit de multe ori folclorul asta dar nu am vazut pe nimeni real sa fi facut asta. Aceasta practica era inainte sa intram in UE. De cand suntem in UE platim totul la pretul afisat (unde se include si TVA-ul).

Ca sa cumperi o masina pe firma fara activitate, inseamna ca trebuie sa creditezi firma. Ar inseamna sa o creditezi cu 20 mii euro. Cand creditarea firmei depaseste 10 mii de euro trebuie sa inscrii firma la oficiul pentru spalarea banilor si sa declari de unde ai banii si in ce scop o creditezi atata timp cat nu ai profit. De aici, cum e lesne de inteles, vor aparea o multitudine de coplicatii si controale pe cap de nu o sa-ti mai trebuiasca pe viitor "inginerii" fiscale pe firma.

Daca cumperi masina pe firma si pe urma vrei sa o vinzi la o persoana fizica trebuie sa platesti TVA-ul.

Prin urmare, orice ai face nu poti trage teapa la stat, legal vorbind. Daca vrei sa faci actiuni ilegale sunt pe raspunderea ta, dar vwforum nu va fi partas sau complice la asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intereseza-te. Eu am luat pe firma masina si nu am platit TVA ( e adevarat, am ceva activitate, nu multa dar suficienta cit sa-mi platesc masina..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Istef: Te asigur ca se poate cumpara masina la pretul fara tva. Inainte de 2007 o cumparai la pret cu tva si tvaul il recuperai dupa ce ii aratai neamtului actul conform caruia ai scos masina din tara. Asta era valabil si pt persoane fizice (eu asa am facut cu gtc ul meu). Iar vis a vis de cei 20.000 ii aduci ca si aport la capitalul social (min 2mil lei parca.... maxim cat te tin curelele).

@Luc1an: Imi poti oferi mai multe informatii vis a vis de intrebarile mele?

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat pe firma masina si nu am platit TVA ( e adevarat, am ceva activitate, nu multa dar suficienta cit sa-mi platesc masina..)

bai cat va place s-o spuneti p-asta cu "nu am platit TVA"!!!

ca vi l-ati dedus, ca ati avut de recuperat TVA, asta e altceva ....DAR CA NU ATI PLATIT TVA-UL E O EXPRIMARE DE TOT RAHATUL

am o societate si stiu ce inseamna sa ai firma ...emit facturi, incasez sume + TVA si trebuie sa-l platesc catre stat trimestrial. daca ma folosesc de el si fac achizitii (si aici poate intra chiar si o casa, nu neaparat un auto) la sfarsitul trimestrului nu-l voi mai plati catre stat. dar asta nu inseamna ca daca eu am in firma un sold de 10.ooo de euro pot sa-mi cumpar o masina de 10 mii + tva. nu pot fiindca nu am de unde. aaa, daca am 12.000, intai platesc masina (cu tot cu tva) si dupa aia imi recuperez tva-ul care l-am platit din incasarile ulterioare, adica suma asta de 2.000 nu-l mai datorez catre stat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai dreptate....daca o cumperi din germania se face factura fix la pretul fara tva. Mai documenteaza-te inainte sa sari asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Marius nu a inteles care-i subiectul aici: ,,cumparare masina pe firma, fara TVA (adica pretul net) din orice stat EU", nu ,,cumparare masina (sau orice alt bun) pe firma, fara TVa, din Romania". Dar si in acest caz sunt mai multe situatii (exista informatia clara si mult mai detaliata pe un alt topic de pe la inceputul anului)

Confirm ca se poate cumpara fara TVA (experienta personala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la cumpararea masinii in Germania prezinti certificatul de inregistrare in scopuri de TVA, emis la inceputul acestui an pt. toate firmele romanesti platitoare de TVA, vanzatorul va factura si incasa masina la pretul fara TVA.

In contabilitate, masina se inregistreaza tot cu valoarea fara TVA, doar ca la vanzarea masinii, indiferent daca se face catre firme platitoare sau neplatitoare de TVA sau, sau catre persoane fizice, masina se va vinde cu un pret cel putin egal cu valoarea neamortizata, la care se adauga TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mai oameni buni ... ce atata versus aici ... " cu TVA , fara TVA " ...

luc1an sau spb , ati spus ca ati cumparat masini pe firma , fara TVA din DE .

Ok ! Postati aici o scanare dupa factura si le-ati inchis gura tuturor care nu va cred .

Apoi discutia poate continua in sensul dorit .

Ca altfel ... o s-o duceti asa cu "ba nu" , "ba da" ... pana la adanci batraneti ... :)

Parerea mea ! :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu intrebam daca se poate, sunt sigur de asta doar ca aveam intrebari legate de momentele dupa cumparare cand va veni timpul vanzarii. Dar daca "necredinciosii" o cer se poate face (lucian ca eu nu am ce factura sa arat deocamdata).

@Constantin: Se pare ca stii despre ce e vorba, probabil lucrezi sau ai tangente cu domeniul. Imi poti explica te rog mai pe larga partea cu "masina se va vinde cu un pret cel putin egal cu valoarea neamortizata, la care se adauga TVA.". Eventul si cu un exemplu babesc :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu luna urmatoare a inregistrarii in contabilitate a facturii de cumparare a masinii, incepe amortizarea acesteia, care dureaza 5 ani. Exista 2 tipuri de amortizare:

- liniara, respectiv se imparte valoarea de intrare la 60 de luni (5 ani) si in fiecare luna valoarea masinii scade cu o valoare egala cu 1/60 din valoarea initiala

- accelerata, cand jumatate din valoare se amortizeaza in primul an, iar cealalta jumatate in 4 ani

Repet, masina (sau orice mijloc fix), in mod normal nu se poate vinde cu un pret mai mic decat valoarea neamortizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu masiniile inmatriculate in strainatate pot circula in Romania maxim 6 luni.
Vei fi inregistrat la Vama prin care ai intrat. Ti se va cere (daca ai masina cu numere straine si nu numai) si talonul ei.

Nu este adevarat. De cand am intrat in UE nu se mai inregistreaza cand intri/iesi cu o masina. Poti folosi fara grija orice masina inmatriculata in UE, fara limita de timp, singura conditie e ca masina sa aiba asigurarile platite la zi si verificarea tehnica valabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok... eu m-am referit la achizitia masinii din Romania :) ...sorry pentru neintelegere

eu stiam ca din Germania se poate face un fel de taxare inversa cu TVA-ul daca masina iese din tara ...cel putin asa era acum cativa ani cand si-a cumparat o cunostinta de-a mea, iar atunci tva-ul la nemti era 16%, doar atat putand sa-si deduca el ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare,

am o mare dilema si vreau un sfat pertinent!am gasit o firma care-mi poate aduce o masina la comanda,iar cel care se ocupa de afacere mi-a zis ca poate negocia si pana la 2000 de euro fata de pretul afisat!am zambit ironic,si l-am intrebat cum poate face lucru asta,pentru ca si din ce am citit in posturile voastre,nu prea poti evita plata tva-ului,iar din cate stiu,la o masina nu se poate negocia mai mult de 5-600 euro!el mi-a zis ca a stat fmult in germania,are dubla cetatenie,foarte multe cunostinte in domeniul auto!procedura este in felul urmator:scot 10-20 anunturi din autohaus-uri din germania merg la firma respectivului si incepem negocierile cu comerciantii!daca ne intelegem la pret se cere numarul de caroserie si se verifica in romania la reprezentanta,iar mai apoi se trece la achizitinarea masinii!el imi aduce factura de la autohaus si apoi merg sa inscriu masina!are rost sa ma incurc sau nu?exemplu:a4 din 2005(b6),pret brut 14875,net 12500 pretul pe care-l platesc 13700!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, subscriu si eu unor lucruri scrise aici.

@Istef

Masina din semnatura am adus-o acum 2 luni.

Neamtul mi-a facut factura pe valoare NETTO, adica fara TVA. 10880 EUR ,pe care i-am platit cash acolo.

Asta dupa ce i-am aratat certificatul de inregistrare in registrul comertului a fimei pe care am vrut factura.

A verificat daca atributul e cu RO, deci firma e platitoare de TVA, si a fost ok, a facut factura pe valoarea netto.

Daca e cazul fac un scan zilele astea si il atasez.

AVANTAJ : Mai ieftina la cumparare

@Constantin (dupa legile noi, din anul acesta s-a redus de la 5 la 3 ani perioada de amortizare)

DEZAVANTAJ : Daca nu o tii 3 ani

si vrei sa o vinzi atunci va trebui sa dai statului tva-ul ramas pe valoarea neamortizata.

@Marius , da era 16% inainte TVA-ul la nemti, s-a marit intre timp la 19%.

Cu alte cuvinte, daca o iei pe firma, si o tii 3 ani, economisesti 19% din valoarea de achizitionare.

Modificat de Ovidiu Cocis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai facut tu se numeste cu plata cu TVA ramburs sau taxare inversa. Adica: ai cumparat masina din germania la pretul cip si firma respectiva isi va recupera tva-ul de la societatea ta, pentru ca si tu rulezi acesti bani numiti tva.

Oricum ar fi cred ca pentru societati e optim un leasing cu avans cat mai mic pentru ca platesti un tva mic deci nu ai multi bani blocati, pe care apoi ii recuperezi de la alte societati care iti platesc tie facturile cu tot cu tva.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sop si @ Everybody de pe topic,

Sa detaliem putin subiectul sa fie mai clar pentru toti.

Ceea ce am facut eu cu masina, din punctul de vedere al neamtului de la care am cumparat-o s-a numit : Vanzare intracomunitara.

Incepand cu 1 ianuarie 2007, notiunile de "export" si "import" pe relatia cu statele membre ale Uniunii Europene va fi eliminata. Cele doua notiuni vor fi inlocuite de "livrari intra-comunitare de bunuri" si "achizitii intra-comunitare". Aceste modificari pot genera obligativitatea inregistrarii companiilor in scopuri de TVA in mai multe state membre UE cu care desfasoara relatii comerciale.

Notiunile de "export" si "import" se vor pastra pentru operatiunile realizate de Romania cu asa-numitele tari terte, respectiv statele care nu sunt membre ale Uniunii Europene.

Livrarile, scutite conditionat de plata TVA in tara de origine !!!

Livrarile intra-comunitare reprezinta operatiunile de export efectuate de firmele din Romania catre statele membre.

Livrarile intra-comunitare vor fi scutite de TVA in tara de origine, daca sunt indeplinite anumite conditii: daca bunurile au fost transportate dintr-un stat membru in alt stat membru si daca beneficiarul a transmis un cod valabil de TVA.

Achizitiile intra-comunitare sunt operatiuni de import efectuate de firmele din Romania din statele membre, iar locul achizitiilor este statul membru in care se incheie transportul.

Pentru achizitiile efectuate de companiile inregistrate in scopuri de TVA NU se realizeaza plata efectiva a taxei, fiind aplicata "taxarea inversa" in tara de destinatie. In cazul achizitiilor, trebuie obtinute codurile de inregistrare ale furnizorilor si verificata valabilitatea acestora in baza de date VIES pentru evitarea platii TVA.

Achizitiile intra-comunitare care nu depasesc intr-un an plafonul de 10.000 euro nu se incadreaza la operatiuni impozabile in Romania.

Pentru ca o firma sa se inregistreze in scopuri de TVA este nevoie, incepand de anul viitor, de o cifra de afaceri de 35.000 euro, fata de 200.000 lei noi in prezent.

Declaratia recapitulativa

Livrarile si achizitiile intra-comunitare vor fi cuprinse intr-o declaratie recapitulativa care va trebui depusa trimestrial de firmele inregistrate in scopuri de TVA. Modelul si continutul formularului este reglementat de Ordinul Ministrului Finantelor nr. 955/2006.

Oficialii Ministerului Finantelor au aratat ca este foarte eficient ca firmele sa tina separat jurnale de vanzari si cumparari.

Factura fiscala va fi inlocuita cu un alt document, denumit factura, care trebuie sa contina un numar minimal de informatii. Insemnarea si stampilarea facturilor NU este obligatorie.

Sistemul electronic de control al miscarii bunurilor intre statele membre UE

Miscarea bunurilor intre statele membre UE va fi controlata prin intermediul sistemului electronic VIES.

"Romania a inceput testele pentru implementarea sistemului in aceasta toamna, iar in ianuarie acesta va fi functional", declara ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu.

Codul de TVA trebuie comunicat tuturor furnizorilor, prestatorilor si clientilor

Codul atribuit pentru inregistrarea in scopuri de TVA are prefixul RO. Persoanele inregistrate sunt obligate sa comunice codul tuturor furnizorilor, prestatorilor sau clientilor, furnizorului, de fiecare data cand realizeaza o achizitie intra-comunitara de bunuri, reprezentantului fiscal, clientilor si furnizorilor in situatia persoanei impozabile nestabilite in Romania.

Mai multe pe :

http://www.conta.ro/forum/index.php?showtopic=19766&st=0

Asadar, nu platesc tva firmei de unde cumpar masina, voi plati statului roman tva-ul pe valoarea ramasa de amortizat, in momentul in care vand masina.

Sper ca nu a fost prea lung.

Modificat de Ovidiu Cocis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Pentru ca o firma sa se inregistreze in scopuri de TVA este nevoie, incepand de anul viitor, de o cifra de afaceri de 35.000 euro, fata de 200.000 lei noi in prezent.

Te rog sa detaliezi putin fraza aceasta daca poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Pentru ca o firma sa se inregistreze in scopuri de TVA este nevoie, incepand de anul viitor, de o cifra de afaceri de 35.000 euro, fata de 200.000 lei noi in prezent.

Anul viitor = 01.01.2007 . :D

Pentru ca o firma sa se inregistreze ca platitor de TVA , trebuia sa aibe cifra de afaceri de ( conform Codurilor fiscale din perioadele respective ) :

- pana in 30 decembrie 2000 - 1,5 miliarde lei ;

- intre 01.01.2001 - 31.12.2002 - 1,7 miliarde lei ;

- intre 01.01.2003 - 31.12.206 - 2 miliarde lei ;

- de la 01.01.2007 - 35 000 euro .

Si inca ceva : renunta te rog la @ .

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca imi constitui o firma noua trebuie mai intai sa rulez suma de 35.000 pt a fi inregistrat ca si platitor de tva sau pana nu indeplinesc conditia asta nu primesc certificatul acela? Sper sa ma insel pt ca eu vroiam sa constitui o firma, sa o inregistrez ca si platitoare de tva si sa o folosesc in principal pt cumpararea masinii fara tva.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti inregistra in scopuri de TVA din momentul constituirii companiei la Registrul Comertului ! NU mai vehiculati informatii false :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

spb

Asa cum a spus si vtoderoiu optional ( la cerere ) poti deveni platitor de TVA din momentul infiintarii societatii .

Deci poti infiinta societatea si o poti inregistra in scopuri de TVA din start , dar sper ca stii ce presupune asta . :P

PS :

La infiintarea SC regula pentru inregistrarea ca platitor de TVA este cea postata de mine mai sus ( cifra de afaceri de 35000 euro per an ) , exceptia este cea in care soliciti din start sa devii platitor de TVA .

PS 2 :

vtoderoiu informatiile respective nu sunt false ci doar incomplete si fiind anterioare intrebarilor lui spb cu privire la acest subiect , nu tratau nici intrebarile si nici concluziile trase de el in postul 46 . Corect ? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati asa... nu va aprindeti ca ametesc :icon_cool:

Ce presupune infiintarea unei societati si trecerea ei ca platitoare de tva din start? Eu am mai facut asta acum cativa ani si stiu ca nu a fost ceva special, pur si simplu am bifat o casuta.

PS: Nu pot folosi societatea la care sunt deja actionar (chiar unul dintre administratori) fiindca urasc incurcaturile.

Si inca ceva... Pt ceea ce vreau eu s-ar potrivi cumva o alta forma de organizatie platitoare de tva (persoana fizica autorizata etc)?

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!