Jump to content

Tva Deductibil Pe Firma


Nak
 Share

Postare recomandată

Am un prieten care spune ca si-a achizitionat masina pe firma si astfel nu a mai platit TVA-ul si accizele.

I-am intrebat pe cei de la VW si mi-au raspuns: "Singurele entitati scutite de TVA si accize sunt diplomatii, ambasadele si institutiile guvernamentale. Puteti sa achizitionati masina in CIP sau DDP leasing dar platiti TVA

si accize, TVA-ul fiind deductibil pentru persoanele juridice".

El nu si-a cumparat VW, dar ma indoiesc ca celelalte marci ar practica politica asta de scutire.

Daca cineva stie cum poti sa scapi de TVA si accize va rog sa-mi spuneti si mie. Mentionez ca nu sunt diplomat, inca. ;)

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adus la un prieten o masina de dincolo pe firma si a platit doar accizele fara TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand va spun ca sunt inginer asa ca sa nu radeti de explicatia mea!

O societate comerciala plateste oricum(sunt si exceptii) TVA la stat ca diferenta dintre valoarea adaugata a vanzarilor si cea a cumpararilor. In cazul achizitiei unei masini(la fel ca la orice alt obiect incarcat cu TVA), dealerul care vinde masina va incasa suma integrala(inclusiv TVA) iar societatea care achizitioneaza va plati statului mai putin TVA(respectiv cat a fost achitat dealerului).

Exprimarea "o iau pe firma ca sa scap de TVA" inseamna ca firma va plati integral masina, insa va plati mai putin TVA la stat.

Sper ca am fost suficent de clar!

Modificat de Raf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. repatriere

2. Fundatie

3. Cetatean cu dubla cetatenie, romana si inca una....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa de dificil de explicat.

TVA se plateste strict ca diferenta intre tva-ul colectat (rezultat din vanzarile unei firme) si tva-ul deductibil (rezultat din cumpararile pe care le face firma).

daca o firma cumpara o masina, se mareste tva-ul deductibil, deci scade tva-ul de plata. in acest fel, cel mai simplu e ca firma sa faca compensarea cu obligatiile viitoare de plata. (nu se prea risca nimeni sa ceara rambursare de TVA)

avantaje:

-19% la pret sau cat tre intelegi cu firma.

dezavantaje:

- masina trebuie sa ramana pe firma mult timp.

- daca o foloseste altcineva decat firma, administratorul firmei poate fi acuzat de evaziune fiscala (daca s-a facut o vanzare mascata).

- daca nu ai o persoana de incredere la firma, poti ramane fara masina (e masina lor pe banii tai).

trageti concluziile.

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poti scapa de TVA, decat in sensul ca il poti deduce. Cu alte cuvinte, inscrii masina pe firma, vei fi astfel "incarcat" (in contabilitate) cu TVA-ul aferent masinii, apoi cand vei avea "intrari" de bani in firma (cu TVA), vei putea utiliza TVA-ul intrat, pana la limita cu care te-ai incarcat.

Caz practic:

-Eu am cumparat masina mea, care pe factura are valoarea de 5000 EUR. TVA aferent este ~1000EUR. Am platit acesti bani, sub forma vamei. => Sunt incarcat cu 1000 EUR TVA.

-Acum, eu voi emite o factura de prestari servicii de 5000 EUR, din care 1000 EUR TVA (aproximativ vorbesc) si voi primi in cont toti acesti bani. In mod normal, daca nu as fi fost incarcat cu TVA, banii mei propriu-zis ar fi fost doar 4000 EUR, iar cei 1000 EUR ar ramane pentru stat. In cazul de fata, eu pot folosi si cei 1000 EUR cu care am fost incarcat anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este varianta leasingului extern, dar care prezinta niste complicatii. Din cate am inteles nu se plateste TVA, dar trebuie sa ai cont de Euro pe care sa il alimentezi pentru a putea face plata (care se face direct in euro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti din Bucuresti, mergi pana vizavi de Carrefour Colentina (este un parc de masini de lux acolo) si vorbeste cu baietii de acolo. Iti spun sigur ca ei au o combinatie de genul asta, cumparand masinile in numele unor diplomati sau ceva de genul asta. Nu stiu sub ce forma ai putea intra cu ei in vorba, dar daca te intereseaza atat de tare, poate te ajuta ei (contra cost).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Diplomatii trebuie sa inmatriculeze masina. Daca sta in Romania este inmatriculata pe legatia diplomatica pe care apartine, deci va avea CD... Nu stiu ce ambasada se complica sa inmatriculeze masini pe care le conduc altii dect personalul lor. Daca ii prinde iese nasol de tot! Oricum, la plecarea persoanei trebuie sa radieze masina sau sa o treaca pe numele altui diplomat. Daca la plecarea lui o cumperi de la el, platesti TVA la valoarea de vama.

godoroja a fost scurt si la obiect si adevarat si legal!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as always

pentru necunoscatori pot detalia toate procedurile.... :angry: :lol: :lol:

Sa va mai dau un pont. Cetateanul cu dubla cetatenie are domiciliul in cealalata tara, nu in romania. Vine aici, este luat in spatiu, i se face buletin, inmatriculeaza masina lui pe adresa noua, apoi o vinde si revine in cealalta tara schimband din nou domiciliul. Aici sunt ceva conditii legat de timpul cat trebuie sa detina masina pana cand o poate inmatricula fara taxe si tva in Ro..... Nu va zic mai multe ca va dau idei. Vad un 530d cum se apropie de parcarea mea :lol: :lol:

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut :) . Repatrierea am vazut ca este reglementata de ordonanta 59/2003 care prevede scutirea de taxe de import pt. anumite bunuri printre care si autoturismele. Stie cineva daca se poate scuti de taxa de prima inmatriculare care cica e taxa de mediu o masina Mazda 323 din 1993 1.6 benzina daca posesorul ei se repatriaza ?s-au exista posibilitatea de a scapa cumva de aceasta taxa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.

ma intereseaza achizitionarea unei masini din germania pe firma.

din cate stiu firma mea e neplatitoare de tva

exista vreo posibilitate sa iasa in final pretul fara tva daca o iau pe firma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

ma intereseaza achizitionarea unei masini din germania pe firma.

din cate stiu firma mea e neplatitoare de tva

exista vreo posibilitate sa iasa in final pretul fara tva daca o iau pe firma?

NU

firma neplatitoare de TVA inseamna firma care nu colecteaza (adica nu emite facturi care sa contina si TVA) si deci nu plateste TVA la stat, dar asta nu inseamna ca scapi de TVA daca cumperi masina pe o astfel de firma, deoarece importurile nu sunt scutite de TVA. Singura modalitate ar fi sa cumperi masina de la o firma neplatitoare de TVA, dar din cate stiu eu nu prea exista dealeri neplatitori de TVA.

mayday147 a dat mai sus un exemplu excelent cum poti beneficia de avantajul achizitionarii unui automobil pe firma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am o rugaminte la voi. Vreau sa-mi aduc de afara o masina second,probabil un euro 2.

Exista posibilitatea sa o inmatriculez in Spania (masina fiind luata din Germania sau Belgia) pe numele cumnatei mele care are rezidenta (deci nu are cetatenie spaniola) , sa platesc acolo taxe + casco - tot tacimul si sa circul cu ea in Romania cu numere de Spania (fara sa platesc nici o taxa)?

Am inteles ca se poate face asta in urma unei procuri ceva...

Este adevarat?

Modificat de ryky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din ce stiu eu masiniile inmatriculate in strainatate pot circula in Romania maxim 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu masiniile inmatriculate in strainatate pot circula in Romania maxim 6 luni.

Pai si de unde stiu bajetii ca am intrat mai demult cu ea in tara? Le pot spune ca am venit ieri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din topicul asta de exemplu... :blink:

Iti place sa te bagi in seama sau ce sa inteleg din ce ai scris mai sus???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de unde stiu bajetii ca am intrat mai demult cu ea in tara? Le pot spune ca am venit ieri!

Vei fi inregistrat la Vama prin care ai intrat. Ti se va cere (daca ai masina cu numere straine si nu numai) si talonul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Politistul poate verifica la Vama cand si prin ce Punct de trecere a frontierei a intrat in tara o masina. Vama ii comunica ora,data, locul si ocupantii masinii.

Cei care conduc masini imatriculate in alte state, ies cu acestea din tara cel tarziu la 90 zile de la data ultimei intrari. Daca nu fac acest lucru, risca sa li se retina placutele cu numerele de inmatriculare si talonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi o posibilitate de inmatriculat pe numele unei persoane cu handicap grad 2.Inconvenientul ar fi din partea persoanei cu handicap care nu are voie sa cumpere alta masina decat o data la 8 ani :blink: . Si aici e si mai bine ca intradevar nu platesti nici o taxa nimic, dar in schimb ai de alergat cu facutul dosarului pe la ministerul sanatatii, secretariatul general pentru persoane cu handicap etc. :) SAFE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,merci de raspunsuri. Se pare ca trebuie sa mai astept pina la anul,poate scot astia taxele... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Inconvenientul ar fi din partea persoanei cu handicap care nu are voie sa cumpere alta masina decat o data la 8 ani :lol:

Conform codului fiscal, e vorba de o data la 5 ani si nu 8, iar masina trebuie adaptata conform handicapului persoanei respective. Costa si adaptarea aia vreo 3-9 milioane + costul actelor de vinzare (cind o cumperi de la persoana cu handicap).

P.S. Persoana cu handicap are voie sa cumpere si o masina pe zi, va beneficia insa de scutirea de taxa de prima inmatriculare doar o data la 5 ani... :lol: Si putem vorbi si de o persoana cu gradul 1 de handicap, insa ar trebui ca masina sa fie cu cutie automata si adaptarea costa vreo 10 mil.

Si aici e si mai bine ca intradevar nu platesti nici o taxa nimic, dar in schimb ai de alergat cu facutul dosarului pe la ministerul sanatatii, secretariatul general pentru persoane cu handicap etc.

A nu se intelege ca scapi de plata tva-ului - ca tot e in titlul topicului. Scapi doar de plata taxei de prima inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau sa merg in Germania sa cumpar o masina din 2005 pe firma, adica acolo sa platesc pretul masinii fara TVA (ex: daca masina costa 15 mii euro eu trebuie sa am la mine doar ~12300)

ajung in Romania si o inscriu pe firma, platesc toate taxele pentru inmatriculare, ii pun numerele permanente si nu mai platesc TVA-ul.(nu am platit TVA nu am de recuperat TVA)

Sper ca rationamentul meu sa fie corect pana aici.

Intrebarea mea acum: este posibil sa fac leasing la valoarea masinii fara TVA (adica pe perioada leasing-ului proprietarul masinii sa fie firma de leasing), iar la finalul leaseing-ului masina sa reintre in proprietatea firmei mele?(la fel, fara sa platesc TVA fara sa recuperez TVA)

Interesul meu este sa nu tin banii astia toti blocati in masina, dar sa-i platesc eu asa usor usor, iar TVA-ul sa-l platesc eu mai tarziu cand eventual vand eu masina la o persoana fizica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!