Jump to content

schimbare bec frana ibiza


teodorM
 Share

Postare recomandată

Imi pare rau pentru tine, dar daca vei face lucrul acesta lumina se va "imprastia" peste tot chiar si in ochii celorlalti paricipanti la trafic :tuktuk:, deci sfatul meu e sa nu scoti nimic. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca lumina sa nu mai bata la aceeasi distanta si unghiul o sa fie mult mai mare. Farul de ceata este construit cu scopul de a bate jos, pe sub ceata densa pe cat posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantez eu ca lumina va bate aiurea, am testat eu chestia asta cand am montat xenoanele in proiectorele de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la subiectul initial: acum cateva zile am schimbat si eu becul de frana spate. Nu citisem aici, dar stiam din alte ocazii ca trebuie sa trag cu incredere de tot ce e prins prin masina asta... Asa ca am reusit sa scot stopul. Insa la pus inapoi... parca nu mai e asa fix ca inainte, oricat l-am impins eu. N-am rupt nimic, insa clemele parca nu s-au "infipt" asa bine.

Inca un lucru pe care nu-l stiam: am observat ca e becul ars cand am constatat ca lumina de semnalizare din bord clipeste mult mai repede decat de obicei.

Chestia asta e by design? (Adica se modifica temporizarea daca se duce vreun bec)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea fi... Inca nu mi s-a ars nici un bec pe spate ca sa confirm, dar exact asta era si comportamentul pe Dacia Nova :offtopic: Deci e destul de plauzibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la subiectul initial: acum cateva zile am schimbat si eu becul de frana spate. Nu citisem aici, dar stiam din alte ocazii ca trebuie sa trag cu incredere de tot ce e prins prin masina asta... Asa ca am reusit sa scot stopul. Insa la pus inapoi... parca nu mai e asa fix ca inainte, oricat l-am impins eu. N-am rupt nimic, insa clemele parca nu s-au "infipt" asa bine.

Inca un lucru pe care nu-l stiam: am observat ca e becul ars cand am constatat ca lumina de semnalizare din bord clipeste mult mai repede decat de obicei.

Chestia asta e by design? (Adica se modifica temporizarea daca se duce vreun bec)

Sal!

Nu cred ca are vreo importanta. Si mie mi s-a ars becul pe frana si nu am semnalat nimic diferit la temporizarea semnalizatorului. Cat despre stop eu l-am impins la loc si nu am observat ceva in neregula. Eventual incearca sa l mai scoti inca o data si uita te la cleme sa nu fie vreuna indoita sau rupta desi nu cred. Sau mai incerca sa strangi piulita aceea care strange stopul de caroserie poate nu ai strans-o suficient.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul de semnalizare mi se arsese, am zis prostii in postul original. Dau vina pe lipsa de somn :blink:

Am sa mai trag de stopul ala cand o sa ma enerveze cum arata, sau cand s-o mai arde vreun bec. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am ramas si eu fara lumina de frana pe spate dar .. nici lampa suplimentara de sus de pe haion nu se mai aprinde.

In plus, related or not, am semnalizarea de EPC care se tot aprindea intermitent din cand in cand, acum e aprinsa permanent.

Pot fi legate problemele ?

O sa desfac stopul sa vad daca e ars becul. Poate fi si un contact prost ? O siguranta ?

Era si un post cu schema sigurantelor .. Sunt plecat din tara momentan, as vrea sa evit un service pt schimbat un bec, daca asta o fi problema.

edit: teoretic ar putea fi si intrerupatorul de la pedala de frana ..

edit 2: siguranta 4 (dixit manual) e ok

Modificat de driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine ai probleme cu contactul de la pedala de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dace e ars becul de pe partea stanga, atunci nici al treilea stop de frana, cel central, nu se aprinde. Schimba becul si o sa vezi ca isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc amandurora, o sa ma uit maine exact care poate fi problema.

Becul cu pb e intr-adevar pe partea stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inlocuit becul de frana pe stanga, se aprinde dar nu si la frana .. Lampa suplimentara de pe haion nu se aprinde nici ea.

Deci, probabil, contactul de la pedala de frana ? EPC e tot aprins.

O sa cumpar un contactor de frana si incerc asa.

Luni/marti as putea sa verific cu vagcom; sau, in cel mai rau caz, service.

Noroc ca aici e mai practic transportul in comun :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat switch-ul de la pedala de frana si totul e ok; martorul de EPC s-a stins si el.

Operatiunea e destul de simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca te-am indus in eroare cu becul de pe stanga, la mine dupa schimbarea becului de frana de pe stanga s-a aprins si cel de sus, suplimentar. Totusi, ledurile din stopul suplimentar palpaie din cand in cand, ma gandesc sa nu fie si la mine aceeasi problema, switchul de la pedala de frana. Totusi, neavand EPC aprins pe bord si nici o eroare stocata, ma gandesc ca problema e alta.

E bine ca ai rezolvat problema pana la urma.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi, putea sa fie asta problema :) Iti multumesc pentru sugestie.

De fapt, becul de pe stanga chiar era ars ! Doar ca era si switch-ul dus/oxidat/whatever .. Coincidenta ??! :) Habar n-am.

Si EPC se cam aprindea cu intermitente de luni de zile; poate asta a si "ajutat" becul sa se arda.

Am facut si o revizie de cand se aprinde EPC si de la service mi-au zis ca nu apare nici o pb la scanare (EPC era stins in momentul reviziei).

Modificat de alteacupra
Fara quote la ultimele posturi!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
constantinvelea

va rog sa-mi spuneti cum se repara sau care ar fi cauza pentru care nu functioneaza al treilea stop!daca e pe aceeasi siguranta cu stopurile pereche am verificat-o si e buna si acele doua stopuri pe frana functioneaza bineinteles multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fire intrerupte in amnsonul de la haion sau lipituri reci pe placa cu cuircuite din lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!