Jump to content

schimbare bec frana ibiza


teodorM
 Share

Postare recomandată

Am ramas fara un bec la stopul pe frana. Stie cineva cum se schimba? Pana ajung in service :D mai dureaza si as vrea sa il schimb eu.

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Se desfac cele 2 suruburi de pe caroserie,apoi se trage stopul in afara .

2.Se scoate mufa care alimenteaza stopul.

3.Pe stop ai un surub care tine placa cu cele 2 becuri,il desfaci si ai acces la becuri.

4.Scule necesare: surubelnita - si + .

5.Mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut cele 2 suruburi, dar cand vreau sa scot stopul nu iese. tine in partea opusa. pot trage imi este frica sa nu il rup?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rupi nimic sint 2 cleme prinse in aripa.Pune o carpa si baga o surbelnita intre aripa si stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si varianta asta si nu pot scoate stopul. Mai ramane sa incerc azi. Daca reusesc bine daca nu si rup stopul pot sa il schimb pe casco? In cazul in care nici acum nu reusesc ma duc pana la service ca nu am ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa dai o tura pe la politie sa le explici cum a crapat de ciuda stopul si pe urma inca o tura la casco, mai bine mergi direct la service si in 10 minute maxim ai si plecat de acolo!

Nici sa nu mai stai pe ganduri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. :Driver:

Pana ajung la service mor eu de ciuda ca nu pot sa-l schimb. Pana si pentru un bec am ajuns sa mergem la service. Asa se intampla si afara?

Stiti ce bec trebuie sa cumpar sau au la service?

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce e asa greu sa tragi de stop?Nu strici nimic garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare am gasit ceva pe net legat de acest subiect poate ve ajuta:

I had great difficulty removing light cluster to change brake light! I asked the Seat garage to demonstrate how to do it....

1) Remove screws.

2) Loosen cluster.

3) Line yourself up along the side of the car, facing the rear.

4) Give it a short hard whack with the palm of your hand to push light out towards the rear.

The rest is pretty easy...

5) Take off seal.

6) Unscrew bulb holder.

7) Remove/replace bulb.

The reason it is so stiff is that there are two springy triangle metal clips holding it in place. When putting it back in they sping open again holding it in place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o treaba banala care dupa ce ai facut-o odata e floare la ureche dar initial te cam pune in incurcatura. Si eu m-am chinuit la o masina care nu fusese desfacuta niciodata de vreo 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am gasit ceva pe net legat de acest subiect poate ve ajuta:

I had great difficulty removing light cluster to change brake light! I asked the Seat garage to demonstrate how to do it....

1) Remove screws.

2) Loosen cluster.

3) Line yourself up along the side of the car, facing the rear.

4) Give it a short hard whack with the palm of your hand to push light out towards the rear.

The rest is pretty easy...

5) Take off seal.

6) Unscrew bulb holder.

7) Remove/replace bulb.

The reason it is so stiff is that there are two springy triangle metal clips holding it in place. When putting it back in they sping open again holding it in place.

Referitor la topicul de mai sus. Am reusit sa schimb becul de frana aseara urmand intructiunile de mai sus.

Daca vreti sunt dispus sa vi l schimb eu pe o sticla de suc:)

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare , daca tot e deschis topicul asta despre schimbare bec... Becul din proiector.. cum ajung la el sa-l schimb? Am ibiza 2006 cu grila tip fagure... m-am uitat.. m-am itzit.. m-am sucit.. insa .. nu am indraznit.. sa trag de nimic.. Ma puteti ajuta cu o sugestie? Si inca ceva.. H cat e becul din proiector? Va multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare , daca tot e deschis topicul asta despre schimbare bec... Becul din proiector.. cum ajung la el sa-l schimb? Am ibiza 2006 cu grila tip fagure... m-am uitat.. m-am itzit.. m-am sucit.. insa .. nu am indraznit.. sa trag de nimic.. Ma puteti ajuta cu o sugestie? Si inca ceva.. H cat e becul din proiector? Va multumesc anticipat !

Vezi ca in grila ai un surub care trebuie desfacut, apoi tragi te grila dar cu atentie ca are niste cleme de prindere tare tampite.E bine sa o lasi putin la soare sa se incalzeasca plasticul sa eviti ruperea acelor cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu o intrebare.

Stie cineva cum se schimba becul de la pozitie din far. Pana acum am schimbat becul pentru frana, becul din far si nu am avut probleme.

La pozitie locul este foarte stramt, am resuit sa scot aparatoarea din plastic, insa nu reusesc sa scot becul.

Stie cineva vreo metoda? Ma gandesc ca trebuie rotit sau poate e vreo piedica care tine becul ... mi-e frica sa rup ceva pe acolo.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iei manualul masinii daca il ai. Si eu ma chinuiam sa-l scot si apoi am scos manualul si am citit ca trebuie demontat stopul cu totul. E destul de simplu.

LE: acum am vazut ca e vorba de far, eu ma gandeam la pozitia din stopurile spate. La far n-am schimbat inca dar banuiesc ca tot in manual gasesti raspunsul.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat in manual, insa o sa-ti spun cum l-am inlocuit eu: dupa ce am scos capacul de plastic am tras de fire si au iesit cu tot cu bec. Schimbi becul si il introduci la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc CristiN. Soclul cu bec cu tot era un pic intepenit, insa l-am zgandarit putin si in cele din urma a iesit afara.

In alta ordine de idei, am o intrebare.

Acum ceva timp m-a lovit relativ usor cineva in trafic si mi-a ciobit farul stanga (plus sters aripa si bara, insa e irelevant pentru problema de fata).

In cele din urma mi-am schimbat farul, insa cand am luat masina nu am fost foarte atent (stiu prostia mea).

Farul stanga este montat un pic diferit fata de cel din dreapta, care e montat asa din fabrica.

La farul drept este o fanta intre el si bara, pe cand la cel din stanga, fanta este intre el si capota.

Acum nu stiu care dintre ele este montat prost, insa as dori sa le am pe amandoua pozitionate la fel.

Intrebarea este cum as putea sa de/montez farul? Am citit undeva si parca trebuie sa dau bara jos?

Orice idee/sfat ar fi foarte apreciat.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul are prinderi sus si jos, cele de jos nefiind accesibile decat dupa ce dai bara jos. Deci nu scapi usor, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of of ... asta e, insa parca as face si asta pentru ca e inestetic.

Si-a dat cineva bara jos pana acum?

merita sa o dea jos unu ca mine (incepator, insa destul de indemanatic) sau mai bine dau o fuga la un service?

Ma gandesc sa nu fie tot felul de cleme care se pot rupe daca nu stii cum sa le "abordezi".

Sfaturi? please!

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clemele se pot inlocui, problema mare va fi de aliniere a spoilerului cu aripile si farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! Treaba pare mai complicata decat credeam.

Cred ca in cele din urma o sa trag o fuga in service si am sa stau langa omul care o sa se ocupe de treaba, in felul asta sper sa fur merserie.

Merci CristiN de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc complicat, insa daca n-ai mai facut asta s-ar putea sa ai ceva dificultati. Daca tot stai langa mecanic bate-l la cap pana cand iese foarte bine, sa nu fie diferente de aliniere cu elementele de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de 1 an de zile tot zic ca ma apuc cu Cristi sa demontez bara de la ibiza sotiei si sa-i pun faruri duble cu becuri H7. Farurile stau degeaba in garaj.

Avem un coleg pe forum care a facut aceasta operatiune si cand mi-a povestit cat de greu se scot farurile originale si cat timp i-a luat operatiunea per total m-am cam desumflat asa. Am intrebat cat m-ar costa in service pentru operatiunea respectiva 150 de ron la Metrotehnica.(inlocuit faruri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! ma bate gandul sa desfac proiectoarele si sa scot "umbrela" aia metalica de acopera becul. cred ca ar lumina mai bine. aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!