Jump to content

Benzina sau Motorina?


LiviuS
 Share

Benzina sau Motorina?  

931 voturi

  1. 1. Benzina sau Motorina?

    • Benzina
      442
    • Motorina
      562


Postare recomandată

Nu am inteles mesajul Ice 2 K ? Fii mai explicit pentru ca :salut: nu-mi spune nimic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata + nu-mi va da = am fost + maine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

name='91WRC' date='Apr 13 2007, 09:04 AM' post='400930']

Am ales diesel pt. :

- cuplul net superior unei benzinare "obisnuite"

discutabil - si o benzinara are cuplu daca ai curaj sa schimbi vitezele la 5000 rpm

- consum mult mai redus

intr-adevar, este avantajul major si dupa parerea mea singurul avantaj "palpabil" si indiscutabil

- fiabilitate

aici mai bine nu ziceai nimica. Fiabil era 1,6D de pe golf1, nici intr-un caz actualele motoare PD cu turbina cu geometrie variabila. Daca mergi subturat, oboseste turbina (care nu e chiar ieftina), daca dai blana din relanti la fel, daca o turezi se buleste altceva, EGR-ul e piesa de schimb deja, daca opresti pe autostrada trebuie sa stai un minut sa se raceasca turbina si asa mai departe. Un benzinar nu e atat de pretentios, merge pe orice anotimp si la orice turatie (nu discut de extreme) fara sa "tuseasca"

- costul motorinei (acum s-a mai atenuat diferenta)

adevarat, chiar daca e diferenta mica, totusi procentual inseamna 10%

- si nu in ultimul rand aspectul care scapa majoritatii - pretul de revanzare, chiar si la Km multi

...dar iti scapa si tie un aspect, pretul mai mare platit la cumparare

ai uitat sa mai spui ca un diesel este mai scump la intretinere (bagi ulei mai scump in el, filtru de motorina ...), si nu ai pomenit nimic de trepidatiile care in relanti sunt mai mult decat sesizabile, iar la drum intans zgomotul sensibil mai mare, care dupa cateva ore te poate obosi.

Per total, cand tragi linia, nu intotdeauna diferenta din consum iti acopera celelalte cheltuieli.

parerea mea de fost benzinar si actual "motorinar", sa fim corecti pana la capat si sa nu ridicam in slavi motorizarea care tocmai o avem pe masinile noastre. Stiu ca unii de pe forum au un orgasm instant cand aud troncaneala de diesel si rad de toti "fraierii" care, din diferite motive, au ales alta motorizare, dar eu zic sa nu le dam "motorina" la moara si sa-i readucem cu picioarele pe pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARANEL te-ai plictisit deja de rontzaitul noului audi?

Este cel mai lung topic si posturile sunt extrem de subiective. Avand in vedere ca TDI-urile sunt un punct forte al clanului, trebuie sa recunsc ca am fost surprins sa vad ca rezultatul votului (40/60) este identic cu raportul motorizarilor inmatriculate la noi, unde o pondere importanta o are benzinara-Dacia.

Cu toate ca m-am abtinut la vot pana acum, dandu-le dreptate si unora ci celorlalti, acum am votat benzina. Daca asi fi avut si un compresor si/sau o turbina eram fericit. Am sa trec la un motor mai mare. Daca se are in vedere costurile pe km sa stiti ca cel mai mic va fi dat de GPL.

Apropo. Daca mai continua mult topicul va trebui schimbata si denumirea "benzina vs. ulei de rapita"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutabil - si o benzinara are cuplu daca ai curaj sa schimbi vitezele la 5000 rpm

Problema nu e cuplul (care oricum e net inferior la benzinara) pentru ca pana la urma puterea ne intereseaza, problema este ca la diesel nu trebuie sa "ai curaj" si sa te duci in 5000rpm ca sa traga masina cum trebuie.

si nu ai pomenit nimic de trepidatiile care in relanti sunt mai mult decat sesizabile, iar la drum intans zgomotul sensibil mai mare, care dupa cateva ore te poate obosi.
La relanti da, la drum intins mi se pare mai zgomotoasa o benzinara, probabil datorita turatiei mai mari. Si acum tre' sa recunoastem, VAG nu face cele mai silentioasa motoare diesel...
parerea mea de fost benzinar si actual "motorinar", sa fim corecti pana la capat si sa nu ridicam in slavi motorizarea care tocmai o avem pe masinile noastre.
Sunt si unii care lauda diesel pt ca au ei, dar majoritatea au diesel pt ca le place, nu invers.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata + nu-mi va da = am fost + maine

:blink:

Am plecat pe un topic de la Facultatea de litere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea au diesel pt ca le place, nu invers.

Oare nu sunt si multi "dusi de val" si de trend? :Driver:

Sunt curios cum va evolua threadul dupa ce se generalizeaza aparitia motoarelor benzina+turbo mai accesibile ca pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Acord premiul "cel mai indragostit om de masina personala" lui Ice_2k. Bine ca mai sunt oameni care se pot bucura atat de mult de ce-i ofera masina. Eu incep sa nu mai fiu multumit de marca. Nu ma intereseaza nici ca platesc un litru in plus la suta de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez bezina daca e peste 200 de horsi si nu conteaza parte financiara sau fiabilitatea altfel, diesel rulez dar sa fie turbo. Am condus si g4 1,6 16v 105 cp si bora 1,6 FSI, Bmw 530 xd iar acum am un tdi de 131 cp care se descurca onorabil chiar si in fata suratelor mai puternice. Motoarele pe benzina (normale nu cine stie ce racnete de peste 300 cp) mi se par mai calme si mai usor de condus sunt si mult mai elastice dar din punct de vedere al fiabilitatii stau ai slab. Aveam la firma mai multe G4 unul dintre ele 1,6 16v la 120k deja manca ulei, masina a fost condusa in principiu de o sg persoana (nu eu) care pe urma a trecut pe un g4 tdi de 90 cp care dupa 120k nu avea nici o problema. La motoarele pe benzina am avut frecvent probleme cu bobinele de inductie. Ce e foarte suparator la benzina e faptul ca daca mergi in forta se goleste cam repede rezervorul (aceeasi masina care a facut 750 de km cu un plin a consumat un rezervor pana la miercurea ciuc si se putea si mai rau, diferenta de timp a fost de o saptamana). Dieselul e mai brutal si mai putin elestic, trebuie sa il tii in zona de turatie optima pentru a avea performante bune trebuie sa tot schimbi vitezele. daca vrei sa mergi sportiv cu un TDi trebuie sa fii mult mai atent ca la benzina, cuplul mare tinde sa rupa aderenta mult mai usor.

Concluzie: pana in 200 cp diesel dar turbo, peste 200 cp benzina care daca e si turbo e si mai bine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dieselul e mai brutal si mai putin elestic, trebuie sa il tii in zona de turatie optima pentru a avea performante bune trebuie sa tot schimbi vitezele.

Esti sigur ca nu e invers? La un diesel pot sa merg oriunde dupa 2000-2500 si masina o sa traga f frumos, la o benzinara trebuie s-o tii in ture bine de tot daca vrei sa faca ceva (evident, nu vb de motoare de 300cp).

daca vrei sa mergi sportiv cu un TDi trebuie sa fii mult mai atent ca la benzina, cuplul mare tinde sa rupa aderenta mult mai usor.
Rupe aderenta datorita puterii, nu a cuplului. Datorita cuplului are putere chiar si la turatie mica, ceea ce inseamna mai usor de condus, de unde si afirmatia mea de mai sus. Si inca ceva... daca discutam de performante si ajungem la concluzia ca faptul ca rupe aderenta e un minus... :rolleyes: e rau, hai sa luam Logan 1.4 ca ala nu rupe aderenta...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru foarte multa lume, placerea de a conduce o masina, nu se rezuma numai la un varf de cuplu mare pe o plaja de turatii mici. Multa lume apreciaza o functionare silentioasa, fara vibratii, un demaraj lin, un anumit sunet al motorului si asa mai departe.

Pe mine ma amuza cel mai mult treaba cu "diesel e mai fiabil, tine mai mult". Cine? Blocul motor? Eu nu am auzit de probleme atat de multe de fiabilitate la motoare benzina cum am auzit la diesel (turbine, MAF, ambreiaje, pompe de injectie, filtre, etc). La fel cum am vazut o gramada de masini pe benzina (chiar si Twingo) cu peste 200mii km, nu doar diesel.

Nu cumva si gradul de risc este mai crescut la achizitionarea unei masini Diesel? Treburile s-au schimbat mult de pe vremea lui 1.6D de pe Golf 1... parerea mea

E o mare contradictie in afirmatiile unora de pe forum: intr-un loc se afirma ca masina se tine 3-4 ani (adica circa 50mii km in RO) dupa care trebuie alta ca ne plictisim, iar in alt loc, aceeasi afirma ca diesel te tine 600mii km si benzina numai 300mii :D Pai ce ma intereseaza pe mine, user de masini noi, primii 4 ani, cat tine masina X sau Y, din moment ce eu nu o sa cumpar/tin o masina mai mult de 100mii km. De ce sa cumpar o masina diesel pentru ca motorul tine 1milion de km (teoretic) daca eu voi merge cu ea primii 50mii :D

Foarte complicata psihologia cumparatorilor de masini :D

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat benzina pentru ca media anuala in ultimii 15 ani este de 9000km/an. Vorba aia daca dai 14000 Euro pe o masina , mai gasesti 2000 pentru diesel. Asta daca recuperezi diferenta in mai putin de 5 ani :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat Seatul pe benzina cu gandul sa-mi pun mai tarziu unul pe motorina cand o sa am bani,inca oscilez intre cel de 1,9 si 2,0l :blink:

Normal ca mi-as fi dorit unul pe motorina astfel m-ar fi costat combustibilul mai putin,dar de benzinar am avut bani.Oricum ce a scris rvacaru e adevarat, numai sa sti ce vrei si sa faci compromisuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. topica vrei sa ramana in categoria Passat ? (sau poate merge la discutii generale)

2. daca discutam la passat merita TDIul de 130CP si chiar e un motor capabil (pentru gusturile mele).

Totusi am o atractie mare si pentru motorul 1.8T ... daca banii de combustibul nu ar fi o problema as alege fara disctutii benzina... dar in situatia mea actuala diesel e mai bun.

yo am votat benzina...da referitor la motorul ala de 1.8T ..lam condus pe un passat model 2000..si sincer nu prea mo impresionat..nici nuu simtzeam cand intra turbina(sau asta era unn lucru bun:)..oricum fatza de un passat model 2003 1.9 TDi de 130 care chiar te iompingea in scaun

..oricum eu am votat benzina ..pt ca cel putzin la mine la motorul de 1.9 TD ii enervant tare rau decalajul ala acceleratzie/plecare...daca nun stii ca tre sa pleci mai rapid si sa tzii motoru in ture nai facut nik:P...nush poaote la tdi ii rezolvata problema asta:P..deci am votat raspun ferm al benzinei la acceleratzie...in depasiri ..alea alea:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factorul "Zgomot" reprosat motoarelor diesel este valabil doar la tura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Esti sigur ca nu e invers? La un diesel pot sa merg oriunde dupa 2000-2500 si masina o sa traga f frumos, la o benzinara trebuie s-o tii in ture bine de tot daca vrei sa faca ceva (evident, nu vb de motoare de 300cp).

Cred ca te inseli un pic : 1. la 3500 schimbi ( daca vrei sa ai grija de motor ) benzinarul se scurge lin si fara zgomot pana la 3500-4000 si face cam aproape tot la fel poate nu asa agresiv ceeace este normal ( daca nu exista turbina ) dar am posibilitatea ca tu cand schiimbi eu sa merg pana la 6000 si sa iti fac PA , in alta oridine de ideei daca vreau sa ma tin de tine la aceiasi viteza in mers schimb intr o treapata inferioara ( la tine nu cred ca tine faza , la o turatie de 3500-4000 sa faci treaba asta ) si rezultatul este ca ajung intr o turatie mult mai mare care imi permite sa urc turometrul pana in zona lui 6000 iar la schimbarea de viteza este destul de probabil sa intru direct in cuplul maxim pe la 3800 sa zicem, timp in care tu sigur mai faci o schimbare de treapta.

2. tu de exemplu mergi cu 70-80 in a 4a ,benzina la 70-80 in a 3a ( la 3200-3500 r/m constant si nu dauneza motorului iar consumul este aproape de optim) nu cred ca poti avea un demaraj la acesta viteza mai mare decat la un benzinar.

Totusi asta este opinia mea personala si cam asta am observat eu pana in prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel.

Pt oras am un diesel fara turbo, suporta 40 km/h in a 4-a, nu tremura, nu grohaie, consumul nu a sarit de 6 %, si la o adica poate ajunge la 60 km/h in a 2-a.

In afara, TDI-ul de 130 Cp este superb, consum foarte mic 5 %, putere pt depasiri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xqzme, desi am benzinar, da-mi voie sa-ti spun ca te inseli. Eu zic sa te uiti pe curba de cuplu la fiecare motor in parte, diesel si benzina, si vei vedea ca degeaba schimbi tu la 6000 rpm... deja la turatia aia cuplul tau e la jumatate decat e la 4000, turatia de cuplu maxim. Daca discutam de putere, da, in jur de 6000 rpm. ai puterea maxima. Oricum, si un diesel se poate duce linistit pana la 4000 rpm, si poti fi sigur ca ajunge mai repede la turatia asta decat ajungi tu la 6000 rpm. Sa nu uitam ca un motor diesel turbo are cuplu dublu fata de un benzinar aspirat de aceeasi capacitate cilindrica, deci eu sunt sigur ca nu ai nici o sansa in fata unui 1,9 tdi de 105 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este ai perfecta dreptate eu am adus in vedere turatia de 6000 doar din punctul de vedere al schimbarii vitezeii si plajei ( fara trepidatii si zgomot )si trecerii intr o trepta superioara cu cuplu maxim la benzinar nu neaparat ca si o performata optima din punct de vedere la cuplului DAR ideea este in felul urmator pe acest topic se discuta un pic aiurea se discuta despre performata TDI vs MPI ( care totusi au valori stok similare ) ori vorbim TDI vs benzina TURBO ori SDI vs MPI si ori se dicuta despre consum ori despre performata numai zic de intretinere . Tdi este varianta economica pt performate MPI deci nu este ceva extrordinar in acest TDI per ansamblu , imi sustin ideea diesel fara Turbo ( sau common rail ) este nimic ( in afara de consum ).

Si daca ar fi sa ne luam la intrecere am sa expun valorile la G5 1.9 tdi , 1.6 mpi , 1.6 fsi

Pt 1.6 mpi (102 cp)

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 7,4 / 11,4

Pt 1.9 tdi ( 90 cp )

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 8,7 / 12,9

Pt 1.9 tdi (105 cp )

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 7,6 / 11,3

Pt 1.6 fsi (115 cp)

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 7,0 / 10,8

NU am bagat si cutiile automate pt ca diferentele sunt cam in aceleasi proportii

Performatele sunt stok( cred ca pe versus se discuta de stok si nu de chiptuning sau alte modificari )

Si atunci cu ce te ajuta asa de mult aceea diferenta de 100 aproape la cuplul motor in sensul ca merita sa daii banii pe el ??Ca doar nu o sa ma iau la intrecere cu masina plina sau cu familia in spate ?

Iar pt linistea urechilor am sa platesc eu 10 ron la suta de km:D ( este foarte mult nu ? )

@CristiN daca pui un 2 l benzen fsi cu 1.9 sau chiar 2.0 TDi cred ca nu ramane in urma benzinarul este chiar invers Tdi nu are sanse :

pt 2.0 fsi(150 cp)

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 6,6 / 9,8

pt 2.0 tdi (140 cp)

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 7,2 / 10,3

SI ca chestie sa fim fairplay uite si un

2.0 fsi TURBO ( 200cp )

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 5,4 / 7,8

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu sunt fan diesel, dar hai sa nu incercam sa judecam versusul asta doar dupa datele tehnice date de producator.

Si eu cred ca e normala o comparatie tdi versus benzina turbo si probabil ca multi imi vor sari in cap iar. Sa nu uitam diferenta de pret, care poate ajunge chiar la 2000 de euro, intre un motor pe benzina aspirat si unul tdi, iar diferenta intre un benzinar turbo si un tdi se pastreaza in defavoarea ultimului, chiar daca se mai reduce diferenta. Dau exemplu motorul 1.8 tfsi de 160 cp care e mai ieftin cu 1300 euro decat 2,0 tdi de 140 cp. Cu ce m-ati putea convinge sa iau tdi in loc de benzinar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Pe mine m-a convins media de 35-40.000 km/an... Diesel for ever, mai ales ca am trecut un pic de varsta la care ma incantau 20 cp in plus la masina. Acum sunt la faza in care ma uit dupa motociclete. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac cam 20.000 - 25.000 pe an. NU e vorba de 20 de cp in plus, ci e vorba de 1300 de euro, bani pe care i-as da mai degraba pe optionale. A, si discutia e valabila doar pentru masini noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe circuit, unde nu avem marcaje, semafoare, treceri de pietoni, pinguinii care sunt mai tot timpul cu ochii dupa luat, prefer benzina... aleluia! sincer, prefer si protoxidul de azot sau kerosenul... In oras, in Cluj, Doamne' fereste de Bucuresti... vreau un consum insesizabil... golful, cu cel mai mic consum pe benzina la 1.6 fsi (6.4-6.8 mixt), nu stiu de ce, dar nu ma tenteaza absolut deloc. Ca sa nu mai spunem ca cifra reala este de fapt un 9-10l/100km in oras, cu tot cu clima si stat la semafoare. 10 litri la suta? Hai sa zicem nu 10, ca-s 9, hai si 8! 8 litri pt ce, oameni buni? Pentru a fi primul la urmatorul semafor? Dar ce ziceti de un motor de 1.9l cu consumul mixt undeva la 5.0-5.3l? Si cu un cuplu de 250Nm la doar 1900 rpm. Serios... cand veti iesi cu familia la picnic undeva la munte, cu masina incarcata, va veti ruga pt un motor care sa va tina intr-a V-a cu doar 1500rpm in coasta... Benzina la 4000 rpm abia are 155Nm (1.6fsi)/ Ce inseamna asta? ca o turez de o ia dracu sa ma traga dupa ea pe dealuri si consum cu 2-3 l mai mult?

Eu spun ca lucrurile sunt simple si le complicam degeaba. Vrem o masina pt curse pe care nu avem unde sa o alergam? sau vrem o masina confortabila si dinamica, de ce nu poate chiar foarte potenta pe drumurile noastre? votez pt TDI! pt zburat au inventat avioane... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate cu a V a la 1500 in urcare dar benzina o face in a IV a la 4000 si crede ma ca acolo ii place la bezinar sa stea !

Deci jos palaria pt TDI privind unele aspecte daca versusul se face corect din toate punctele de vedere.

Eu sincer as alege TDI doar daca as face naveta zilnic intre doua localitati cu distante intre 80 - 100 km si as vrea sa si alerg cu ea dar daca as avea nevoie de economie si masina ar fi pe frima mea m as preta sincer la un SDI pe care multi il trec cu vedere ( bineinteles un benzinar ar zace pt timpul liber si plimare in garaj :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te inseli un pic : 1. la 3500 schimbi ( daca vrei sa ai grija de motor ) benzinarul se scurge lin si fara zgomot pana la 3500-4000 si face cam aproape tot la fel poate nu asa agresiv ceeace este normal ( daca nu exista turbina ) dar am posibilitatea ca tu cand schiimbi eu sa merg pana la 6000 si sa iti fac PA , in alta oridine de ideei daca vreau sa ma tin de tine la aceiasi viteza in mers schimb intr o treapata inferioara ( la tine nu cred ca tine faza , la o turatie de 3500-4000 sa faci treaba asta ) si rezultatul este ca ajung intr o turatie mult mai mare care imi permite sa urc turometrul pana in zona lui 6000 iar la schimbarea de viteza este destul de probabil sa intru direct in cuplul maxim pe la 3800 sa zicem, timp in care tu sigur mai faci o schimbare de treapta.

2. tu de exemplu mergi cu 70-80 in a 4a ,benzina la 70-80 in a 3a ( la 3200-3500 r/m constant si nu dauneza motorului iar consumul este aproape de optim) nu cred ca poti avea un demaraj la acesta viteza mai mare decat la un benzinar.

Totusi asta este opinia mea personala si cam asta am observat eu pana in prezent.

Cred ca n-ai inteles ce am zis eu. Sa le luam pe rand: Eu la 3500 am aprox 115cp, o benzinara de putere similara are undeva la 90 la turatia aia. Deci ma indoiesc ca "va face la fel". A doua chestie m-a amuzat :) De ce crezi ca daca te duci la 6000 imi faci "PA"? :) Apoi, cam incurci mereu cu pere... de ce vezi incapabilitatea dieselului de a retrograda de la 4000 ca pe un dezavantaj? Acolo am puterea maxima, de ce-as schimba o treapta in jos??

Faci niste confuzii zic eu... bottom-line, demarajul este dat de 2 chestii: puterea la turatia respectiva si treapta de viteza. Puterea insa, este data de cuplu. Cuplu care unei benzinare aspirata la turatii decente (<3000) ii lipseste cu desavarsire, comparativ cu un diesel de putere similara. Ca atare, daca tu duci masina pana la linia rosie si eu fac acelasi lucru, vom obtine amandoi puterea maxima. Astfel, 2 masini de puteri similare (si greutati similare) vor merge aproximativ la fel. Problema vine in exploatarea de zi cu zi, unde la un mers normal (pana in 3500 la benzina si un 2700 sa zic la diesel) tu folosesti probabil undeva la 50-60% din puterea motorului, pe cand eu sunt undeva la 85% (la 3000rpm am 90% din putere). Tu probabil vei ajunge undeva pe la 5000-5500rpm pentru 90% din putere, sa te intreb cat de des ajungi la turatia aia? :) Si cat consuma masina la turatia aia? Eu ajung la 2500-2700 la fiecare schimbare de viteza. Ca un exemplu pentru a intelege mai bine ce vreau sa zic, masina mea trage la 2500-2600 ca a ta la 6000.

Pt 1.6 mpi (102 cp)

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 7,4 / 11,4

Pt 1.9 tdi (105 cp )

Timp accelerare de la 0-80 / 0-100 km/h, s

Cutie de viteze manuala 7,6 / 11,3

Nu uita ca mpi termina 100 in treapta 2, diesel-ul in treapta 3 ;) Deci pierde timp pentru inca o schimbare. Ca atare, daca se face timpul pana la 120 (ca sa schimbe si benzinarul) s-ar putea sa se schimbe dramatic diferenta :)

Si atunci cu ce te ajuta asa de mult aceea diferenta de 100 aproape la cuplul motor in sensul ca merita sa daii banii pe el ??Ca doar nu o sa ma iau la intrecere cu masina plina sau cu familia in spate ?

Puterea este direct proportionala cu turatia si cuplul. Deci fara cuplu, ioc putere. Cuplu nu te ajuta sa urci pante cu familia in spate sau mai stiu eu ce cu masina incarcata. Cuplul iti da putere, pure and simple. Ai putere, ai acceleratie. N-ai cuplu, esti obligat sa dai ture multe ca sa compensezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!