Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Intrebare cruciala: sa treci la bulgari ai nevoie de buletin sau de pasaport?

In ce sens pasaport pt copii? Unul in parinti sa aiba pasaportul cu copilul trecut pe el?

Da-mi mai multe detalii te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Moog.

Uite raspunsul + baza legala

Conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori

In baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, minorii romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali. Prin reprezentant legal se intelege persoana desemnata, potrivit legii, sa exercite drepturile si sa indeplineasca obligatiile parintesti fata de minor.

Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:

* este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;

* este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada decesului celuilalt parinte;

Documente doveditoare ale decesului sunt:

certificat de deces valabil si cu putere doveditoare pe teritoriul Romaniei, in conditiile legii;

hotarare judecatoreasca de declarare a mortii, ramasa definitiva, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea certificatului de deces;

comunicare oficiala primita prin intermediul misiunilor diplomatice sau al oficiilor consulare ale Romaniei in strainatate, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea unor certificate de stare civila.

Nu este necesara declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului.

* este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;

* este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:

acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;

statul (statele de destinatie);

perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;

datele de identitate ale insotitorului respectiv;

extrasul de cazier judiciar al insotitorului;

documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane (poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane).

Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara.

Insotitorul, care calatoreste in strainatate impreuna cu un minor, are urmatoarele obligatii:

* sa acorde ingrijire si supraveghere minorului pe toata durata deplasarii;

* sa nu abandoneze minorul;

* sa nu incredinteze minorul altei persoane decat parintelui, reprezentantului legal sau, dupa caz, persoanei prevazute in declaratie ori, in cazuri deosebite, autoritatilor straine competente in domeniul acordarii de asistenta si protectie pentru minori;

sa respecte scopul, ruta si durata deplasarii mentionate in declaratie, cu exceptia situatiei cand exista acordul ulterior al acestora cu privire la schimbarile intervenite;

* in cazul disparitiei minorului pe perioada deplasarii in strainatate, sa anunte de indata autoritatile competente de pe teritoriul statului unde s-a produs evenimentul, precum si cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, solicitand eliberarea unei adeverinte in acest sens;

* sa informeze de indata ce este posibil cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in cazul aparitiei unei situatii obiective de natura sa intrerupa calatoria, sa schimbe ruta, sa depaseasca durata calatoriei indicate de parinti sau de reprezentantul legal;

* in cazul in care nu este posibila incredintarea minorului persoanei prevazute in declaratie, sa anunte imediat cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in vederea reunificarii familiale a minorului sau, dupa caz, sa se reintoarca in Romania cu acesta.

Minorul care calatoreste in strainatate insotit de cel putin unul dintre parinti sau de reprezentantul sau legal nu poate fi incredintat de catre acesta unei persoane de pe teritoriul altui stat, atunci cand fata de minor s-a dispus masura educativa a libertatii supravegheate, in conditiile legii penale.

Politistii de frontiera vor intrerupe calatoria minorului, chiar daca sunt indeplinite conditiile mentionate anterior, in urmatoarele situatii:

* a) insotitorul este cetatean strain si nu face dovada faptului ca are dreptul sa se reintoarca in Romania, desi in declaratia parintilor sau, dupa caz, a reprezentantului legal se mentioneaza ca minorul se va reintoarce impreuna cu acelasi insotitor;

* b) insotitorul a savarsit anterior una dintre infractiunile urmatoare, cu exceptia cazului in care a fost reabilitat pentru aceasta infractiune:

1. omor, omor calificat, omor deosebit de grav;

2. infractiuni privitoare la viata sexuala;

3. cersetorie;

4. lipsire de libertate in mod ilegal;

5. sclavie;

6. prostitutie;

7. proxenetism;

8. infractiuni privind traficul de droguri sau precursori;

9. infractiuni privind traficul de persoane si infractiuni in legatura cu traficul de persoane;

10. trafic de migranti;

11. trafic de tesuturi sau organe umane;

12. infractiuni de terorism;

* c) insotitorul este cetatean strain si paraseste teritoriul Romaniei ca urmare a unei decizii de indepartare de pe teritoriul Romaniei, dispusa in conditiile legii, cu exceptia cazului in care este parinte al minorului si exista acordul celuilalt parinte;

* d) insotitorului sau minorului i-a fost limitat, in conditiile prezentei legi, exercitiul dreptului la libera circulatie in strainatate pentru statul de destinatie ori pentru un stat care urmeaza sa fie tranzitat, in perioada in care urmeaza sa calatoreasca impreuna;

* e) insotitorul nu este persoana careia i-a fost incredintata de catre instanta supravegherea minorului, atunci cand fata de acesta s-a dispus masura educativa a libertatii supravegheate, in conditiile legii penale;

* f) minorul refuza sa iasa din tara, daca a implinit varsta de 14 ani.

Politia de Frontiera Romana permite iesirea din Romania a minorilor, fara prezentarea declaratiei, in urmatoarele situatii:

* a) in cazul in care insotitorul argumenteaza necesitatea calatoriei in strainatate prin faptul ca minorul urmeaza sa beneficieze de un tratament medical care nu este posibil pe teritoriul Romaniei si fara de care viata sau sanatatea ii este pusa in mod grav in pericol, cu conditia sa prezinte documente doveditoare in acest sens, emise sau avizate de autoritatile medicale romane, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care urmeaza sa se acorde tratamentul medical respectiv, chiar daca nu exista acordul ambilor parinti, al celuilalt parinte, al parintelui supravietuitor sau al reprezentantului legal;

* b) in cazul in care insotitorul face dovada ca minorul se deplaseaza pentru studii sau concursuri oficiale, prin prezentarea unor documente corespunzatoare, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura aceste studii sau concursuri, chiar daca exista acordul doar al unuia dintre parinti.

In situatia in care politistii de frontiera constata ca nu sunt indeplinite conditiile prevazute de Legea 248/2005 pentru ca minorul sa iasa din Romania, vor intrerupe calatoria acestuia.

Daca minorul nu este insotit de cel putin unul dintre parinti si nu sunt indeplinite conditiile mentionate mai sus, se informeaza acestia, punandu-le in vedere sa il preia de indata ce este posibil.

In cazul in care nu este posibila informarea parintilor, politistii de frontiera anunta Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului, care initiaza procedura aplicabila minorilor neinsotiti, potrivit legii.

declaratie_insotitor_minor.pdf

legea_248_2005.pdf

Modificat de bogdan.cocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam' fain pt lamuriri.

Tre' sa ma duc sa vad exact ce acte trebuie si taxe...si daca iese in timp util ...

Am de gind sa ies 1-2 zile spre Bulgaria cu familia... noroc ca am citit pe aici altfel ma intorceau de la vama :blink:

Sa inteleg ca nu mai e valabila chestia cu trecutul pe pasaport a copilului si trebuie sa-i fac pasaport :lol:( ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care apeleaza numarul de telefon 021.9590 (tarif normal) pot primi informatii utile privind trecerea frontierei de stat, respectiv documentele necesare, conditiile prevazute de legislatia in vigoare in functie de scopul calatoriei etc.

Modificat de bogdan.cocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarumina boier matale :blink:

Inca o intrebare idioata: ce recomandati ca obiective/statiune etc in cazul unei mini excursii de 1 zi cu iesire prin Vama Veche?

Ar fi prima iesire/experienta bulgareasca :lol:

De schimbat leva am inteles ca dupa Vama . Merge si leul sau trebuie euro?

Ce acte/documente sint necesare? Am citit pe pagina la MAE ca trebuie asigurare medicala ...

BTW nr de tel cica e deranjat temporar :blah_:

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neaparat sa schimbi niste lei in leva, imediat dupa vama este un chiosc dar de multe ori nu mai au leva si iti pot da doar euro pe lei.

pt o excursie de o zi neaparat sa mergi la cap kaliakra.

apoi poti sa vizitezi balchikul si gradina botanica. in balchik sunt multe restaurante pe faleza cu preturi decente. plata se poate face in lei/leva/euro. de preferat sa ai leva.

un pic mai la sud e albena dar aici nu prea ai ce vedea plus ca trebuie sa platesti 5 leva taxa de intrare in statiune.

si mai jos un pic sunt nisipurile de aur, aici e mai cosmopolit, merita vizitat.

cat despre asigurare medicale poti sa mergi linistit, e facultativa, noi am trecut cu masinile in leasing fara procura, cine sa ne mai ceara si asigurare medicala :P

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu mai e valabila chestia cu trecutul pe pasaport a copilului si trebuie sa-i fac pasaport :)( ?

Da. Trebuie sa-i faci pasaport separat. Biometric... :) Ca sa dai mai multi bani la stat... De regula in 2-3 zile, cel mult, ridici pasaportul - cel putin asa este in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi suntem in "prelucrarea" pasaportului pentru copii, costa aprox 260 ron si pe site scrie ca eliberarea acestuia dureaza pana la 30 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate pasapoartele se elibereaza in aceeasi zi. Fa-i din acela temporar.

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasaportul electronic (zis si biometric) - aprox. 270 lei - termen de eliberare pt Bucuresti - 14 zile. Alte localitati - aprox 21 zile.

Pasaportul temporar - 200 lei din care 100 lei la CEC (taxa pasaport) si 100 lei taxa de urgenta la Trezorerie (de sector) - Termen de eliberare: maxim 2 ore.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut nevoie de temporar si l-am primit intr-o ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de solicitari, termenul de eliberare poate varia, fara a depasii termenul maxim de 2 ore - pentru cel temporar, valabil 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasaportul electronic se elibereaza in 10 zile la locatia din STR. NICOLAE IORGA, NR.29, SECTOR 1, de la 1 iulie s-a mai deschis o locatie in ŞOS. Pipera nr. 49, Sector 2, BUCUREŞTI.

Pasaportul este valabil 3 ani pentru minorii cu v

Modificat de angel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasaportul electronic se elibereaza in 10 zile - ai uitat sa zici lucratoare, adica 14 zile calendaristice.

pasapoarte simple la urgenta - nu exista, ci doar pasapoarte simple temporare, care se elibereaza in regim de urgemta - max. 2 ore si sunt valabile doar 1 an.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La depunerea "dosarului" trebuie sa fie ambii parinti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Daca nu se pot prezenta ambii parinti, poate merge si unul singur, cu procura notariala din partea parintelui care lipseste, cum ca este de acord ca cel mic sa detina pasaport. Daca copilul are pana in 6 ani se pot depune documentele si fara copil - se aduc doar pozele - procedura valabila doar pt cele temporare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem un topic special pentru calatoriile cu copiii minori aici. Amanunte mai gasim si pe acest site, oficial. Hai sa ne intoarcem la impresiile din Bulgaria. A fost cineva la Duni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am fost la DUNI, in perioada 13-20 IUNIE.

Este o varianta foarte buna pentru cei care isi doresc liniste si conditii civilizate de petrecere a vacantei.

Ca si roman m-am simtit "jignit" de ce au putut sa faca in aceste zone bulgarii, iar la noi este jale. Tot Marea Neagra e si acolo, dar ei nu aveau probleme cu algele, apa era limpede si poti vedea pestisori in ea. Duni Royal Resort. Chiar e curat, toaletele sunt curate si dotate, nu cum am vazut eu anul trecut in Grecia - Rhodos.

Eu am stat la Marina Royal Palace Hotel 5* dar si Marina Beach Hotel 5* este ok, diferentele sunt nesemnificative (la Royal exista piscina interioara, vinul se serveste la sticla si sunt mai multe sortimente), astea sunt pe plaja. Dar si celelalte variante sunt la fel de frumoase si merita.

Singura chestie e ca acum rezervarile sunt blocate (au vandut tot pana la toamna) si au fost ceva probleme de overbooking si in aceasta perioada au fost multi carora le-au taiat o zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi merge si eu in august la Marina Royal Palace Hotel 5*. Poti detalia cu privire la serviciile incluse, exista si sauna? Terenurile de tenis se platesc separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista sauna, dar din cate am inteles este contra cost, ca si masajul (care era si la Spa-ul de la hotel cat si pe plaja unde costa parca intre 25 si 60 de leva). Sunt terenuri de tenis, dar nu stiu daca se plateste ceva sau care sunt conditiile, nu am folosit.

Se poate manca la orice restaurant fara costuri suplimentare, apa plata se gaseste atat la dozator cat si la sticla de 1,5 l (pentru camera sau plaja).

Prosoape de plaja de pot lua si de acolo, se plateste o garantie de 10 euro la receptie si primesti carduri cu care mergi la centrul de inchiriat proseape unde lasi cartonul si iei prosopul, la pranz sau seara predai prosopul si primesti cardul si tot asa pana la plecare cand predai cardurile si primesti bani.

Primesti un ticket de securitate care trebuie purtat in permanenta pentru verificare (am inteles ca unii au fost verificati)iti foloseste si pentru cazul in care pleci din resort, iar la intoarcere trebuie prezentat pentru acces, atat cu masina cat si pietonal.

Parcarea este pazita si supravegheata video permanent.

Bautura din barul din camera este free, dar din cate am vazut eu nu se completeaza.

Nu sunt incluse bauturile la SKY bar de la etajul 8 al hotelului.

Pentru mai multe opinii vezi aici Am Fost Acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Gata vacanta...m-am intors din Sunny Beach. Am stat la Majestic, pe care-l recomand fara ezitare.

N-am mai fost pana acum in Bulgaria si recunosc ca aveam ceva prejudecati in ceea ce-i priveste pe bulgari. Totul s-a schimbat acum...am fost impresionat aici.

Si sa stiti ca sunt destul de pretentios in materie de vacante...aici insa mi-a placut si m-as intoarce.

Am mers cu copii...4.5 -5 h drumul de la Buc...acceptabil.

Daca doriti mai multe detalii, PM pls.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autostrada Shumen - Varna e momentan blocata.

la granita la Ruse au dublat pretul buvignetei. cred ca blat cu vamesii, ca aia nu au vrut sa vanda la ghiseele 'oficiale'.

revin cu amanunte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

just come back

Am terminat vacanta la Nisipuri, Hotel Marina Grand Beach 2 adulti si 2 copii

Legat de drum

Confirm cele spuse mai sus. Autostrada e blocata la un moment dat dar te poti reintoarce cam la 35-40 Km inainte de Varna. Eu asa am facut.

Faza cu vigneta e adevarata. In vama chioscul e inchis. Am luat de la ultima benzinarie din Varna. 10 leva.

Nu a intrbat nimeni de certificate de nastere, asigurari, imputerniciri etc...nici macar nu a deschis pasapoartele

Drumul a fost de 4,5 h la dus si 4 h la intors. La intoarcere se poate merge pe toata autostrada.

Drumurile sunt OK, nu prea este trafic, colegii de trafic "va anunta" daca sunt radare.

Pt 5 euro la hotel am parcat chiar in fata intrarii.

Locatia

Am fost pentru prima oara in Bulgaria.

Impresia generala este OK dar nu asa cum spune lumea ca este cu mult mai bine decat la noi. Cel putin asta a fost impresia mea poate si din cauza ca sunt foarte multi romani

Doar ca sunt un pic mai atenti la detalii.

Am scos bani chiar de la bancomatul raiffeisen de la hotelul Admiral.

Nu stiu ce sa va mai spun...daca vreti detalii va rog sa intrebati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara la un sprit cu un prieten ne-am gandit sa mergem un weekend la Sunny Beach, Hotel Dune, 4 stele, cel de pe plaja. Cei care au fost in Sunny Beach stiu despre care e vorba. 320 euro 2 nopti camera dubla Luxury Sea View doar cu mic dejun. Plec pe 16 iulie si stau pana pe 18 iulie. Cateva poze de pe net. Voi reveni cu impresii dupa ce il vizitez.

2 linkuri utile:

http://www.hoteldune.com/map/sector_d2.htm

http://www.hoteldune.com/

hotel-sunny-dune.jpghotel-sunny-dune-prt.jpg

hotel-sunny-dune-view.jpghotel-sunny-dune-res.jpg

hotel-sunny-dune-beach.jpghotel-sunny-dune-bedroom.jpg

hotel-sunny-dune-pool.jpghotel-sunny-dune-bar.jpg

hotel-sunny-dune-jac.jpghotel-sunny-dune-jacl.jpg

hotel-sunny-dune-resb.jpghotel-sunny-dune-wine.jpg

hotel-sunny-dune-room.jpghotel-sunny-dune-bed.jpg

hotel-sunny-dune-liv.jpghotel-sunny-dune-bath.jpg

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Acum sunt la ASTERA HOTEL in Nisipuri, totul la superlativ, plin de nemti (toti deja trotilati in asteptareamecilui de diseara cu Spania), parcare gratuita, bar pe plaja,vreme buna, totul EXCELENT

Daca sunt intrebari raspund cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!