Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Vineri 06.07 pleaca cineva in Bulgaria (Nisipurile de Aur)?

Eu plec pe la 5.00 din Bucuresti pe la Giurgiu.

Este cineva interesat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

evitati iesirea pe la Vama Veche, drumul la bulgari este prapad.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stim, stim, nu ti-au crapat jantele pe 17" pe acolo ? Ma mir.... :D ;) . Oricum, drumul e practicabil, din moment ce ai ajuns inseamna ca e ok. Te-a zgaltaiti pe tine mai tare cu suspensia ta sport :D ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec duminica pe 29 iulie la Nessebar... habar nu am hotelul da e de 4 stele. Sa inteleg ca drumul recomandat e pe la giurgiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abia am revenit si eu ieri de la Nispuri.

Frati-miu a avut cazare la Mimosa totula fost ok, eu am optat pentru Helios 68 de euro pe nopate cu mic dejun, de asemenea ok.

Am mers si m-am intors pe Giurgiu taxa de pod la noi 230.000, 6 euro la intoarcere . La Ruse se refac multe artere, deci trebuie putina atentie, altfel n-am avut probleme cu o harta cumparata contra 20 ron din Romania.

Varna este asfaltata rau, dar are trafic fluent.

Nu am dat decit de 2 radare amindoua in Ruse la vinatoare de romani, unde sunt limitari bune

Statiunea mi-a placut este viata de zi si de noapte super, va recomand sa schimbati euro la ruse unde luati 1,95 leva la un euro si este singurul curs care ne avantajeaza in acest moment RON-ul sau dolarul nu merita ca paritate.

In rest kavarma, kamenitza si zagorka la greu, am incheiat cu o sesiune de cumparaturi la Metro Ruse unde cam totul este la jumatate de pret fata de ce se gaseste la noi

PS Cineva povestea ca la Nessebar ar fi si mai ok, preturi super mici, si viata ok, astept impresii pentru ca s-ar putea ca in septembrie sa optez pentru aceasta statiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost aseara in Nisipuri.Totul e super ok mai putin preturile de restaurant.Pentru o friptura dai 350.000. 2 insi mincat supa,friptura,o salata simpla si cite o cola ne-a ajuns 1 milion.Daca as da asa in fiecare seara numai ptr masa de seara....as da faliment...

In rest atmosfera si aspectul super ok.O gramada de tineret din tarile scandinavice si....niste putzoi din KUWAIT cu Mustag-uri tunate...

Politie cel putin in statiune nu am vazut picior...

Din pacate drumurile pina acolo cam lasa de dorit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec duminica pe 29 iulie la Nessebar... habar nu am hotelul da e de 4 stele. Sa inteleg ca drumul recomandat e pe la giurgiu...
categoric pe la ruse... eu am fost acum 3 sapt prin vama veche... drumurile sunt ingrozitoare, cica in 'reparatii', dar ca la noi... nu prea vezi muncitori pe sosea...in plus, faci si mai putini km (pana la nisipuri - am inteles 270 in loc de 400)din nisipuri am plecat si spre nessebar... statiunea merita vazuta, e frumoasa . Insa drumul pana acolo e fara indicatoare, ceva... stii doar ca trebuie sa mergi spre burgas si asa te ghidezi. Iar in Varna e o adevarata maiestrie (mai dai si cu banu) ca sa te descurci... probabil au si centura , ceva, daca vii direct din rom, eu am facut un tur al statiunilor
Am fost aseara in Nisipuri.Totul e super ok mai putin preturile de restaurant.Pentru o friptura dai 350.000. 2 insi mincat supa,friptura,o salata simpla si cite o cola ne-a ajuns 1 milion.Daca as da asa in fiecare seara numai ptr masa de seara....as da faliment...
Ai dreptate, dar dupa ce mergi acolo, da o raita si pe la noi... sa vezi servire si mancare... n-o sa mai zici nimic Modificat de Crina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A....am uitat sa mai mentionez o faza: am lasat masina la nisipuri intr-o parcare mare,linga hotel Kempinsky.parcarea cu card,iti da cardu la intrare si platesti la iesire in finctie de cit ai stat.

Am intrat,am stat 2 ore si la iesire ne zice k am stat 3,5 ore,care inseamna k se platesc 4.....Eram si 3 masini si trebuia sa dam vreo 24 leva ptr 2 ore de parcare !!! (Aproximativ 500.000 lei)

A urmat o cearta de jumate de ora cu putzoiul de acolo,demonstrindu-i cu bonul de la benzina din romania k eu nu aveam cum sa fiu acolo cu 4 ore in urma...I-am cerut sa imi arate cind am intrat....si nu ma avea deloc in baza de date....

In final ne-a luat jumatate din banii ceruti.asta dupa ce mai aveam putin si il bagam cu capul in bariera vreo 5 insi....

Concluzia: oamenii sunt aceeasi oriunde te-ai duce....

Modificat de kye04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la albena, unde m-am intilnit cu Spyddy (multumesc pentru sticker) si am baut citeva beri impreuna :) .

drumul intre giurgiu-ruse-albena bun, mai putin in ruse unde este lipsa mare de indicatoare si plin de gropi. Autostrada ok, radare 1, ca timp aproximativ 2,5 h. Am stat la hotel Dobrotitsa 3*, curat, mincare buna, bulgarii amabili. Hotelul avea parcare care nu era pazita, dar nu am avut probleme cu masina. Schimbati bani in Ruse sau Varna pentru ca este cursul de schimb bun.

Inca o data salutari si multumiri lui Spyddy, poate ne revedem la o intilnire. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma pregatesc sa merg si eu la Nisipuri in perioada 05aug-15aug...sa inteleg ca e mai bun drumul pe la Ruse?

Poate sa-mi zica cineva cam cati km sunt pana acolo?(din Buc.)

Mai este ceva interesant de vazut prin zona aceea?

Detectoarele de radar sunt legale?

Se plateste vreo taxa de drum?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distanta poti sa o calculezi cu un route-planner, iti recomand ViaMichelin

detectorule e legal.

daca treci pe la giurgiu taxa de pod la romani e ~25 ron(se modifica des), vigneta 5 euro pe o sapt la bulgari; la intorcere vigneta din nou daca stai mai mult de o saptamana si taxa de pod la bulgari 6 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

290 de km din cringasi pina in nisipuri.

La 2-3 kilometri de statiune e o manastire care este destul de apreciata, n-am apucat s-o vizitez, ar mai fi balchikul si capul Caliakra

Atentie din ce stiu eu detectoarele nu sunt legale, dar oricum sunt inutile pentru ca ei au radare tip pistol

podul la noi 230.000 la noi 6 euro sau 12 leva la bulgari, vigneta in functie de cit stai, o saptamina este 5 eurp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

detectorule e legal.

Detectorul este legal numai in Romania. In Bulgaria detectoarele sunt ilegale.

Pentru calcularea rutelor se poate folosi si http://www.map24.com.

Din ce stiu eu despre Bulgaria (nu am fost, doar de la prieteni care au fost) este faptul ca ruta recomandata este pe la Vama Veche deoarece:

- drumul este mai bun calitativ;

- este mai usor (mai putine sanse sa il incurci);

- mergi mai multi km prin Romania si mai putini km prin Bulgaria (ceea ce este un avantaj sa mergi pe pamant cunoscut);

- daca mergi prin Ruse, strazile sunt in constructie si nesemnalizate. Astfel de poti rataci foarte usor, indicatoarele sunt inexistente. De asemenea si oamenii pe strada se gasesc foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors chiar saptamana trecuta din Bulgaria.Am iesit pe giurgiu la 6:40 A.M. si am ajuns la ora 10, drumurile sunt ok cat de cat.am mers 120-140 aproape tot drumul,umpic mai greu a fost iesirea din ruse spre varna ,dar am intrebat un taximetrist care m-a dus pana la iesirea din ruse (aprox 3 min).am intrebat un politist daca am voie cu detector de radar si mi-a spus ca da, dar nu bag mana in foc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A....am uitat sa va zic....cel putin eu aici la vama veche cind trec,in loc sa platesc 5 euro vignetta ii dau lu ala 50.000 si gata....bineinteles in cazul in care nu fac mai mult de 2 drumuri/saptamina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bulgaria eu stiu ca detectoarele sunt legale, un amic de la bucuresti a facut bulgaria de 2 ori anul acesta si pana acum nu a avut nici o problema legata de detector, desi a mers cu el la vedere pe bord. nici pe forumuri nu am auzit pe nimeni care sa fi avut vreo astfel de problema.

am cautat pe net si am gasit cate ceva despre tarile in care detectorul este legal/ilegal de folosit sau detinut:

http://en.wikipedia.org/wiki/Radar_detecto...s_where_illegal

http://www.radar-detectors.co.uk/radar_detector_law.asp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru cei care au raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata si cele 10 nopti ale mele. Am fost la Obzor, la 55 km dupa varna spre burgas si aproape de sunny beach. am iesit pe la ruse, cum iesi din vama dupa ce platesti vigneta o iei tot inainte si mergi ceva vreme pana cand vei vedea jos in stanga un drum peste care tu in mod normal ai trece ( tu esti acum pe pod). Faci stanga cobori, si apoi tii drumul tot inainte. Drumul e bun ( mici portiuni cu gropite dar e ok, nu-s probleme,) se lucreaza la greu la strazi. In varna n-am stat mai mult de 5 minute. Cum se intra in varna, la primul semafor se face dreapta pe bretea si se tine drumul cu prioritate putin spre stanga ( nu inainte). Apoi se merge pana la primul semafor unde se face stanga si apoi se merge inainte pana va apare un pod mare pe sus pe care urmeaza sa va urcati spre burgas. Se face stanga si se urca pe pod ( faceti stanga inainte sa treceti pe sub pod :). de acolo se tine tot drept spre byala, obzor, sunny beach, bourgas. Atentie ca pt nessebar se intra in sunny beach ( ZL. BRYAG) pe una din intrarile din drumul principal. Noi am intrat la a 2-a sau a 3-a intrare la stanga dupa un aqua park. Apoi am ajuns la o strada mare ( stateam la semafor) imi arata MC Donald's la stanga, noi am facut dreapta, am mers spre un rondou unde am facut iar stanga si tot inainte pana ne-am trezit in nessebar ( fara indicatoare insa....). Au fost ceva plimbari :)

Cu caleasca seara, de 2 ori cu skijet-ul si 1 data parasailing ( ce-i drept cam jos, prea aproape de mare deci am dat bani degeaba.. Curs de schimb la hotel riu miramar 1,80 leva = 1 euro / in satul obzor am schimbat cu 1,92 leva/euro si in nessebar exact la intrare in dreapta unde intorc autobuzele 1,93 leva/euro. 20 leva caleasca, 40 leva/15 min cu jet ski-ul ala sau cum ii zice, 40 leva /parasailing. Hotel mare, frumos, curat, camere spatioase si misto, vedere la piscina si mare, all inclusive - bere kamenitza non stop, sucuri naspa ( TEC-uri), apa plata la mare cautare la fel si sifon. alcool n-am baut deloc. M-am saturat insa de mancarea de acolo care era 100% pt nemti care erau cam 50% din ocupantii hotelului. In parcare am numarat 19 masini de romania :P. Bulgarii tot capete patrate, superficiali in a spala bine paharele si farfuriile. Le cautam pe cele curate putin.... Plaja f libera, sezlonguri si umbrelute contra cost la mare ( 15 leva 2 sezonguri si 1 umbreluta), la piscina nu prea am stat ca deh, porcii astia de nemti puneau prosoapele de la ora 6 pe sezlonguri si nu-i dezlipeai de la piscina - ca te duci la mare sa stai la piscina.............. Ma rog, a fost totul ok, nu au fost probleme ( m-am luat totusi de un neamt - l-am intrebat daca are ceva probleme cu mine & stuff - ma cam fixa si incerca blateanu sa-mi faca poze), un homalau mi-a zambit - :) . Cam atat. Deci clar mergeti pe varianta ruse. Autostrada cam peticita dar bunicica :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e prin Ruse din punctul de vedere al unui om cu suspensie sport?

Cat costa skijet-ul la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........, 40 leva/15 min cu jet ski-ul ala sau cum ii zice..........
Drumul e bun ( mici portiuni cu gropite dar e ok, nu-s probleme,) se lucreaza la greu la strazi............... Curs de schimb la hotel riu miramar 1,80 leva = 1 euro / in satul obzor am schimbat cu 1,92 leva/euro si in nessebar exact la intrare in dreapta unde intorc autobuzele 1,93 leva/euro. ........... Deci clar mergeti pe varianta ruse. Autostrada cam peticita dar bunicica :lol:
suficient ? :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mea culpa, dormeam... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor,

Am tot asteptet impresii ale celor care s-au intors din vacanta de la Nisipurile de Aur, insa au fost prea putine. In momentul acesta incerc sa va relatez la cald "experienta" Bulgaria direct de pe o tastatura cu caractere "bulgaresti".

Prima zi:

- Iesire din tara pe la Vama Veche, in vama a durat 10 min verificarea actelor si atat( fara accept de la firma de leasing, fara asigurare de sanatate, cu tot cu schimbat bani - curs bun zic eu 1.93 leva/ 1 euro, fata de 1.85 la hotel si prin statiune)

- Drumul acceptabil, bun, cu cateva portiuni in care se lucra in stil comunist, razuit fasii de 40-50 cm latime pe 1-2 m lungime, dar infinit mai bun decat pe 2-3 km pe care i-am avut azi in zona Barbulesti pe traseul Ploiesti- Slobozia unde ca sa astupe gaurile au ras tot si au pus pietris netasat.

- Nu am intalnit un politist pe drum, dar am respectat viteza care se pare ca este de 90km/h in afara si nenumarate restrictii de 40 si chiar 20km/h pe care nu le-am inteles pentru ca soseaua era proaspat asfaltata;

- Cautat hotelul in statiune vreo ora pentru ca nu exista indicatoare cu hotelurile in dreptul fiecarei alei si nici macar pe el nu scrie decat la ultimul etaj...

- Asteptat in fata hotelului vreo doua ore sa vanez loc de parcare pentru ca desi hotelul are vreo 150 camere nu are in fata decat maxim 15 locuri si in rest te vaneaza sacalii cu ridicatul( masina parcata in spatele meu au luat-o pe platforma in 30 sec cu macaraua- superviteza- tipul a intrat la receptie sa-si ia camera )

- Gasit loc de parcare cu greu prin amabilitatea unui alt roman de-al nostru

- Camera spatioasa, conditii de 3 stele de-ale noastre, desi zice ca are 4

- Internet in hol la 2 leva / 15 min

V-am plictisit destul azi, va povestesc si maine, daca nu cumva deranjez pe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

umbla vorba prin targ pe la noi ca militienii bulgari au ridicat cotatia la spaga pentru depasirea vitezei = 30 EUR. cat naiba sunt amenzile acolo? stie cineva? si daca n-o platesti ce-ti face? ca nici caii de la masina nu-i poate lua! :)

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ciclul "eu intreb si tot eu raspund" am gasit urmatoarele informatii care par intradevar de ultima ora, dat fiind faptul ca a fost modificata si ultima varianta a codului rutier bulgar din 26.06.2007:

0-10 km/h - 10 leva

11-20 km/h - 30 leva

21-30 km/h - 100 leva

31-40 km/h - 150 leva si o luna suspendare

41-50 km/h - 200 leva si doua luni suspendare

peste 51 km/h - 250 leva si trei luni suspendare

soferul care depaseste a doua oara cu peste 31 km/h primeste amenda de 300 de leva si suspendare 3 luni...

pentru cine sta bine cu bulgara poate arunca un ochi aici http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/5279C541-33...F521/0/ZDvP.pdf ca sa ne confirme sau nu informatiile.

atentie!!! varianta in engleza nu a mai fost modificata demult. s-o fi dus translatorul si el la capsuni...

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se aplica si pentru bulgari sau numai ptr straini?Ca daca se aplica la bulgari inseamna k or sa-si vinda aia hodoroagele de masini ca sa-si plateasca amenda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!