Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

:D Nu ca asa am fost si eu si am intrat cu buletinul fara probleme, da la vara vreau sa merg si cu copilul, astfel intrebarea ramane, ce acte trebuie pentru copil ( de 1 an si 6 luni)?

Eu am crezut ca scap de schimbat pasapoartele, avand in vedere ca ele expira, si din cate am inteles urmeaza sa apara un model nou.

Asa ca poate ma ajuta cineva cu o informatie clara, trebuie sa ai pasaport (sau sa fie trecut in pasaportul parintelui) pentru copil sau merge cu certificatul de nastere?

Multumesc pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie trecut pe un pasaport de-al parintelui. Nu ii poti face inca pasaport fiind prea mica. Iar cu certificatul de nastere nici nu se pune problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar cum ramane cu bilantul de 4 masini romanesti furate de 1 mai de pe litoralul bulgaresc si una care i-a fortat incuietoarea si contactul dar nu a putut pleca cu ea ? Daca am vazut bine la TV, era un Passat B5.5 albastru si o persoana inauntru cu un laptop cu VAG-COM-ul si tot butona pe acolo si contactul facut varza.

Sa inteleg ca cel cu VAGCOM-ul era de pe forum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai zis, acele masini nu erau parcate in statiune ci la o parcare cu acces facil de la soseaua nationala, singurul paznic fiind angajat al hotelului. La iesirea din statiuni sunt noaptea cel putin 2 politisti care te verifica.

Nu ti s-a parut ciudat ca toate 4 masinile au fost furate de la acelasi hotel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te verifica...teoretic. Practic nu.

Si eu stiu de un caz de furt, o cunostinta, care o avea parcata in interiorul statiunii.

Se stie de 4, dar cu siguranta ca sunt mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie trecut pe un pasaport de-al parintelui. Nu ii poti face inca pasaport fiind prea mica. Iar cu certificatul de nastere nici nu se pune problema.

Sa stii ca se poate face pasaport si pentru copii sub 14 ani. Trebuie ca ambii parinti sa fie prezenti atunci cand depun actele(sau cu procura daca lipseste unul dintre ei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca se poate face pasaport si pentru copii sub 14 ani. Trebuie ca ambii parinti sa fie prezenti atunci cand depun actele(sau cu procura daca lipseste unul dintre ei)

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=27876

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

finnaly , am reusit sa fac rezervare pentru Club Hotel Riu Miramar 4* AI - Obzor - Bulgaria perioada 15.07.2007-25.07.2007 - camera cu vedere laterala mare ( nu tin sa am toata ziua soare in geam)

62 euro/pers/noapte - 1 copil sub 12 gratuit.

Bucuresti - Obzor ~ 350 km.

Se combina careva ?

Noi suntem cu 2 masini

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar cum ramane cu bilantul de 4 masini romanesti furate de 1 mai de pe litoralul bulgaresc si una care i-a fortat incuietoarea si contactul dar nu a putut pleca cu ea ? Daca am vazut bine la TV, era un Passat B5.5 albastru s

In ziua in care s-au furat cele 4 auto eram in "vizita" la Nisipurile de aur (Cazarea am avut-o in Albena , dar in ziua respectiva ne-am gandit sa facem o mica excursie pana la "Nisipuri " ).Am fost 2 familii cu 2 masini.Eu parchez in fata unui hotel , cealalta masina (un Opel Astra ) 100m mai in spate . Dupa o plimbare de cateva ore ne intoarcem la masini sa plecam acasa . Surpriza : Opelul nu mai era . Intreb in stanga si-n dreapta , aflam ca este posibil sa fie ridicata din cauza unui nevinovat indicator de stationare intrezisa care era chiar la cativa metri in spatele nostru.... Ne urcam in masina mea toti ( 4 adulti si 2 copii ) sa cautam locul hingherilor de masini . Pe drum ma opreste politia bulgara : control la actele masinii si pasaportul meu .S-a uitat cam incruntat la cei din masina , am incercat sa-i povestesc ce s-a intamplat , vorbea foarte stricat engleza .... Astept cateva minute , ma duc sa-l intreb daca e vreo problema , imi inapoiaza actele si zice ca este o.k. ,pot sa plec , a balmajit ceva cu " find steal cars " , dar nu am mai insistat .In fine am gasit locul cu pricina , taxa de recuperare a fost de 42 leva ( 21 EUR ) ;) ( era un parc cat un teren de fotbal plin cu masini ridicate .....)

Seara ,cand am ajuns acasa si am vazut la TV reportajul cu masinile furate , am inteles prin ce trecusem .Printre cele 4 masini furate s-a aflat si un G IV negru , de asta au tabarat politisti pe mine....

Nu as dori nimanui sa se afle in pielea prietenului meu cu Opelul , era asa de furios ....pana nu si-a vazut masina credeti-ma ca nu a reusit sa articuleze nici un cuvant .

Asa ca , atentie unde mergeti si unde parcati

LE .Scuze pt lungimea postulu , ma gandesc ca patania ar putea fi utila si altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi-au ridicat masina - 72 leva m-a costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu ce stil de saltare al masinilor au, sa-i zic asa, cam "brutal". Oricum le salta doar daca-s parcate neregulamentar. Intr-adevar, si mie la iesirea din statiune mi-a cerut talonul si mi-a verificat nr de inmatriculare.

In alta ordine de idei, Nisipurile sunt ok, mai putin drumul dinspre Albena prin Kranevo :) , insa Albena(unde am trecut doar de curiozitate) m-a dezamagit, consider ca e mult sub mamaia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum le salta doar daca-s parcate neregulamentar.

gresit, parcasem pe loc de parcare marcat cu dungi albe langa kempinski pe drapta, tocmai plecare un bulgaroi de acolo. Mai aveam 7 masini in spate parcate la fel pe parcare marcata.Doar pe a mea au luat-o. Criteriile lor sunt astea:

1. Vezi daca e roman.

2. E parcat aiurea.

In parcarea aia de la captul statiunii 90% erau masini cu nr de Romania. Cum explici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

@ Godoroja Nu prea cred. Era o parcare rezervata ceva unde ai parcat tu. Asta explica faptul ca era marcata. Nu se risca sa ridice masini parcate ABSOLUT regulamentar. Faptul ca aplica litrera cea mai mica a legii cu masinile cu nr altele decat BG este adevarat. Pana la urma, faptul ca-ti ridica masina parcata ABSOLUT regulamentar, este un abuz, care poate fi interpretat si ca furt si crede-ma ca nu se risca.

OT: Spre exemplu, in fata biroului meu unde lucrez, avem cateva locuri rezervate pentru salariati, marcate si semnalizate prin indicator. Am avut o singura data problema cu un taran cu nr de PH care parca ostentativ pe locurile noastre (uneori si pe 2 locuri) si am demarat procedurile descrise chiar de tine intr-un alt topic, astfel incat a fost foarte aproape sa-si gaseasca gunoiul in alta parte. Pana la urma un vajnic reprezentant la Politiei Comunitare l-a convins sa nu mai parcheze acolo. EOT

Nu cred ca e bine sa bagam lumea in sperieti cu iadul din Bulgaria. Intr-adevar te trateaza altfel decat isi trateaza cetatenii proprii (vezi depasirea pe linie continua care la ei e sport national, iar pe tine te usureaza de 10 eur), dar pana la urma cred ca si ai nostrii fac la fel.

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@Rumplestilskin

Te inseli amarnic, godoroja are dreptate. De ce spun asta? Pt ca si eu am patit acelas lucru. Am dus masina intr-o parcare cu plata, mai mult am si platit paznicului care mi-a dat si chitanta. Dupa aprox. 3 ore cand am revenit, imi ridicasera masina. Am incercat sa fac scandal, am fost si la politie si nu am rezolvat nimic pana nu am platit pentru recuperarea ei.

In concluzie bulgaroi sunt nemernici iar la noi, e mai multa civilizatie din punctul asta de vedere.

Nu mai vorbim de politia bulgara...fata de care ai nostri sunt super civilizati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O ridica de unde vor, cum vor si nu aplica deloc legea. Cine a fost stie despre ce vorbesc.

Daca mai crezi ca bulgarii respecta vreo lege...atunci fa-ti concediile numai la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rumplestilskin

Te inseli amarnic, godoroja are dreptate. De ce spun asta? Pt ca si eu am patit acelas lucru. Am dus masina intr-o parcare cu plata, mai mult am si platit paznicului care mi-a dat si chitanta. Dupa aprox. 3 ore cand am revenit, imi ridicasera masina. Am incercat sa fac scandal, am fost si la politie si nu am rezolvat nimic pana nu am platit pentru recuperarea ei.

In concluzie bulgaroi sunt nemernici iar la noi, e mai multa civilizatie din punctul asta de vedere.

Nu mai vorbim de politia bulgara...fata de care ai nostri sunt super civilizati.

you got that right :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
iar la noi, e mai multa civilizatie din punctul asta de vedere.

cu asta sunt complet de acord.

on topic: Pe cat timp platisei parcarea?

...atunci fa-ti concediile numai la ei...

nu multumesc. Am fost intr-o vara. In schimb am fost de peste 30-40 de ori la ei... Nu in concediu e adevarat, dar am fost. Ruse, Varna, Sofia, Albena, Balcic. Mai e ceva, ai nostrii sunt mai civilizati, asta-i clar. Dar sa nu credeti ca se poarta cu strainii la fel cum se poarta cu voi. Intrebare: cate echipaje de politia de frontiera ati vazut inainte de 01.01.07 in zone gen Giurgiu/Nadlac etc, "ginind" masini cu nr non RO? Pe mine m-au oprit de nenumarate ori si, dezamgiti cand au vazut nr de RO, mi-au facut semn sa merg mai departe... Dar asta e clar: ai nostrii sunt mai buni. Dar si "pretul" lor la noi e clar mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O ridica de unde vor, cum vor si nu aplica deloc legea. Cine a fost stie despre ce vorbesc.

Daca mai crezi ca bulgarii respecta vreo lege...atunci fa-ti concediile numai la ei.

Corect, asa este :Driver: eu nu vreau sa mai aud de astia- e un sport national acum sa-i laudam la ce statiuni superbe au;aiurea, daca oameni au caracter de mamaligiki nu ai ce face.

OT:am o placere deosebita cand trec prin Bulgaria sa cobor din masina si sa ma P..S pe ei.

Pentru postul asta primesti vacanta 2 zile si un patratel verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile sunt normale. Asa ar trebui sa fie si la noi. Dar diferenta este ca acolo au investit lanturi internationale de hoteluri in timp ce la noi...niste baieti.

Vor scadea si la noi preturile pe litoral, ca se construieste puternic. In Neptun am inteles ca s-a facut un complex de lux cu preturi ca in Bulgaria.

Furturi sunt peste tot, dar cand esti in strainatate toate par mai grave, pentru ca intervine si distanta de casa si lipsa "cunostintelor".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Cand ma refeream la preturi, nu ma referam la acel indice de preturi din economie, ci la "taxele" pe care esti obligat sa le platesti ca turist/necunoscator in ale traditiilor locale. Lista: 10 eur radar-ul, 5 eur opritul in locuri inetrzise etc. Sau micile ciupeli. Am citi la un moment dat pe un alt forum care care sunt taxele percepute de ai nostrii strainilor care incalca (mai mult sau mai putin) legislatia (rutiera) in RO. Ai nostrii au pretentii mai mari. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Taxele" respective nu le platesti daca esti corect ...

Mi se pare normal ca daca incalci vreo lege de circulatie din tara respectiva, sa platesti (viteza, incalcare linie continua, parcare neregulamentara etc.). Cand am fost la bulgari de 1 Mai nu am vazut politisti la "vanatoare" de romani, era un radar pentru toata lumea si daca te prindea, te prindea, si am vazut doua masini ridicate de sub semne cu oprirea interzisa.

Normal, romanul vrea sa aiba masina chiar jumatate in usa hotelului daca se poate, insa daca te chinui putin, gasesti loc de parcare; eu am gasit la cca 400 m de hotel, parcare marcata si fara plata, si nici o problema legata de masina. Am plecat cu extensie Casco facuta si astfel am dormit linistit si 4 zile nu m-am mai uitat la masina.

Legat de servicii, cu mult mai bune decat cele romanesti, insa sub cele turcesti.

Prin ceea ce castiga bulgarii este acest sistem de all inclusive pe care la noi nu cred ca il vom intalni in curand. In rest, Nisipurile sunt ca aspect un fel de Mamaia de la noi, insa parca ceva mai curata statiunea si parca cu mai putini manelisti ...

Apropos de manelisti, singurul restaurant care avea 4 clienti seara (fata de celelalte care erau minim trei sferturi ocupate), era unul in care se cantau manele; poate romanul s-a mai desteptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru si la mine, si eu am mers pe ruta Buc-Ruse-Varna si inapoi deci ~800km prin Bg si nu am avut nici un fel de probleme. La singurele 2 radare ( erau la intersectii marcate cu niste indicatoare pe care scria ceva de genul Intersectie periculoasa etc) faceau bulgarii la flash-uri de mergeam de 2 km cu 90 km/h.

Nu prea o cred eu pe asta cu vanatoarea de romani, mai ales cand noi le aducem bani in prostie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:o Ce suparare pe concetatenii nostri bulgari. Eu vreau sa zic ca pe mine m-au convins sa imi fac concediul din vara la ei. Am fost de Pasti la ei si au fost draguti, nu mi-au luat "rovinieta", nu tu taxe de intrare sau altele, nu m-au stresat cu radarul (am vazut doar unul la Cap Kaliakra, da nu cred ca a avut clienti :o ), iar vacanta a fost super. E adevarat ca m-au convins si cu pretul care este extrem de bun, iar faptul ca sunt aproape de tara a contat foarte mult, avand in vedere ca vreau sa merg cu masina cu un copil de 1 an.

Cat despre "razboiul" roman-bulgar din turism, sper si imi doresc din tot sufletul sa mergem si noi pe urmele lor catre exemplele Grecia, Turcia, de care suntem foarte departe din pacate.

Si ca sa inchei, eu personal voi merge in Bulgaria in vacanta de vara pentru ca la ei imi permit sa stau la 4* pe cand in Romania nu imi permit acest lux pe litoralul Romanesc si am ales 4* pentru ca dif. erea foarte mica, altfel practic 3*.

Pana la urma e loc pentru toata lumea pe "piata turismului" diferenta consta, dupa parerea mea, in dorinta de a face un turism adevarat si a "face banul repede", iar pentru noi important e sa-i gasim pe aia care vor sa faca turism cu adevarat.

Pana si la ei am vazut :8:

:o si :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
"Taxele" respective nu le platesti daca esti corect ...

e destul de greu sa mergi corect in Bulgaria. Mai ales daca mergi constant si apare acea rutina pacatoasa. Si am si motive:

1. au multe indicatoare aberante (limitare 20 km/h in zona cu 2 benzi pe sens, dreapta ca-n palma, probabil ramasa de acum 5 ani cand se construia drumul, lipsa indicatorului de terminare a restrictiilor)

2. lipsa indicatoarelor de indrumare, astfel incat daca nu stii drumul sau nu ai un gps cu harti bune, esti pus de multe ori sa intorci, uneori si pe linie continua

3. soferii lor au o nonsalanta uluitoare in a incalca regulile de circulatie (viteza, depasiri, opriri, prioritate la pietoni etc, probabil si din cauza sistemului de pedepsire mult mai blande decat la noi), astfel incat uneori nu poti decat sa te adaptezi la stilul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu chiar ai o problema mare cu ei. Eu de la Ruse la Varna am ajuns numai dupa indicatoare, nu am avut GPS. Iar despre radare am mai zis ca stateau unde chiar era nevoie, in intersectile foarte periculoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!