Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Ruta e cea mai scuurta. Vei intalni romani pe drum stai fara griji :( La Varna ia-o prin centru neaparat. Nu te lua dupa semnul galben cu Burgas ca te baga pe niste drumuri mai rupte decat ce ai vazut in viata ta. De pe ausostrada mergi catre centru. La un moment dat vei avea un indicator Burgas la dreapta si atat. E simplu.

La intoarcere se lucreaza pe autostrada. vei fi deviat prin camp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, eu plec maine in Bulgaria la Sunny Beach si am auzit de un traseu de la Shumen in jos spre Ruen , Aytos si apoi Burgas, nu spre Varna. Stie cineva ceva de el, sau raman tot pe varianta Shumen - Varna?

Modificat de Kostas
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost in grecia acu 2 ani, si in corfu nu am gasit romani, plus ca la greci peisajul e si mai frumos.. din munte direct in mare.. in timp ce la bulgari e acelasi peisaj ca litoralul romanesc.

n-as spune ca e ca pe litoralul romanesc. iar faza cu munte/deal ce coboara in mare am vazut-o anul acesta la Elenite si anul trecut, de-a dreptul, la Byala.

ce nu mi-a placut anul acesta a fost o oarecare inghesuiala la mancare, e de asteptat atunci cand hotelul respectiv are vreo 500 de camere deci vreo 1500 de guri de hranit.

intr-adevar, la un pret de peste 100 de euro de famile pe zi m-as indrepta spre alte meleaguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alina_8iul, ramai pe ruta Shumen-Varna-Sunny Beach, vei intalni multi romani dupa care te vei ghida. De ce sa te complici pe alte drumuri unde nu vezi picior de om?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am hotarat ,deja am facut rezervare Sunny Beach Hotel Azurro 3* cu mic-dejun 4 nopti 01.08 - 05.08 = 186 euro . Cred ca voi merge pe Ruse- Shumen- Varna -Sunny Beach ,acum daca ma puteti ajuta cu cateva informatii despre ce taxe te mai lovesti pe drum,in vama,in statiune va raman dator dar va multumesc :) ... daca mai pleaca cineva in aceeasi perioada sa ridice doua degetele :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca cheltuieli ai asa: taxa pod la plecare(neaparat sa ia rovinieta pe Romania) =26 ron si rovinieta Bulgaria 5 E valabila 7 zile(o ei la iesire din Ruse la benzinaria OMV, plata cu card) si la intoarcere 6 E taxa de pod .Taxele sunt valabile pentru punctul de frontiera Giurgiu-Ruse. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rovinieta de Rom o am ca sunt mai prostut asa de felul meu si o platesc pe un an ca sa scap de grija ei :) ... mersic pentru info :( .... deja nu mai am rabdare sa ma urc in masina si sa fuuug

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la bulgari nu ma duc nici sa fie gratis, pentru ca e plin de cocalari din romania)...

Da-mi voie sa te contrazic. Depinde unde mergi (statiunea si hotelul). Daca te vei orienta spre sudul litoralului bulgaresc este mai putin probabil sa intalnesti astfel de indivizi. Am fost si anul trecut si anul acesta si nu am avut nicio problema, m-am simtit excelent, exact cum este normal sa te simti in vacanta. Nu am avut niciun motiv de enervare (poate doar treaba cu ocupatul sezlongului de dimineata, practicata de toate natiile, dar cum nu doream sa stau in buza piscinei, nu au fost probleme).

Cred ca ideea topicului este de "impresii, pareri si sfaturi". Fiecare merge unde doreste in functie de buzunar si asteptarile pe care le are de la vacanta respectiva. Un lucru pot sa va spun cu toata sinceritatea - Bulgaria este cu mult in fata Romaniei in ceea ce priveste serviciile, curatenia, preturile si respectul fata de turist. Pe sosele nu este nici aglomeratia, nici nesimtirea de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar, la un pret de peste 100 de euro de famile pe zi m-as indrepta spre alte meleaguri.

Am studiat si eu cu atentie ofertele lor si am ramas stupefiat de preturile de pe la agentiile de turism...

Se trambita ca in BG se merge mai ieftin ca in RO si nu prea am vazut sa fie asa...

La hotel de 3 stele pentru o familie cu copil mic ( 2 meniuri doar )( all inclusive cum spun ei ) o camera dubla se ridica la min 90 de euro...preturi de criza...

Pai sa dai aproape 400 de lei/zi acolo inseamna ca in 3 zile jumate ai terminat un salariu mediu pe o luna de aici...

Nu mai pun la socoteala toate cheltuielile de deplasare,rovignete,taxe de statiune...etc.

Cam dezamagitor...exact cum spui tu la banii respectivi deja mergi spre alte locuri.

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de unde achizitionezi biletul si cand o faci... Eu am facut in februarie rezervare prin booking.com si am stat din 11 in 17 iunie cu exact 288 euro la Hotel de 4 stele cu all inclusive, 6 nopti, 2 adulti plus un copil. Daca iei de la noi vei plati mai mult. Si inca o sugestie - poti lua bilet si de la agentiile din Ruse, de unde iar vei cumpara mai ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu consider normal ca diferentele sa fie asa de uriase...

Si la fel de anormal este sa fac rezervare pe un site necunoscut si sa platesc cu x luni inainte pentru a beneficia de tarife normale.

Mai degraba ar trebui sa fie mai ieftin acum caci le ramin neocupate.

Dar cum prostia e infinita vorba lui Einstein...asta e...lasa sa stea cu ele goale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

120L, ai face bine sa crezi ca nu sunt camere goale. Ce auzi tu la televizor este doar specula sau vrajeala.

Booking.com este cel mai mare portal de hoteluri din lume unde poti face rezervari. Si nu platesti cu X luni inainte, faci doar rezervarea, de platit platesti cand ajungi la destinatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu consider normal ca diferentele sa fie asa de uriase...

Daca vrei sa mergi intre 15 iulie si 15 august, peste tot in lume sunt tarife mai mari. Cand am fost eu hotelul (Luca Helios din Obzor) era ocupat aproape in totalitate (nemti, britanici, rusi, bulgari si 3 familii de romani - erau 3 masini cu a mea, cu numar romanesc). Bulgarii nu duc lipsa de clienti. Dupa ce vei merge acolo iti vei schimba opinia.

Gandeste-te doar ca daca mergi in Romania vei cheltui o suma considerabila pe servitul mesei, bere, sprituri, sucuri, inghetate, prajituri, gustari etc. Plus ca vei astepta o gramada de timp dupa ospatari. Eu apreciez ca in Romania doar masa si cele mentionate mai sus m-ar costa cam 350 ron zilnic (pe familie) fara sa fac abuzuri. Cazarea este 180-200 ron pe zi (la 2 stele) deci vine cu mult mai mult de 100 euro pe zi. Incearca Bulgaria - Obzor sau Nessebar si imi vei da dreptate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Kostas.

De asigurare ce stiti? Trebuie facuta undeva anume ,adica mai de firma ca sa zic asa sau se face la orice broker.Cand am fost in Turcia mi-am facut la Generali dar cineva mi-a zis ca ar fi trebuit sa-mi fi facut la Allianz-Tiriac ca sunt cei mai seriosi adica ca si la RCA ,daca te folosesti de ea ,isi iau banii repede si cica se cam stramba daca ai doamne fereste nevoie si vad aia vreo fantoma de firma din Romania sau sa-mi fac la Euroins ca tot e lor :) ?

Si daca aveti idee cat mai costa.Mersi.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TVS, buna intrebare ca am si uitat de ea, dar din cate imi amintesc cand intrebam pe la agentii despre pachet de grecia mi-a zis ca este 23 de lei si se ocupau ei de chestia asta numai ca nush ce firma era

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asigurare ce stiti?

Puteti obtine de la Casa de Sanatate cardul european care este valabil 6 luni si este gratuit, sau puteti face o asigurare facultativa (chiar inainte de vama Giurgiu sunt cateva chioscuri) pe perioada sejurului. Este intre 15 si 25 ron pe 7 zile, in functie de societatea de asigurari. La vama nu te intreaba de asigurare, dar este indicat sa o ai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios la ce va foloseste asigurarea medicala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa vezi cand vei avea copii.

:D

cele mai intalnite probleme sint cele legate de sistemul digestiv (enteroviroze, diareea calatorului etc) sau legate de apa (otita, conjunctivita).

daca un adult poate sa rabde sau sa se autotrateze, in cazul unui copil e nitel mai greu. cu atat mai mult pentru copii foarte mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios la ce va foloseste asigurarea medicala ?

Sau in cazul unui accident. Sa zicem ca aluneci si iti rupi o mana, un picior... Ori o luxatie cand joci volei... Sau te inteapa vreo insecta si esti alegic, ori mai stiu eu ce belea nedorita... La spital te vor intreba de asigurare. Daca nu ai si nu dispui nici de banuti suficient de multi pentru a plati consultatiile, tratamentul si spitalizarea iti arata usa... Un cunoscut a avut o problema cu cel mic - febra mare, diaree si la spital i-au cerut 100 euro consultatia. A aratat asigurarea, i-au notat datele de pe ea si a scapat doar cu o mica atentie catre medic.

Nimeni nu doreste sa i se intample ceva dar, intr-o situatie de natura celor prezentate, este bine sa ai asigurare.

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mai este drumul prin Silistran, spre Varna anul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kostas: Mersi de sfaturi si info. Daca voi spuneti ca sunt seriosi cei de pe booking.com si nu iei teapa cind ajungi la receptie plus ca platesti acolo la pretul pe care l-ai vazut pe site, e ok. Te rog sa-mi detaliezi putin daca ai timp cu ce trebuie sa mergi la receptia hotelului pentru a face dovada rezervarii si pretului pentru serviciile respective.

Victor: Da man...eu chiar am cautat in iunie sau septembrie si am gasit tarifele respective. Acum ele sunt binenteles mult mai mari...

Pina acum nu am fost la ei din cauza ca trebuie sa fac pasaport pt fii-mea dar la anu poate merg pe varianta spusa de voi cu rezervare pe booking.com. In orice caz astept recomandari de la voi pentru numele hotelurilor unde a-ti fost si a fost ok caci de tzepe sunt satul...

De ex luna asta am facut o rezervare la hotel President de 3 stele in Olanesti cazare + masa complet 210 lei/zi/familie. Tarifele mi s-au parut acceptabile la salariile noastre. La fata locului camera nu avea frigider functional iar telecomanda de la clima era tinuta sub cheie la receptie ca sa nu se consume curentul...!!! Asta e turismul de rahat de la noi...iar unde ai calitate sunt rare locurile si iti fura din buzunar pe fata...vorba unui coleg.

Am retinut numele unui hotel bun: Luca Helios din Obzor...10x. Un sejur de 6 nopti cu toate incluse pt o familie la 1200 de lei mi se pare decent.

Idem te rog sa explici procedura de obtinere a cardului de sanatate pentru membrii familiei caci nu nu mi se pare logic sa platesc o asigurare daca eu cotizez deja din salariu la cea de stat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@120L ..dupa ce faci rezervarea pe booking.com pe adresa de mail o sa primesti voucherul si cu el te duci la receptia hotelului (pe voucher e specificat tot : pret,tip masa etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... te rog sa explici procedura de obtinere a cardului de sanatate pentru membrii familiei caci nu nu mi se pare logic sa platesc o asigurare daca eu cotizez deja din salariu la cea de stat.

Aici si aici gasesti toate informatiile necesare. In esenta iti trebuie o adeverinta de la serviciu din care sa rezulte ca platesti asigurari de sanatate si o copie de pe buletin. Cu acestea te duci la Casa de Sanatate a Mun. Bucuresti (sau judeteana pentru colegii din provincie), completezi un formular si vei primi in cca.10 zile cardul acasa, prin firma de curierat. Este valabil 6 luni. Dupa expirare soliciti altul. Totul este gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P -se verifica pe ultimii 5 ani daca este asigurat. daca totul este in regula poate lua cardul european de sanatate. daca are descoperire in cei 5 ani il va pune sa plateasca

apropo am uitat sa va spun ca fost un concediu f placut la bulgari.net superior celui din romania de anul trecut.merita toti banutii dati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

A fost cineva in Obzor?Am gasit pe booking.com niste preturi forte mici pentru hoteluri de 3-4*,care intr-adevar nu erau pe plaja,ci la 300-400m.Hoteluri ce aveau note de la 8.4 in sus,cotatii foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!