Jump to content

Electronic Parking Brake (Frana De Mana) si Auto-Hold


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Verifica modulul de sub cotiera,in caz ca ajunge curent din centralina dar nu pleaca mai departe,scoti modulul ,verifica lipiturile de pe placa,sunt foarte prost lipite...intareste lipiturile si apoi mai faci o proba inainte de al inlocui. Un membru de pe forum a facut aceasta operatie de cateva ori. Rezultatul a fost pozitiv si clienti au scapat de inlocuirea modulului.Succes 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Ucu said:

Pe o parte prindea frana si pe cealalta nu.adica nu venea curent la motoras.Ca sa vezi daca iti vine,iei 1 bec de 12v legi 2 fire de el si le bagi in mufa care vine la motoras.Nu e asa de complicat.Important e sa iti vina curent la mufa.

Cand actionezi frana de mana,se aprinde si beculetul cu pricina cateva secunde,iar cand o dezactivezi rot din buton,tot asa se aprinde cateva secunde

P taiat si piuit...

pai daca etrierul merge la testarea individuala, pune bec degeaba in mufa - ca nu o sa se aprida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin de munca pana dai cotiera cu schimbator jos.Chiar sub cotiera este.Sunt o gramada de fire dar un electrician iti poate spune daca pleaca curent de acolo la ambele motorase sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.03.2014 at 15:06, squerly a scris:

Am dar roata jos si am demontat motorasul cu ocazia asta am schimbat si placutele apoi am vazut ca uneori invarte motorasul uneori nu, am pus un alt motoras si tot acelas lucru am verificat si instalatia pana sa intre in masina cu mufa cu tot dar degeaba m.am gandit maine sa desfac cotiera si si sa vad daca pleaca curent din modul .Banuiesc ca ar fi butonul dar nu stiu ce sa zic ce parere aveti ? Am desfacut si butonul si am vazut ca in el mai sunt si alte doua butoane mai mici 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un buton de la altcineva.Asa a fost si la mine:odata mergea,de 2 nu...pana nu a mai mers.Incearca si cu alt buton.Poate reusestinsa indai de capat si sa nu fie modulul ca ala te cam goleste de bani.trebuie modat dupa ce il Pui...este ceva de lucru....poate ai noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezorvat era de la placutele de frane uzate dupa ce le.am montat trebuia doar sa scot borna ca sa isi faca reset modulul .Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le ai tras pistonasele cu tester cand ai schimbat placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, le.am tras mecanic !

Nu puteam sa le trag cu testerul ca imi dadea eroare .Au fost uzate placutele prea tare mai aveam putin si ajungeam la fier si imi dadeau eroare ca trebuiau schimbate pe partea cealalta erau putin mai bune si de aceea mergeau .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat motorasul jos cand le ai tras,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo problema ca le.am tras manual ? Vad ca franele imi tin .

Da este simplu cu ocazia asta am curatat si motorasul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu i nici o problema.Motorasul cu ce l ai curatat si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.am desfacut iar apoi l.am curatat cu un sprei special care indeparteaza rugina si alte alea si dupe se evapora apoi l.am gresat cu putina vaselina in parti pe cele doua cleme metalice si cam atat vezi sa nu folosesti sprei de ulei sau vaselina ,ulei penetrant ca il strici pentru ca el iti curata dar afecteaza rotile dintate si cureaua 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/11/2017 at 7:44 AM, Ucu said:

 sa nu fie modulul ca ala te cam goleste de bani.trebuie modat dupa ce il Pui...este ceva de lucru....poate ai noroc

trebuie codat, facute adaptarile la senzori, etc - nu modat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,a aparut si la mine problema la frana de butona( de mana),ieri am actionat  butonul care cand mergea  cand nu,si la actionarea lui sa aprins celebrul semn cu litera P de culoare galbena taiat si semnul de la frana cum ca e frana trasa urmate de acel sunet enervant avand eroare motor stanga care nu mai decupla desi am schimbat si butonul.Avand nevoie de masina am dat jos motorasul jos si am tras pistonasul cu torx de 45 pentru a putea pune etrierul inapoi,motorasul este blocat.Vreau sa iau alt motoras si as vrea sa stiu care este procedura dupa ce montez motorasul pe etrier.Se poate faca doar cu tester setara motorasului adica sa stie cat sa inchida si cat sa deschida?Daca da cum trebuie procedat,pun motorasul pe etrier pun etrierul inapoi la locul lui si dupa aia trebuie dat setari de baza din tester?Sau pun motorasul si pun etrierul la locul lui si la actionarea butonului,motorasul va invata singur distanta pentru actionare?Orice ajutor e bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune motorasul,cupleaza/decupleaza frana de cateva ori si ar trebui sa mearga ok . Daca nu merge trebuie facuta adaptare cu vcds din basic settings

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult,am gasit la cineva motoras cu etrier cu tot la 500Lei din pacate nu e in apropiere ca sa vad cum arata motorasul si tot din pacate inca nu e demontat de pe masina.Masina e din 2009 tot break ca a mea,oare se poate sa fie carcasa crapata?Se potriveste oare etrierul la mine?Sau mai bine caut motoras nou(nu ma dau nici bani afara din casa dar nici nu as vrea sa iau altu care sa se strice imediat).Multumesc anticipat.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras de 2009 merge la 2006 doar impreuna  cu eteier

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva cu un cod pentru motoras stanga cu 6 torx serie sasiu WVWZZZ3CZ6E100014 motor BKP aicea vanzatori gasesc doar cu tot cu etrier pretul nu ar fi mare daca nu ar trebui sa dai si o garantie care daca nu le convine piesa ta care o dai la schimb,garantia it e oprita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claumedel, este cineva in CJ care repara motorasele.eu l am dus la el,costa 150 ron si garantie 6 luni.Imi merge ok din toamna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dar la mine sau rupt urechile la demontare,macar am fost multumit ca am putut sa imi fac treaba cu masina ca aveam nevoie urgent de ea,am mai primit de la un coleg un mesaj dar nu cred cei care le repara au si carcasa...Nou cu tot cu etrier e 1000Lei plus 500Lei garantie in caz ca nu le convine piesa care o dai la schimb,am gasit si la dezmembrari cu tot cu etrier la 500Lei dar numai miercuri pot ajunge sa vad in ce stare e motorasul.Daca era doar 1000Lei cu tot cu etrier fara garantie preferam sa iau tot nou.Am mai gasit si 2 masini de anglia in apropiere dar din pacate nu stiu daca se potrivesc motorasele.Si as vrea sa vad cat e un motoras nou,dar la piese auto au zis ca se gaseste doar impreuna,desi eu am tot citit,si cu cateva pagini in urma si am vazut ca se gaseste si separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da.la tipul asta gasesti si carcasa!!!Are motorase noi cu garantie la 400-450 ron.Eu zic sa incerci...te intelegi cu el.....

" ~ Reparam motoras frana de mana pentru grupul VW-Audi (Passat, Phaeton, Touareg ,Audi A4, A6, A8, Q5, Q7) sau alta marca auto care este echipata cu frana de mana electrica.

~ La cerere aducem motorase noi sau din dezmembrari. 

~ Primim prin curier sau asiguram demontare-montare de pe masina.

~ Pret: 150 de lei prin curier sau 200 lei cu demontaj-montaj inclus.

~ Diagnoza este gratuita, daca nu se poate reconditiona nu se achita nimic!!! (pana acum nu a fost cazul sa nu se poata repara)

~ Oferim si cerem seriozitate!   

~ Asiguram garantie!

~ O751 948 189  /  0773 784 175 "

Ovidiu il cheama!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat azi motorasul cu tot cu etrier de pe un passat din 2010,etrierul e cel din poza de mai jos deci daca il luati sa fie cu tot cu conducta din imagine.Iar daca il desfaceti va trebuie o cheie de 11 si una de 17(de preferat chei pentru conducte),de preferat ca sa nu rupeti conducta,sa scoateti siguranta si sa impingeti conducta in sus si cu cea de 11 sa tinet contra si cu cea de 17 sa desfaceti iar cineva sa va invarta de etrier.Eu am intampinat o mica problema,mufa mea nu vrea sa intre  pe motoras,am incercat si pe motorasul vechi si nu mai vrea nici cum sa intre nici pe cel vechi,am vazut ca mufa are o garnitura care cred eu nu ii mai permite sa intre pe mufa de la motoras,aveti vreo idee care m-ar putea ajuta,inainte pe motorasul vechi intra linistit...

20170322_180858.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mufa nu intra din cauza garniturii de cauciuc incearca sa o ungi putin cu vaselina siliconica. Daca nu ai merge cu crema de maini sau sapun lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cred ca altceva nu vad,parca mufa de la motoras nu vrea sa treaca pe langa garnitura din mufa de pe masina,mai trebuie foarte putin ca gaura de la mufa sa treaca peste bulbu de la mufa de pe motoras dar se simte cum tine in ceva,ma gandeam ca poate a mai intampinat cineva problema asta.Ciudat e ca inainte mufa intra pe motorasul vechi,acuma nu mai intra nici pe cel vechi,mizerie nu se vede in mufa.O sa mai incerc maine ca ma prins noaptea si nu am lumina.Si revin.O sa fac o poza si la etrierul meu poate ajuta pe cineva pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta va rog frumos cineva cu codul pentru mufa care intra in motorasul de la frana,cum nu intra mufa,am scos siguranta care vine peste garnitura de cauciuc,am scos si garnitura si sub garnitura era plin de pamant,am curatat am pus garnitura la loc dar siguranta sa rupt cand am impinso in locasul ei.Si poate imi poate spune cineva daca acea siguranta avea doar rolul sa tina garnitura sau avea alt rol.Dupa ce am curatat a intrat mufa usor pe motoras si merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!