Jump to content

I-pod Nano


Liviu23
 Share

Postare recomandată

salutare site cineva unde pot sa montez si eu un I-POD pt masina ? . Vreau sa folosesc auxiliarul masinii si aparatul sa l ascund in cotiera . Daca are cineva asa ceva sau stie cum sa fac astept un sfat de la voi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de lucrul asta sunt si eu interesat ,daca stie cineva.Acum am un emitator fm atasat la ipod dar se pierde mult din calitatea melodiei+interferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ca in emitatorul ala se pierde toata calitatea semnalului. Asa ca cel mai bine e sa folosesti intrarea auxiliara a casetofonului.

insa ar fi interesant daca ai putea comanda I-pod-ul din casetofonul masinii. La astea stock nu prea am vazaut facilitati de genul. Alpine-ul are cateva model care controleaza I-pod-ul insa ar insemna o investitie in plus. Poate mai sunt si alte firme.

Se poate duce un cablu de alimentare in cotiera si unul de semnal. Insa va trebui sa deschizi cotiera ca sa schimbi piesa :(

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata care ai gasit-o tu functioneza in felul urmator: se simuleaza prin adaptor o magazie de cd-uri. astfel cand dai o comanda de pe casetofon adaptorul o transforma intr-o comanda specifica a I-POd-ului. Adica daca dai 'melodia urmatoare' de pe casetofon adaptorul va da mai departe I-Pod-ului comanda de 'melodia urmatoare'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare interesant dispozitivul . Pretul este intradevar un pic ridicat insa daca stai si faci un calcul si daca nu ai alta varianta cred ca merita . decat sa faci colectie de cd uri in masina . intrebarea este cine ti l monteaza si cum ? Si ma intreb daca i podul nu merge conectat direct in aux masinii din bord si cand dam comanda de aux sa intre pe i pod automat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pentru ca pe intrarea auxiliara nu se poate face interfata de data intre casetofon si I-pod pentru comenzile de :melodie urmatoare' , etc.

De instalat ti se pare o problema?

Mai greu e de cumparat :( (parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un iceLink instalat pe masina din semnatura si folosit impreuna cu un iPod nano merge super (ca si calitate a sunetului).

Vezi documentele atasate - iti arata cum se instaleaza iceLinkul pe un VW (procedeul este la fel si pe Skoda).

Eu cand mi l-am cumparat (iceLinkul), am trimis un mail la sales@apple.ro si de acolo m-am inteles cu un tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

139 €+ tva iceLinK (aproximativ ) si iPod cat vrei tu.... :rolleyes: in functie de model

Modificat de myllenyum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am comandat o interfata Dietz 1213 (100 ron) pentru RNS MFD care este de fapt mufa Line In pe AUX. O conectez la Ipodul mini 4G din dotare si sper sa mearga, pentru ca vine de abia intr-o luna (prin Tornado trade). Ma incanta ideea cu Ice Link Plus de la Dension, care e o inventie super marfa, dar nu va apare numele melodiei pe display si de aceea cred ca nu merita investitia de 580 ron doar pentru FF si RWD. Oricum, mi se pare cea mai ieftina cale de a avea MP3 in masina (100 ron interfata + 300 ron ipodul SH), chiar daca nu pot controla ipodul cu head-unitul OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire. am deja magazie de 6cd montata la rcd200 si un ipod.care este varianta cea mai buna de fm transmiter?

un itrip griffin cu lcd sau un dinex www.freewebs.com/transmitere/belkintunecastii

cat de mult scade calitatea semnalului? nu merita deloc o astfel de solutie?

radioul nu e f grozav sunt multe posturi mari de radio la care pierde semnalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interfata + ipod in masina este solutia cea mai buna, vorbeste cu relu de la tottal auto, tel 0723 364 141 - spui ca mihai cupra r ti a dat numarul, o sa te ajute sigur; lucreaza ingrijit (mi a demontat jumatate de bord si nu am nici o zgirietura), mi a dat un sfat bun (sa pun un clarion pe care il aveam + mi a facut rost de interfata la un pret super bun cind putea sa mi vinda ce avea el in magazin; avantajul cind folosesti interfata este ca , din butoanele cas - cd player operezi ipod; in celalalt caz - cind folosesti tunerul cas - cd playerului, trebuie sa folosesti butoanele ipod ului + calitatea sunetului;

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

de unde fac rost si de doua dispozitive (lamele) pt extragerea RCD din bord (Audi A3 SB) ?

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ganditi-va putin. Chiar conteaza sa poti schimba melodiile din casetofon si e musai sa cante mp3 de pe iPod sau e mai important sa poti conecat o multime de aparate sa cante mp3 de pe ele (cd-player, dvd-player, mp3, ogg, PDA etc)? Daca sa spunem ca vreau sa imi aud iGo-ul cum imi da indicatii in boxele masiii ce as face?

Am gasit jmecheria asta :

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...em=280033597367 care spun ei ca merge la RCD300.

Am citit pe internet ce este de fapt jucarioara respectiva. Casul in momentul in care ii pui o magazie trimite un mesaj catre ea - iar ea ii va raspunde printr-un mesaj similar (asta pe scurt). Din cauza asta daca o sa punem la mufa de la cass cele 3 fire de la un stereo o sa obtinem o liniste deplina. Mai este nevoie ei de comunicarea dintre cass si magazia de cd-uri. Cablul de mai sus emuleaza o magazie de cd-uri. In momentul in care cass-ul ii va trimite mesajul de verificare ea ii va raspunde pacalindu-l ca am avea o magazie si astfel deschizand accesul undelor de pe cele 3 fire stereo.

Raspunsul celor din germania a fost :

Hello Ionut

"

We ship to Romania, with DHL costs the delivery 30,00 Euro.

The Adapters costs without 16% Tax 50,00 Euro.

Total amount= 80,00 Euro.

You can pay with Bank wire transfer.

Regards"

Daca se hotaraste cineva aceasta este adresa de email: info@techtronics.de. Eu unul mi-as lua asa ceva dar este destul de mult transportul. Daca ne-am aduna mai multi ar fi ok. (Nu as vrea sa ma ocup eu de strans bani si ....etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor, eo nush cine reuseste sa aduca asa ceva pe la noi. Personal sunt inebunit sa imi iau o interfata de la Dension IceLink Plus - SURPRIZA. Nu aduce si nu vinde nimeni in Romania. Mult prea minunatul nostru Apple Store - a renuntat sa mai colaboreze cu Dension. Shocant, avand in vedere ca Dension este un Bestof in ceea ce inseamna iPod integration. Cum spunea cineva mai sus ar fi ideal sa putem conecta orice sursa audio la OEM-urile noastre. Din pacate nu e atat de simplu. Personal m-am agatzat de cei de la http://www.maxxcount.de/ sperand sa rezolv ceva. In cazul in care il voi putea comanda va voi anunta si voi posta si un DIY pe forum.

Un lucru bun de luat in considerare, noul IceLink Plus are si suport video, asa ca daca detzinetzi un iPod Video, va mai montatzi si un LCD in tavan si va mutatzi in masina.... :(

Pana cand toate se vor lamuri, cred ca de nervi o sa imi iau un cassete adapter si voi asculta muzica in masina - na !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitatzi tot ce am scris mai sus. Co maxxcoun nu e buna treaba. 169 scula + 35 euro transfer bancar + taxe cine stie cat. Cade. Azi am sunat la Cybernet Autocenter Bacau si am intrebat de asa ceva. Se pare ca au aparut originale. Toata treaba face 640 ron cu tot cu TVA. dureaza cam 12 zile sa o aduca. Montatul te descurci. E un tip care a pus la un audi a3 DIY pe forum.

Daca reusiti sa o luatzi de afara e mult mai ieftin.

P.S. Eo vreau pe un Audi Chorus II nu pe masina din semnatura, dar sunt si pt vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am comantat la Porsche interfata. Va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am navi pe masina si am pus un ipod nano si este vazut ca si o magazie de cd cu ajutorul unei mufe dension care a costat in jur de 6 milioane la cei de pe drumul sarii(panasonic si nustiumaicum) va las un numar de telefon al cuiva de acolo care va poate fi de ajutor

Marius-0749501292

Asa am scapat de mizeria de cititor de cd care citea ce vrea el si cand vrea el. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa este ce am comandat eu de la Porsche. Am montat-o la relu. Merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am o intrebare pentru cei care au achizitionat Ice Link Plus ... am vazut ca cei de la Dension specifica ceva de redare video a filmelor de pe ipod , stiti ceva detalii de modul in care se pot vizualiza filmele sau daca pot fi vizualzate pe sistemult de navigatia de la vw golf 5 gti rns mfd ?

Multumes canticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie imi place mult solutia de la Alpine cu Vehicle Hub + interfete (asta daca ai MFD - indiferent de tipul VAG-ului), arhitectura care poate fi expandata cu adaptor pentru I-Pod, USB, Dvd player/changer, consola jocuri, monitoare, amplificator etc. Singura chestie e pretul :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru cine este interesat,acesta este codul pentru adaptorul original de la audi pentru i-pod 8E0 051 444,functioneaza cu radio:chorus,concert,symphony,sistemele de navigatie rns-d,rns-e,in cutie(kit) gasiti tot ce va trebuie se il montati si singuri fara sa mai cheltuiti bani pe la profesionisti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!