Jump to content

Golf IV 1.9 TDI Generation


Bestie

Postare recomandată

O poza noua :) Nu e chiar asa senzationala, datorita mizeriei de pe masina, dar imi place foarte mult cum au iesit farurile :)

post-5890-1196550095_thumb.jpg

Link către comentariu
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bestie

    72

  • Spankyro

    7

  • Auras

    6

  • Al3X_G4

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce ai rezolvat cu eleronul si scotchul ramas?

Auras: cred ca poza a iesit asa din cauza inelelor de angel. Daca vrei sa iasa si masina luminata angel-urile se vad asa:)

Link către comentariu

@Auras Nu am xenon de loc :lol: mi-as fi dorit.... poza a iesit asa din cauza inelelor angel-eyes. Erau aprinse doar pozitiile.

@AaronNel Am fost la o spalatorie auto unde cei de acolo mi-au zis ca nu recomanda polisharea pentru ca se va distruge stratul de lac. Ei mi-au spus ca iese cu ceara. Este mai mult de munca dar ei asa recomanda. Nu m-au putut "lucra" azi pentru ca era duminca, dar au zis ca in timpul saptamanii este mai liber si ca ma asteapta.... Sper sa iasa bine. Nu mi-au spus cat o sa ma coste ci doar..."eh... ne intelegem noi".

Link către comentariu

sa le stapanim cu totii sanatosi:)

am un golf 4 1.9 tdi tiptronc,130 cp.o am de curand,abia am facut 800 km cu ea.am luat-o la 40000 km si merge impecabil.tiptronc,cum spuneam,geamuri electrice fata-spate,abs,esp,abd,dublu climatronic...nu am cd,ci casetofon,pe care nu as vrea sa-l schimb.imi place foarte mult bordul,asa ca poate imi da cineva un sfat in privinta asta.consumul e de 9 in bucurestiul asta super inghesuit.parca am fi in new york,mai ales pe ploaie.

vreau sa-i iau ghetute ,tot vine craciunul si niste jante noi,OZ Palladio.

cam atat deocamdata si astept un sfat privind casetofonul.dati-va cu parerea si in privinta jantelor,pun link-ul : http://www.cartuning.ro/jante_oz.htm

:Driver: :D

Link către comentariu

@gaica Aici isi prezinta Bestie masina, nu te baga peste topicul omului te rog. Daca vrei poti sa-ti faci un topic separat cu masina ta.

P.S. Din profilul tau, vad ca ai un VW Golg, nu un Golf :Driver:

Link către comentariu

Am vazut ca ti-ai pus tips-uri Borla... si eu unul dublu doar usor dreptunghiular... l-am pus cam acum un an... insa pe al meu a inceput sa il manance rugina... si l-am luat de la ei de la reprezentanta.... Eram curios daca si ale tale incep sa rugineasca... ca mi se pare bataie de joc sa dai 1800 pe un tips si sa rugineasca dupa un an... Borla Romania pare a fi o teapa... o sa trec pe Remus ca sa stau linistit...

Modificat de TOXIC
Link către comentariu

Eu le-am montat la sfarsitul lui August parca si pana acum nu am nici o problema cu ele. Sincer nici nu prea le-am mai analizat cu atentie. Oricum, sunt negre de la fum, dar urme vizibile de rugina nu sunt. Sper sa nici sa nu apara. :(

Link către comentariu

vvad ca nu te lasi....tot asa tine-o

arata super cu bad boy look.............deja imi fac planuri

Link către comentariu

bestei spune si tu te rog acum ce modificari ai facut la motor,

da un reply cu ce modificari si atat si ce performante are acum alh-ul

mersi

Link către comentariu

@dorin99 Arata foarte bine cu bad boy. De cand am vazut fosta masina la lui ZgB mi-am dorit asa ceva. Am avut noroc sa gasesc un tinichigiu super bun. Partea mai urata e ca-ti ingreuneaza capota si cand o deschizi nu mai se ridica singura, nu mai are putere, din cauza tablei din fata si tre' sa o ridici tu cu mana

@Spankyro promit ca ma apuc sa fac o lista cu toate mofidicarile aduse masinii si o s-o postez aici. Referitor la performante, nu stiu exact sa-ti spun niste cifre ci decat ca Voinea mi-a spus ca am "bine peste 140 CP" iar cuplul limitat din soft la 285 Nm.

Tocmai mi-am comandat un ambreiaj sport de la Sachs, pentru ca cel stock a inceput sa patineze, si dupa montarea lui voi face si un test dyno, cu update de soft (din cate mi-a spus Dragos Voinea) si fara limitare de cuplu (probabil), si voi posta atunci rezultatele exacte.

PS: Ma apuc de lucru la lista aia cu modificarele.. sper sa mi le aduc aminte pe toate. :blink:

Modificat de Bestie
Link către comentariu

Modificarile aduse pana acum masinii:

la exterior:

- jante Ronal LZ 17" + anvelope Dunlop SP Sport Maxx 225/45/ZR 17 94W

- angel eyes CCFT + becuri cu lumina alba in far

- capota bad boy look + grila Mattig badgeless

- modificare spoiler fata (decupaj si montare plasa in partea centrala)

- capace cromate pentru oglinzi stil S3

- leduri albe la nr. de inmatriculare

- stergatoare Bosch Aero Twin Retrofit

- prelungire spoiler spate Kerscher

- eleron R32

- vopsire etrieri rosii

la interior:

- inele cromate in bord (tacho rings)

- plafoniera Passat W8

- iluminare interioara cu leduri albe

- pedale + footrest Audi TT

- MP3 Vieta 4 x 45 w + statie Mac Audio MP 4000 + Pioneer TS-W306C (400W RMS, 1000 W max)

- cheie briceag + alarma aftermarket

- cotiera negru textil

Modificari din punct de vedere al performantelor:

- arcuri Eibach de Golf GTI (-15mm / - 20mm)

- evacuare dubla (eliminat catalizator si toba), diametru traseu 57 + doua tips-uri Borla duble

- injectoare Kerma PowerPlus 764

- soft Dragos Voinea (TCM Turbo)

Momentat cam atatea imi aduc aminte :D Sper sa nu fi omis ceva....

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Tocmai ce-am schimbat si ambreiajul. volant de 228 mm + rulment presiune + placa & disc Sachs Performance. Sunt ceva trepidatii la precarea de pe loc, usoare.. se simt in pedala. Dar probabil asa este normal (sau cel putin asa sper eu) pana se "rodeaza" putin noul ambreiaj. Se simte la schimbarea treptelor o mica schimbare, parca acum cuplarea se face un pic mai brutal. Oricum, astept sa vad diferente cu adevarat notabile dupa un update de soft. Revin cu detalii...

Link către comentariu

Placa de presiune + discul de ambreiaj, ambele Sachs Performance au fost 800 E

Rulment presiune - 80 RON

volant - 1800 RON

Modificat de Bestie
Link către comentariu

holy cow,deci au dat 800 de euro+1880 ron? Cam mult...mai ales ca nu sunt foarte grozave adica daca sari de 450 nm s-ar putea sa nu tzina,am un prieten care a avut si a schimbat vreo 2 pana a ajuns la spec si acolo a intepenit:)

Link către comentariu

salut, si mie mi place masina ta....insa am o curiozitate :icon_rendeer: de ce nu schimbi farurile si/sau nijte folii pe geamurile din spate si luneta?

Link către comentariu

Initial am vrut faruri de R32 (stock), nu "ca de" R32 si ci chiar d-alea. Numai ca pretul la care le-am gasit era destul de piperat. Apoi oscilam intre cele de R32 si Hella Celis, dar din cate am vazut si alea si alea sunt destul de scumpe. Plus ca la Hella Celis, intentionam sa le schimb si angel-eyes-ul, deoarece am cateva cunostiinte care au avut belele cu inelul din farul drept... Oricum, tragand linie mi s-a parut o investitie prea mare acum, pentru ceva ce nu e prioritar... Or sa urmeze si alte faruri, dar.. nu curand. Sunt multumit de cele de acum... le-am pus angel eyes...si imi place cum se vede... Ce ma nemultumeste este lumina care o dau becurile...sunt niste becuri albe din Vitan... Probabil ca o sa urmeze un xenon (candva). Si legat de folie, imi place folie dar toata masina, nu doar spatele si luneta. Parca ar fi "neterminata" fara sa fie facute si geamurile fata. Oricum, nu vreau momentan sa pun datorita faptului ca prefer sa bag banii in alte modificari :)... si bineinteles, nu vreau sa dau politistilor un motiv in plus sa ma opreasca... si asa au destule. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

Bun, mersi de lamuriri :lol:, ii bine ca sunt pe lista, tu stii ce e prioritar. Legat de folii, da, asa este, daca nu ai si pe geamurile din fata parca e ceva neterminat, asa am eu acu si dupa revel o sa-mi pun si pe fata, am inteles ca 30% vizibilitate este limita legala la cele din fata, pe stape acu le am de 5%. Am masina din iulie 2007 si nu m-a oprit inca nimeni sa ma intrebe de folii, sunt din ce in ce mai multi care le au omologate zic eu si nu cred ca ii mai intereseaza prea mult.

Abia astept sa ti-o vad infoliata! :lol:

Modificat de DjHojd
Link către comentariu

Gata! De azi am si eu oglinzi incalzite. La cele vechi se arsese acea rezistenta si a trebuit sa le schimb. Cu pretul unui motoras rupt, am reusit sa le inlocuiesc. Nu recomand celor neindemantici (ca mine) sa faca asta singuri. :D

Link către comentariu

Imi place atunci cand oamenii au grija de masinile lor.

Good job :) keep un the good work!!

Link către comentariu

is curios c siguranta la oglinzi..ca si mie mi'a facut test si mi'a zis ca nu mai merge incalzirea la ele...si cat te'o costat toata distractia ? :lol:

Link către comentariu

1.200.000 lei vechi de la magazinul Volksparts din Bucuresti. Daca vrei, poti vorbi cu Volksman care este membru aici pe forum si care detine magazinul si aproape sigur iti poate trimite prin posta oglinzile :lol:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!