Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Am ajuns in sfarsit acasa.

 

La ce ora ai plecat din Lefkada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne spui cum e drumul Craiova - Calafat si cum a decurs vama catre Bulgaria si trecerea pe pod ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Se pare ca nu exagereaza. Mi-a povestit cineva ca s-au intors alaltaieri 3 masini. Dupa ce s-au delectat in plimbari prin Grecia, au vrut sa alimenteze si ....supriza: n-au mai gasit benzina! Am inteles ca doua au stat pe loc si una s-a dus in Bulgaria 'ca sa faca plinul si sa se intoarca la celelalte. S-a confirmat si treaba cu supermarket-urile.

 

Despre feribot - am inteles ca la autocare e nasol. Dat fiind ca nu se lucreaza la capacitate max.(vezi greve), se da prioritate la incarcare masinilor mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o cunostiinta plecata in grecia de saptamana trecuta, astept sa vina duminica si revin cu feedback :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti nebun? ma uitam acum la niste oferte, cazare in Zakynthos pe 7 nopti redusa de la 6100 ron la 850 ron? Cred ca mai merg odata anul asta in Grecia (cu 60 litri de motorina in portbagaj si cu bani cash la mine. Problema este feribotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar am auzit de la niste prieteni care sunt acum in Lefkada ca e ok cu motorina/benzina, singura problema a fost ca intr-adevar in unele benzinarii nu se mai putea plati cu cardul, ceea ce nu e atat de rau. In rest, ieri au plecat de aici si nu au avut nici o problema pe drum. Alimentat in 2 locuri pe autostrada la greci...Pe acolo la supermarketuri totul ok, nu stiu ce sa mai cred.

 

Unde erau cand n-au mai gasit benzina de a trebuit sa mearga pana in BG?

 

@deenman sa zicem ca iei motorina cu tine si te descurci, dar ce  faci pe acolo? ca daca nu e carburant e mort totul.

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti nebun? ma uitam acum la niste oferte, cazare in Zakynthos pe 7 nopti redusa de la 6100 ron la 850 ron? Cred ca mai merg odata anul asta in Grecia (cu 60 litri de motorina in portbagaj si cu bani cash la mine. Problema este feribotul.

 

eu cred ca va fi concediu de 850 lei.. adica cu mancare de acasa (ca nu sunt bucatari sau chelneri) si plaja toata ziua, ca in rest toate vor fi inchise din lipsa cash-ului.

 

nemtii sunt determinati sa-i lase pe greci sa sufere putin, asa ca nu vor mai semna nimic pana nu zboara tzatziki tzipras de la guvern...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg la mare, vizitez? mancare gasesc, no problem, cumpar peste din port si il fac pe gratar.  O taverna tot gasesc. Se sperie turistii de Grecia si pe buna dreptate, nu doar din cauza mass media, insa o sa creasca si numarul de furturi/spargeri asa ca atentie pe unde va lasati banii/bijuteriile masinile.

 

 

Exista si o parte buna, preturile sunt extrem de mici, decat litoral romanesc sau bulgaria la marea neagra, cum am decont de motorina prefer sa merg in Grecia si stau cu 25 euro pe noapte in pensiune/hotel de 3 stele (7 nopti imi sunt suficiente) si m-am intors in 18 iunie din Grecia, anul asta, tot din concediu.

 

Scuza-ma, sunt eu altfel decat lumea, sunt prea tanar ca sa merg sa ma relaxez, merg in Grecia sa stau pe plaja/ sa fac baie, sa fac snorkeling,  sa vizitez munte/mare/orase/porturi/mers cu barca. 

 

Mancarea e ultimul lucru care ma intereseaza, deoarece sa zicem ca sunt un bucatar inrait si ma descurc in orice situatie (copil n-am, deci o grija in minus). Cluburi si party chiar nu ma intereseaza, anu asta statea pe sezlongul carat de mine pe plaja din Sarti cu muntele Athos in fata si liber 100m in stanga 100m in dreapta, a fost perfect.

 

Nu reusesc sa le atasez, si e pacat de ele:

 

http://picresize.com/popup.html?images/rsz_p1050318.jpg

http://picresize.com/popup.html?images/rsz_p1050405.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deenman : vezi ca poate citesc si doamne / domnisoare ce iti place tie sa faci si le dai idei sau mai stiu eu ce ...

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Eu cred ca pe alocuri sunt informatii contradictorii sau care, cel putin, nu se "pupa" 100% pentru ca in Grecia criza asta se instaleaza treptat. Nu in toate zonele se manifesta la fel, dar in timp se va ajunge sa fie rau peste tot.

 

Nu trebuie sa fii doctor in economie 'ca sa-ti dai seama ca, daca tara nu mai are valuta (vezi bancile blocate, probabil va urma confiscarea valutei de catre stat), in conditiile in care nu se produce mai nimic in interior, vei ramane fara bunurile de import. (inclusiv carburantii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20279289-referendumul-elen-incheiat-mai-mergem-sau-nu-concediu-grecia-4-recomandari-pentru-turisti.htm

Saptamana asta este decisiva pentru cum va evolua si turismul.

Deja grecii s-au bagat siguri cu un picior in groapa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu urmaresc cu interes, mai am 10 zile in care pot anula rezervarile acolo. Deja imi fac backup in Croatia, dar imi cam da peste cap planurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Eu sunt in grecia in momentul de fata...am cazare in Vrachos...si nu se simte nimic din ce se aude pe la tv sau se scrie prin diferite articole...

Intradevar la benzinarii se accepta doar cash si au un program mai lejer...dar sa nu aiva combustibil nu am patit...

Am patit in schimb sa ajung in peco la 8 dimineata si sa imi spuna ca nu deschide el la ora aia:))

Pret motorina in jur de 1,26€...dar gasesti atat mai scump cat si mai ieftin...

Cum ziceau si altii primesti bon fiscal la orice...chiar si un croissant de 0,5€...

Lasati tv-ul si veniti linistiti in concediu:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce ne minunam de bonuri, pt ca si la noi se da bon la orice.

 

Turismul e cam ultima lor speranta, singura industrie care contribuie consistent la PIB-ul lor. Cand se va simti criza si acolo, e gata Grecia.

Citeam de culmea ironiei, Tsipras  care e ultra populist va fi nevoit sa adopte niste masuri de austeritate foarte severe.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea avea de ales Tsipras, oricat ar fi el de populist. E o prostie ca s-a ajuns atat de depate, trebuiau implementate de mult aceste masuri. In alta oridne de idei, am tot vorbit cu unu' cu altu' si nimeni nu a intampinat probleme deosebite la Greci, nici macar in orasele mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

M - am întors zilele trecute din Sithonia. Totul decurge normal. Cozi moderate la bancomat. Atât.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat dureaza trecerea peste podul spre bulgari? (la ce ora ai trecut)?

dar vama Bg-Gr (pe unde) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Korfu merge sau a fost cineva recent?

Rutele ma intereseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu plec in Lefkada (mai la sud de Corfu). Ies pe la Giurgiu, Makaza,  apoi ai autostrada pana la Igoumenitsa.

Daca vrei mai detaliat traseul prin BG sa-mi spui (pana in GR am fost pe acelasi traseu anul trecut)

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

66-six, pot sa te intreb de ce alegi makaza? in locul Kulata? :), daca intri de acolo pe autostrada din Makaza iti recomand sa faci PLINUL ! pt ca ai doar parking lot'uri pt mancare si "pipi" benzinarii = zero

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare parte daca e sa alegi intre o ruta cu autostrada denivelata, aglomeratie si tiruri si o ruta cu drum virajat gen valea prahovei, dar fara tiruri si cu trafic mediu tu ce-ai alege?Doar soferii de duminica aleg varianta cu autostrada.  Daca e sa conduc 2-3 ore pe autostrada din cauza monotoniei si a faptului ca nu mai trebuie sa schimb viteza/sa franez  ma ia somnul/plictiseala dupa o vreme. Daca e sa aleg pe unde merg, intre Kulata si Makaza am sa aleg mereu Makaza, din cauza celor enumerate mai sus si din cauza asfaltului mult mai calitativ.

 

Am fost pe |autostrada" dintre Kassandra si Salonic, anul acesta, si e mult mai sparta/denivelata decat autostrada soarei sau A1, mult!

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu plec in Corfu. Ies pe la Giurgiu-Ruse-Pleven-Sofia-Sandanski-Kulata-Igoumenitsa. E mai scurt cu aproximativ 140 km decat cel prin Makaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TIBI_84,eu sunt în Corfu,mai exactRoda.Am trecut pe la Ruse la 7 dimineață, lejer,15minute.La greci am intrat pe la Makaza, urăsc traseul prin Sofia, a fost mult mai ok,e cu vreo 25 km mai lung,dar îi recuperez pe autostradă.La ora 17,20 am ajuns în port și la 18,30 am luat feribotul.

Este ok,prețurile sunt mai mici față de anul trecut.

Drum bun!!

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Corfu ajung pe 25 August.

@toni d podul de la Ruse e ok? Ce feribot ai luat, stiu ca sunt 2 rute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!