Jump to content

Ce va place si ce nu... la Passat-ul B5/B5.5


sasa
 Share

Postare recomandată

Hai ca esti culmea!Si ce daca se ridica de bot?Nu mai vezi in fata sau pierzi aderenta?Fa-i o resoftare la vreo 50 cp si atunci nu o sa se mai ridice sau nu o mai "calca"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi place faptul ca atunci cand o calci se ridica prea mult pe fata in rest e OK

Culmea dar mie chiar imi place faza asta !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am spus ce nu imi place ce sariti atata pe mine ?fiecare cu placerile si neplacerile lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o suspensie sport si nu se mai ridica de fata. ;)

Asta nu e din cauza Passatului in sine, ci a tractiunii fata, cumulata cu puterea mare si amortizoare slabe.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi place ca sunt cam scumpe piesele :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fata de Dacia 1300, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vezi ce scumpe sunt la alte marci la care nu as trece nici batut, gen Renault

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca esti cel mai in masura sa-l intreb...passat-ul b5.5 este o masina costisitoare din pdv al pieselor si al manoperei ? ai putea sa intretii o astfel de masina cu un salariu de 1000ron/luna sa zicem ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la ce te referi cand zici intretinere!Daca te apuci sa-i faci ambreiaje sau directii lunar,atunci nu merita!In rest,schimburile de ulei si filtre te ajung pe la vreo 250ron.Eu unul zic ca nu-i o masina costisitoare cum sunt marcile frantuzesti sau japoneze!Daca faci comparatie intre o Dacie 1310 si Passat,atunci este ceva mai costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul este o masina de lux dar ieftina din punctul meu de vedere este cea mai buna masina pt raportul calitate/pret. STIMA :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 1000 lei pe luna se poate intretine un passat daca ai grija de el. Daca nu te intereseaza gropile si bordurile nu il poti intretine. Uleiul si filtrele sunt la preturi modice, in rest cam orice poti sa iei din dezmembrari la preturi foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti intretine un passat cu un salar 1000 de lei pe luna,ce tot vorbiti pe aici?pai cu banii aia abia traiesti tu de la o luna la alta,dapai sa iti permiti sa mai platesti asigurari, rovineta, impozit, motorina... fara sa mai punema la socoteala ca mai trebuie si cate o piesa din cand in cand

Va salut!

Modificat de arhivistu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu platesti asigurari, rovineta, impozit pe fiecare luna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma surprinde ca ras[unsurile la intrebarea colegului de mai sus nu inglobeaza nicicum numarul mediu de km lunar sau anual.

e una daca mergi zilnic cu ea la serviciu intr un oras aglomerat,si in acest caz doar motorina te duce la cateva milioane pe luna,si e alta daca mergi cu metroul si tii masina pt concediu.

masina nu i ieftina in sine.

nu ma pot gandi la nicio piesa cat de cat serioasa care pica si costa sub 50-100 euro.

rulment,brat,fulie alternator,vascosuplaj,sa nu zic ambreiaj sau turbina.

raspunsul de asemenea trebuie sa tina cont de starea masinii la momentul respectiv,e una sa iei un passat din 97 cu 300 k km la bord si 5 propretari,si cred ca pica l ea urgent de tot macar caseta de directie ,si alta sa vorbim de o masina sub 100000 km(stiu ca nu prea sunt,ingrijita si cu care s a mers frumos.

si mai depinde si de maniile proprietarului.

eu nu as pune pe masina mea piese second,nici n as merge cu bataie pe undeva,nici cu un rulment care fluiera,desi astea ultime doua sunt lucruri cu care altii traiesc sute daca nu mii de km!

depinde de fiecare,cat isi permite sa investeasca in masina,dar de obicei satisfactiile oferite de ea sunt pe masura:):)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu platesti impozit asigurare rovineta in fiecare luna,dar daca ai doar 10 milioane salar cam trebuie sa pui deoparte cel putin un milion pe luna doar ca sa iti platesti chestiile astea.Cum a spus colegul mai sus,depinde si cat umblii cu ea dar oricum eu zic ca nu prea poti sa intretii un passat cu un salar de 10 milioane.(parerea mea).

Sanatate si La multi ani! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si maine daca o sa-ti faca salariu de 1000lei....ce preferi?sa vinzi masina ca nu mai ai bani sau sa-i mai pui si cate o piesa sh?

arhivistu--ce ai enumerat tu acolo,sunt plati pe care le faci la orice masina si nu doar la Passat!

Cate odata stau si ma minunez de raspunsurile pe care le puteti da!Probabil ca v-ati obisnuit si aveti norocul sa traiti cu un salariu decent dar ganditi-va ca exista viata si sub acest salariu decent pe care-l castigati voi!Tot omul isi doreste unele lucruri care ii mai depasesc puterile financiare si are tot dreptul sa si le doreasca,chiar daca trebuie sa faca multe sacrificii sa si-l cumpere.

Cred ca sfatul cel mai bun era:cumpara-ti masina si daca nu o poti intretine si trai in acelasi timp,schimba-ti locul de munca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 1000RON deabia te descurci cu un Cielo sau Tico :)

Passatul e una din variantele ceva mai scumpe la intretinere daca vrei ceva in 4-5 portiere...daca mergi si pe varianta diesel...

Daca vrei VW mai degraba un Golf 3-4...sau Skoda ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cosminwon.

Normal ca lucururile enumerate de mine le platesti la orice masina,dar una e sa platesti asigurare la passat si una e sa patesti asigurare la matiz!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma faci sa rad...si tot asa, una e sa mergi cu matiz-ul si alta e sa mergi cu passat-ul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja o dam in topic de passat vs restul masinilor.Nu inteleg de ce mereu trebuie sa renuntam la placerile vietii in favoarea angajatorilor,a politicienilor......Eu unul am ajuns la concluzia ca nu merita sa mai renunt la placerile vietii si nevoile mele ptr. nimeni!Mereu ai cate o alternativa!Omul ne-a cerut o parere despre intretinerea Passat-ului,nu sa-i facem istorii ale altor marci si nici sa-i explicam niste lucruri deja evidente(asigurari,impozite,...)!Scuze de off topic!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce crezi ca o sa cintareasca in balanta mai mult: confortul (mai ales daca nu stai 5-6h pe zi cu fundul in masina) sau banii de RCA, impozit, benzina, cauciucuri (e o mica diferenta de la R12-13 la R15-17), revizie, piese de schimb/manopera aferenta(multi mecanici se "uita" la ce repar si pretul variaza) si multe altele...?

Era venitul de 1000RON nu banii alocati lunar pt auto :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce imi place

motorul,climatronicul,stabilitatea,confortul

ce nu imi place

cutia manuala(eu as fi preferat automata,dar tata a vrut cutie standard manuala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul imi place la el ,PASSATUL e PASSAT...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus punctul pe "I" - Passat-ul ramane Passat.....imi place deviza asta....cam asa e - cel putin platforma B5 - e o masina robusta, spatioasa, confortabila, etc...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!